Помощ за Ибей случай

KIngpin

New Member
Здравейте, накратко ще опиша случая в който без да искам попаднах. Октомври месец пуснах личната си фотографска техника за продажба в Ибей, от любопитство да видя колко пари мога да й взема ако случайно я купи някой чужденец. Като въпросната техника я бях обявил за продажба и в няколко бг сайтове. Случи се така, че от датата на публикуване на обявата в сайта на Ибей не бях влизал месец, а през това време успях да продам техниката на друг човек в бг. Като след продажбата закрих обявите от бг сайтовете и така приключих случая. Изобщо бях забравил,че съм обявил нещата за продажба и в ибей. Няколко дни по-късно докато бях в командировка ми откраднаха лаптопа, а вътре за мое съжаление ми беше цялата информация свързана с Пейпал, сметки, номера на карти, Ибей, имена и пароли. След като се прибрах започнах процедури по закриване на картите, но не се сетих да закрия и акаунтите към Пейпал и Ибей в суматохата и главоболията,че ще ми източат пари от картата и така и стана. Но успяха да ми дръпнат малка сума пари преди да ги закрия. :( Не знам какво е станало и как, но един ден получих мейл от ибей че техниката явно за тези 30дни се е е продала отново за сума от около 400$ (въпреки,че реално вече я не е налична), но пари не съм получавал, явно някой друг си ги е пренасочил към него.И сега ,че нито купувача от китай е получил своята стока, нито аз съм получил парите, а отгоре на всичко след това започнах да получавам и мейли със различни такси за продадени стоки с акаунта ми, които седят без да са платени, данните ми са сменени и нямам достъп до тях и акаунта ми е блокиран и постоянно получавам мейли за плащане на такси, които не са мой. Какво може да се направи в случея. Какво следва оттук нататък от страна на купувача от китай и от моя страна? Дайте някакви съвети, защото нищо няма на лице и понеже нямам достъп дори не знам дали не са ми хакнали и пощата и затова съм закрил абсолютно всичко....
 
Последно редактирано:
Единственото което успях да направя тогава е да закрия картата си и да си закрия акаунта в пейпал. Но те все пак ми имат старите данни и телефона да не ми се обадят да ме разпитват за случея,защото нз какво да им обявснявам, както и на човека от китай :( .....
Ами интересното по въпроса е, че няколко месеца по-късно, отново имам достъп до акаунта си в Ибей, но самия акаунт е блокиран и има за плащане към 100$ такси и алерти от всякъде,който приканват за плащането им??? Явно този който се е заиграл преди време с мен на шега или не, се е наиграл и сега топката е отново в мой ръце :( Какво да правя, не мога да закрия акаунта си в Ибей,защото е блокиран и първо искат плащане, а аз в момента нямам нито карта, нито пейпал акаунт с който да оперирам, нито свободни 100$, нито желание да плащам чужди такси? :( .....
 
Последно редактирано:
Просто гледай имейлите ти да не са свързани към PayPal, политиката на Ebay е следната: Ако купувача каже, че не си е взел стоката те се обръщат към теб, когато не могат да се свържат с теб, те връщат парите, но по-късно не можеш да продаваш в Ebay. Накратко ако вземат да те разпитват, което се съмнявам просто им обясни, че пари не си взимал, те ще проверят разплащането и ще забележат, че PayPal-а не е един и същ. Спокойно и купувача ще си вземе парите обратно и ти няма да си замесен, ако към имейлите ти няма свързан PayPal + това ти казваш, че си си закрил картата така, че няма грижи.
Ами понеже аз имах няколко мейла и от страх,да не бъдат използвани от подобни злонамерени типове ги закрих всичките. И сега нямам нито мейли, нито карта, нито пейпал акаунт....
 
Ти остави, ами аз не разбрах, откраднали ли са ти eBay акаунта и ако са, как е станало?
 
Ти остави, ами аз не разбрах, откраднали ли са ти eBay акаунта и ако са, как е станало?
откраднали са ми всички лични данни освен тези на личната ми карта, защото си ги бях записал на лаптопа който ми откраднаха... (пароли, имена,сметки и прочие) ...
 
Не мога да помогна, но се надявам това да ти бъде като обеца на ухото и отсега нататък да си криптираш компютрите с BitLocker софтуера, вграден в Windows + по възможност да си пазиш паролите и другата чувствителна информация в криптирани файлове, например чрез KeePass.

Учудващо е колко много хора се разхождат с некриптирани лаптопи, в които пазят много ценна информация - това е сериозен пропуск в сигурността.
 
Не мога да помогна, но се надявам това да ти бъде като обеца на ухото и отсега нататък да си криптираш компютрите + по възможност да си пазиш паролите и другата чувствителна информация в криптирани файлове, например чрез KeePass.

Учудващо е колко много хора се разхождат с некриптирани лаптопи, в които пазят много ценна информация - това е сериозен пропуск в сигурността.
Ами никога до сега не съм се интересувал от подобен тип защита и не ми се е налагало да ползвам защита. Може би това е причината :(
 
странен случай.... ebay имат един куп защити ...
Аз даже не разбрах техниката по твоята обява ли се е продала или някой друг е продал/препродал същата техника? Таксите, които искат, от какво са ? Според мен обяви за техника е доста рисковано да се пускат worldwide /китайците не знам как го правят/? Какъв е рейтинга на акаунта преди ислед случката?...
 
Последно редактирано:

Горе