Проблем след покупка на автомобил втора ръка

Force

Active Member
Здравейте Колеги. Имам следния проблем - преди 3 дена закупих от частно лице автомобил WV Passat 5 1.9TDI. Преди покупката изпробвах всички функции на колата, но понеже човека ми изглеждаше свестен, така и не отидохме на комп. диагностика. Та веднага след като прехвърлихме колата при нотариус, на прибиране забелязах, че турбото на автомобила изобщо не се включва и колата не развива повече от 90км. в час. Отидох в сервиз и ми казаха, че е за смяна и ново турбо струва повече от 800лв. Въпроса ми към Вас е, имам ли право да претендирам съгласно ЗЗП за някакво обезщетение - тоест има ли някакъв начин да взема тези пари от продавача, понеже от сервиза казаха, че проблема с турбото го е имало отпреди 5000км. Един вид идеята ми е да обвиня продавача за съзнателно скриване на дефект преди продажбата. Как стоят нещата от Юридическа гледна точка?
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

А ако той каже , че ти е казал за дефекта и ти си знаел за него... при сключена сделка според мен няма много шансове. Говори с човека , опитай да се разберете човешки - да поделите разходите или нещо такова. Въпреки че щом съзнателно те е измамил едва ли ще има шанс. Все пак не ти коства нищо при адвокат да отидеш да видиш дали има шанс за нещо по съдебен път да изискаш.
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

Няма опция за преговор с човека, той просто е бил наясно със всичко и ми вика, като купуваш от автокъща и после ако нещо не работи, ходиш ли при тях да се дървиш..? Ще отида при адвокат, но просто в момента нямам възможност от работа. Просто искам от Вас да науча дали има изобщо смисъл да си търся правата или да го съдя. Ситуацията е доста сложна, понеже той е студент и до една седмица заминава за САЩ на бригада, та нямам много време да мисля. Принципно сумата не е знае колко голяма и аз съм заделил отгоре още пари при покупката за такива разходи, но много мразят да ме правят на балама.
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

След като си минал нотариус и си се подписал...Не знам,според мен само вариант за "убеждение" или "гости" ти остава.Първата кола,която си купих навремето беше едно Клио 91г.Следобяда го купих,на другия ден сутринта-не ще да пали-Стартер.Смених го и цяла година без нищо друго да пипна.На късмет си е работата до там,до където Елкона не може да покаже.В случая е бил задължителен.Дано успееш да си върнеш някаква сума.Стискам палци!
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

Ти в кой свят живееш ? Какво обезщетение ? Да си си отварял очите когато е трябвало , вече нищо не можеш да направиш.
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

Типична измама, щял да бяга за УСА за това продава колата спешно, сега ще кажеш, че си я взел и малко по-евтино от останалите в моргите. Не искам да те плаша ама щом турбото е родило, очаквай и други честитки - дюзи, дамфери, маховици...

Предполагам, че и маслото не е сменяно едно 3-4 годинки :D
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

Да си си отварял очите когато е трябвало , вече нищо не можеш да направиш.

За жалост и аз съм на същото мнение :(
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

При покупка на автомобил се ходи с поне 2-ма специалисти, 100-ина лева за услугата не са кой знае какво при условие, че влагаш да кажем поне 3-4 к.
След приключена сделка шансовете ти за обезщетение са почти нулеви. Това с "гостите" го остави за децата :) и филмите, мисли се преди да се действа ;)
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

Отиди при адвокат и се поинтересувай за разваляне на сделката дали е възможно в подобна ситуация.
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

Петъка ще имам възможност да се консултирам с адвокат. А дотогава всяко едно мнение по темата няма да е излишно...
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

Ако наистина ще ходи на бригада,предполагам в Щатите,може да го блъфираш,че ще пуснеш Fraud Claim до FBI и Американското посолство тук ;)
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

Това със щатите е най-вероятно баламосване, че да не го търся в последствие. Почти съм 100% сигурен, че лятото ще е в България. Не сме 90-те, че да ходим да чупим глави, а и аз лично съм против това. Гледам да се разберем цивилизовано, пък ако не стане - здраве да е. Мисля си, че дори и да го съдя, аз нямам никакво доказателство, че той е бил наясно с проблема преди продажбата. Понеже на комп. диагностика в историята на грешките се вижда, че проблема с турбото за първи път е регистрирано когато аз понатиснах повечко газта извънградско. Преди това историята е изтрита - тоест преди прехвърлянето, автомобила е нямал никакви проблеми, което означава, че най-вероятно той също е ходил на диагностика и е нулирал грешките. Просто този пич е прекалено подготвен...
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

За 350 лева можеш да смениш турбото и да се отървеш от Пасата. Или да си го караш. Ако си го взел по-евтинко ще похарчиш парите които си си спестил при покупката. Ако ли не- ще пиеш една студена вода и продължаваш напред! Не си струва да се занимаваш с глупости - тарикат мъж не писка.
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

Този те е излъгал съзнателно,а ти не искаш даже да го набиеш :lol: . Как ще си купиш кола и няма да и вдигнеш над 100км и няма да изключиш от скорост (друг въпрос са всички други огледи около нея). Колкото и да те храня - вече е късно ...

Щом си има проблем с турбото , ще дава ядове ... а тоз наглец ако е от София област ми дай адреса да му счупя прозорците без пари :cry:
 
А в договора пред нотариуса истинската цена ли писахте, или спести от данък?
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

То е ясно, че ме е излъгал. Моя е грешката, че не пробвах колата извънградско. Пред нотариуса иначе писахме истинската цена. Колата ми трябва, понеже всеки ден съм в движение, но засега не мога да изпреварвам и затова си поръчах ново турбо. Междувременно като разговарях по темата с един приятел, възникна следния въпрос: той преди месец също закупи нова кола, но от автокъща. След покупката, двигателя даде фира - проблем с глава и гарнитури за смяна, яко надуваше системата и изхвърляше антифриза. Общо ремонта му излезе към 1000лв. Понеже ми каза, че пази касовите бележки от ремонта, той поне има ли право да претендира за обезщетение, понеже колата е закупена от фирма(има фактура) или и от автокъщите няма гаранция?
 
Абе май ги задължиха автокъщите да дават някаква гаранция, но не знам точно какъв е редът. И пак ако не е писал истинската цена в договора за покупко-продажба се е прецакал.
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

За колата е платил 14 500лв, но фактурата е на стойност 10 000лв. Как се е прецакал по-точно?
 

Горе