Размисли и страсти - Ключови думи, индексирани страници

Websupport

Active Member
Хайде малко да обсъдим положението на ключовите ни думи и индексирането на страниците ни производно от тях :p

Всички забелязахме, че от 2007-8 горе-долу повечето сайтове изядоха дървото в серпа и почти навсякъде посещенията паднаха рязко, от много проценти та до няколко пъти. Моята теория този път е свързана с ключовите думи и броя индексирани страници в серпа произтичащ от тяхното генериране и фолоу атрибут. Доста смело нали :) Но пък предишното ми опасение относно линковете във футъра се оказа основателно, така че тинк фаст както се казва :wink:

Експериментът който си направих с два сайта се оказа в подкрепа на предположението ми, че ключовите ни думи ни закопават в серпа. Накратно - сайт с около 30К "индексирани" страници, по голямата част от които са генерирани от ключови думи. Същият дълго време стата варира между 1.5% и 2% влизане от търсачката (в момента си говорим основно за Гошо). Дадох нофолоу атрибути на всички ключови думи + забрана на параметъра за индексиране от gwt. Резултата е намаляване на индексираните страници до около 3-3.5К НОООО забележете - вдигане на посещенията от търсачката до 15-17% само за 2-3 седмици :-o

Тека... как става това аджеба, що тъй бре миме :) Замисляйки се над положението ми светна елементарната логика, че всички генерирани страници от ключови думи просто са били наказани :twisted: водени или като дублирано съдържание или просто наказани - част от борбата на гошо (за която се знае отдавна) срешу ключовите думи и тяхното пренасочване към страници - хиляди страници почти безмислен контент (или поне безмислен за гошо). Знаеме, че ключовите думи за гошо от няколко години не би трябвало да оказват влиание, но винаги сме успявали да го излъжем и съответно да се възползваме от тях, но явно това гошово дерзание вече влиза реално в практиката, тоест в индекса и посещенията от него.

Сега се връщам на кавичките дето сложих по нагоре в "индексирани". Защо е в кавички и каква е връзката на това със силното намаляване на посещения от серпа в последните години. Много е просто. Някой търсил ли е до 3000-та страница в индекса при сайт с 30К "индексиртани" страници??!!! АЗ да ахахах и твърдя, че такъв филм, 30К индексирани страници, тоест такива от които би влязал човек в сайта ни, просто не съществува. Реалният индекс е макс 12-20 страници и според зависи от самият сайт, НО НИКОГА този за които се представя. Краткото тълкуване е точно че всичките ви "индексирани" страници са дублаж, фейк, и реално бота ви наказва, каквото би трябвало и да прави според тълкуването на качествен серп имено от него :wink:

Тоест намаляването на посещения на горе-долу всички сайтове от преди няколко години и сега, според мен, се дължи точно на така да се каже загубеният фактор за индексирани страници произходен от ключовите думи които ги генерират.

Ще се радвам да дадете мнение по въпроса, въпреки че несподелянето с моето твърдение едва ли ще промени кой знае колко възгледът ми за този казус, особено след потвърждаващият думите ми експеримент :) Но пък ако някой е ЗА моето мнение и след като всички водим война с гошо (което е публична тайна), дайте идея как аджеба да се възползване от ключовите думи без да бъдем наказани за това :twisted:
 
От: Размисли и страсти - Ключови думи, индексирани страници

Първо трябва да си изясним какво означава "ключова дума"..
За мен ключовата дума или фраза (повече от една дума) означава синоним или някакво много кратко описание на основния текст или самото негово заглавие. Ако логиката ми е правилна, ние ще добавим точни такива обяснителни думи, които един по-неграмотен човек да би разбрал, поради по-бедния си речник. Това от своя страна обезсмисля претрупването на множество подобни (еднакви) ключови думи водещи към дадено съдържание, което бота мисли за фейк, и що да е фейк, ако то съвпада коректно. Ботът ли е тъп или съдържанието наистина или го няма, или пренасищаме с еднакви думи с цел да ги удебелим и направим с хипер голям текст, извеждайки таговете си в страничната лента?
 
