Платен паркинг

V.Andreev

Well-Known Member
Здравейте Колеги,

Около нас е цяло приключение да се паркира...сигурно и на много други места в големите градове.

Има една близка полянка която според мен е походяща за платен паркинг

Нямам опит в подобен бизнес, незнам как се процедира и колко горе долу се инвестира/печели ( Разбирам, че зависи много от площа )

Нека ако има хора с повече опит да вземат площ за 20 коли

Благодаря на всеки включил се в темата
 
От: Платен паркинг

Българина не е научен да плаща за подобно нещо. Ще парикират по тротоарите и по градинките, но пари няма да извадиш от това. Аз живея в зелена зона и около нас нямам тротоар със здрави плочки от тарикатлъка на Бай Ганя.
 
От: Платен паркинг

Зависи от града, 8 лева за 24 часа за коли, 20-30 лева за автобус и камион и по 1 лев на час, долу горе това са цените
 
Re: От: Платен паркинг

Българина не е научен да плаща за подобно нещо. Ще парикират по тротоарите и по градинките, но пари няма да извадиш от това. Аз живея в зелена зона и около нас нямам тротоар със здрави плочки от тарикатлъка на Бай Ганя.

Същото е и при мен. Тротоарите са пълна скръб вече. Няма здрава плочка, а там където има целия тротоар се е извил на долу. Решихме поне проблема пред входа, защото и за там се появиха ентусиасти, със скоба. Изглежда паянтова, но ги спира, което е и идеята на занятието.

Има бизнес в това, ако си в район с платежоспособни клиенти. Всичко друго, което е с кола под 5К, забрави. Но някой си държат колата не само заради това, че няма къде да паркират, но и защото някак си се чувстват по-сигурни, ако е някъде на паркинг и светят лампи, пък и дори някой пенсионер да кибичи. Но както казах, това няма да се случи в район с хора, които или нямат тези 50-60 лева на месец или са свикнали, както каза @s1yf0x да им е безплатно и да си катерят таратайките по тротоарите. Не знам как е по другите бели държави, ама да спреш на тротоар и хората да те заобикалят е не само вдигане на колата, но една солена глоба. Ако това стане реалност, според мен ще има много хляб в подобен бизнес.

Ако искаш пусни им една анкета на хората там, попитай в нея колко са склонни да плащат и си направи изводите. 100% има домакинства с повече от 1 кола, което говори, че няма как да имат по 2 позволени от блока паркоместа. Иначе това, което е на практика е различно де. Но нормалните ще се замислят за тази услуга.
 
От: Платен паркинг

Аз лично, ако живеех в такъв район, бих предпочел да дам 50 лв на месец (мисля че толкова вървят, а може и по-евтино) и да не се чудя и да обикалям 5 пъти блоковете докато намеря място за паркиране. Освен това вероятността някой да ме удари докато е паркирана колата е драстично намалява, също и вандалски изпълнения като кражба на емблеми, драскане с ключове и т.н. А ако все пак се случи ще има отговорен за това - този който е пазач на паркинга или ако няма такъв може да има камери и да се види какво се е случвало. Абе добър избор е паркинга, за 50 лв си купуваш малко спокойствие всеки месец.
 
От: Платен паркинг

И при мен е същото, макар че наблизо има платен паркинг.

Българина не е научен да плаща за подобно нещо. Ще парикират по тротоарите и по градинките, но пари няма да извадиш от това. Аз живея в зелена зона и около нас нямам тротоар със здрави плочки от тарикатлъка на Бай Ганя.
 
От: Платен паркинг

Осигуряване на достатъчно паркоместа е работа на общината.
Не се изхвърляйте така:
Българина не е научен

Има много решения за подземни паркинги които спокойно може да се изплатят за две-три години (в по-централните места - защото ако попаднеш на 5-6 км от центъра на София в определена посока, съвсем спокойно може да помислиш, че си в някое село - т.е. няма ядове с паркирането.). Така, че където има проблем с паркирането - трябва да започнат да строят паркинги. Те ще се изплатят и кмета ще получи много позитиви. За съжаление аз не съм чул един кмет който да е казал, че ще строй подземни паркинги.
 
От: От: Платен паркинг

Осигуряване на достатъчно паркоместа е работа на общината.
Не се изхвърляйте така:


Има много решения за подземни паркинги които спокойно може да се изплатят за две-три години (в по-централните места - защото ако попаднеш на 5-6 км от центъра на София в определена посока, съвсем спокойно може да помислиш, че си в някое село - т.е. няма ядове с паркирането.). Така, че където има проблем с паркирането - трябва да започнат да строят паркинги. Те ще се изплатят и кмета ще получи много позитиви. За съжаление аз не съм чул един кмет който да е казал, че ще строй подземни паркинги.

Ако събера всички коли паркирали на тротоарите ще запълня само единия платен паркинг, намиращ се на нашата улица. Паркинги има, Бай Ганя не иска да ги ползва. Новите кооперации се строят с гаражи / паркоместа поне = на броя на апартаментите, но повечето семейства имат по 2 коли и тука идва драмата. Винетката за синя зона и за зелена зона не са чак толква скъпи, особенно ако плащаш само за 1 кола. Но не, трябва да е на тротоара, трябва да е на аванта, няма начин някой да иска пари, аз живея тука, и улицата е моя, и тротоара е мой, и съседния тротоар е мой, и рампата за покрития гараж, абе да се ебе всеки, всичко е мое и няма да плащам. Ама като падне снега я има 2-ма трима да чистят ..... абе ориенталски манталитет.
 
