Проблем с .bg домейн и търговска марка

alexer

Active Member
Днес се появи странен проблем с .bg домейн и търговска марка.
Чрез препоръчано писмо получих информация от адвокатска кантора (занимаваща се с интелектуална собственост), в която обясняват за регистрираната търговска марка от тях, както и предявяват искания да им предоставя собствеността на домейна, както и всички документи или следва съд с до 100 000лв. обезщетение, включително и по НК за до 5 год... Дават срок от 14 дни.

Домейнът naprimer.bg е регистриран 2009г, за съжаление от Регистратор.бг
Тяхната търговска марка "NAPRIMER www.naprimer.com" е регистрирана 2012г.
*думичката "naprimer" замества реалната, всичко останало е така.

Имали ли сте подобен случай и бихте ли препоръчали добър адвокат/кантора, занимаващи се с интелектуална собственост и интернет (без значение от къде)?
 
Последно редактирано:
От: Проблем с .bg домейн и търговска марка

alexer - те какви претенции имат към теб? Противоречиш си малко - в заглавието на темата говориш за търговска марка, а даваш пример за сайт. В случая няма значение, че техния сайт е регистриран след твоя, има значение търговската им марка кога е регистрирана. Ако е регистрирана преди ти да направиш твоя сайт, т.е. преди 2009 г. - тогава имат пълно основание да те осъдят!
 
От: Проблем с .bg домейн и търговска марка

Продай им домейна. Разберете за някаква разумна цена. Наблегни на това, че ако тръгнат да се съдят, може да минат години, докато си получат домайна...
 
От: Проблем с .bg домейн и търговска марка

@Странникът, много внимателно прочетох мнението ти няколко пъти, но не успях да разбера с какво си противореча. Имам .bg домейн, регистриран 2009-та, те имат търговска марка, регистрирана 2012-та, която съм цитирал горе в кавичките и претендират да им предоставя домейна и по никакъв начин да не използвам тази дума, включително и в пощата.

Тяхната търговска марка, съдържа и техния сайт, както съм посочил по-горе, от което вероятно се бъркаш.
 
От: Проблем с .bg домейн и търговска марка

марката е регистрирана 3 години след домейна?
питай ги къде бяха тези три години за да искат да им подариш домейна

кажи им да махнат от сумата поне две нули защото стават смешни

какво имаме:
- 100 000 глоба
- 5 години затвор
- ултиматум - 14 дни

цел: да се изплашиш и още на следващия ден да им го подариш

според мен най-добре е да се консултираш с адвокат...

п.п. задължително пиши как се развива случая
от тази канторка явно си мислят, че с едно писъмце ще им подаряваш домейни
 
От: Проблем с .bg домейн и търговска марка

Консултация с адвокат в твоя случай е задължителна, но това в белия свят се нарича домейн хайджакинг.
... стига домейна ти да не е пълен с реклами и да нарушаваш/застъпваш дейността на "марката".
 
От: Проблем с .bg домейн и търговска марка

Домейнът е в авто сферата, например amortisiori.bg (и се ползва по предназначение - за продажба на това, което изобразява и аксесоари), а тяхната търговска марка е "AMORTISIORI www.amortisiori.com".
Не знам до колко е от значение, но техният домейн amortisiori.com е регистриран преди моя amortisiori.bg, но не и марката.
 
От: Проблем с .bg домейн и търговска марка

Амортисьори принципно е дженерик/обща дума ... може да се регистрира като марка, но не е MONROE примерно.
Естествено имаме пример с Епъл, но е по-трудно да се спечели домейн на арбитраж с обща дума, отколкото с нещо специфично.
Това, че имат амортисьори.ком не е от значение. Ти може да си купиш 50 такива домейна с различно разширение.

Все пак говорим за БГ и трябва да си внимателен.
Не знам какво имаш на домейна, но както казах, ако нямаш реклами и не нарушаваш правата на марката ... и домейна не беше .бг, няма как да ти го вземат.

Дай 20 лева за адвокат и ако всичко е както трябва направо ги пускай под съд, без предупреждение.
 
