Проблем с авторските права на снимки, публикувани на сайт!? :(

tricky

New Member
Здравейте, искам да разбера дали вие сте имали проблем с авторските права на снимки, публикувани на вашите сайтове и ако-да как сте решили проблема?

Как процедирате със снимките на сайтовете си, плащате ли за авторски права?
Можете ли да споделите някакви сайтове, които да позволяват свободното използване на снимков материал, така че да не нарушаваме ниччии права?

Благодаря предварително!
 
Последно редактирано:
От: Проблем с авторските права на снимки, публикувани на сайт!? :(

ахахахахах
мани ги
пиши им - ар ю крейзи ? ор джъст нийд моней?
немогат нищо да ти направят - кажи им да заведат дело и да те съдят
ама им го напиши на бг за да се чудят ко си им казал :)

Я ПОКАЖИ ЕМАЙЛА ?
 
От: Проблем с авторските права на снимки, публикувани на сайт!? :(

Сигурен ли си, че е от тях защото всеки може да ти напише e-mail и да си иска разни работи? :)
 
От: Проблем с авторските права на снимки, публикувани на сайт!? :(

Абе там е работата, че няма как да съм сигурна...
 
Последно редактирано:
От: Проблем с авторските права на снимки, публикувани на сайт!? :(

Не се хващай на такива номера! gangster е абсолютно прав - няма никаква гаранция, че въобще комуникираш с някой от сайта. махнали сте снимките - не отговаряйте на мейла и разгледай подробно сайта, от който твърдят, че са свалени. Цени? Условия за ползване и т.н. Хвърли един поглед и в уебархива дали има записан сайта ви със снимките и в кеша на гугъл - това са места, които биха могли да послужат за някакво смислено доказателство, а не някакъв скрийншот.
 
От: Проблем с авторските права на снимки, публикувани на сайт!? :(

ахахахахах
мани ги
пиши им - ар ю крейзи ? ор джъст нийд моней?
немогат нищо да ти направят - кажи им да заведат дело и да те съдят
ама им го напиши на бг за да се чудят ко си им казал :)

Я ПОКАЖИ ЕМАЙЛА ?

Става дума за техния БГ представител, така, че знаят български. И явно обичат да съдят разни сайтове. А мъни със сигурност им трябват.8)
 
От: Проблем с авторските права на снимки, публикувани на сайт!? :(

Не се хващай на такива номера! gangster е абсолютно прав - няма никаква гаранция, че въобще комуникираш с някой от сайта. махнали сте снимките - не отговаряйте на мейла и разгледай подробно сайта, от който твърдят, че са свалени. Цени? Условия за ползване и т.н. Хвърли един поглед и в уебархива дали има записан сайта ви със снимките и в кеша на гугъл - това са места, които биха могли да послужат за някакво смислено доказателство, а не някакъв скрийншот.

Тях не ги интересува от къде са свалени...
 
Последно редактирано:
От: Проблем с авторските права на снимки, публикувани на сайт!? :(

дай писмото дай сайта покажи всичко не го крии нищо няма да ти се случи ако ни го покажеш...
щото за мен това е измама
и аз мога да пусна 100 снимки с палтени права н ода ги разпространя безплатно в 20 други сайта
откъдето всек ида си ги вземе на аванта и аз после да кажа че са крадени ! и да им искам пари това е яка иозмам между другото :) тарикати са тия но няма да могат да те осъдят защото немогат да докажат че са взети от тях а не от на генчо сайта !
но разчитата на който се върже и го стреснат да плати
 
От: Проблем с авторските права на снимки, публикувани на сайт!? :(

....................
 
Последно редактирано:
От: Проблем с авторските права на снимки, публикувани на сайт!? :(

.........................
 
Последно редактирано:
От: Проблем с авторските права на снимки, публикувани на сайт!? :(

tricky, поне от сайтовете по всичко личи, че Гъливер Фотос са представител на някаква румънска агенция. Поне доколкото огледах, цени не видях на снимките, но едно не може да се отрече - има твърде много текст. Дори значително, повече отколкото бих очаквал на сайт на агенция за снимки.

Не съм сигурен, че е добра идея да търсиш помощ за правен проблем публично във форуми - най-добре ако смяташ, че те действително биха могли да имат основания (вж постовете горе и намери снимката на техния сайт) консултирай се с адвокат.
 
От: Проблем с авторските права на снимки, публикувани на сайт!? :(

не се връзвай :) писмото им е написано добре, но си личи че целта им е да успеят да изтискат пари
не се връзвай ще получиш още 2 заплашителни писма и това е няма да тръгнат да те съдят немогат да те съдят абсурд е да успеят да те осъдят за подобно нещо щом снимките ги има и на други места
не си разваляй деня изчакай следващите писма :)
 
От: Проблем с авторските права на снимки, публикувани на сайт!? :(

Консултирай се с адвокат да ти каже най-добре и му обясни, че може и да е фалшиво писмото. За мен писмо изпратено по e-mail не е официален документ на мен са ми пращали писма и на подател пише моят мейл. :)

Изтрий сайта веднага от предишният пост!
 
