Осчетоводяване на Business PayPal на българска фирма

Blinky

Owner
Здравейте, приятели.

Искам тук да ви попитам как осчетоводявате бизнес paypal към българска фирма. Нещо специфично ли се прави или просто се води, както все едно през epay. Питам, защото знам, че има тънкости, които можете да споделите, а и вярвам, че доста бизнеси тук ще проявят интерес. Мисля, че имаше тема някъде, но не съм сигурен, защото се изписа много за тази разплащателна система.

Ще се радвам да ми пуснете нещо като менюал как се случват нещата стъпка по стъпка. Може и да не е детайлно, защото другото ще си го ровя аз.

Ако имате въпроси, моля кажете ми. Има опция и да не съм бил доста изчерпателен. Верификацията може да я броите за направена. :) Остава ми при получаване в тази фирмена сметка как се случва когато някой счетоводител дойде при мен и ми каже "айде сега да го осчетоводим". Какво е нужно да знам и да предоставя. Това е общо взето каквото исках да питам.

Мерси предварително. :)
 
От: Осчетоводяване на Business PayPal на българска фирма

Зависи кое точно осчетоводяване те интересува - продажбата, трансфера на пари към БГ разплащателна сметка или нещо друго? PayPal не е нищо повече от една разплащателна сметка в чужбина. Ако имаш конкретен казус и не желаеш да споделяш конкретика пиши ми на лично. Ако искаш да изясним общия случай:

При постъпления се дебитира разплащателната сметка във валута и се кредитират приходи от продажби, втората операция е за удържаната такса от PayPal за входящ превод, дебитира се сметка разходи по валутни операции и се кредитира разплащателна сметка във валута.

В края на месеца могат да се начисляват курсови разлики, но това зависи от счетоводителя. В БГ може би единици правят такива осчетоводявания на PayPal acc.

Ето тук сме го дъвкали този проблем: http://searchengines.bg/showthread.php?t=18267 , аз реално ги осчетоводявам по този начин.
 
туко що го направи пейпала блинки (преди няколко часа ) още не е ползван и Преди да е ползван искаме да сме запознати :) защото май ще трябва да се обяснява на счетоводителката...

мерси за помощта :)...
 
От: Осчетоводяване на Business PayPal на българска фирма

Давайте смело. Ако попаднете в по-специфичен казус ще го нищим и него
 
Що накрая си мисля че е по лесно да се регистрира една англииска фирма готова след 4 часа и след още ден готова и с регистрация по ддс и на нея да и се направи бизнес пейпал... хъм... за малко повече от 200 паунда ... със всичко



http://www.eformations.co.uk/how-to-buy/
 
От: Осчетоводяване на Business PayPal на българска фирма

Като човек, който опъва ралото на БГ пазара ще ти кажа, че си прав...... съкращаването на бюрокрацията е голямо предимство ако пазара ти е ИЗВЪН БГ....
 
Интересува ме по-скоро продажба и това, че може да се яви като приход, който да е нужно да знам как да се осчетоводи най-добре, естествено с минимални комисионни за паразитите по веригата. Нямам казус, просто акаунтът е открит и ми бе чудно дали някой може да сподели малко опит преди да се започне с ползването му. Все пак доста често съм виждал хората първо да започват ползването му и после да си бият в главата този тип осчетоводяване. За това. Реално си е нещо като виртуална сметка, но имайки предвид, че не е тук, както и че допълнително звено, което не е към банката, от това идва цялото чудене.

Мерси за информацията. Има ли разлика в типа транзакции между Business PayPal -> Business PayPal и Personal PayPal -> Business PayPal? Това също ми е интересно. Това са май най-честите операции около бизнес акаунта в PayPal. Ако има някаква друга информация, добре е дошла.
 
От: Осчетоводяване на Business PayPal на българска фирма

Аз лично, приходите от пейпал ги давам като месечен отчет (все едно е отчет от касов апарат), като когато трябва си начислявам ДДС. Дебит сметка клиенти, кредит сметка приходи от продажби на услуги.
 
Re: От: Осчетоводяване на Business PayPal на българска фирма

Аз лично, приходите от пейпал ги давам като месечен отчет (все едно е отчет от касов апарат), като когато трябва си начислявам ДДС. Дебит сметка клиенти, кредит сметка приходи от продажби на услуги.
И аз си го представям така, но все си мислех, че има някакви тънкости, които може да ме подготвят за някакви изненади, които винаги възникват около тукашните неща. :) Няма как питаме си преди каквото и да е. ;)
 
От: Re: От: Осчетоводяване на Business PayPal на българска фирма

И аз си го представям така, но все си мислех, че има някакви тънкости, които може да ме подготвят за някакви изненади, които винаги възникват около тукашните неща. :) Няма как питаме си преди каквото и да е. ;)

Ми и двамата грешно си го представяте.
Четете аккво е написал s1yf0x във второто мнение на темата - там е истината.
Пейпал си е една обикновена банкова сметка и си се осчетоводява точно като такава.
 
