Препоръчайте добър рутер

cmpax

Active Member
Здравейте!

Някой може ли да ми препоръча добър рутер за дома. Става въпрос за един настолен, 2 лаптопа и 4-5 смартфона. Говорим за 180 квадрата етаж, стените са тухли четворки. Сигнала трябва да минава през 3-5 стени, той ще е поставен в крайна дясна точка (права линия до крайна лява 25метра или 50метра с 3 стени), няма как да го поставя в центъра. Парите, които мога да отделя за него са 120-140лв. Не ме устройва 2 рутера, рендж ехтендери, полер лайн

За сега съм се спрял на airlive n.power, но не знам дали и той ще върши работа. Не съм имал наблюдение над тази марка, нито знам как работи този рутер. Просто така на хартия изглежда добре.

Забравих да спомена, че има още 3-4 мрежи около мен, които долавям слабо.
 
От: Препоръчайте добър рутер

Blinky нямам наблюдения върху тази марка... кажи някой модел, който си заслужава.

vassy този модел го наблюдавам от известно време.
 
Аз съм с този модел:

header-wn2500rp-hero-photo-large.png


http://www.netgear.com/home/products/networking/wifi-range-extenders/WN2500RP.aspx

Не знам дали ще е достатъчно добър за теб, но при мен е Ок. Сложен е в крайна стая на 108 кв. апартамент, и лови до последна ставя (през една) - ЕПК е строителството. Мисля, че имаха и по-мощни решения, но все пак гледай и да не светите от толкова мощни рутъри. :)
 
От: Препоръчайте добър рутер

Рутера в случая не е от голямо значение, трябва ти една хубава антена, в твоя случай щом е в крайна точка може и насочена, гледай да е такъв с външни антени и то такива които може да се сменят.
Аз съм с такъв в момента - http://www.emag.bg/bezzhichen-ruter-tp-link-dual-band-ac750-archer-c2/pd/DBP2QBBBM/
Готиното е, че е 2 бандов и прави 2 мрежи - на 2.4 и 5 ghz ... и една голяма антена и нямам проблеми.
 
Ще се съглася. Все пак всички домашни рутъри са ограничени до някакви параметри при предаването на сигнала, всичко нагоре са помощни средства. Ако искахме можеш рутър да минава през стени и прочие, щяхме да си боднем от клетките на някой оператор. :) Всички (по мое наблюдение) са склопени до едно положение и това е. Просто стандарти. Гледаш кой е най-мощния и сравняваш с други, като реално взимаш един от двата с най-мощен сигнал, но вече тук може да пишат за мнения. Ако някой преди това ги е сравнявал де. Ако не - друг ще е критерия ти, при положение, че са наистина 1:1 - цена, дизайн, марка, друга характеристика.
 
От: Препоръчайте добър рутер

Препоръчвам това клипче за антени и сила на WIFI.

По принцип си има регулация на всички радио сигнали и wifi не прави изключение и 90% от рутерите използват максимално разрешеното.

[video=youtube_share;Tdv_uwz3tf4]https://youtu.be/Tdv_uwz3tf4[/video]


Ето ти малко антени:

http://reset.bg/catalog/24/2405/2405030/
http://reset.bg/catalog/24/2405/2405045/

В конкретния случай препоръчвам насочена, тъй като не ти трябва на 360 градуса да разпръсква, а най-добрия вариант е рутер с 2 антени - едната насочена, другата на 360 градуса ...
 
От: Препоръчайте добър рутер

Добре да кажем, взимам рутер и сменям антените, това също вариант.
 
От: Препоръчайте добър рутер

За такава голяма площ решението ти е кабел и поне 2 рутера.

Вързваш рутерите със етернет кабел каскадно. Може и 3 да са. Но единия е основен рутер, останалите са само APта. Настройваш ги на един и същи SSID и парола, но променяш канала за да избегнеш интерференциите. Т.е основния е myhome channel 3, допълнителния е myhome channel 7. Така хората ще може да са вързани на различни AP-та и да си сменят рутера до по-близък такъв.

Така кои-да-е 20 левови рутера ще се справят със задачата и без антени, специални настройки и т.н.

Ако кабела не те кефи... решението е DD-WRT със TP-Link-741 или 841 пак 2 броя, но ги вързваш каскадно през радиото. Те са със Athreos чип със 2 виртуални радиа и едното радио го правиш клиент, другото AP. Така се постига нещо като екстендер, но струващ 20 лв. а поддържащ 801.11 N
 
От: Препоръчайте добър рутер

В момента съм с 841 и естендер и нещо не ми харесва сигнала.

Забравих да спомена, не искам да ползвам кабели.
 
