Ооо, колко сме зле!!!

dudi

Member
Днес за пореден път съм потресен от начина, по който работят някои хора в нашата мила родина.

Пращам аз рекламна оферта и в отговора ми написали грешно фамилията...Уважаеми господин Петров.

Пиша им гневен мейл, че не съм господин Петров... и получавам отговор:

"Уважаеми г-н Петров,

Извинявам се за техническата грешка, относно изписване на вашето име. "

Е може ли да си толкова зле бе жена, пишеш ми, че ми се извиняваш и и пак ми объркваш името...

И да, да не забравя да спомена, че говорим за хора, който работят в рекламна агенция... ПОТРЕСАВАЩО!!!
 
От: Ооо, колко сме зле!!!

На мен в официални документи са ми бъркали името. Спомням си как трябваше полицаи да ми препринтират една хартишка, 'щото ми бяха сменили името с чуждо. А иначе това дето ти се е случило си е яка дебилност. Можеха просто да се обърнат с "Уважаеми господине,..." и да не поясняват името докато не са сигурни какво да напишат.
 
От: Ооо, колко сме зле!!!

Чужденцити често ми бъркат името. Пък то е достатъчно кратко.
Не се впечатлявам, просто подсъзнателно си отмятам че тоя калъф природно не обръща внимание на детайлите.

Аз лично много внимавам като пиша имената на хората. Копипействам по възможност.
Ако е някакъв екзотичен индивид, се виждам в лека дилема и проверявам въпросната нация малко име ползва ли за обръщение, как подрежда имената и прочие...
 
От: От: Ооо, колко сме зле!!!

Ако е някакъв екзотичен индивид, се виждам в лека дилема и проверявам въпросната нация малко име ползва ли за обръщение, как подрежда имената и прочие...
Тъй като и без това няма какво сериозно да се пише по темата леко ще се отклоня. Тъй като много се кефя на японците и културата им, ще дам малко съвети във връзка с обръщението. Важно е да знаете, че при тяхната подредба на имената първо идва фамилията (името на рода), а след това малкото име. Да се обърнеш само по малко име към някого е допустимо само ако сте много близки. Иначе би се изтълкувало като неуважение. Към японец може да се обърнеш с класическото международно "Mr......." (на мястото на точките се слага фамилното име), но има вариант и да използвате местното обръщение за господин - "сан", което когато се изписва на латиница се слага с тире плътно след фамилното име (пример: Nakamura-san).
 
От: Ооо, колко сме зле!!!

Това -сан има доста разновидности.
Хич не е универсално. Най-малко да се поиздъниш ако го ползваш наляво и надясно.
 
От: Ооо, колко сме зле!!!

В грешка си. Универсално е за обръщение в стил 'господин' и 'госпожа'. Има и по-уважителни форми, но тогава трябва да са направили нещо велико за теб, че да имаш такова отношение към тях. Това, че при нас 'г-н' и 'г-жа' са най-любезните форми не означава, че е така и друаде.
 
От: Ооо, колко сме зле!!!

В грешка си. Универсално е за обръщение в стил 'господин' и 'госпожа'. Има и по-уважителни форми, но тогава трябва да са направили нещо велико за теб, че да имаш такова отношение към тях. Това, че при нас 'г-н' и 'г-жа' са най-любезните форми не означава, че е така и друаде.
Пак заби в странична посока, и пак не особено подготвен.
Сигурен съм че и у интернетя има обяснено.

И сега малко заяждане :) :
Аз га съм имал земане-даване с джапанци (наживо), ти все така си въздишал пред аниметата...
 
От: Ооо, колко сме зле!!!

Пак заби в странична посока, и пак не особено подготвен.
Сигурен съм че и у интернетя има обяснено.

И сега малко заяждане :) :
Аз га съм имал земане-даване с джапанци (наживо), ти все така си въздишал пред аниметата...
Всеки луд с номера си.
Иначе дори и на английски да пишат, по словореда можеш да усетиш родния му език (само ако е спец в английския не му се усеща). Иначе от този район си спомням, че съм си писал с китаец, който не съвсем вярно пишеше на английски, но му се разбираше. Интересни са обръщенията на индийците, пакистанците и тези в техния район. От толкова уважително обръщение, чак ще ти потечат лигите (т.е. ще изкрейзаш). Какво да се прави, разни хора, разни идеали.
 
От: Ооо, колко сме зле!!!

При положение, че ситуацията "ташак, г-жа Петрова" е придобила популярност сред масите, не виждам причина защо да не се ебават и с г-н Петров
 

Горе