От: Осчетоводяване на Business PayPal на българска фирма

Уточнявам, че разсъждавам по-принцип само.

Ще използвам прости понятия, които все още се приемат в България за даденост.

Сметката в ПейПал е разплащателна сметка по своята същност. Редно е да се обособи като други парични средства.

Малоумниците в България все още използват сметка 509. Как ще си номерираш или кръстиш сметката няма никакво значение.

Може и да е Бинки123. Отдавна няма утвърдена класификация. Справка МСС, НСС.

Постъпленията по сметката се отразяват на базата на своята същност. Ако са постъпления от клиент, то се отчита плащането от клиент.

Прихода се признава на базата на стандартите.

ДДС - зависи. Зависи дали си регистриран, дали получателя е ЕС ДДС фирма, дали е не ЕС ДДС фирма, дали е физическо лице, какъв е типът на услугата и т.н.

В акаунта имаш възможности за издаване на фактура.

Дали трябва да се пуска касов бон. Не знам. Не ми се чете. Имаше някаква малоумна разпоредба за това.
По-своята същност това не е касово плащане, затова подобни разпоредби могат да бъдат класифицирани така.
Ако закона изисква, ще бонкаш...

Прехвърлянето на сва от ПейПал акаунта към сметка принципно е абсолютна техническа операция.
Въпросът е, че при това прехвърляне се получават казуси. Ако прехвърлянето е по-лична Виза, то счетоводните операции се усложняват.

Ако прехвърлиш по бизнес виза, то те са по-малко и по-безпроблемни.

Българските банки изобщо не стоплят, че тези бизнес визи са за това и най-вероятно е да те гледат като марсианец, ако тръгнеш да им обясняваш.
Тяхното технологично ниво е 2003-2004 г. и трябва да се отнасяш с разбиране към архаичните им представи за разплащания.

Това е. Мисля, че няма нищо сложно :wink:
 
От: Re: От: Осчетоводяване на Business PayPal на българска фирма

Ми и двамата грешно си го представяте.
Четете аккво е написал s1yf0x във второто мнение на темата - там е истината.
Пейпал си е една обикновена банкова сметка и си се осчетоводява точно като такава.
Бях питала преди време в www.account-bg.info и там ми беше казано така да се прави, за това така го правя.
 
Re: От: Осчетоводяване на Business PayPal на българска фирма

Като човек, който опъва ралото на БГ пазара ще ти кажа, че си прав...... съкращаването на бюрокрацията е голямо предимство ако пазара ти е ИЗВЪН БГ....

Мен поста на Иво Апостолов при вас направо ме отчая
 
От: Re: Осчетоводяване на Business PayPal на българска фирма

Има ли разлика в типа транзакции между Business PayPal -> Business PayPal и Personal PayPal -> Business PayPal?

Би следвало да има разлика в начислените такси, т.е. сумите, но принципа на счетоводното записване е идентичен. Пак Ви казвам, ако контрагентите Ви са изцяло на външния пазар, направете ентепрайса извън БГ.
 
Re: От: Re: Осчетоводяване на Business PayPal на българска фирма

Би следвало да има разлика в начислените такси, т.е. сумите, но принципа на счетоводното записване е идентичен. Пак Ви казвам, ако контрагентите Ви са изцяло на външния пазар, направете ентепрайса извън БГ.
Да, това ме интересуваше, плюс няколко други неща около спецификата на транзакциите, все пак минаваме на бизнес ниво. Да предположим, че тук контрагентите, както каза, че са от цял свят, както мисля, че е най-ако ще ползваш тази услуга, я за дигитални и др. продукти, я за продажби на услуги. Фирмата на вън е добро решение, но и разход, който реално трудно може да се оправдае, след като пак до бг сметка стигнат нещата. Или до физическо лице тук, нали? Или нещо съм в грешка? Но предполагам е така.
 
От: Осчетоводяване на Business PayPal на българска фирма

Тук вече вариациите са много, зависи от месечните оперативни разходи за един такъв бизнес навън, от процента на данъка, който се дължи , от това дали искате да сте напълно легални в БГ или в сивия сектор. Аз съм ти насоки за това, как се осчетоводява този тип разплащане при следните условия:

1. Юридическо лице регистрирано в България
2. 90% от контрагентите са Юридически и Физически лица от България
 
От: Осчетоводяване на Business PayPal на българска фирма

При постъпления се дебитира разплащателната сметка във валута и се кредитират приходи от продажби, втората операция е за удържаната такса от PayPal за входящ превод, дебитира се сметка разходи по валутни операции и се кредитира разплащателна сметка във валута.

