Продажба на хранителни добавки в магазин. Не онлайн..

danider

Member
Здравейте, до сега четох в разни статии, какви неща трябват, за да се отвори магазин за хранителни добавки, но навсякъде пише различни неща. Някой може ли да ме светне каква точно е процедурата ? Благодаря предварите, много ми е важно.
 
ами в супермаркетите се продават хранителни добавки по последния закон както е на всякъде в ЕС, ако отговаряш на изискванията за хранителен магазин може да ги продаваш

виж в кауфланд до рафта с редбулите и колата има витамини (мулти) на който пише че са хранителна добавка...

това с изискванията да се продават само в аптеки беше наложено от фармацефтичното лоби, защото 60 процента от оборота на аптеките идваше от козметика и добавки, сладък бизнес... държаха го колкото можаха но после ЕС ги натисна за синхронизация на закона...

съвета ми нее професионален но в кауфланд по различните рафтове наистина има най разлини хранителни добавки просто на витамините обърнах внимание, имат и бирена мая мисля....

и още нещо те са под контрола на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) пази си всякакви документи за произход и предлагай само качествени неща и избягаваи продукти който пишат че лекуват това са добавки към храната
 
Последно редактирано от модератор:
От: Продажба на хранителни добавки в магазин. Не онлайн..

Мерси много, сега като се замислих вярно, че по тия големите магазини съм виждал даже и протеини и разни такива неща и то разни евтини боклуци. Аз ще продавам само качествени неща с доказан произход и от водещи марки на пазара. Сега остава да намеря последната версия на закона и да я прочета, за да видя какви точно изисквания са на лице. Благодаря пак :p
 
От: Продажба на хранителни добавки в магазин. Не онлайн..

Coolice е прав. Също така освен магазина, ако ги складираш някъде, то склада трябва да отговаря на изискванията за съхранение на храни. Интересно е да се спомене, че това изискване важи дори да ги продаваш само онлайн. Тоест няма как да си ги складираш у дома например.
 
От: Продажба на хранителни добавки в магазин. Не онлайн..

Здравей,

Това със задължението да си аптека или дрогерия беше за кратко и вече не важи. Ето текст от Наредбата за изискванията към хранителните добавки (препоръчвам ти да я прочетеш цялата, не е голяма):

Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 44 от 2007 г.) Хранителните добавки се продават само в обекти, регистрирани по реда на чл. 12 от Закона за храните, както и в аптеки и дрогерии.

Важно е, обаче, да се прави правилна разлика между хранителни добавки и лекарствени продукти, защото двете подлежат на коренно различен режим, чието нарушение може да те доведе, меко казано, до много главоболия.

Из Закона за храните

"Хранителни добавки" са храни, предназначени да допълнят нормалната диета и които представляват концентрирани източници на витамини и минерали или други вещества с хранителен или физиологичен ефект, използвани самостоятелно или в комбинация, които се пускат на пазара в дозирани форми, като капсули, таблетки, хапчета и други подобни, на прах, ампули с течност и други подобни течни или прахообразни форми, предназначени да бъдат приемани в предварително дозирани малки количества.

Из Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина

Лекарствен продукт в хуманната медицина е:
1. всяко вещество или комбинация от вещества, представени като притежаващи свойства за лечение или профилактика на заболявания при хора, или
2. всяко вещество или комбинация от вещества, които могат да бъдат използвани или прилагани на хора с цел:
а) възстановяване, коригиране или промяна на физиологични функции чрез фармакологично, имунологично или метаболитно действие, или
б) поставяне на медицинска диагноза.

Както по-горе видя, трябва да се регистрираш, съгласно чл. 12 от Закона за храните, което си е една нелека процедура и ти препоръчвам, ако не си се занимавал с това, да се свържеш с фирма, която срещу съответната сума ще ти набави всички нужни разрешителни. Пишеш в Google ключова дума: HACCP и ще ти излязат десетки резултати с фирми, които предлагат тези услуги. Повярвай ми, ще ти спестят много време и усилия. Успех! :)
 
Така както си го написал изглежда сложно :) ясно че е забутано по бг законодателсвото да си оправиш нещата и да се бориш с администрацията сам и по бързо и лесно ще стане през фирма...

Но по член 12 от закона за храните се регистрират абсолютно всички Хранителни Магазини и места в който се готви храна :) Включтелно клекшопове и квартални бакалии, тоест трябва ти само регистриран хранителен магазин за да ги продаваш... и всички написано в темата дотук е вярно...

ето я самата наредба за хранителните добавки
http://lex.bg/laws/ldoc/2135497686

поправката за член 12 е от ЕС

и закона за храните

http://lex.bg/laws/ldoc/2134685185
 
От: Продажба на хранителни добавки в магазин. Не онлайн..

От написаното дотук се разбира, че регистрацията по член 12 от закона за храните важи и за онлайн магазините. Малко е объркана цялата история.
 

Горе