Онлайн радио - някой с опит?

momcheto

Well-Known Member
Привет,
Интересно ми е как се решава проблемът с авторските и сродни права на музикални произведения, когато разпространението е онлайн.

Доколкото схванах логиката, евентуално онлайн радио, работещо на български сървър следва да се отчита на Профон и Мюзикаутор. Намерих им тарифите, които ми се сториха смехотворни. Тук обаче има две въпросителни:
1. Защо отчитането е на брой едновременни конекции (Профон) и месечен брой слушатели (Мюзикаутор)? Например, ако пускам музика на изпълнители, работещи с Профон, защо ми е Мюзикаутор? Ако следваме логиката с брой слушатели, това значи ли, че Мюзикаутор може да има претенции, макар и да не излъчвам съдържание под тяхната шапка? Или трябва винаги да давам списък с излъчените произведения?
2. Какво ако излъчвам музика от изпълнители/лейбъли, които нямат договор с нито един от двата ОКУПИ?

Доколкото чух, цените в UK са от порядъка на 500-600 лв на година, докато при Профон и Музикаутор могат да варират между 2000-5000 лв.
Следователно, питам се: може ли да се избегне тая лудост?
Например, стриймвайки от друга държава? Или подписвайки договор с конкретни изпълнители/собственици на авторски права, вместо да се стига до ОКУПите?
 
Това са по принцип две различни организации. Едните защитават правата на авторите на музикалните произведения и текст, другите на изпълнителите и продуцентите. Текста, аранжимента и изпълнението може да са дело на трима различни човека или група от хора. Аз съм добър текстописец, колегата е музикант, а бай Иван пее добре. Драган пък има ресурсите да ме представи пред широката публика.
Има и алтернативи, разбира се, но техния репертоар/фонотеката е доста по ограничен и за радио няма да ти свърши работа. Такива са да речем Акорд Мюзик и Маркет Радио. Аз съм "абонат" на първита, понеже използвам музиката им за фон и общо взето не ме интересува какво дрънчи там, важното е да е в една и съща тематика, а те си имат предварително конфигурирани плейлисти по стил.
Да сключваш индивидуални договори ми се струва почти невъзможно за произведения, които си заслужават.

на тези два линка може да добиеш представа за какво всъщност става въпрос, понеже МА И ПФ като цяло нямат интерес да обясняват как точно седят нещата.
http://marketradio.net/about/faq/ (от падащото меню още първия линк "Защо Маркет Радио не фигурира в страницата на Министерство на Културата)
 
Това са по принцип две различни организации. Едните защитават правата на авторите на музикалните произведения и текст, другите на изпълнителите и продуцентите. Текста, аранжимента и изпълнението може да са дело на трима различни човека или група от хора. Аз съм добър текстописец, колегата е музикант, а бай Иван пее добре. Драган пък има ресурсите да ме представи пред широката публика.
Има и алтернативи, разбира се, но техния репертоар/фонотеката е доста по ограничен и за радио няма да ти свърши работа. Такива са да речем Акорд Мюзик и Маркет Радио. Аз съм "абонат" на първита, понеже използвам музиката им за фон и общо взето не ме интересува какво дрънчи там, важното е да е в една и съща тематика, а те си имат предварително конфигурирани плейлисти по стил.
Да сключваш индивидуални договори ми се струва почти невъзможно за произведения, които си заслужават.

на тези два линка може да добиеш представа за какво всъщност става въпрос, понеже МА И ПФ като цяло нямат интерес да обясняват как точно седят нещата.
http://marketradio.net/about/faq/ (от падащото меню още първия линк "Защо Маркет Радио не фигурира в страницата на Министерство на Културата)

Пробвал ли си да стриймваш от друга страна? Доколкото разбрах, това се оказва основно при определянето към ОКУП на коя държава подлежиш
 
Не съм пробвал извън страната. Използвам ги за търговски обекти в България. На акорд музиката съм сигурен, че няма а ти свърши работа. Все пак, разгледай им пак сайта, имаше файл с произведенията им. Звънни и питай, много са отзивчиви и обясняват. Само че бъди внимателен. За единия сезонен обект исках договор за най-краткия им 3 месечен период, а госпожата, с която се свързах първо категорично ми заяви, че за по малко от 6 месеца не можело.
Общо взето най удачна ти е музиката на МА и ПФ. Виж през някоя асоциация може там да ти се върже сметката. С тях съм сключвал договор като член на БХРА и идваше доста по-евтино от обявените. Ако има някоя асоциация в твоя сектор, ако станеш техен член дали няма да ползваш някакви преференции.
 

Горе