Печат на книжка тип енциклопедия

Firefly

Well-Known Member
Ще дизайнвам една книжка, нещо като енциклопедия (тоест пълно с полезна и интересна информация и богато на качествени снимки). Смятам да е нещо малко като за начало - може би А5 размер, страници 30-40, колкото излязат. Ще е хубаво да се изпечата на добра хартия (бяла, гланцирана може би?).

Някой тук знае ли къде може да изпечатат такива неща (предполагам на много места, но все пак търся отзиви). Във форума има и хора, занимаващи се с този бизнес, може да споделят как стоят нещата при тях. Няма да се печата в промишлени бройки - книжките ще се продават през сайт и фейсбук. Интересува ме ориентировъчно някаква много груба цена как вървят тези неща.

Другия въпрос е със снимките - на няколко места попадам на сток фотографии на цени от 300-400 евро снимката, което е просто откачено. Някой от вас купува ли сток фотографии и откъде и на какви цени? Предполагам е най-изгодно с абонаментните планове (плащаш за месец и сваляш определен брой на ден, а най-добре пък и неограничено).
 
От: Печат на книжка тип енциклопедия

Другия въпрос е със снимките - на няколко места попадам на сток фотографии на цени от 300-400 евро снимката, което е просто откачено.

Защо да е откачено? Това, че на теб не ти харесва тази цена и нямаш пари да я платиш, не означава, че цената е откачена! Хората са вложили труд и на толкова оценяват този труд и хич не ги бърка дали някой мисли, че са откачени или не: имат пари - купуват, нямат пари - само гледат.
 
От: Печат на книжка тип енциклопедия

Защо да е откачено? Това, че на теб не ти харесва тази цена и нямаш пари да я платиш, не означава, че цената е откачена! Хората са вложили труд и на толкова оценяват този труд и хич не ги бърка дали някой мисли, че са откачени или не: имат пари - купуват, нямат пари - само гледат.

Защото си е откачено и необосновано. не говорим за някакви извънземни, супер уникални снимки. Ясно е, че цените са надути заради големи медии и издания, които не ги бърка да ръсят пари за такива неща. Както и да е, успях да немеря на няколко места за по 10-ина долара на снимка. Ако някой знае по-евтини, моля да сподели.
 
От: Печат на книжка тип енциклопедия

Цените по сайтовете за сток фотография са горе долу еднакви. Цените за снимките са различни в зависимост от правата. За съжаление употребата на снимките за медии е наистина скъпо, особено, ако искаш голям размер. Тук поне си ОК, защото не ти трябват за Билборд, а примерно 10/5 см. Внимавай какви права посочваш при купуването на снимката. И да на абонамент са най-евтини. Но пък там трябва да имаш нужда постоянно от снимки. Ако ще ти трябва 10-20 снимки, си зареди акаунт за еднократно купуване. Темата за "скъпата фотгорафия" е дълга. Трябва сериозно оборудване и умения за качествена снимка. Отделно момента на творчество.

Другия вариант е да разчиташ, че няма кой да ти види Енциклопедията (особено, ако е само за БГ пазара) и да си вземеш най-евтините варианти.

http://www.123rf.com ето сайт, който препоръчвам откъм цени. Качеството на снимките по всички сток сайтове е :) отлично.
 
От: Печат на книжка тип енциклопедия

Цените по сайтовете за сток фотография са горе долу еднакви. Цените за снимките са различни в зависимост от правата.... Темата за "скъпата фотгорафия" е дълга. Трябва сериозно оборудване и умения за качествена снимка. Отделно момента на творчество.

Абе и аз това му подсказах, ама човека явно е някой "евтинджия", който не само, че не уважава чуждия труд, но и не знае как вървят цените и оценяването у нас и по другите пазари. И гледа да мине тънко и всичко което не е в неговата "ценова рамка" е "надуто и необосновано".

Именно заради такива образи се отказвахме да продаваме такива снимки тук, никой няма не само да ти ги оцени, ами и ще ти ги откраднат.
 
От: Печат на книжка тип енциклопедия

Аз мога да кажа за печата.