От: Препоръчайте добър рутер

Ако може да намериш Асус RT-N12 няма да сгрешиш!
Ползваме го в офиса с 4 настолни 3 лаптопа и множество мобилни телефони.
Не е рестартиран от 451 дена.
Асус имат най-бързите процесори и са железни.

Ако искаш обхват в километри NanoStation М или Loco на Ubiquiti Networks това е най-доброто , може да се позва като рутер , антена , рипитър и какво ли оше не !
 
От: Препоръчайте добър рутер

Asus RT-N12 не е лошо решение. Използваме такъв в сервиза и наистина е добър. Трябва да се има в предвид обаче че на някои ревизии им е доста бъгав софтуера. Понякога безпричинно може да губи макове и така!

Има лесен вариант без да се използват допълнителни антени или купуване на рутери с мощни процесори и допълнително качени линукс дистрибуции на смяна на firmware! Става въпрос за най обикновен рутер и най - обикновен Acces Point, настроен като repeater. Бързо, лесно и безжично :) .
 
От: Препоръчайте добър рутер

Здравейте!

Някой може ли да ми препоръча добър рутер за дома. Става въпрос за един настолен, 2 лаптопа и 4-5 смартфона. Говорим за 180 квадрата етаж, стените са тухли четворки. Сигнала трябва да минава през 3-5 стени, той ще е поставен в крайна дясна точка (права линия до крайна лява 25метра или 50метра с 3 стени), няма как да го поставя в центъра. Парите, които мога да отделя за него са 120-140лв. Не ме устройва 2 рутера, рендж ехтендери, полер лайн

За сега съм се спрял на airlive n.power, но не знам дали и той ще върши работа. Не съм имал наблюдение над тази марка, нито знам как работи този рутер. Просто така на хартия изглежда добре.

Забравих да спомена, че има още 3-4 мрежи около мен, които долавям слабо.
Какъв е този боклук. 20db, 150n...
Реално няма усъройство което да ти свърши работа и да покрие 180 квадрата през 5 стени. А това, ако е същото, ще е по зле от 1043 na Tplink. Наи доброто което може да сложиш е един nanostation, но пак не ти гарантирам че ще ти свърши работа, за това което искаш, ако говорим за хубаво пълно покритие...
 
От: Препоръчайте добър рутер

Добре да кажем че с един няма как... тогава да вземем 2 и да направим безжична връзка между тях. Кои два ще покрият целия етаж.

Благодаря на всички които се включиха в тази тема, събрах доста информация и прочетох доста за нещата, които сте описали. Не искам да правя тестове с рутери, нямам излишни пари, затова съм дал и това като бюджет. Значи сега ако вземем 2 рутера трябва да гоним ценова листа от 60-70лв на рутер.
 
От: Препоръчайте добър рутер

Евтиния вариант е 2 - 841n, скъпия е 2 -1043 ки
 
От: Препоръчайте добър рутер

741ND също не е за изпускане. Във OLX вървят по 15-20 лева бройката. Като му шибнеш един DD-WRT и цената вече отпада като фактор.

Това което ме притеснява при теб е стените. Имал съм случаи във спортни зали където стените БРУТАЛНИ (говоря за 50+ сантиметра желязобетон + армирана стомана) където през 5-10 метра и 1 стена - не може да се видят. Най-добре е да направиш тестове самостоятелно със 1 рутер като движиш лаптопа, таблета или телефона наляво-надясно докато видиш къде сигнала ще е най-добър. Т.е. местиш рутера от стая във стая на различни положения, стени и т.н. и отчиташ къде сигнала ще е най-добър.

Подозирам че при теб връзката м/у екстендера и рутера прави проблеми заради стените. Във щатите ги дават 100-200 метра, ама там със онези дървените стени сигнала преминава като горещ нож през масло.
 
От: Препоръчайте добър рутер

Няма как да местя единия рутер от мястото му
 
От: Препоръчайте добър рутер

Няма как да местя единия рутер от мястото му

Ти няма да го местиш. Просто рутера на ток ще покаже нивото на сигнала. Не е нужно да е вързан със кабел и да имаш нет.

Подозирам че се опитваш да пробиеш със сигнала една носеща стена (успех! #sarcasm) което води до слаб сигнал. Отделно - виж за интерференции. Когато имаш няколко рутера на една и съща честота трафика деградира. Дай канал 10+ примерно или виж съседите на кой са (има приложения за целта).
 
От: Препоръчайте добър рутер

Отделно! Виж дали можеш да поддържаш 5GHz на рутера и клиентите - там спектъра е по-празен от смущения и навлеци.
 

Горе