От: Размисли и страсти - Ключови думи, индексирани страници

Аз, не съм съгласен с твърдението ти, и ще кажа защо.

След като ми беше ударен големия сайт, от 38 000 уникални на ден ме бутна на 3-4к. Тогава се шашнах, сайта беше с над 2м. в индекса и много заявки, но все-пак правеше добри посещения все-още от гугъл, но аз като ме натиснаха рекламодателите веднага реших да тествам това нещо "ОГРОМНА ГРЕШКА"!

Познай какво се случи с сайта?

Изчезнаха много страници от индекса, и заявките за търсене паднаха страшно много, и посещенията на дори наказан сайт, от 3-4к. паднаха на 50-80 уникални на ден.

Още доказателства за теорията на конспирацията няма да споделям, защото достатъчно съм говорил по нея...
 
От: Размисли и страсти - Ключови думи, индексирани страници

Да се допълня, може и да не ти показва всички страници в първичния индекс, но когато му потрябва нещо си го вади от вторичния. Всичко е до тръст, ако се достигне до него, ако щеш и квото искаш да правиш докато не се набиеш в очите на някой конкурент да те срине нищо не може да те бутне. ;)
 
От: Размисли и страсти - Ключови думи, индексирани страници

Уни, това е било превантивна мярка ТОГАВА, дефакто са го наказали тотално. Според мен каквото и да си правел е нямало да има ефект. Едва ли този пример би бил меродавен сега.
Бастард, според теб е така, но според бота?? Реално с ключовите си думи ти напътстваш ПОТРЕБИТЕЛЯ, а не бота. А всички искаме да "напътстване" и бота, точно това той иска да забрани. Защото пълниш индекса му (хабиш ресурсите му) със хиляди страници, които той не би трябвало да показва с ключовите думи които ТИ ИСКАШ. Процесът (според него) трябва да е естествен. А в случая той не е такъв :wink:
 
От: Размисли и страсти - Ключови думи, индексирани страници

Аз пък да ви кажа моето си мнение, което го повтарям от много време. Каквото и да правиш, рано или късно гугъл те набелязва и ти скапва сайта, без дори да има повод за това. Колкото и гимнастики да правите, винаги могат да си измислят ново правило, което сте пропуснали и ви е** отзад. SEO is dead
 
От: Размисли и страсти - Ключови думи, индексирани страници

Нем, беше си грешка от моя страна. Трябваше да си запазя всичко както си беше, наскоро мисля тази седмица видях, че на топобявите пак са им върнали класирането на таговете, а аз сам се прецаках. :)
Уни, това е било превантивна мярка ТОГАВА, дефакто са го наказали тотално. Според мен каквото и да си правел е нямало да има ефект. Едва ли този пример би бил меродавен сега.
Бастард, според теб е така, но според бота?? Реално с ключовите си думи ти напътстваш ПОТРЕБИТЕЛЯ, а не бота. А всички искаме да "напътстване" и бота, точно това той иска да забрани. Защото пълниш индекса му (хабиш ресурсите му) със хиляди страници, които той не би трябвало да показва с ключовите думи които ТИ ИСКАШ. Процесът (според него) трябва да е естествен. А в случая той не е такъв :wink:
 
От: Размисли и страсти - Ключови думи, индексирани страници

^^Е това вече е съвсем отделен въпрос и аз съм на подобно мнение и смятам, че това е факт в много случаи, породен предимно от новите комерсиални интереси :) Аджеба като всеки бизнес - правиш промоция за зарибявка и после режеш тикви наред :D

Но въпреки всичко аз си мисля, че има малък тунел (без да има влак в него :D ) в лайт сеото :wink:


