Програмиране

Здравейте,
Искам да се науча да програмирам сайтове, но не знам от къде да започна. Имам няколко идейки, но все още не мога да направя нищо сам. Ако е възможно да ми дадете някакви предложения от къде да започна да уча.
Благодаря предварително!
Приятна вечер!
 
От: Програмиране

Ръководства колкото щеш из нета. Търсиш уроци по PHP + MySQL и за не много време се става начинаещ програмист (т.е. такъв дето много експериментира и предимно глупости произвежда). С опита се става по-добър програмист. За да станеш наистина добър програмист са нужни години работа по разнообразни проекти (еднообразните проекти забавят развитието).
 
От: Програмиране

Мисля че Софтуни или академията на Телерик са добър избор за старт дават качествено и евтино обучение.
 
От: Програмиране

Ако си от София там има достатъчно безплатни курсове за начинаещи.. Софтуни, Терелик и т.н.
 
От: Програмиране

За да не отварям нова тема, ще попитам тук. Задължително ли е да разбираш от Математика, за да бъдеш успешен програмист? И кой език бихте препоръчали за пълен новобранец като мен, добре ли е да започна с JavaScript да речем? :)
 
От: От: Програмиране

За да не отварям нова тема, ще попитам тук. Задължително ли е да разбираш от Математика, за да бъдеш успешен програмист? И кой език бихте препоръчали за пълен новобранец като мен, добре ли е да започна с JavaScript да речем? :)

Напиши в гугъл "нужна ли е математика за програмиране" и ще намериш изказвания на известни личности по темата. Мисля, че и наков беше писал нещо за това.
Сега нямам време да потърся.

Не знам какво разбираш под Математика :) По принцип аз смятам, че математиката е логика. Обаче ако не знаеш да изваждаш и умножаваш - колкото и логика да имаш, няма да може да решиш и елементарни задачи. Или иначе казано - на много хора не им върви математиката защото са изпуснали някой важни глави. В математиката не може да прескачаш от една в друга, защото всичко е свързано. Всяка задача изисква знания от първи клас (събиране, умножение). Всичко това го казвам в случай, че заключваш, че математиката не ти върви на база оценките в училище.

В математиката трябва логика (не може да наизустиш нещата), абсолютно същото е и в програмирането.

Трябва да пробваш за да разбереш. При желание от твоя страна, може и да ти провърви математиката :)
Ако си от София - виж курсовете на софтуерния университет и на ХакБългария (последните предлагат безплатни курсове по програмиране в това число и Джава - ако завършиш курс при тях, няма да ти се налага да си търсиш работа защото тя вече ще те е намерила).

виж и това
(не съм го гледал)
[video=youtube;hzFIzlvThJE]https://www.youtube.com/watch?v=hzFIzlvThJE[/video]
 
Re: От: Програмиране

И кой език бихте препоръчали за пълен новобранец като мен, добре ли е да започна с JavaScript да речем? :)

Точно този и C са от най-непредпочитаните езици, с които може да стартираш. Но JS си е добра инвестиция, така, че давай смело, пък колкото трудно толкова. Иначе начинаещите все ги тикат към C# и PHP, като малко по-лесни езици. ;)
 
От: Програмиране

Ако става дума за web скачай на Ruby и след като схванеш базовите неща се мятай на Rails framework изключително лесно се разработват сайтове има и много библиотеки както и видео уроци в тубата, след това малко jquery + css/bootstrap и се получават много качествени сайтчета. Иначе аз ако бях сега стартиращ програмист бих се насочил към мобилно разработване
 
От: Re: От: Програмиране

Ако не ти върви математиката 99% няма да ти тръгне и програмирането.

Точно този и C са от най-непредпочитаните езици, с които може да стартираш. Но JS си е добра инвестиция, така, че давай смело, пък колкото трудно толкова. Иначе начинаещите все ги тикат към C# и PHP, като малко по-лесни езици. ;)
Обаче, който е писал на C/C++ после няма проблеми с никакви други езици. Научаваш се на дисциплина на писане.
 
От: Програмиране

Ръководства колкото щеш из нета. Търсиш уроци по PHP + MySQL и за не много време се става начинаещ програмист (т.е. такъв дето много експериментира и предимно глупости произвежда). С опита се става по-добър програмист. За да станеш наистина добър програмист са нужни години работа по разнообразни проекти (еднообразните проекти забавят развитието).
Наистина, "PHP + MySQL" много глупости произвежда! Който го мързи да научи истински програмен езих - хваща php и си остава дотам!
 
Re: От: Re: От: Програмиране

Ако не ти върви математиката 99% няма да ти тръгне и програмирането.


Обаче, който е писал на C/C++ после няма проблеми с никакви други езици. Научаваш се на дисциплина на писане.

