Няколко въпроса за: продажби в eBay, и шансовете за дропшипинг у нас

lqllqlq

Well-Known Member
Здравейте,
от известно време мисля по няколко въпроса, които пускам в обща тема (няма смисъл да пълня форума). Една част от питанията ми са относно продаването в eBay, и по-точно не самият механизъм, а изобщо идеята.
Реших да прегледам .co.uk и цените там. Стигам до извода, че ако не продаваш стоки, които са през марж над 30-40% просто няма смисъл изобщо да се буташ в навалицата. Другото, което бие на очи, че стоките е добре да са такива, които по принцип са с ниски цени. Давам ви пример:
Артикул, които тук продавам на 88лв, в ebay е с цена 35-30 лири, което са 90-94лв. Да, но маржът тук ми е 17-22%, което са около 25лв преди данъци. Какво се получава обаче ако листна същият продукт в ebay? От въпросните 94лв, давам почти 1лв за листинга, а ако го продам 10% комисион за сайта + 3,6% за транзакцията през paypal. Тоест от цена 94лв остават около 80лв. Ако сложа доставка, колкото и изпилена цена да има тя отиват още 5-7лв и се оказва, че остават 72-74лв. Да, ама при марж дори 25% артикулът е със себестойност около 69-71лв и се оказва, че цялата гимнастика е за 5-6лв печалба, което мисля е излишно да казвам, че не си заслужава.
Излиза, че или трябва да поръчам нечовешко количество от Китай, което колкото и евтино да дойде като мине през транспорт+4,9% мито+20% ДДС, ще ми позволи марж не 25, а 45%. КАто процент звучи много, но по по-горе споделената бакалска сметка значи печалба не 5, а 12-15лв...
Та чудя се изобщо дали да се захващам и би ми било интересно ако някой от вас може да сподели повече опит с продажбите в ebay.

Другата насока, в която мисля е дропшипинга. Тук има много теми и мнения за него, но си мисля, че у нас е практически невъзможен или поне не, до момента, в който парите не идват директно при мен. А това не е много дропшипинг. Другият вариант е с депозит от страна на търговеца, които като получи поръчката, я прехвърля към мен, стоката отива при клиента, парите при търговеца, а аз да приспадам от оставеният депозит.
Та във връзка с това ми е интересно има ли някой, който изобщо развива подобен бизнес модел у нас. Ясно е, че по света работи, ама ние не сме много като света, нали? :)
 
От: Няколко въпроса за: продажби в eBay, и шансовете за дропшипинг у нас

Дропшипинга трябва да се възпитава. Според мен и сега има възможности и механизми за дропшипинг в България. Просто трябес да се популяризира и наложи. Аз също отдавна мисля в тази насока и съм готов да се включа към някой такъв проект .
 
От: Няколко въпроса за: продажби в eBay, и шансовете за дропшипинг у нас

Другата насока, в която мисля е дропшипинга. Тук има много теми и мнения за него, но си мисля, че у нас е практически невъзможен или поне не, до момента, в който парите не идват директно при мен. А това не е много дропшипинг.

Точно това си е дропец :) Ти като търговец/собственик на магазин купуваш стоката от завода/склада, който от своя страна я изпраща на твоя клиент. С други думи трябва да имаш капитал за да поръчаш стоката от производителя, а парите от клиента ги прибираш ти и си възстановяваш парите от поръчката + печалба :)
 
От: Няколко въпроса за: продажби в eBay, и шансовете за дропшипинг у нас

Да де, ама тука няма много мераклии да скочат с депозит за стока, което обрича цялата история още в зародиш.
 
От: Няколко въпроса за: продажби в eBay, и шансовете за дропшипинг у нас

Да де, ама тука няма много мераклии да скочат с депозит за стока, което обрича цялата история още в зародиш.

Няма как да стане номера да вадиш пари, без да вкараш нищо. В случая производителя/склада има полза да му се продава стоката и да получава парите по време на сделката. Няма полза от депозити и подобни неща да му бавят парите.
 
От: От: Няколко въпроса за: продажби в eBay, и шансовете за дропшипинг у нас

Няма как да стане номера да вадиш пари, без да вкараш нищо. В случая производителя/склада има полза да му се продава стоката и да получава парите по време на сделката. Няма полза от депозити и подобни неща да му бавят парите.