Досега съм направил пет книги - от 80 до 400 страници. Правил имам предвид дизайн и страниране - т.е. готова за подаване на печатницата. Цената на печата зависи от броя страници, тиража, вида на корицата и хартията.

Първата книжка беше към 120 страници, напечатах я в тираж 400 бр. на офсетова 80 гр. хартия и пълноцветна корица UV лак и излезе около 4 лв/бр.

Печатал съм и малки тиражи - 20 - 30 бр., но тогава при около 350-400 страници цената отива към 12 лв./брой а и не всяка печатница го прави.

Аз работя с Фабер - Велико Търново. Те са едновременно издатели (могат да ти дадат ISBN за книжката) и имат и печатница.

Ако идеята ти е после да продаваш книжката - нещата са много зле. Книжарниците вземат 35%-55% от обявената на корицата цена.

Това е което най-общо мога да кажа по въпроса. Ако те интересува нещо по-конкретно питай и успех!
 
От: Печат на книжка тип енциклопедия

Печатал съм и малки тиражи - 20 - 30 бр., но тогава при около 350-400 страници цената отива към 12 лв./брой а и не всяка печатница го прави.

Това е така, защото пропусна да споменеш нещо важно - печатниците си имат определен минимум, за да приемат за печат дадена книга. Ако някой желае да печата бройки под този минимум, тогава цената вече е минимум тройна-четворна.
 
От: Печат на книжка тип енциклопедия

Първата книжка беше към 120 страници, напечатах я в тираж 400 бр. на офсетова 80 гр. хартия и пълноцветна корица UV лак и излезе около 4 лв/бр.
А колко й беше цената на корицата?
 
От: Печат на книжка тип енциклопедия

Да, знам и аз за печатниците, че е така. Още не съм решил каква бройка ще се отпечата, най-вероятно ще се съобрази с този минимум на избраната печатница. Поне няма да е 120 страници, като за начало ще пробвам с по-малко. Ако излиза около 4лв/бр мисля, че е приемливо.

Странникът, сега разбирам, че значи се занимаваш със сток фотография. Няма смисъл да спорим тогава - като някой в бранша, за теб цената е разумна и дори малка; за мен, като потребител, цена от 300 евро за някаква снимка (не съм Nat Geo да пращам репортери на другия край на света да ми правят епични снимки) е меко казано налудничева - и да мога да си го позволя, пак не бих ги дал.

ops5, 123rf е единия от сайтовете, който разглеждах. Разгледах също depositphotos.com/subscribe.html, имат $69 за 5 снимки на ден в продължение на месец (което си е 150 снимки). Тук обаче лицензите са ми доста мътни - при стандартния не е позволено дадената снимка "да заема важно място в произведенито и да увеличава стойността му", което си е доста отворено на интерпретации. В случая при мен снимките ясно, че ще са на фокус. В такъв случай означава, че имам право да използвам само extended license, който обаче е само за снимки с резолюция 5000px и струва $80. За 123rf май също трябва extended license за принт материали, което означава, че снимката излиза 20 пъти по-скъпо отколкото при нормален лиценз.

Още един сайт, на който попаднах: dollarphotoclub.com. Казват, че снимките били по долар. Доколкото разбирам extended лиценз трябва само при над половин милион бройки печат.
 
От: Печат на книжка тип енциклопедия

Странникът, сега разбирам, че значи се занимаваш със сток фотография. Няма смисъл да спорим тогава - като някой в бранша, за теб цената е разумна и дори малка; за мен, като потребител, цена от 300 евро за някаква снимка (не съм Nat Geo да пращам репортери на другия край на света да ми правят епични снимки) е меко казано налудничева - и да мога да си го позволя, пак не бих ги дал.

Така е, цената е образувана от различни фактори и в крайна сметка се получава висока цена за българските потребители. Все пак няма как една хубава снимка с висока резолюция да струва под 150-200$.

Дано намериш нещо което да ти е полезно.

Да, знам и аз за печатниците, че е така. Още не съм решил каква бройка ще се отпечата, най-вероятно ще се съобрази с този минимум на избраната печатница. Поне няма да е 120 страници, като за начало ще пробвам с по-малко. Ако излиза около 4лв/бр мисля, че е приемливо.

