Правила за писане на компютър

wsna

Member
На пръв поглед нещата изглеждат просто, но като започна да чета някоя тема и се отегчавам. Не искам да обиждам някого, просто искам да ви кажа какви са правилата при писане на текст.

I. Да започнем с някои основни правила
1. Преди препинателни знаци НЕ СЕ оставят интервали. Изключение правят отварящите скоба и кавички, както и тирето.
Примери:

  • Начин на инсталация:
  • Това е текст.
  • Това е пример (в който..
2. След препинателни знаци СЕ оставят интервали.
Примери:

  • Начин на инсталация: Първо...
  • Това е текст. Той е черен.
3. Преди мерни единици СЕ оставят интервали и НЕ СЕ слагат точки.
Примери:

  • 1 кг
  • 1 GB
  • 3 гр
  • 4 kJ

II. Сега ще обърна внимание на някои неща, които се набиват на очи и не изглеждат добре, написани в интернет.

1. Не използвайте само големи букви! На компютърен език това означава, че викате на дадения потребител, което автоматично се счита за грубо.
2. Не използвайте прекалено големи шрифтове! - Големите шрифтове дразнят и няма никаква полза от тях. Ако някой има затруднения със зрението, то той ще се погрижи за това. Има други начини за увеличаване на шрифта.
3. Не използвайте много и натрапчиви цветове!


* Както виждате синият цвят дразни. Ако е в допълнение с огромен шрифт става още по фрапиращо. Ако искате да подчертаете нещо. можете да използвате червен или друг не толкова натрапчив цвят, но най-добре е използването на атрибутите bold, italic, underline, за които ще спомена по-нататък.
4. Не използвайте повече от един, в краен случай два атрибута на дума. Единият стига за да се подчертае важността на думата. Например bold е достатъчно добро средство за подчертаване и не е необходимо да го комбинирате с underline.
* За мен единственото изключение за ползване на два атрибута е bold + italic. Най-малко фрапиращо е.
5. Ако имате текст с идентични параметри, използвайте еднакъв стил за всички! По-четливо, подредено и красиво е!

III. Това може би е най-важното - граматика и пунктуация - няма да споменавам всичко, защото това не е урок по български, просто ще наблегна на най-честите грешки, които виждам из форумите и като цяло в интернет. Няма да споменавам за а-ъ, о-у и т.н., защото те са въпрос на начално образование.
1. Използвайте знаци за пунктуация! Така първо ще направите текста по-четлив и разбираем и второ ще улесните потребителите, които искат да ви помогнат. Ще добавя пример като се сетя, сега ми избяга от главата. При изпускане на една проста запетайка може значението да се промени точно на 180 градуса.
2. Започвайте изреченията с главна буква! - Иначе си личи колко сте неграмотни. Излагате се!
3. Формите в множествено число се пишат с двойно И, а не с ИЙ! Примери:

  • ед. ч. - критерий, мн. ч. - критерии
  • ед. ч. - батерия, мн. ч. - батерии
4. Един от най-големите проблеми - членуването - И аз до скоро имах такъв проблем, но реших да слушам повече в час именно за това и вече знам. Много е просто. Когато пишете дума, която изисква да решите какъв член да поставите, замествате дадената дума с "той" или с "него". Не винаги се получава смисъл в изречението, но все пак можете да определите члена. Когато думата се замества с "той" - пишете пълен член, а когато с "него" - пишете кратък.
Примери:

  • Това е човек (а/ът), когото видях вчера. - Като заместим думата "човек" с "той", получаваме "Това е той, когото видях вчера.". Няма много смисъл в изречението, но да пробваме да заместим с него да видите колко по-нелепо се получава - "Това е него, когото видях вчера. Следователно пишем пълен член.
  • Потребител (я/ят) е причината за това. - Заместваме потребител с "той" и получаваме "Той е причината за това.", следователно е пълен член отново. Ако заместим с "него" отново няма да има смисъл в изречението - "Него е причината за това."
5. Форми за одушевени и неодушевени предмети. Когато предметът е одушевен, множественото му число завършва на И, а когато е неодушевен, завършва на А.
Примери:

  • Един молив. Два моливА.
  • Един ученик. Много ученицИ.
Не съм аз авторът на тази тема. Ето инфо за човекът написал текста:

Автор: Даниел Стоянов (DStoyanoff)

Източник: http://www.windowsbulgaria.com/topic/478-правила-при-писане-на-текст/
 
От: Правила за писане на компютър

За кг и гр не слагало точка ли? Не знаех, но има логика. След GB и аз не слагам :).
А в последното щом одушевените трябва да са с И, как ще стане два ученика :). Едва ли е два ученици.
 
От: Правила за писане на компютър

За кг и гр не слагало точка ли? Не знаех, но има логика. След GB и аз не слагам :).
А в последното щом одушевените трябва да са с И, как ще стане два ученика :). Едва ли е два ученици.

Правилно е да се каже двама ученици.
 
От: Правила за писане на компютър

А, така съм съгласен вече ;)
 
От: Правила за писане на компютър

Правилно е да се каже двама ученици.

Това е т.нар. мъжколична бройна форма. Използва се при съществителните имена от м.р., които са названия на лица, хора.

Ето това мисля, че ще е много полезно за хората, които се интересуват от такива неща. Дадени са основните правила накратко:
http://publications.europa.eu/code/bg/bg-4100000.htm
 
От: Правила за писане на компютър

Здравейте!

Който пък се интересува от правилата за писането на английски език в интернет, може да прочете Associate Press Style Book. :) Особено ако е копирайтър или има намерения да става такъв.

Поздрави!
 
От: Правила за писане на компютър

Здравейте!

Който пък се интересува от правилата за писането на английски език в интернет, може да прочете Associate Press Style Book. :) Особено ако е копирайтър или има намерения да става такъв.

Поздрави!

Има ли я някъде качена книгата (безплатно)?
В линка, който дадох, има и за английски, и за други европейски езици, езикът се сменя се горе вдясно: http://publications.europa.eu/code/en/en-4100000.htm
 

Горе