Може би аз не се изразих правилно. Аз внасям и осигурявам стоката, но търговеца, чийто причини до някъде приемам, тръгва в 2 основни посоки - или иска голяма отстъпка (15-20%) без ангажимент от негова страна като обем продажби, оборот, количества от даден артикул, или пък не го устройва отстъпката по предходните причини.
Даже преди седмица със съдружника ми изпаднахме в лек спор с гет.бг, на които предложихме сътрудничество - да продаваме наша стока при тях, от която те имат почти нулево предлагане. Госпожата или госпожицата обаче ни контрира, че те "като голям търговец искат отстъпки от най-малко 25%". Разбира се без да се ангажира с обороти, периоди, продажби и тн, та се наложи да си споделяме дефиниции що е то микро предприятие и разни факти от Търговски регистър, които сочат, че дори при 2та млн оборот на гет.бг не ги прави единствените с подобен, а дори и по-голям. Споделям случката за да онагледя, как привидно големи сайтове подхождат към предложения за търговско сътрудничество още в началото и пробват да извиват ръце. Предполагам при някой може и да минава, но без да провериш кой ти пише, къде и какво още прави, а само от факта, че си контактнат от сравнително нова фирма да скачаш за 25% отстъпка без никакво основание мисля описва начина на работа на повечето, които са си повярвали твърде много.
Та примери много мога да дам от сравнително краткото съществувание на едната фирма, но за сметка на това месеци изпълнени с куриози :)
 
От: Няколко въпроса за: продажби в eBay, и шансовете за дропшипинг у нас

Те като гоуеми си го позволяват, ама пък никой не те задължава да работиш с тях и можеш да им начешеш един по-гоуем :) Който не го устройват условията си търси по-добри, има и други магазини все пак :)
 
От: От: Няколко въпроса за: продажби в eBay, и шансовете за дропшипинг у нас

Може би аз не се изразих правилно. Аз внасям и осигурявам стоката, но търговеца, чийто причини до някъде приемам, тръгва в 2 основни посоки - или иска голяма отстъпка (15-20%) без ангажимент от негова страна като обем продажби, оборот, количества от даден артикул, или пък не го устройва отстъпката по предходните причини.
Даже преди седмица със съдружника ми изпаднахме в лек спор с гет.бг, на които предложихме сътрудничество - да продаваме наша стока при тях, от която те имат почти нулево предлагане. Госпожата или госпожицата обаче ни контрира, че те "като голям търговец искат отстъпки от най-малко 25%". Разбира се без да се ангажира с обороти, периоди, продажби и тн, та се наложи да си споделяме дефиниции що е то микро предприятие и разни факти от Търговски регистър, които сочат, че дори при 2та млн оборот на гет.бг не ги прави единствените с подобен, а дори и по-голям. Споделям случката за да онагледя, как привидно големи сайтове подхождат към предложения за търговско сътрудничество още в началото и пробват да извиват ръце. Предполагам при някой може и да минава, но без да провериш кой ти пише, къде и какво още прави, а само от факта, че си контактнат от сравнително нова фирма да скачаш за 25% отстъпка без никакво основание мисля описва начина на работа на повечето, които са си повярвали твърде много.
Та примери много мога да дам от сравнително краткото съществувание на едната фирма, но за сметка на това месеци изпълнени с куриози :)

Защо не пробваш сама ги търсиш. Ако имаш добри продукти и има търсене, винаги можеш прескочиш прекупвача и директно доставяш на дребно.

Все пак и предприемача, не е малко място - има доста собственици на онлайн магазини, които би им представлявал интерес.
А ако продукта е бизнес ориентиран не потребителски, то вече ич не ти трябват дори и магазини всичко е телефони оговорки и т.н. Създай си магазин b2b и после ясно :)
 
От: Няколко въпроса за: продажби в eBay, и шансовете за дропшипинг у нас

Ще ти отговоря кое ме затруднява относно дропшипинга - искам да предложа атрактивен процент на партньора, от друга страна аз съм изпилил някои цени, което автоматично значи, че не мога да му го предложа на всички артикули. Отделно имам примерно 2 групи - редовни/лоялни клиенти и клиенти на едро, т.е трябва да е балансиран %-та спрямо техните и става какафония, която към момента все още не мога да изчистя чисто като цифрово изражение как да стане.
Според мен най-справедливо е %-та за дропшипинг да е на нива - стартира под лоялен клиент и на база оборот минава над него, но остава под този на клиент на едро. Тук идва пък психологическата спънка при партньора, който в общия случай си вика той ми дава 5% с опцията да станат 12% (примерно). Ама на 5% са 5лв на всеки 100лв и за какво да го правя?!
Знам, че не е така, а и със сигурност много хора тук не мислят така, което обаче не значи, че нещо не бива да се обмисли и вземе предвид.