От: Проблем с авторските права на снимки, публикувани на сайт!? :(

не си разваляй деня изчакай следващите писма :)
:neutral:

може би наистина най доброто което можеш да направиш в момента
 
От: Проблем с авторските права на снимки, публикувани на сайт!? :(

tricky, поне от сайтовете по всичко личи, че Гъливер Фотос са представител на някаква румънска агенция. Поне доколкото огледах, цени не видях на снимките, но едно не може да се отрече - има твърде много текст. Дори значително, повече отколкото бих очаквал на сайт на агенция за снимки.

Не съм сигурен, че е добра идея да търсиш помощ за правен проблем публично във форуми - най-добре ако смяташ, че те действително биха могли да имат основания (вж постовете горе и намери снимката на техния сайт) консултирай се с адвокат.

ОК, мерси за съвета, ще се консултирам. Всъщност тук исках по-скоро да разбера дали вие сте се сблъсквали с подобен проблем. И нещо, което вече много ме притеснява...какъв е източника на снимки за сайтовете ви?
 
Последно редактирано:
От: От: Проблем с авторските права на снимки, публикувани на сайт!? :(

ОК, мерси за съвета, ще се консултирам. Всъщност тук исках по-скоро да разбера дали вие сте се сблъсквали с подобен проблем. И нещо, което вече много ме притеснява...какъв е източника на снимки за сайтовете ви? Оказва се, че тези са заложили скрити мини навсякъде. От къде да знам сега дали някое пролетно листо в нета не е тяхна собственост?!

Търсиш free stock photos сайтове и от тях вземаш снимки. Ето ти списък 23 Безплатни Stock Photo Сайта. Или търсиш от разширеното търсене на Гугъл -> "безплатни за употреба или споделяне".:)
 
От: Проблем с авторските права на снимки, публикувани на сайт!? :(

gangster, благодаря! :)
 
От: Проблем с авторските права на снимки, публикувани на сайт!? :(

Със сигурност ще създадат нерви и проблеми на няколко сайта, но не виждам как подобно обвинение ще издържи в съда. Нормалната и стандартна практика е да докажат правата си върху конкретни снимки и да помолят сайтовете или да удостоверят авторството (пр. с надпис: сн. Getty Images) или да ги махнат. Снимките от интернет обикновено не притежават качествата на оригиналите, а и трудно се проследява кой е авторът и дали може да се ползва. Преди малко четох статия в български вестник, на снимката към статията пишеше "снимка Интернет", върху самата снимка имаше 5 (пет!) водни знака с логото на вестника, а самата снимка присъства в базата на Reuters. Куриозното в случая е, че вестникът е абониран за тази база, но при търсенето на снимка към статия дописникът по-лесно я е намерил в интернет, отколкото във вътрешната система и явно изобщо не е разбрал на кого е, иначе естествено би писал "снимка Reuters".
 
От: Проблем с авторските права на снимки, публикувани на сайт!? :(

Не разбрах един важен момент:
Как са попаднали тези снимки на въпросния сайт на авторката на темата?

Ако става дума за форум, социална мрежа или нещо друго дето контент (и снимки) се качват от юзъри разни, просто може да се включи един TOS документ от вида "Отговорността за съдържанието е на самите юзъри...".

Ама ако просто собственикът е сърчнал Гугъл за подходяща картинка към статия и я е залепил без да се церемони много, туй се води Google Ganking и в общи линии е за бой.

Да, всеки е длъжен да проверява авторските права на всяка една картинка, която му се прииска да мацне на страничката си. Любим на дизайнерите и принципно безопасен източник на фрий картинки е примерно sxc.hu . Не го видях в линкнатия списък.

Аз веднага бих скалъпил някакъв текст във фуутъра с твърдението, че сайтът видиш ли спазва стриктно авторските права и моли всеки, който забележи нещо, което нарушава нечии права, да уведоми админите... блаблабла. А на автора на мейла писмено бих предложил да пробва да издуха някоя и друга супа под вода, след което да уважи сексуално роднините си от женски пол.

Не съм сигурен дали положението може да стане наистина сериозно, но просто дълбоко се съмнявам. Имал съм и преди кратка комуникация с тъдявашните представители на Getty (само защото се регнах в сайта им ме засипаха с таргетирани лично към мен оферти, не автоматични някакви). Звучат отчаяно и се чудят отде да прилапат някой лев понеже кой българин ще си купи точно от тях картинка идея си нямам и как въобще оправдават разходите за офис и секретарка, ако въобще има такива...
 
От: Проблем с авторските права на снимки, публикувани на сайт!? :(

Според мен им кажи да си еб... мамата :) тъй като нямаш парите да платиш а и нямат 1 лв който да ти вземат под каквато и да е форма. Мисля че това ще достатъчно основание да не те съдят. А и отречи в емайла че си ги ползвал, а по скоро те са се заблудили че са били на твоя сайт.
 

Горе