Отглеждане на маслодайна роза

traiki

Well-Known Member
Случайно някой във форума да се, е занимавал с отглеждането на маслодайна роза, че имам намерение в близко бъдеще да се занимавам с това, тъй като на пръв поглед изглежда, че има доста хляб в тази работа, но преди да правя каквото и да, е било искам да съм наясно с основните неща около нейното отглеждане.:rolleyes:
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

Розата се гледа най-лесно, защотото е храст не изисква почти никакви грижи ... родителите ми се занимаваха навремето, като допълнителен приход мисля, че е ок, но за основен поминак не...
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

Има ли нещо вярно в това, че малслодайната роза вирее само в Розовата долина?
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

Като си ходя по село гледам навсякъде са насадили рози и казват, че им ги купуват на 3.60 килото, а средно дават, че от 1дка роза може да се изкара между 500/800 килограма розов цвят.. но става дума за 6-7 годишни розови храсти.. но в началото дори да пускат по 200 килограма на декар, при положение, че разполагам с 10тина декара, то сметките излизат повече от добри... но едва ли, е толкова лесно колкото звучи
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

Хич не е лесно да се гледа маслодайна роза, отстрани изглежда лесно, ама хич не е лесно. И не, маслодайна роза има навсякъде, но само тук, в България има едни от най-добрите условия за развитието и и се получава най-доброто качество на масло от розите.

За да се гледат рози е нужно да се направят много инвестиции. Те ще са необходими за засаждането на полета с рози и първите години ще са нулеви, няма реколта. Ако вземете и купите полета с рози, пак ще са необходими много пари за това.
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

По груби сметки, ако не изпускам нещо, 2-3 бона би трябвало да ме оправят..за засаждане, торене, оране и т.н.
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

а къде ще я изкупуват, нали хипотетично си мисля тез листя не мога ги помъкна из цялата страна да ги мъкна до казанлък, начи трябва някой да ги изкупува, де кой на какви цени? някой знае ли?
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

има десетки розоварни, където ще ги купят, цената зависи вече от качеството на цвета. Най-високата изкупна цена, е около 3.60 мисля, че може да стигне и до 4 лева. Горе-долу чисто ти идва по 3 лева на кило, тъй като нали трябва да плащаш на тия дето ще ти берат, а приетата тарифа, е около 0.60 лева на килограм цвят..
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

Не, точно. Просто в този район специфичните условия - климатичен пояс, температура, релеф допринасят за високите добиви от розово масло. Просто, където и да е другаде, не би било същото количеството и няма да си струва. А иначе от 1 дка излизат 100-200кг розов цвят, а за литър масло са нужни 2500-3000кг.
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

Преди две години сериозно бях решил да се занимавам с маслодайни култури... ако си решил да се занимаваш виж има ли в близост дестилерия.. където да се преработва.. зависи и от кой район на Бг. си.. ако си от Казанлъшкия регион не се чуди, а се захващай :)
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

Като цяло имаме ниви в район до София, ама разбрах, че климата тук не, е подходящ, а и почвата, е черноземна и като цяло нищо няма да стане. Освен това дядо ми има земи в Балкана, Пирдоп-Златица.. където условията би трябвало да са много добри, а и съм чувал, че предвид спецификата на района, евросубсидиите са много по-високи от обявените 75 евро на декар..
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

сигурен ли си за цената? съмнявам се да е такава... провери отново :)
2-3 бона не знам дали ще те оправят - сигурно за един дка ще стигне
и не е само засаждане и оране - трябва да се подрязват, пръскат!!!, копаят и т.н.
първите 3-4 години не очаквай печалба а само много разходи :)

най-оптимистичната печалба от килограм е 50-60 ст.
като добива от дка е 300-500 кг
и това след години труд (поне 5-6)
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

Между другото ако условията не са подходящи за отглеждане на рози, винаги можеш да се заемеш с рапица или лавандула. Тук в Добруджа много хора минаха от пшеница и царевица на рапица и лавандула :) Не са толкова претенциозни.
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

За цената съм убеден, чувал съм го от хора, които имат по над 100 дка ниви.. иначе не вярвам, че 2-3 бона няма да ме оправят, разходите не мисля, че са толкова високи - 400-500 корена са нужни за декар, за да се запълни, един корен мисля, че е някакви стотинки, но не знам какви точно - грубо да кажем 15-20 ст, най-много, което ще рече за 10 дка - само 1 000 лева за корени, засаждането, подрязването и пръскането сигурно ни ще си го правим, само за орането и за консумативи - торове, препарати и т.н. най-много да отидат да отидат останалите пари...
Доколкото знам розите дават още първата година цвят, в рамките на 100-200 кг, както споменах, в зависимост от условията и поддържането им. Например, ако не ги гледаш целесъобразно, а колкото да кажеш, че гледаш рози може да добиеш и много по-малко от гореспоменатите цифри. Според мои изчисления, би трябвало с първото бране да си върна инвестицията и малко отгоре, като добавим евентуално и субсидията. Хубавото, е, че например след 3-4 години добива се вдига двойно, тройно и дори четворно и ако се полагат необходимите грижи може да се стигне до цифри от 500 до 800 килограма на декар, което, е повече от добре..но нямам преки наблюдения, а и още не съм говорил с човек, който се занимава с това от години, за да съм напълно сигурен в това, което пиша..
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

20ст. за корен? Надали...
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

Балкана, Пирдоп-Златица..
Виж как стои въпроса с лайката - за препоръчване немския сорт "Bodegold" ... проучи технологията.. тя също е маслодайна, а нейното етерично масло е и по - рядко и има повече пазар в Европа и Япония.. като инвестиция също е по - лесно да се започне, а и Южните склонове на Балкана мисля, че ще дадат добри процентни съотношения на хамазулен (което е ценното вещество в етеричното маслото на лайката)... Обиколи дестилериите и питай какво ще ти струва да преработят цвета и те тека :) ...
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

По груби сметки, ако не изпускам нещо, 2-3 бона би трябвало да ме оправят..за засаждане, торене, оране и т.н.

Далеч си от реалността. А и както споменах - ако засееш розово поле, не очаквай първата година реколта. Това е вложение във времето.
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

Добре, явно си се занимавал с тази работа или просто имаш някакъв поглед на нещата - сподели да видим, какво ще ми бъде нужно - като средства, усилия и т.н.
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

Добре, явно си се занимавал с тази работа или просто имаш някакъв поглед на нещата - сподели да видим, какво ще ми бъде нужно - като средства, усилия и т.н.

Да, имам поглед над нещата. Мисля, че подхождаш от грешната страна. Много надъхан, но без теоретична подготовка.
За този бизнес ти трябват пари, време, желание, контакти и нерви. И най-вече знание.
 

Горе