Относно eBay обаче никой не изказа мнение, а там ми е тъмна индия схемата с цените и как успяват. А може би от БГ успяват ама не в сектор с техника...знам ли?
 
От: Няколко въпроса за: продажби в eBay, и шансовете за дропшипинг у нас

Ляля не се занимавай с Ебай това е мизерна дупка за мизерници. Съдират те от комисиони и за всеки мизерен клиент дето писне обикновено неоснователно те пердашат през гащите. Ако не можеш да продаваш с дубъл надценка въобще не се завирай там.

С голяма изненада установих че ако имаш що годе добре класиран онлайн магазин можеш да продаваш на дубъл в сравнение с Ебай на бели клиенти за които цената не е определяща и искат да купуват от нормални магазини. Което означава че ако цената ти е близка до тази в Ебай същият този продукт ако му направиш онлайн магазин ще можеш да го продаваш на двойна цена.
Лошото обаче е че за да ги барнеш тези клиенти трябва да можеш да ги убедиш че и ти си бял човек - тоест бяла УК фирма бял УК телефон и тн.

Относно ГЕТ.бг не си прав магазина си е техен и те са напълно в правото си да определят с каква надценка да продават продукти на техният сайт.
За пример ще ти дам случай с моят бивш магазин когато работех в БГ. Изчислил съм си какви са ми разходите знам горе долу колко продажби правя на месец и знам горе долу каква е средната стойност на една поръчка. Сметката показваше че ако от вносителите получавам 20% отстъпка съм на фитка - Обаждали са ми се доста да ми предлагат стока - Питам ги колко процента дават отстъпка 10-15-20% еми много ясно че няма да работя с тях защото това означава само да въртя педалите на празни обороти и даже понякога и на загуба.
Така че вместо да се ядосваш за такива неща мисли как сам да си продаваш нещата без да си зависим от тях.
 
От: Няколко въпроса за: продажби в eBay, и шансовете за дропшипинг у нас

Относно ГЕТ.бг не си прав магазина си е техен и те са напълно в правото си да определят с каква надценка да продават продукти на техният сайт.
За пример ще ти дам случай с моят бивш магазин когато работех в БГ. Изчислил съм си какви са ми разходите знам горе долу колко продажби правя на месец и знам горе долу каква е средната стойност на една поръчка. Сметката показваше че ако от вносителите получавам 20% отстъпка съм на фитка - Обаждали са ми се доста да ми предлагат стока - Питам ги колко процента дават отстъпка 10-15-20% еми много ясно че няма да работя с тях защото това означава само да въртя педалите на празни обороти и даже понякога и на загуба.
Така че вместо да се ядосваш за такива неща мисли как сам да си продаваш нещата без да си зависим от тях.

Тука нещо не ми стана ясно. Нали разходите които правиш са ти константа или съм разбрал погрешно? Съответно 10% от артикул на стойност 500 лева са повече от 20% от 100 лева и излиза, че има полза и по-малък процент, но на по-добра цена :)
 
От: Няколко въпроса за: продажби в eBay, и шансовете за дропшипинг у нас

Не съм казал че разходите са константа, а че знам горе долу какви разходи правя.
Ако разходите са ти константа всяка нова продажба ти е добре дошла но това не е така.

В общи линии сигурно константни са само разходите за домейна, нета дето плащаш на месец и осигуровките на собственика на фирмата. От там натам като почнеш май всичко се променя.

Повече поръчки - Повече работиш ти или наетият за целта работник
Въртиш повече телефони да прозвъняваш повечето поръчки.
Увеличават ти се разходите по рекламации.
Всеки продукт се рекламира таргетирано в Адуордс - нови продукти нови разходи.
Ако продажбите ти се вдигнат прекалено много - допълнително заплащане за счетоводство.
Повече нови продукти - повече обикаляне до новите фирми - допълнителни разходи.

и тн. Като удариш калема установяваш че за даден тип онлайн магазин не ти се изплаща да работиш под определен процент надценка. За различните сфери на търговията този процент е различен - Специално за моят случай бях преценил че под 20% е загуба на време. Това обаче не ми е пречило при определена ситуация да въртя стоки почти без печалба защото съм преценил че ще получа някаква полза в дългосрочен план.
 