Колега, изпускаш сметка 'Клиенти' в цялата схема, което за регистрирано по ЗДДС юридическо лице си е направо задължително. Освен това не всеки разход в PayPal-а задължително представлява по своята същност разход по валутна операция.

Конкретно за осчетоводяването на движенията в PayPal практиката е да се ползва сметка от типа 'Други платежни средства' или 'Блокирани парични средства'. Иначе принципът е същият, като при счетоводното отчитане на всяка една валутна банкова сметка.

Относно отчитането на самите продажби, вече възможностите са много и зависят от редица променливи, като естеството на стоката или услугата, дали получателят и доставчикът са данъчнозадължени или не лица по смисъла на ЗДДС и т. н.

При всички положения предоставяйте навременно извлеченията от PayPal-а на Вашия счетоводител, за да намалите риска да изпуснете важен срок при възникване на някакво специфично задължение по ЗДДС.
 
Аз за разходите нямам кой знае какви критерии....виж за приходите са ми по-конкретно въпросите. Доста често съм виждал втрещения поглед на счетоводителя (няма значени кой, поне около мен) като му споменеш, че ще ползваш чужда разплащателна система във финансовите си операции на фирмата. Явно имат нещо наум, а именно кое могат да го причислят като фирмен разход и кое си отива уж като раздаден дивидент, което със суми от $40 си е направо смехория. А ходи примерно искай на индиеца да ти разпише една бележка (или там каквото се разписва), за да му го начислиш на него и от там като разход за фирмата. Нали? Разбирам ги, и аз бих се попритеснил ако това предстои. Все пак техния подпис стои на данъчните декларации, нали? :)

Предоставянето на банково извлечение мисля, че достатъчно, а PayPal е просто средство, през което е минал прихода или разхода. Поне аз така мисля.

@s1yf0x, нека ги имаме и двата случая. Интересно ми е сюжета и в двата. Както се вика може и накратко да ми кажеш, но да си знаем какво се прави и в двете. Мерси много и на теб, доста добра информация пускаш. ;)
 
От: Осчетоводяване на Business PayPal на българска фирма

Предоставянето на банково извлечение мисля, че достатъчно, а PayPal е просто средство, през което е минал прихода или разхода. Поне аз така мисля.

Не е достатъчно банковото извлечение. Трябва и извлечението от пейпал.
А счетоводителите имат много неща на ум и най-вече различните счетоводители имат различни неща на ум.
Слабите счетоводители имат само едно на ум и то е: "Това не ми е ясно и по-добре да стресна клиента да не го ползва."
Добрия счетоводител има много неща на ум и повечето са неприятни за шефа. Например:
На този индиец дето му плати в пейпал, трябва ли да внесем данък при източника по ЗДДФЛ за извършена техническа услуга?. За плащането на някоя ЕС фирма трябва ли да правя протокол за самоначисляване на ДДС, За продажбата на друга ЕС фирма трябва ли ВИЕС декларация и разни други такива неща.
Ако му даваш само извлеченията от банковата сметка тези неща той въобще ще ги пропусне, но ако е умен ще се сети, че има нещо гнило, защото ще има проблем с идентифицирането на прихода и разхода, а в счетоводството е прието и приходите и разходите да са персонифицирани, т.е. продах на пенчо нещо, на ганчо друго нещо и т н. а не въобще продадох няколко неща и толкова. Така стои въопроса и с разхода. И за приходите и за разходите има въведени опредлеени данъчни правила и задължения които не могат да се изпълняват ако не се персонифицират съответните действия.
 
От: Осчетоводяване на Business PayPal на българска фирма

Слушайте какво Ви пише account-bg и не смесвайте темите. Тази в searchengines.bg е за продажба на стоки. При услуги както може да е по-просто, така може и да е доста по-сложно (типичния пример е с данък при източника при технически услуги). Макар, че точно при данък при източника, това е задължение на плащащия, а не на получаващия пари.
Как обаче ще го приспадне при онлайн плащане, един господ знае...

Особено проблемни са например индийци, които се оказва, че прибивават във Великобритания, защото често не можеш да му хванеш спатиите дали е в ЕС или не е.

При стоката почти всичко е ясно. Знае се в коя страна се доставя (има адрес за доставка). Обикновено продавача знае и дали продава на физически или юридически лица, сиреч дали трябва или не трябва да начислява ДДС.
 

Горе