Проучи няколко печатници, различните печатници имат различни условия, минималната бройка за печат е горе-долу еднаква навсякъде, но все пак може да откриеш нещо качествено и по-евтино, но за това се иска да се отдели време за търсене.
 
От: Печат на книжка тип енциклопедия

Нямаше ли едно момче тук от форума, което се занимава с печат, с g му беше ника доколкото си спомням.
 
От: Печат на книжка тип енциклопедия

Да, знам и аз за печатниците, че е така. Още не съм решил каква бройка ще се отпечата, най-вероятно ще се съобрази с този минимум на избраната печатница. Поне няма да е 120 страници, като за начало ще пробвам с по-малко. Ако излиза около 4лв/бр мисля, че е приемливо.

Странникът, сега разбирам, че значи се занимаваш със сток фотография. Няма смисъл да спорим тогава - като някой в бранша, за теб цената е разумна и дори малка; за мен, като потребител, цена от 300 евро за някаква снимка (не съм Nat Geo да пращам репортери на другия край на света да ми правят епични снимки) е меко казано налудничева - и да мога да си го позволя, пак не бих ги дал.

ops5, 123rf е единия от сайтовете, който разглеждах. Разгледах също depositphotos.com/subscribe.html, имат $69 за 5 снимки на ден в продължение на месец (което си е 150 снимки). Тук обаче лицензите са ми доста мътни - при стандартния не е позволено дадената снимка "да заема важно място в произведенито и да увеличава стойността му", което си е доста отворено на интерпретации. В случая при мен снимките ясно, че ще са на фокус. В такъв случай означава, че имам право да използвам само extended license, който обаче е само за снимки с резолюция 5000px и струва $80. За 123rf май също трябва extended license за принт материали, което означава, че снимката излиза 20 пъти по-скъпо отколкото при нормален лиценз.

Още един сайт, на който попаднах: dollarphotoclub.com. Казват, че снимките били по долар. Доколкото разбирам extended лиценз трябва само при над половин милион бройки печат.

Тези евтините 1-2-3 долара не стават за теб. Те са само за сайт. На теб ти трябва лиценз за книги и други печатни издания. Както си видял са доста по-скъпи. По-горе казах (но не препоръчвам), може да опиташ да си сложиш снимки с най-евтиния лиценз в Енциклопедията и да рискуваш някой от фотографите да не попадне на книгата.

От друга страна не знам дали още печатницата няма да ти поиска някакви права на собственост.
 
От: Печат на книжка тип енциклопедия

Засега единствено в dollarphotoclub.com изглежда изгодно - единия план е примерно $99 за година и получавам 99 снимки, а нагоре вече всяка следваща струва по $1. Доколкото разбирам extended лиценза е само за печат на половин милион бройки. Продължавам да оглеждам, може би има и други подобни.

Я обяснете как се доказва, че тези снимки са лицензирани? При закупуването дават някакъв лиценз файл ли или какво? Как мога да докажа, че съм платил за снимките и съответно как някой ще докаже, ако не съм?
 
От: Печат на книжка тип енциклопедия

Засега единствено в dollarphotoclub.com изглежда изгодно - единия план е примерно $99 за година и получавам 99 снимки, а нагоре вече всяка следваща струва по $1. Доколкото разбирам extended лиценза е само за печат на половин милион бройки. Продължавам да оглеждам, може би има и други подобни.

Я обяснете как се доказва, че тези снимки са лицензирани? При закупуването дават някакъв лиценз файл ли или какво? Как мога да докажа, че съм платил за снимките и съответно как някой ще докаже, ако не съм?

В http://www.123rf.com имаш акаунт и там има история какво си теглил, какъв лиценз и размер. Предварително си зареждаш акаунт и после пазазриш. Предполагам и при другите е подобно.
 
От: Печат на книжка тип енциклопедия

Пишете ми на лично, ще ви дам цена за дигитален печат - може да печатате от едно до колкото решите бройки. Цените са напълно приемливи даже за тиражи от 10-на броя.
 

Горе