От: Няколко въпроса за: продажби в eBay, и шансовете за дропшипинг у нас

Относно ГЕТ.бг не си прав магазина си е техен и те са напълно в правото си да определят с каква надценка да продават продукти на техният сайт.
За пример ще ти дам случай с моят бивш магазин когато работех в БГ. Изчислил съм си какви са ми разходите знам горе долу колко продажби правя на месец и знам горе долу каква е средната стойност на една поръчка. Сметката показваше че ако от вносителите получавам 20% отстъпка съм на фитка - Обаждали са ми се доста да ми предлагат стока - Питам ги колко процента дават отстъпка 10-15-20% еми много ясно че няма да работя с тях защото това означава само да въртя педалите на празни обороти и даже понякога и на загуба.
Така че вместо да се ядосваш за такива неща мисли как сам да си продаваш нещата без да си зависим от тях.

Здравей, не мога да се съглася с мнението ти по няколко причини. Да, всеки има право да преценява при какви отстъпки да работи с някой. Въпросът е, че в началото на една комуникация, чиято тема е евентуално търговско сътрудничество е много не на място да тръгваш с рогата напред, както в случая "ние сме голям търговец. Първо защото не си направил усилие да провериш кой ти пише и дали той няма участие дружества с по-сериозни годишни обороти от теб, и второ - няма такова понятие "голям" търговец. Не на последно място им се предлага не стока с маржове по 80%, а техника, на която първо надценките не са толкова големи, а и няма как някой ей така да ти изсипе 25%+ само защото си "голям". На края, но не и по важност - не можеш само от самоопределянето като "голям търговец" да искаш и големи отстъпки без ти да имаш ангажимент. Давам пример:
Ако ти искаш да работим - ок. Стартираме, говорим и обсъждаме. Ако отстъпка като 10% те устройва започваш да си действаш, а при достигане на оборот (може да е общ до момента, а може и месечен) отстъпката да ти стане 15 или 18%. Това аз виждам като правилен начин, защото и ти знаеш за какво се бориш и аз имам стимул да направя така, че да продаваш повече. Все пак печелейки ти повече, това за мен е по-голям оборот, а нека да е през по-ниска печалба за мен.
Все пак не продаваме четки за зъби по 5лв, извинявам се ако има колеги в този сектор, за да си говорим, че 10% са малко. При средна стойност на поръчката от 400-700лв 10-15% са добра печалба.
 
  • Like
Реакции: Alf
От: Няколко въпроса за: продажби в eBay, и шансовете за дропшипинг у нас

Ляля прав си добрите отношения почват с постепенни проценти и обороти. Така и двете страни засвидетелстват, че са сериозни.

Знам какво говориш и ние като пускахме дропа едва ли някой искаха 50-100%, но условията ни са такива каквито са и марж от 10-15 средно на масова електроника си е добре.
В правото са си магазини малки или големи да слагат условия. А това кое определя малък или голям, най-вероятно ще са оборотите иначе всичко е относително. И въпреки това всеки си има условията. Затова е най-добре ако можеш сам да почнеш продаваш.
 
От: Няколко въпроса за: продажби в eBay, и шансовете за дропшипинг у нас

Ляля ако проблема ти с тях е начина на комуникация просто не работи с тях - предполагам че и те не те карат на сила.

Вероятно има доста какво да научат за комуникацията си с клиентите но пък от друга страна и на тях им е писнало от всякакви търговци, идиоти и полуидиоти дето им звънят по няколко пъти на ден да искат да им продават стоките за без пари щото са симпатяги.
 
От: Няколко въпроса за: продажби в eBay, и шансовете за дропшипинг у нас

Ляля ако проблема ти с тях е начина на комуникация просто не работи с тях - предполагам че и те не те карат на сила.

Вероятно има доста какво да научат за комуникацията си с клиентите но пък от друга страна и на тях им е писнало от всякакви търговци, идиоти и полуидиоти дето им звънят по няколко пъти на ден да искат да им продават стоките за без пари щото са симпатяги.

Ами не точно се натискам, просто когато ми хрумне възможност - проверявам дали може да се развие. Нещата са двустранни. В случая, просто ги споменах като пример, а не критика конкретно към самите гет.бг точно защото и те, както и аз имаме правото да избираме дали да работим с някой. А дали им е писнало? Не знам, моята гледна точка е, че ако сам си нагазин в блатото трябва да си бил на ясно, че ще има комари, кал и прочие още преди да ти потънат краката. И на мен ми звънят или пишат с въпроси как да сложа BNC букса на коаксиал, но отговарям, макар че е елементарно да се направи и не изисква познания. Първо защото аз съм му ги продал, второ защото ще се похвали, че не е бил "изоставен" след като някой му е взел парите.
 
