Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Cassiopeia

Active Member
Време е да пиша и да питам нещо свързано с бизнес и предприемачество :)

Имам си един любим моден дизайнер. След всяка негова колекция оставам без дъх от красотата, която успява да сътвори!

Днес реших, че би ми се искало да имам магазин/бутик, който да представя неговата марка, облекла, парфюми.

Имам приятелка с много добър английски, която е готова да напишем писмо до централен офис, и да си зададем въпросите за условията им, при които биха ни позволили да популяризираме и направим достъпна тази марка в България.

Въпросът ми към вас е, ако има хора (бизнесмени и предприемачи), които имат подобен бизнес, да споделят опит как са започнали и документално и маркетингово като цяло.

Всеки съвет ще приема с благодарност и уважение.

Мерси за отделеното време и внимание!
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Направи бизнес план. Отговори си първо на няколко въпроса.

Кои ще са клиентите ти в България? Как ще ги привлечеш? Къде ще рекламираш? Как ще рекламираш?

Има дизайнерски дрехи, които струват десетки хиляди и такива които са по 300 - 400 лв. ... Зависи в коя категория попадат продуктите, които искаш да представяш. От тук нататък пътищата са различни, ако си в първата категория значи, или трябва да имаш фолкпевици приятелки, или пък да си член на Зонта Клуб. Ако продуктите са по - евтини , ще трябва да се насочиш към моловете и традиционните методи за реклама (тв., брошури, календари, сайт, блог и т.н). Документално методите също зависят от марката и изискванията и. Вероятно те ще сключат с товята фирма договор за официално представителство в България и така. Друг вариант е франчайз (пак е според договорка с фирмата производител - зависи, колко известна марка ще представяш) ... и така
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Благодаря ти за този отговор.

Аз попитах и се обърнах по този начин, за да разбера от хора, които имат опит и някакви по-конкретни цифри, да споделят и да видя при какви условия ще мога да го направя.

Клиентите ми в България ще са ... българите. Няма да е ограничено само за бедни или богати. Ще има за всеки според възможностите, разбира се евтините и достъпните, ще са от стари колекции, а новите и оригиналните ще са скъпите, за които могат да си го позволяват.
В бизнеса е ясно, че няма някакви предпочитания, дали чалга певица ми е клиентка или много интелигентна и стойностна жена, но бедна и нещастна.

Целта на занятието е, жените купувайки и обличайки се в тези красоти, да се чувстват като богини и дори и с недостатъци, да са женствени и красиви.

Ще рекламирам "шоково" - бомбандировачески! 8)
Билбордове с красиви наши манекенки- дори да не са популярни и по кориците, но самата марка има толкова стабилен имидж, че сами ще ме молят да ми рекламират нещата и магазина.

Отделно по телевизията с видео-клипове, на принципа с хубава музика и отново популярни лица със сюжет като други реклами на Пепси или Хайнекен.

Сайта ще дойде доста към края на цялата галимация, защото мисля и ще е логично да е по алгоритъм и схема на оригиналния сайт, само че преведен на български и с добавки за магазина на територията. Така че, там едва ли ще имам много свобода, а и толкова да го мисля.
(и тогава вече искам или не ще трябва да омайвам бг-мамите :) ама много няма да им се моля, ако щат)

Това е в общи линии.
 
Последно редактирано:
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Ще рекламирам "шоково" - бомбандировачески! 8)
Билбордове с красиви наши манекенки- дори да не са популярни и по кориците, но самата марка има толкова стабилен имидж, че сами ще ме молят да ми рекламират нещата и магазина.

Отделно по телевизията с видео-клипове, на принципа с хубава музика и отново популярни лица със сюжет като други реклами на Пепси или Хайнекен.

Тук става дума за голям бюджет отделен за реклама. Предполагам си го помислила добре и си наясно, че няма никой да рекламира безплатно дрехите, които предлагаш (колкото и специални да са).
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Е! Как безплатна реклама?
Ясно, че ще е нужен бюджет, освен за хубава и интересна реклама, но и въобще да се пуска по различните канали и в определените добри времена.

За рекламата предимството е, че самата марка /като име/ е наистина с много добър и висок рейтинг, за да може да се отделя от някаква печалба и да се рекламира добре и качествено.

Една приятелка пък е песимистка, че ... модната култура на българските жени не е на висота и едва ли ще пазаруват макар и хубави неща от известна марка.
Понеже сме малко на принципа, колежката Пепа се е натокала с едни роклета, но по е модерно на съседката Венчето, където нейния я взима с джипа, онази цикламената!
Но аз съм оптимистка и вярвам, че няма невъзможни неща :)
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

По принцип всички световни марки си работят сами и те си преценяват в кой град и държава им е изгодно да отворят магазини. Много малко, да не кажа почти никой не работи с партньори и франчайзъри. Ето например и Манго - изнесоха се от България, защото работеха тук с партньор и възнамеряват да се върнат тук сами.
Не пречи да пишете писмо, но според мен никой няма да ви вземе на сериозно. ;)
Успех все пак.
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Аз съм оптимист по натура, но ако приемаш съвети - не се осланяй на личните си предпочитания и интереси, а по-скоро се огледай и се опитай да разбереш родната ни действителност, направи си много подробен анализ, рисърч и разчет на финансите, също така си задай въпроса - защо въпросната марка, бранд няма официално представителство в България.
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Задавам си въпроса и с ограниченото ми въображение не мога да се сетя.

