Проблем с лаптоп Toshiba

Welder

Active Member
Имам изключително неприятен проблем с лаптоп Toshiba Satellite P50-A. Машината е с две видео чипа - Intel HD Graphics 4600 и NVIDIA GeForce GT 740M Dedicated Graphics with Optimus. Идеята е компа да работи с Интелската карта с цел да пести ток, а когато има нужда от повече видео ресурси да превключва на Нвидията. Проблема е, че компа забива от време на време. Просто замръзва, избичва вентилатора на макс и изкарва различни грешки, свързани с Нвидията. Често, като замръзне, единственото спасение е хард ресет. Понякога зацикля в процес на работа за известно време и забелязвам, че след това, Нвидията изчезва от дивайс мениджъра, като налично устройство. И в контрол панела изчезва. Понякога не мога да пусна компа след ресет. Уж се включва, но седи на черен екран. Трябва няколко пъти да го ресетна от копчето, че да се покаже биоса и да почне да зарежда Уиндоуса. Понякога не дозарежда Уиндоуса, замръзва на "Wellcome" скрийна. Понякога пън не се гаси. Давам му шът даун, уж тръгва да се гаси, и в един момент пак замръзва на черен екран. Понякога имам чувството, че компа работи тромаво, дори и при елементарни операции, като сърфиране в нета. Преди няколко дена забелязах и друго. Когато компа мине в слиип мод и после го "събудя", блутута също изчезва. Тези проблеми ги прави дори при новоинсталирани Win 7 и лицензиран Win 8.1. Даже HDD сменях... все същото. Ъпдейтнах биоса до най- новата налична версия в сайта на Тошиба, но не помогна. Слагах най- новите налични драйвери за Нвидия, налични на сайта на Тошиба, после сложих най- новите драйвери и от сайта на Нвидия и нищо. Това са някои от съобщенията, които ми изкарва:

- В дивайс мениджъра изкарва Нвидията с удивителен и статус, че Уиндоус е спрял устройството заради проблем (Code 43)
StXxHL0.png


-Нвидията изчезва в дивайс мениджъра и се появява непознато устройство 3D Video Controller
5BNLyZw.png


- Опитва се да инсталира липсващия 3D Video Controller, но безуспешно.
sHtkEA9.png


- Започва инсталиране Интелски драйвер. Сякаш включвам ново устройство и Уиндоуса автоматично си намира драйвер.
6xI6A0G.png


- Когато в контрол панела се опитам да отворя NVIDIA Control Panel, получавам съобщение, че графичната карта не е намерена.
TR6rHUF.png


- Това е съобщението, което най- често ми излиза. След като успея (ако успея) да затворя съобщението, Нвидията вече я няма в дивайс мениджъра.
f4iindb.png


- Bluetooth-a изчезва от дивайс мениджъра, след като "събудя" компа от слиип мод.
Z3kLMnT.png


Първоначално си помислих, че чипа на видеото или се е бъгнал, или се е отлепил. После обаче забелязах, че и Bluetooth-a прави проблем. Не мога да трърдя, че има връзка, но всичко това като че почна, след като компа претърпя лек удър. Искам да поясня, че тези неща НЕ ги прави постоянно. Има моменти, когато си работи нормално. Преинсталирах Уиндоус, сложих нов Биос, пробвах с друг харддиск, минават ми миси за проблем с дъното. Не знам вече, идеите ми се изчерпват. Благодаря на тези, които имаха търпението да изчетат този ферман и ще дадат съвет.
 
Последно редактирано:
При подобен проблем , при мен излезе проблем с харда - така и не разбрах лоши сектори или нещо друго. От време на време изкарваше че липсва операционна система , след няколко рестарта тръгва , но драйверите на видеото се чупеха. С нов ссд вече нямам този проблем. Ако имаш по ръка друг хард да тестваш с чиста инсталация на уина дали и при теб е това.

@ Сега прочетох че си тествал с друг хард , тоест при теб предполагам е нещо друго....
 
@Welder Спри временно /от мениджъра на устройства/ втората видео картата и работи само с интелската.

Второто което може да опиташ е да деинсталираш драйверите и на двете видео карти и да ги инсталираш отново.
 
Като се опитвах да реша моя проблем , някъде бях намерил решение помогнало на някой. Деинсталираш драйверите на 2те видео карти и рестартираш , така уиндоуса сам ще сложи нужната версия. Може да пробваш и това.
 
Аз имам същия проблем на моя acer и също се съмнявам във видеокартата, понеже е с две карти - вградени и допълнителна. Както си работи и изведнъж всичко забива, а вентилатора започва да върти на макс. Не помага нищо друго освен рестарт. Това нещо го прави произволно - може дни наред да не се случи въобще, а може и 5 пъти за един ден. Не е от операционната система, понеже съм пробвал и с windows и с linux - все си го прави този проблем.
 
Преди време имах подобен случай с един Acer и наистина проблема се оказа в бъгав харддиск. Тук обаче пробвах с два различни диска, инсталирах два различни Уиндоуса, слагах драйвери от сайта на Тошиба, пробвах и с драйвери от сайта на Нвидия. Мистерията още повече се заплита, защото и Блутута чезне. Възможно ли е пък и двата харддиска да са бъгави?! Е това ше е голям малшанс. Нещо по чипа на биоса да не е наред? И аз не знам вече...

