'Програмния продукт' на НАП...

sedo

Active Member
Наложи се днес да подам декларация за самоосигуряващо се лице. В случая взех ПИК номер от НАП... и отидох в сайта да се регистрирам.
/Имам компютър от 1999 година, пръв си купих комп от всички приятели и мога да кажа, че съм над средно ниво потребител./
От там видях полето където се качва/изпраща файла на Декларация номер 1... и реших да си сваля декларацията и да я попълня и да я кача.
Оказа се доста сложна за попълване /декларацията беше на Ексел/ и звъннах да питам за някои кодове и срокове как се попълват. За всяко нещо си има код, който е най-лесно да намериш през гугъл, но не и през сайта на НАП. Сигурно са 10 кода.
Както и да е.. звъннах и тука става интересното. Обажда ми се жена ... питах я няколко неща относно дати и други такива неща и накрая се оказа, че този файл на Еxel.. бил само за принтиране, ако съм искал да го кача оналайн, не ставало. А в полето за качване на файл не видях такова нещо да пише.
---
Както и да е... за да кача онлайн документа се налагало да сваля ПРОГРАМЕН ПРОДУКТ! Който ще ми генерира файл и този файл, ще го запазя на компа и него ще кача в сайта. Няма да стане автоматично.

Значи не го наричат програма или софтуеър или каквото и да е по-лесно, а се казвало ПРОГРАМЕН ПРОДУКТ . Като попитах откъде да го намеря този ПРОГРАМЕН ПРОДУКТ ... ми обясниха, че от пазара да го намеря... в общи линии се заяждат с мен. Или ако не е от пазара, можело от сайта да намеря ПРОГРАМНИЯ ПРОДУКТ. Ако бяха казали софтуеър или програма, щях да се досетя, че е от сайта, но такова понятие не бях чувал. А и в случая като си бил на заплата цял живот не влизаш постоянно в сайта на нап. Там има 2 раздела, за 'граждани' и за 'бизнеса'. В първия момент не се ориентираш, защото зарежда по подразбиране раздела 'за граждани', където не може да се намери програмния продукт.
--
Все пак цъкнах на страницата с програмния продукт и виждам следния текст: Обновяване № 2 за 2019 г. .... и спрях да чета, аз не искам да обновявам, а да сваля последната версия или някаква. Търсих, търсих...20 минути, накрая се оказа че текста е трябвало да го дочета.

Обновяване № 2 за 2019 г. и първоначална инсталация на програмен продукт (под Windows) за генериране на данни за декларации образец № 1, образец №3 и образец № 6
--
Така.. свалих продукта и свалих и помощния файл. Там на 8 страници отначало пишеше какви са екстрите за новите версии... версия 2.1.. добавено еди какво си.. верси 2.02 добавено еди какво си...и така 7-8 страници /сега ги преброих/...
След 8 страници надолу имаше следните настройки:

При инсталация и работа за среда Windows Vista, 7, 8 и 10 трябва да проверите дали е изключен „Контрол върху потребителския акаунт” (Контролен Панел→Център за защита→Други настройки за защита). Ако не е изключен можете да го изключите от „Local Security Policy” (Контролен панел→Административни инструменти). После избирате „Local Policies→Security Options→User Account Control: Run all administrators in Admin Approval Mode” да е “Disabled”. След това трябва да рестартирате компютъра за да може промяната да подейства.


Аз разбира се го пропуснах тоя момент и си се качи програмата /ПРОГРАМНИЯ ПРОДУКТ/.
В крайна сметка се опитах да попълня нещата, но ми даде грешка и засега не съм го попълнил.

P.S: Все пак на места в сайта наричат програмите си 'Клиентски софтуеър', което е доста по-нормално и разбираемо понятие.
 
Последно редактирано:
"Програмен продукт" терминът, който се е ползвал преди масово да навлезе чуждицата "софтуер". Може би 20-тина години преди ти да си вземеш компютър, или може би трябва да кажа "изчислителна машина" в този ред на мисли. А от НАП че са идиоти е азбучна истина.
 
Ще бъде яко ако обясняват, че трябва да качим програмния продукт на нашата изчислителна машина... :eek::eek::eek:
 
И аз не вярвах, че в ерата на интернет може нещо толкова просто да е направено толкова сложно, сякаш нарочно. И вместо да си попълниш егн-то и да ги излезе какво имаш да плащаш и директно да платиш онлайн, трябва да се разправяш с пик кодове, програмни продукти и двудневно самообучение. После се оплакват че хората не си плащали осигуровките, а в същото време правят всичко за да те откажат да ги платиш.
 
  • Like
Реакции: sedo
Указанието за ползване е 62 страници и само може да те обърка! Все едно космически кораб ще подкарваш.
А полетата за въвеждане на цифри ги наричат позиции...
Това да не го е програмирал някой на 80 години?
4 часа си загубих днес... с тая простотия. Значи нарочно да исках, толкова сложно не виждам как щях да го направя. Такова нещо не съм виждал, по-добре да го няма това като услуга.
Като объркам нещо ми излиза съобщение от сорта:
Дните от т.8<> (16,44,73,99) не може да са повече от дните в т.12, т12.1 от целия месец.
Ходи разбери какво е това, особено в скобите..
 
Последно редактирано:
Това е годишна данъчна декларация и трябва да отговаря на редица закони и подзаконови актове. Напълно нормално е да се изисква известно време да разбереш кое какво е, особено ако не си много запознат с данъчното законодателство. Като я попълниш веднъж, следващия път ще се справиш много по-бързо. Ще свикнеш и на софтуера. Чети инструкциите, обикновено там е обяснено всичко в детайли. ;) Ако не можеш да се справиш сам, винаги можеш да платиш на счетоводител да ти я попълни.

И аз преди си мислех, че едва ли не нарочно е направено по-сложно, отколкото е необходимо, но с времето разбрах, че обикновено си има причина нещо да е направено точно по този начин. Може би за това допринесе досега ми с чуждестранни институции, където е горе-долу същата бюрокрация. Приел съм го като част от живота. :)
 
Това е годишна данъчна декларация и трябва да отговаря на редица закони и подзаконови актове. Напълно нормално е да се изисква известно време да разбереш кое какво е, особено ако не си много запознат с данъчното законодателство. Като я попълниш веднъж, следващия път ще се справиш много по-бързо. Ще свикнеш и на софтуера. Чети инструкциите, обикновено там е обяснено всичко в детайли. ;) Ако не можеш да се справиш сам, винаги можеш да платиш на счетоводител да ти я попълни.

И аз преди си мислех, че едва ли не нарочно е направено по-сложно, отколкото е необходимо, но с времето разбрах, че обикновено си има причина нещо да е направено точно по този начин. Може би за това допринесе досега ми с чуждестранни институции, където е горе-долу същата бюрокрация. Приел съм го като част от живота. :)
Щом лелката в офиса на агенцията може да го направи за 1 минута на компютъра като й дадеш егн, значи същото може да стане и всеки да си го плаща сам. Не е направено заради законите така, а защото никой не е мислил като го прави. Да не говорим че някой е лапнал кой знае колко милиона да направи поредния продукт излязъл като от 80те години.
 

Горе