ПС: Уни, в твоя случай нали ставаше въпрос за кофти скрипт... все си мисля, че нищо тогава не би те спасило
 
От: Размисли и страсти - Ключови думи, индексирани страници

Аз пък нещо не разбирам защо говорим за 2007. Ако се правят някакви генерирани страници, дали по ключови думи дали без и от 3к страници, които са уникални и различни се генерират 30к то е нормално да се изяде сапа. Но не мога да те разбера „Дадох нофолоу атрибути на всички ключови думи” и „намаляване на индексираните страници до около 3-3.5К” в тези 3-3.5К, каква част от тях са генерирани и дублирани? То така сайта не ставали все едно без генерирани страници по ключови думи?
 
От: Размисли и страсти - Ключови думи, индексирани страници

То че има ефект от сеото никой не го оспорва, но ефекта е до време. Та много път съм се питал, дали си заслужава да се плащат пари за сео гуру или фирма, като след седмица, две или месец, гугъл може да реши, че нещо не му играеш по свирката и да ти резне крилцата :)
 
От: Размисли и страсти - Ключови думи, индексирани страници

То че има ефект от сеото никой не го оспорва, но ефекта е до време. Та много път съм се питал, дали си заслужава да се плащат пари за сео гуру или фирма, като след седмица, две или месец, гугъл може да реши, че нещо не му играеш по свирката и да ти резне крилцата :)
Че зависи. Примерно по някои думи как ще стигнеш 1-ва страница, без сео, мисията невъзможна. И аз се чудя това но стигам до извода за малки ниши карай без сео, а в големите като видиш че топ 30 сайта са със сео, какво да правиш, то нямаш избор, а и не значи че сайта задължително ще изчезна, може пък да се запази до 2-3 години, винаги има риска нищо сигурно няма и без сео да си пак не е сигурно
 
От: Размисли и страсти - Ключови думи, индексирани страници

Ти, пък за времето си беше добър, просто си ме понарочиха. :)

Проблема никога не е бил в скрипта, а и аз съм си го писал и поддържал постоянно.

Мога да ти дам, примери и сега, но предпочитам да не споделям. ;)

ПС: Уни, в твоя случай нали ставаше въпрос за кофти скрипт... все си мисля, че нищо тогава не би те спасило
 
От: Размисли и страсти - Ключови думи, индексирани страници

Говорим приблизително за 2007ма, защото тогава бота се съобразяваше с ключовите думи и индексът му беше огромен за почти всеки сайт, разбира се с яко дублажи. Сега не е така или поне стремежът е да не бъде така. За това е загубен траф за почти всички сайтове. В момента мета таг на ключовите е абсолютно подминаван...не говоря конкретно за това. Става въпрос за генерирането на страници със сърч и куери с различни ключови думи. Тоест генерираме ИЗКУСТВЕНО множество страници с ключовите думи който НА НАС НИ ХАРЕСВАТ :wink: А уникалните страници са си уникални, мани ги тях... Друг е въпроса, че искаме да се "откриват" едикак си, това няма връзка с казуса. Идеята беше, че правиме "голям" индекс, както тази приблизителна 2007ма, някои му викат блек сео :wink:
 
От: От: Размисли и страсти - Ключови думи, индексирани страници

Че зависи. Примерно по някои думи как ще стигнеш 1-ва страница, без сео, мисията невъзможна. И аз се чудя това но стигам до извода за малки ниши карай без сео, а в големите като видиш че топ 30 сайта са със сео, какво да правиш, то нямаш избор, а и не значи че сайта задължително ще изчезна, може пък да се запази до 2-3 години, винаги има риска нищо сигурно няма и без сео да си пак не е сигурно

Тук си прав, защото няма как да се бориш с големи сайтове ако не налееш пари. А бе тъмна Индия си е сеото :) аз се опитвам сам да се справям, като събирам много мнения от различни хора, отсявам това, което намирам за правилно и важно и действам. Какво ще излезе ... и господ не знае :D
 