@Welder Спри временно /от мениджъра на устройства/ втората видео картата и работи само с интелската.

Второто което може да опиташ е да деинсталираш драйверите и на двете видео карти и да ги инсталираш отново.
Спрях я. Появиха се непознат 3D Video Controller (снимка 2), както и едноно Unknown device. Kак временното спиране на Нвидията ще помогне за решаването на проблема? Няма ли при рестарт, картата пак да си е включена?
 
Повечето лаптопи имат, диагностичен модул в BIOS менюто. Влез в страница на тошиба и свали този за windows ако имат такъв, така на теория ще получиш по-голям обхват на диагностика. Ако няма, пускаш каквото има, може да отнеме над 10 часа, но всичко се тества но по-ниско ниво. Може да е всичко, дефектна рам, дефектен диск, да прегрява някоя от видео картите макар и за кратко, и прочие.
 
Не я деинсталирай, а просто я деактивирай - в диспечера на устройства намираш nvidia-ta десен бутон върху нея - забрани .
Спирането ще помогне да разберем дали проблема е от видеокартата. При рестарт няма да е включена,

Ако имаш съмнения за диска - тествай диска.
 
А знаете ли как на линукс минт да си забраня допълнителната видеокарта, за да видя дали проблема е от нея, че не намерих откъде се прави?
 
Според мен, щом си сменял драйвърите на втората видеокарта, то проблемът е в нея. Я се е прецакала и като вдигне някакви градуси - изключва, я някой друг проблем ПО НЕЯ.
Имаш ли програма отчитаща градусите, почиствал ли си лаптопа, сменял ли си термопастата и лепенките?
 
Не я деинсталирай, а просто я деактивирай - в диспечера на устройства намираш nvidia-ta десен бутон върху нея - забрани .
Спирането ще помогне да разберем дали проблема е от видеокартата. При рестарт няма да е включена,

Ако имаш съмнения за диска - тествай диска.
Не съм я деинсталирал, само я спрях. Ще видя как ще работи така.

Според мен, щом си сменял драйвърите на втората видеокарта, то проблемът е в нея. Я се е прецакала и като вдигне някакви градуси - изключва, я някой друг проблем ПО НЕЯ.
Имаш ли програма отчитаща градусите, почиствал ли си лаптопа, сменял ли си термопастата и лепенките?
Да предположим, че е видеокартата. Защо тогава и блутута изчезва?
 
Сам казваш, че когато е в sleep mode и го събудиш, тогава изчезва блутутът. При мен е същото нещо, само че с Wi-Fi адаптера (Win 8.1). Когато го преспя, след събуждането, трябва да влизам в Network и да Disable/Enable Wi-Fi-а, за да се закачи към мрежа. Бъгът може да е от ОС, не е задължително всичко да произтича от видеото.
 
Сам казваш, че когато е в sleep mode и го събудиш, тогава изчезва блутутът. При мен е същото нещо, само че с Wi-Fi адаптера (Win 8.1). Когато го преспя, след събуждането, трябва да влизам в Network и да Disable/Enable Wi-Fi-а, за да се закачи към мрежа. Бъгът може да е от ОС, не е задължително всичко да произтича от видеото.
Аз не мога да датм Disable/Enable на блутута защото той просто изчезва. Никъде го няма като устройство/иконка, дори в дивайс мениджъра.
 
Тогава успех в намирането на проблема, щом е по-голям от този, за който си отворил темата.
Както вече казах - едното най-вероятно е хардуерен проблем, другото е софтуерен, а ти ги слагаш на едно ниво.
Най-добре ще е да занесеш лаптопа на диагностика и ще ти кажат как стоят нещата, в такъв случай. ;)
 
Хардуерен проблем е на 1000%. И не може да се оправи.

И следващия път като прочетеш Nvidia Optimus имай едно на ум.
 
Не мога да трърдя, че има връзка, но всичко това като че почна, след като компа претърпя лек удър.

Забрави за този, купи си нов лаптоп.
 
Когато го преспя, след събуждането, трябва да влизам в Network и да Disable/Enable Wi-Fi-а, за да се закачи към мрежа. Бъгът може да е от ОС, не е задължително всичко да произтича от видеото.

Това на мен ми се случва редовно и на настолния и на лаптопа
 
Това на мен ми се случва редовно и на настолния и на лаптопа

Бъг в OS, най-вероятно, но не съм и търсил fix, щото не ми е проблем да го правя веднъж на седмица, но това да смята, че екранът замръзва заради блутота е индикация, че трябва да посети човек, занимаващ се с компютри.
 
Бъг в OS, най-вероятно, но не съм и търсил fix, щото не ми е проблем да го правя веднъж на седмица, но това да смята, че екранът замръзва заради блутота е индикация, че трябва да посети човек, занимаващ се с компютри.
Не си ме разбрал. Не смятам, че екрана замръзва заради блутута. Просто търся обяснение за случващите се неща. Дали има връзка между тях, не знам.
 

Горе