Онлайн магазин за чужбина с .bg домейн въпрос?

Valeto K

New Member
Здравейте,
Имам следния въпрос и ще се радвам да чуя повече мнения, предполагам и на други ще бъде полезно.
Имам сайт, с който продавам в България дрехи, които произвеждам. Правя постъпки да продавам и навън (Г-я и Рум-я). Това, което ме плаши е, че ако продавам с .бг домейна на тези страни, особено националистично настроените гърци няма да гледат с добро око...за румънците нямам подобни наблюдения, по-скоро никакви. Вариантите са 2 - оставям сайта с .бг домейна и го правя на двата езика или регистрирам нови два сайта с .гр и .ро домейни, които ще костват повечко разходи, поддръжка и време за обслужване, както и общо 3 бази с количества, които нямам идея как да се обединят.
Благодарна съм за всякакви коментари по темата.
 
Използвам woocommerce. Сега обмислям новия сайт да стартирам на shopify. Чуденката е голяма, тъй като имам два .бг домейна. Единият ми е брандов (нашата марка), а на другия искам да пусна и други марки, но и него го регистрирах в .бг, просто не се бях надъхала за чужбина тогава. Проучвах много и може би ще остана на .бг като сложа два нови езика и ще ползвам една база, ще оптимизирам всеки език, но трафикът ще води към един сайт, което гугъл може би ще "оцени" подобаващо...
П.С. Нито един от двата домейна не е свободен за .сом, а наименованието на .бг ми е право в целта...или поне така се надявам :)
 
Здравейте,
правя на двата езика или регистрирам нови два сайта с .гр и .ро домейни, които ще костват повечко разходи, поддръжка и време за обслужване, както и общо 3 бази с количества, които нямам идея как да се обединят.
Зашо е нужно да правиш 3 сайта за различните държави с 3 бази и количества?
Регистрирай си домейни с окончания на (Г-я и Рум-я)., пренасочи ги към хостинга на сегашния си действащ саит и ще ти работят паралелно и трите домейна. Направи сайта многоезичен и това е. Разходите ще ти се увеличат само с цената на двата допълнителни домейна, което е преодолимо. Няма да имаш проблема от който се притесняваш да обслужваш три магазина с три наличности и данни.
Само идея.
 
Използвам woocommerce. Сега обмислям новия сайт да стартирам на shopify. Чуденката е голяма, тъй като имам два .бг домейна. Единият ми е брандов (нашата марка), а на другия искам да пусна и други марки, но и него го регистрирах в .бг, просто не се бях надъхала за чужбина тогава. Проучвах много и може би ще остана на .бг като сложа два нови езика и ще ползвам една база, ще оптимизирам всеки език, но трафикът ще води към един сайт, което гугъл може би ще "оцени" подобаващо...
П.С. Нито един от двата домейна не е свободен за .сом, а наименованието на .бг ми е право в целта...или поне така се надявам :)


Казват му multistore. В Opencart и Presta го има по подразбиране. Накратко с прости думи: добавяш колкото искаш домейни(.ro / .gr / .com / .bg) и ги управляваш през един и същ контрол панел. Добавяш продукт, описваш го на колкото езици ти е необходимо и задаваш в кой магазин да се или да не се показва. Дори дизайна може да е различен за всеки отделен домейн.

Няма смисъл да ги разделяш нещата.
https://woomultistore.com/product/woocommerce-multistore/
Може би ще има и безплатен, не зная.

Ако тези неща не ти говорят много, може да пуснеш запитване във freelance раздела на форума и някой да го свърши вместо теб.

Поздрави!
 
Последно редактирано:
това по горното от гледна точка на SEO е самоубийство, домейнът трябва да само един, независимо какъв е
аз си продавам в румъния с .bg домейн
трябва да имаш нправени както трябва hreflang тагове и езикови настройки и работеща геолокация
останалото са митове
 
kirsen, white_pawn, благодаря много. Не знаех за тази функционалност, но очаквах нещо подобно да намеря всъщност. Вече имам яснота. Бранда остава самичък с .бг, тъй като си е познат само тук, а разнообразието ще направя с другия .бг домейн, към който ще закача останалите домейни, които обаче искам да са през shopify. И сега по-сложния въпрос...дали могат да се обединят двата сайта от различни платформи в една база или вече станах много нахална :)

Беджев Стил, благодаря, ще помисля и това, но би ли споделил защо за SEO е кофти този вариант?
 
защото ще имаш отделни домейни за всеки език
всеки домейн ще трябва да го оптимизираш и градиш отделно,
а когато домейна е един само с hreflang таговете ще укажеш на търсачката че страницата от един език на коя страница от друг език съответства и тежестта на домейна съответно бранда се запазва и прехвърля на другите езици
аз досега не съм видял сайт на голям бранд с правилно описани езикови тагове, но това е друга тема
виж в първия сайт в подписа ми как е направено, по същия начин е направено и в магазина ми bstyle.bg той е на 10 години, като го правих не съм мислил че ще го правя на друг език , но се наложи
румънците са прагматични хора, не ги интересува, че купуват от българия, имат потребителска култура
 
Последно редактирано:
Ок, убедихте ме.
Беджев Стил, бих искала да погледна, но какво точно да гледам...тези hreflang tagove в кода ли са или като таг тип етикети...простете невежеството ми. И един страничен въпрос за мултистор - ако цените, не са точно еврова равностойност на "оригиналната" левова цена, клиентите мрънкат ли?

Прочетох за hreflang tag. Благодаря отново. Сега поне ще мога да направя информиран избор.
 
Последно редактирано:

Горе