Ти като оптимист имаш ли някакви предположения да ми помогнеш с отговор, а от там и да разбера, как точно да ги омагьосам, че точно тук в България и точно аз трябва да популяризирам марката им :)
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Аз като реалист ще кажа, че никой не е длъжен и не трябва да прави нищо в този живот, ако не желае. Когато каже, че трябва да направи нещо, той го прави против волята си и не му харесва, нещата не се случват според желанията. А желанията се постигат със самоцел, т.е. девиз тук е "аз искам". Моят личен според зодията ми е "аз чувствам", че това е пътят към успеха ти. С други думи, или се отказвай навреме, или си повярвай и го приеми като силно желание, и фантазията ти би трябвало да заработи, ако не си попаднала в някоя моментна черна дупка.
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Не мога да хвърлям боб и да гадая коя е марката, според мен ще е доста общо и некомпетентно ако ти дам отговор на въпроса ти. За всеки бранд си е строго индивидуално защо не присъства на даден пазар.
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Време е да пиша и да питам нещо свързано с бизнес и предприемачество :)

Имам си един любим моден дизайнер. След всяка негова колекция оставам без дъх от красотата, която успява да сътвори!

Днес реших, че би ми се искало да имам магазин/бутик, който да представя неговата марка, облекла, парфюми.

Имам приятелка с много добър английски, която е готова да напишем писмо до централен офис, и да си зададем въпросите за условията им, при които биха ни позволили да популяризираме и направим достъпна тази марка в България.

Въпросът ми към вас е, ако има хора (бизнесмени и предприемачи), които имат подобен бизнес, да споделят опит как са започнали и документално и маркетингово като цяло.

Всеки съвет ще приема с благодарност и уважение.

Мерси за отделеното време и внимание!

В момента, да продаваш скъпи дизайнерки дрехи в България, граничи с безумие... Сигурно има 100-тина човека които могат а си ги позволят, но въпроса е как ще ги привлечеш (освен ако марката не е извънземна и никои все още не се е сетил да я внесе). Най-доброто което можеш да направи е да обиколиш Витошка, за говориш няколко търговци (които все още не са затворили). И ако все още си навита, действай. Обаче ще ти трябва много сериозна инвестиция, за лъскав магазин на Витошка(препоръчително). Вярно наемите сега не са като преди, но има защо да е така :)
Направиш ли това, сумата за сайт и интернет маркетинг ще ти се струва като джобни пари...
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Хората винаги дават пари за скъпи дрехи. Такава е психологията на повечето пишман богаташи. Може да няма 2 лв. в джоба, но ще носи дънки за 500 лв, кецове за 300 лв. и риза за 100 лв. Така че не се притеснявай, ако дрехите са стойностни и рекламата е добра, винаги ще има търсене. Въпроса е колко смяташ да продаваш (по 10 на ден, по 1000 на месец), каква ще е надценката, ще си избиваш ли разходите (наем, реклама, магазини, служители) и така нататък. Започването е лесно, но не обмислиш ли всичко ще се видиш в зор. По-добрият вариант е дропшит :) или нещо от тоя род, тъй като ще имаш значително по-малко разходи, макар и продажбите да са ти по-малки. Все още има варианти за иновативен онлайн магазин. Хората вече измислиха приложение, с което да пробваш дрехите онлайн, така че светът върви в тази насока и МОЛ-овете скоро ще са история...
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Гледай да е голям град на хубаво място, да продаваш на богати не е лошо.
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Burberry например е марка която много харесвам, но официално е няма в България, а и не мисля че скоро ще е има, НО имат магазин в Украйна, Румъния, Чехия и тн.

Защо нямат магазин в БГ?

На този въпрос трябва да си отговориш за "твоята" марка!
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Отговори си на въпроса "заслужава ли си"? Подобно начинание изисква много средства. Ако бранда се навие да работи с теб ще има условия за помещението, интериора, рекламата, която смяташ да използваш и дори рекламната агенция, която ще наемеш за всички готини клипове, музика и т.н.

Отговори си и на въпроса дали марката ще се продава тук, и ще има ли къде да се носят?
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Хората винаги дават пари за скъпи дрехи. Такава е психологията на повечето пишман богаташи. Може да няма 2 лв. в джоба, но ще носи дънки за 500 лв, кецове за 300 лв. и риза за 100 лв. Така че не се притеснявай, ако дрехите са стойностни и рекламата е добра, винаги ще има търсене. Въпроса е колко смяташ да продаваш (по 10 на ден, по 1000 на месец), каква ще е надценката, ще си избиваш ли разходите (наем, реклама, магазини, служители) и така нататък. Започването е лесно, но не обмислиш ли всичко ще се видиш в зор. По-добрият вариант е дропшит :) или нещо от тоя род, тъй като ще имаш значително по-малко разходи, макар и продажбите да са ти по-малки. Все още има варианти за иновативен онлайн магазин. Хората вече измислиха приложение, с което да пробваш дрехите онлайн, така че светът върви в тази насока и МОЛ-овете скоро ще са история...