Да, много истина е това. Както казваше инструктора по кормуване, можеш ли да караю жигула на газ, западните коли ще са ти песен. Та, така и тук от това, което е по мои наблюдения. ;)
 
От: Програмиране

Конкретно езикът С не е обектен, и няма грам връзка с програмиране за WEB. Ако се научиш първо на процедурно - по-скоро пречи за усвояване на обектното мислене.
php e нещо по средата, ни рак-ни риба!
PHP

PHP is a bamboo raft. A series of hacks held together by string. Still keeps afloat though.
php_programming_raft.jpg


http://compsci.ca/blog/if-a-programming-language-was-a-boat/
 
От: Програмиране

Ако никога не си се занимавал с програмиране и понятия като обект, цикъл, променлива и т.н. са ти непознати то според мен е най-добре да започнеш с PHP защото синтаксиса му е изключително лесен и не е сложен за научаване като например в C++ където всяка една променлива трябва да я описваш какви стойности ще съдържа дали ще е стринг или нещо друго но нека не те натоварвам с нещо за което не си готов.

Препоръчвам ти PHP защото след като се научиш да пишеш на процедурен код след това лесно ще можеш да преминеш към обектно ориентирано програмиране но не това е всичко! След като разбереш принципа и логиката на ООП (Обектно ориентирано програмиране) всеки следващ език който има ООП модел ще ти е много по-лесен защото ти вече си овладял модела и ти остава само да се запознаеш с дребните разлики в синтаксиса.

Но какъвто и език да избереш важна е практиката под практика разбирай проба - грешка - проба. Има доста материали в интернет които биха ти били полезни но никога не забравяй нещото което ще е през цялото време до теб докато програмираш а то е http://php.net.
 
От: Програмиране

Нали си говорим за уеб, тогава JavaScript се явява задължителен само защото това е с което браузърите работят. Може да подхванеш PHP, но той се простира само върху сървърната част. Когато PHP е навлизал, не е имало чак толкова JavaScript и ролята на PHP е била да генерира някакъв гол HTML. JavaScript е бил просто екзотика, но в днешно време голяма част от процесите се случват в браузъра на клиента. Според мен ако PHP се опитваше да навлезе сега, нямаше да му се получи.

Аз харесвам PHP заради интуитивността, документацията и популярността му и винаги съм го препоръчвал, но този път ще препоръчам JavaScript :) Не за друго, а защото с него вече може да се работи и на сървъра с Node.js (това не е .js скрипт). Научаваш един език - работиш с него и на сървъра и в браузъра.
 
От: Програмиране

Големите фирми работят на Java, защото е в пъти по-ефективна от който и да е скрипт, като php. Много се говори за тоя node.js, аз съм скептичен засега. Дори да се е случило чудото, и да е създаден лесен за писане език като js и мощен като Java - няма необходимата инерция. Демек frameworks, и каквито още десетки тулове са необходими за сериозна работа. Не съм чул много народ да търсят програмисти на node.js.
Php хич не ми изглежда по-лесно. Пробвах всички възможни frameworks, до които се добрах. 5-6 вида. Разочарован съм, меко казано! Все едно от кон на магаре да слезеш, това е усещането. Може в мен да е проблемът, но така и не видях кое му е по лесното на това! Купища допълнителни ограничения, несъвместимости и проблеми, дето не съм си представял, че може да съществуват изобщо.
 
От: От: Програмиране

Големите фирми работят на Java, защото е в пъти по-ефективна от който и да е скрипт, като php. Много се говори за тоя node.js, аз съм скептичен засега. Дори да се е случило чудото, и да е създаден лесен за писане език като js и мощен като Java - няма необходимата инерция. Демек frameworks, и каквито още десетки тулове са необходими за сериозна работа. Не съм чул много народ да търсят програмисти на node.js.
Php хич не ми изглежда по-лесно. Пробвах всички възможни frameworks, до които се добрах. 5-6 вида. Разочарован съм, меко казано! Все едно от кон на магаре да слезеш, това е усещането. Може в мен да е проблемът, но така и не видях кое му е по лесното на това! Купища допълнителни ограничения, несъвместимости и проблеми, дето не съм си представял, че може да съществуват изобщо.

C#. КО НЕ?
 
От: От: Програмиране

C#. КО НЕ?
Откак се отървах от последната М$ гнус... чудя се как да го кажа, че да не прозвучи клиширано. Абе представи си, че не си потенциална жертва на десетки милиони вируси и други зловредия. Като оздравял!
https://www.youtube.com/watch?v=Q942BV0WZSE "Защо не харесвам .NET "
Mного е прав!
C# върви само на Windows (стига с това Моно), а Windows e:
http://windows.microsoft.com/bg-bg/windows/preview-privacy-statement
Tова официално от извора, на чист български!
 

Горе