Платформа за онлайн магазин

Не е написано дали става въпрос за SaaS и дали става въпрос за България за да де предлага Shopify. При комбинация от двете не виждам причина някой да плаща за Shopify, т.е. абонамента и 1-2% за транзакция при използване на external payment gateway. Не мисля, че е разумно някой да си го причинява. Ако приемем 1500лв за абонамент при един примерно 20к месечен оборот им подаряваш допълнително годишно 2400-4800лв в комисионни.
 
За България говоря. В началото смятах да се занимавам със summer Cart-seliton. Но четох лоши неща за тях и мисля че ще е по-разумно да започна с OpenCart. Какво вие е мнението? Предложете и други платформи? :)
 
Не е написано дали става въпрос за SaaS и дали става въпрос за България за да де предлага Shopify. При комбинация от двете не виждам причина някой да плаща за Shopify, т.е. абонамента и 1-2% за транзакция при използване на external payment gateway. Не мисля, че е разумно някой да си го причинява. Ако приемем 1500лв за абонамент при един примерно 20к месечен оборот им подаряваш допълнително годишно 2400-4800лв в комисионни.

Има причина почти всички магазини в чужбина, които не ползват супер скъпи къстъм изработки, да са на Shopify - разнообразието от теми, функционалности и възможности за благинки и удобства чрез слагането на определени апп-ове, както и екстремно лесната интеграция с платформи за търговия като Amazon, Etsy, Ebay и още 40-50 други, е ненадмината.

Слагането на FB пиксели и Google Analytics, работа с Print on Demand компании, интегрирането на Payment Gateway, са елементарни.

Въпроса не е дали ще платиш 2% повече на транзакция. Въпроса е да имаш достъп до милиони начина да подобриш кънвършън рейта на лендинг пейджа ти, така че тези 2% комисиона към Shopify да бъдат insignificant спрямо ползите, които имаш от това, че ползваш платформата им.

Освен това тази такса я няма ако продаваш с Cash on delivery или Manual orders.

Дори и част от българските ми клиенти ползват Shopify вече. Аз самият ползвам Shopify за собствените ми проекти, тъй като не съм на "ти" с програмирането, но мога да се оправя да си направя страхотен магазин с Shopify, и времето и парите, които спеставям от това да правя нещата сам или да платя на програмист да ми направи къстъм промени, оправдава таксите на Shopify стократно.

Дори имам app, който прави бек-ъп буквално дори да променя една запетайка в магазина ми, така че ако омажа нещо - просто връщам магазина до последната дата, час и секунда, в която всичко е било тип-топ, и си спеставям стотици левове да наема някой да ми оправи поразията, защото ми се е случвало да търся подобни услуги и да ми кажат "Не знаем къде е проблема, спасявай се".

Не казвам, че Shopify е go-to платформата за всеки един проект, но е инструмент, който може да изнесе голямо разнообразие от проекти на раменете си и като всеки инструмент си има плюсове, минуси и ситуации, в които е добре да се използва, или да не се използва.

Поздрави!
 
Бих се съгласил с повечето неща, но не и когато говорим за сайт опериращ изцяло на българския пазар. Нямам нищо против Shopify, просто на този етап не го намирам за добър избор за нашите условия. Няма спор, че могат да се постигнат добри резултати и дори бих се радвал да добие по-голяма популярност тук, приемайки го като глътка свеж въздух в българската онлайн кочина зарината от осакатени opencart проекти със скопени теми.
Ако говорим за SaaS, cloudcart е доста добра алтернатива а при него е "крадено" като идеи от Shopify но локализирано за местните нужди. Не съм пускал работещ проект на cloudcart но съм си играл няколко часа с тестов акаунт и ме изненада като функционалности. Вероятно това е защото очаквах да е много зле, но за парите си го намирам за доста добър избор пред всякакви Opencart напъни, особено от хора които нямат опит или са с ограничен бюджет. За стартиращ бизнес е важно приходите да започват да идват възможно най-скоро а не всеки да тръгва с идеята, че ще гради онлайн империя а после месеци или години не може да подкара работещ проект, което води до загуби и разочарования.
Затова локализирана SaaS платформа я виждам много добър избор за стартиращ бизнес в България. Shopify си иска доста повече работа.

Въпроса не е дали ще платиш 2% повече на транзакция. Въпроса е да имаш достъп до милиони начина да подобриш кънвършън рейта на лендинг пейджа ти, така че тези 2% комисиона към Shopify да бъдат insignificant спрямо ползите, които имаш от това, че ползваш платформата им.
Освен това тази такса я няма ако продаваш с Cash on delivery или Manual orders.

OK, за наложен няма да взимат % но за плащания с epay ще те брулят допълнително с 2%. Тези плащания ме дразнят в Shopify, просто не е редно след като не предлагат тяхна алтернатива за определен пазар да те товарят така. Въобще не го намирам за оправдано при голям брой картови плащания. Отделно интеграцията с куриери и т.н. Това само на първо четене.
За чуждите пазари има логика давайки неограничени възможност да експериментираш, но какво да експериментираш в това блато със спрели потребители, за които FB и телефона са първи избор за поръчка.
 
Зависи от нуждите ти, предполагам.

Аз ползвам Shopify за дропшипинг в България и съм доста доволен от резултатите, защото мога да приложа доста тактики, които са вървежни в чужбина, а тук са по-скоро непознати все още на масата хора.

А и след половин ден търсене на перфектната тема за проектите ми към чужбина, използвайки същата тема в България дропшипинг магазина получава доста комплименти за визията си, която е супер елегантна и приятна.

Но пак - много си зависи от целите, които гониш и опита, който имаш, за да оправдаеш допълнителния разход. Като недостатък мога да изтъкна, че има няколко app-а, които не поддържат кирилица и ми се е налагало да търся алтернативи, но пък в Shopify app-стора алтернативи винаги има, така че. :)

Поздрави!
 

Горе