Интересно защо тогава стари търговци си затвориха магазините на Витошка?
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Интересно защо тогава стари търговци си затвориха магазините на Витошка?

Защото наемите им са нереално високи и те се опитват да ги избият с 300% надценка. Никой не е толкова глупав да си купува дънки са 1000 лв. примерно, да не говорим, че съм виждал и за 7000, а те със сигурност ги вземат максимум за 100 лв. На това му се вика търговска политика, която е тотално сгрешена в България
 
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Не мога да хвърлям боб и да гадая коя е марката, според мен ще е доста общо и некомпетентно ако ти дам отговор на въпроса ти. За всеки бранд си е строго индивидуално защо не присъства на даден пазар.

Ти си този, който ми предлага да си задам въпроса, за това помислих, че имаш някакви примери, защо определена марка няма магазин за дамско облекло. Дори да не гадаеш, а да си чул, прочел или разбрал от някъде.
Така и да ти кажа марката, едва ли ще предположиш правилно, така че да ми помогнеш и да разбера, с какво бих могла да ги привлека като желаещи да обличат българските жени.
Вероятно сме малка държава и не толкова платежоспособни и свикнали да държим на външния си вид, и да даваме пари за облекла, но така или иначе аз не мисля, че е невъзможно да се опита. Като се проваля и не стане, тогава със сигурност ще споделя каква е била причината, точно Макдоналдс да навлезат тук, много след като са го направили в други държави.
 
Последно редактирано:
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Гледай да е голям град на хубаво място, да продаваш на богати не е лошо.

По-голям от столицата накъде?

Даже място за магазина съм си избрала, което не е на Витошка и мисля, че това за Витошка не е критерий, нито за Мол-овете.
Когато нещо е хубаво и качествено, всеки ще намери магазина, стига да не е във Филиповци или Левски Г все пак.

В момента, да продаваш скъпи дизайнерки дрехи в България, граничи с безумие... Сигурно има 100-тина човека които могат а си ги позволят, но въпроса е как ще ги привлечеш (освен ако марката не е извънземна и никои все още не се е сетил да я внесе). Най-доброто което можеш да направи е да обиколиш Витошка, за говориш няколко търговци (които все още не са затворили). И ако все още си навита, действай. Обаче ще ти трябва много сериозна инвестиция, за лъскав магазин на Витошка(препоръчително). Вярно наемите сега не са като преди, но има защо да е така :)
Направиш ли това, сумата за сайт и интернет маркетинг ще ти се струва като джобни пари...

Така мислиш ти.
Но аз не изхождам само от илюзиите си и собствените си вкусове и предпочитания, а от такива малки и дребни подробности как известни жени, които ще се омъжват отиват да си поръчват рокля от чужбина на този дизайнер.
И не е въпросът за една рокля на година за от 50К до 100К, а за колекции, които както поясних по-горе има освен за официални случаи, но и за ежедневието.
Да вземем марката Кевин Клайн или Camel, Puma. Някой скоро възмутено отбеляза за летните панталони за 700 кинта. Да- скъпо е за къси панталони, но гаранция, че има кой да си ги купи и не всички са по 700. Но пък марката си е марка. Дори няма специални реклами на български и в гледаем времеви пояс. Гледаш си оригиналните и това е.
За Пепси, Кока Кола, Макдоналдс, Бенетон къде сте видяли български реклами с български участници. Марката продава.
А това, че аз искам да го направя привлекателно за българите и да ангажирам български продуценти, режисьори и рекламодатели си е моя стил да популяризирам тази марка, така че да се хареса и да се купува!

N.B. slavchev, благодаря ти за разбирането.
Отново не се разбра, че уважавам хората с мнение по принцип, но по-полезни са ми онези с опит.
Извинявайте, ако ви засягам, но нищо съществено не ми помогнахте, освен стойнеФ и славчев ...

По-добре ще е да имам реални резултати и да ви информирам междувременно. Така ще помогна и на други, които искат или се сетят за марка, която да популяризират.
Не коментирам въпроси от сорта на : защо трябва да си купуват тази марка дрехи жените. Ми ей така, за да са облечени и красиви.
 
Последно редактирано:
От: Помощ /теоретична/ от хора с опит в отварянето на магазин/бутик за женско облекло

Все си мисля, че при нас биха вървяли неща на Виктория Сикрет, но доколкото знам те категорично отказват каквито и да е начинания извън САЩ (с партньори или без). Дрехите и останалите неща са им известни и не са толкова скъпи.
 

Горе