От: Няколко въпроса за: продажби в eBay, и шансовете за дропшипинг у нас

Ляля, аз не разбрах ти последно за дроп ли ти е проблем или не. Защото добри примери ти дадоха над мен.

Ако имаш добър продукт пускай го в предприемача за дроп - ще ти отгорят доста на темата ти. Все от някъде трябва почнеш.

Най-добре е дроп + магазин.
 
От: Няколко въпроса за: продажби в eBay, и шансовете за дропшипинг у нас

Ляля, аз не разбрах ти последно за дроп ли ти е проблем или не. Защото добри примери ти дадоха над мен.

Ако имаш добър продукт пускай го в предприемача за дроп - ще ти отгорят доста на темата ти. Все от някъде трябва почнеш.

Най-добре е дроп + магазин.

Нещата, за които си мисля са техниката за видеонаблюдение. Конкретен проблем няма. Магазин има, стока също, а затруднението явно е в главата ми, тъй като искам да си изясня няколко неща, за които нямам инфо, а по-конкретно:
1. Дали схемата с дропшипинга би сработила у нас? Все пак продуктите са специфични и не всеки работи в тази сфера
2. Кое би ми носило повече продажби - дропшипинг или афилиейт?
3. eBay си е канал за продажба и това бе причината да го включа, макар това пък да размива малко темата. Притесненията ми са, че сметката с тези такси и комисионни не се връзва, което явно е така и се потвърди от мнението на няколкото изказали се в тази насока.
4. Ако тръгна в посока дропшипинг трябва все пак да се ангажирам с идея какво правим с наличностите. Причината е проста - търговеца продава и ако някой обещае 100% наличност винаги е повече от несериозно. По тази точка имам решение до накъде, тъй като на 80% от продуктите има и сходни на същите цени, което е добрата новина.
5. От няколко дни разигравам схемата с % за партньора и тук малко се губя как би било най-удачно - % отстъпка от цената, той поема транспорта (ако иска) защото клиента може да го плати, поръчката към мен се плаща по банка от дропшипъра и едва тогава заминава към клиента. Единствено това ми се струва слабото звено, тъй като ще вдигне доставката с поне 1 ден (докато аз видя парите по банка).
Относно гаранцията - всеки продукт си има и това не е проблемно, но ако клиент откаже поръчка (не ми се е случвало) тогава ще трябва да помисля, макар да не виждам вариант освен партньора да поема риска - все пак топката е в неговото поле когато става дума за комуникация с клиента и потвърждения.


Да, има хубави примери - не твърдя обратното, за което отново благодаря. Явно остава и математиката да си каже думата и да подготвя сбито и финално нещата. А относно пускането на подобна оферта - със сигурност тук ще е първото място :)
 
От: Няколко въпроса за: продажби в eBay, и шансовете за дропшипинг у нас

1. Да работи защото, най-малкото имаш редица охранителни компании.
2. В този случаи няма разлика, верно при афф. ще имаш сравнително по-голяма достъпност до стоките ти, но всичко се доставя от теб така или иначе. А и като се замисля малко са тези сайтове.
3. Ебай мантата добре го каза, яко режат и ако нямаш добър марж нема за къде
4. Ако нямаш дадена стока в наличност винаги може говориш с магазина, че в момента се доставя.
5. Няма как иначе на този етап винаги ще има до 1 ден закъснение от нормална сделка. Но 1 ден не голяма загуба. Пък ако ти се обади в 11 че има поръчка изпраща ти кинтите ти в 12 часа примерно си я наредил за доставка. Така че загубата е минала, е ако ти ги преведе по късно ясно че ще има закъснение. Но 1 ден както казах не го мисли толкова. Относно доставката, както ти каже магазина, ако каже че той покрива щото клиента е минал праг и има фрее досатвка , ако ли не клиента. Това са политики на самия магазин.
6. За не лоялни клиенти ти не можеш да отговаряш, това са си рисковете на магазина.

Като цяло бих те съветвал директно да продаваш, ти си в B2B така че търси фирмите за такава техника телефони разговори и т.н. Има няколко добри сайта за охранителна и видео техника, може и при тях се пробваш. Най-добре така за мен, афф-а няма смисъл.
 
Последно редактирано:
Относно за продажбите на ebay тук в БГ не става пример давам рок тениска продадох на англичанин през БГ пощи му излезе доставката 12.лв.
 
Последно редактирано:

Горе