От: От: Платен паркинг

Ако събера всички коли паркирали на тротоарите ще запълня само единия платен паркинг

това е доказателство, че проблема с парко местата може да бъде разрешен много бързо ако общината се намеси ефективно :) Всеки плаща данък за своя автомобил, общината трябва да му осигури парко място - трябва да си малоумен за да не го проумееш.
Строят пътища, мостове и какво ли още не, а паркинги - не :cry:

А сега малко по темата - ако оградиш поляната и сложиш охрана - бих плащал по лев на ден, ако трудно се намира безплатно.
 
От: Платен паркинг

Пък автомивката задължителна, а? :)
@nortrant никой не е длъжен да ти осигурява паркоместа за каляската навсякъде, където си решил да идеш в страната. Аз като си плащам данък за апартамента, длъжна ли е общината да ми поддържа асансьора или да ми сее лалета пред входа?
Гаражи и паркоместа се продават. Всеки, който иска може да си закупи или вземе под наем. Наемите поне за Варна не са особено високи - от 50 до 120лв някъде варират, като зависи от района и типа на мястото.
Платените паркинги из града за кратковремен престой са по 2лв/час. И когато слизам до центъра след първото завъртане из улиците ако не видя свободно място, спирам в платения паркинг. Сума от 2 до 6лв за престоя вместо 30-40лв за паяка или смяна на гума, дето ми е 180лв едната е нищо. Пък и да обикаляш 20минути за да си търсиш място, пък после да трепериш през цялото време дали някой няма да ти надере/удари колата или да я окраде също не си е работа.
Единствената ми критика към собствениците на такива паркинги е - асфалтирайте/циментирайте ги тези поляни или поне ги поддържайте малко. Още от входа е все едно човек влиза в Кербала.

Общината във Варна направи паркинг за над 100 автомобила по протежението от ЖП гара до светофара за Морска Гара. Паркинга е платен, не помня вече тарифите, но са по-ниски от тези на частните платени паркинги. Паркинга колкото пъти съм минал е на поне 1/2 празен. Но на отсрещната страна на улицата едната лента е пълна, коли по тротоара - пълно, по страничните улички 2 коли не могат да се разминат, паркирали има и по завоите пред знаците.
Ще видим какво ще се получи като направят половината център синя зона. :)

Вярно е, че условия за нормално паркиране в повечето райони липсват. Но не липсват алтернативи за придвижване, условия за които общината грижливо е осигурила.
 
От: Платен паркинг

@nortrant никой не е длъжен

Интересно ми е кой го каза това :shock: ако е твое разсъждение - ок, все си има мнение.
Аз мисля, че е работа на общината, защото само тя може да реши един огромен проблем изключително лесно. Какво й пречи да купи няколко поляни и да ги направи безплатни паркинги. Така може да направи и в примера който даваш - вместо да е наполовина празен - може да го направи безплатен и така хората няма да паркират на тротоарите. Близко е до акъла, но кой да се сети... Дори в софия има много пустеещи терени във всички точки. Веднага общината трябва да започне масово изкупуване на всякакви терени с цел направата на паркинги - незначителна инвестиция с оглед на огромния проблем който би се разрешил.
Щом общината позволява регистрацията на автомобил - то би трябвало да осигури и място за паркиране.
Естествено по-лесно е да се мрънкат вечните оправдания с манталитета. Вместо да се открият правилните решения за съответния манталитет.
 
От: Платен паркинг

А не може ли вместо да прави паркинги, да осигури много, много читав градски транспорт и пешеходни зони? Това да бориш проблема с паркирането с нови паркинги не е работещо в повечето случаи.

И за да не се излиза от темата и въпроса на питащия - не, автомивката няма нужда да е задължителна, нито пък да е точно автомивка. Може да е шкембеджийница, може да е всичко. С безплатния паркинг привличаш клиенти, а с шкембиджийницата монетизираш потока. Нали все пак всички ние това правим онлайн тук? Що офлайн да е различно..
Няма нужда подходът винаги да бъде стандартен.
 
От: Платен паркинг

Бургазлии искат триетажен паркинг в центъра

Паркингът на ул. "Гурко" да стане на няколко надземни етажа, настояват жители на Централната градска част.
Аргументите им са, че въпреки че е платен, той винаги е зает почти на 100%, съобщават от община Бургас.

А не може ли вместо да прави паркинги, да осигури много, много читав градски транспорт и пешеходни зони?

Разбира се, че може... да забраним автомобилите и тогава проблем с паркирането няма да има - Гарантирам! :lol:
 
От: Платен паркинг

Принципно, не е лош вариант. Но за момента този с градския транпорт ми се струва напълно достатъчен.
 
От: Платен паркинг

Напълно излишно.... В Лозенец специално тротоарите са пълни, улиците също... с коли. Не можеш да паркираш, а там където е свободно, някое селско тарикатче си го е приватизирало и пука гуми ако спреш... Влизам в буферния паркинг на Джеймс Баучер - станцията на метрото и какво гледам там: Напълно празно... 100% има хора, които могат да сложат колата си там, въпреки че не е денонощен паркинга.
И само се опитайте да спрете на синя зона в събота след 2 часа, когато вече не работи - веднага всички местят колите си там...
 
От: Платен паркинг

Ми значи ето, трябва да е безплатно. И по тоя повод - общината също да си извади същия извод.
 

Горе