От: От: От: Размисли и страсти - Ключови думи, индексирани страници

Тук си прав, защото няма как да се бориш с големи сайтове ако не налееш пари. А бе тъмна Индия си е сеото :) аз се опитвам сам да се справям, като събирам много мнения от различни хора, отсявам това, което намирам за правилно и важно и действам. Какво ще излезе ... и господ не знае :D
Така е който има смелостта и търпението да постоянства и да се бори, той ще успее. Предполагам са малко хората които 3-4 години са правили един сайт, без да злоупотребяват с много черни магии, вероятно има и такива дето карат само с тях, но те си знаят, ако могат да го правят и успяват са добре. Бърза работа само за магьосниците :D
 
От: Размисли и страсти - Ключови думи, индексирани страници

Давал, съм примери и в други теми, не ме карай да го правя пак. :)
Говорим приблизително за 2007ма, защото тогава бота се съобразяваше с ключовите думи и индексът му беше огромен за почти всеки сайт, разбира се с яко дублажи. Сега не е така или поне стремежът е да не бъде така. За това е загубен траф за почти всички сайтове. В момента мета таг на ключовите е абсолютно подминаван...не говоря конкретно за това. Става въпрос за генерирането на страници със сърч и куери с различни ключови думи. Тоест генерираме ИЗКУСТВЕНО множество страници с ключовите думи който НА НАС НИ ХАРЕСВАТ :wink: А уникалните страници са си уникални, мани ги тях... Друг е въпроса, че искаме да се "откриват" едикак си, това няма връзка с казуса. Идеята беше, че правиме "голям" индекс, както тази приблизителна 2007ма, някои му викат блек сео :wink:
 
От: Размисли и страсти - Ключови думи, индексирани страници

То такова чудо никога не е било.. И грам да не ти подскаже в WMT т'ва напрей бе, човече.. Даже спря да индексира..
Значи може всички останали хиляди бота и търсачки да минават, да сканират и индексират, Гугъл не може..
Ами да пасе трева! И аз мога да забраня 8.8.8.8 и да не ползвам услугите му. То аман вече всичко платено стана..
Ако не си пуснеш реклама в adwords, все едно си прошляк.
> 2014-01-26_130101.jpg <
 
От: Размисли и страсти - Ключови думи, индексирани страници

Зор, за пари, но това не значи, че не може да се излъже алгото. ;)
То такова чудо никога не е било.. И грам да не ти подскаже в WMT т'ва напрей бе, човече.. Даже спря да индексира..
Значи може всички останали хиляди бота и търсачки да минават, да сканират и индексират, Гугъл не може..
Ами да пасе трева! И аз мога да забраня 8.8.8.8 и да не ползвам услугите му. То аман вече всичко платено стана..
Ако не си пуснеш реклама в adwords, все едно си прошляк.
> Виж файлът 8949 <
 
От: Размисли и страсти - Ключови думи, индексирани страници

Това за индексирането, сложих си някви плъгини за статистики и показват че ГГ бот 30-100 пъти на ден минава през сайта , а не индиксира 100 пъти на ден. Той е опасна хиена, гледа къде какво става и само се прави на луд. Нещо те е хванало, трябва и ти да го хванеш и да му видиш сметката, при мен няма никакви разлики от 2-3 месеца насам. Да не би по някоя важна дума да си отпаднал, че разликата в импресиите е голяма
 
От: Размисли и страсти - Ключови думи, индексирани страници

Разликите в импресиите си е тотална на купища думи, не само по една.. Просто не ме показва в резултатите..
Повече от месец от 85% от Гугъл, останаха 5%.. Значи как така има все пак някакви си 5%, ама 80% изчезнаха..
Останалите 15% от другаде си остават..
Затова реално имам 20 спрямо 100, т.е. 5 пъти надолу.
 

Горе