От: Проблем с .bg домейн и търговска марка

Цитат:

ДОМЕЙНЪТ е НЕЗАЩИТЕН и заявителят, предизвикал процедурата за АРБИТРИРАНЕ, притежава основание за ползване на това ИНТЕРНЕТ ИМЕ с по-ранен приоритет от РЕГИСТРАНТА.

Опитват се да минат метър. Обясни им, че регистрацията на домейна предхожда регистрацията на търговската им марка, стига през периода 2009-2014 да не е изтичал.
 
От: Проблем с .bg домейн и търговска марка

Плашат те! Ако ти се занимава пусни една жалба че те изнудват, защото не са в правото си.
 
От: Проблем с .bg домейн и търговска марка

Абе то не е само домейна проблема. Проблема е че домеина нарушава търговската марка.
Да го обасня по просто, ако аз регистрирам dell.bg дори преди регистрирана търговска марка, няма как да продавам компютри през него...
 
От: Проблем с .bg домейн и търговска марка

За това ако домейна ти стане печеливш и авторитетен, или мислиш че ще, регистрираш една фирма и в агенция по вписванията си взимаш името. Тогава никой нищо не може да ти направи в БГ. Но ако домейна не е защитен и някой друг има името в агенцията и такава фирма, а ти не, могат да ти го вземат и ще ти го вземат. Тука е така.

За американските домейни, цитирам от http://www.top5hosting.co.uk/blog/u...-buying-guide-for-beginners-new-tlds-included

" It is very likely that you would lose right of your domain name registration if there are lawyers involved in the following cases:

You have intentionally chosen a name that is similar to another domain name or trademark to create consumer confusion
You do not carry business under that name
Neither you nor any other individuals in your company carry a name that is same or similar
You are planning to sell that domain name to your competitor for financial gain
For more information on the Uniform Domain Name Dispute Resolution Policy - http://www.icann.org/dndr/udrp/policy.htm "
 
От: Проблем с .bg домейн и търговска марка

Дам,
по горе някой те посъветва да им предложиш да ти купят домейна ...

В никакъв случай не го прави!
Даже не си прави и труда да им отговаряш.
Посъветвай се с адвокат, но при тази марка дето са регистрирали ще ти вземат домейна на кукуво лято.
 
От: Проблем с .bg домейн и търговска марка

Да, утре това ще направя - ще се консултирам с адвокат. Затова събирам препоръки за адвокати, бих потърсил няколко мнения.
Интересно е, че думата е обща, а те имат претенции и за имейла да не се използва "[email protected]", предполагам и че ако регистрирам naprimer.net отново ще имат претенции, по-скоро се дразнят на дейността (която е идентична с тяхната).
 
От: Проблем с .bg домейн и търговска марка

alexer - Обърни нещата, ти им прати отговор, че ще заведеш ответен иск за 200 000 лв. обезщетение, защото се възползват от теб, че си развил един сайт като бранд, и че са запазили името като марка след като твоята работа е факт.
 
От: Проблем с .bg домейн и търговска марка

Регистрирайте домейни на кирилица.
Да видим как адвокатите ще се справят с домейн xn-- :lol:
 
От: Проблем с .bg домейн и търговска марка

Аз по-горе бях писал. Може домейна да си е твои и да не можеш да го ползваш заради търговската марка.
Или перидично да ти предявяват искове, и цялата работа с домейна да стане безмисленна...
Предполагам домеина не е на адвокатите, а те ги представляват... Така, че конкуренцията ти не е случайна.
Можеш да противодействаш като наемеш конкурентна адвокатска компания. Стига да можеш да си го позволиш и да си струва...
 
Re: От: Проблем с .bg домейн и търговска марка

Не съм специалист но при това положение: домейна е регнат години преди търговската марка да е запазена, мисля, че приключва спора. Те да го духат. Нещо не виждам логика някой да регне обща дума след като аз имам домейн с нея и да ми каже, че вече не мога да ползвам домейна/сайта.
 
Re: От: Проблем с .bg домейн и търговска марка

Да го обасня по просто, ако аз регистрирам dell.bg дори преди регистрирана търговска марка, няма как да продавам компютри през него...

Това пък защо? По кой закон/правилник в БГ?
 

Горе