Разследвания за насаждане на етническа омраза

BullBlogger

New Member
Уважаеми колеги, важно е да ви обърна внимание, че с оглед последните събития след смъртта в Катуница има разпореждане всички опити за насаждане на етническа омраза да бъдат разследвани с особено висок приоритет:

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/09/27/1163753_glavniiat_prokuror_naredi_mvr_nezabavno_da_arestuva/

В
ъпреки, че нашият форум е със съвсем друга насоченост нерядко в различни теми и от определени потребители се обсъждат етнически и националистически въпроси. Не веднъж отделни мнения, а и цели теми излизат, в една или друга посока, извън рамките на нормалната дискусия за социално битовите отношения в едно мултиетническо общество като българското.

Няколко факта на масата и вече всеки сам да преценява какво и доколко ще го прави и основно какво ще пише (вж заб 1):

1. насаждането на етническа омраза е престъпление (не отсега - винаги си е било престъпление)
2. В момента на подобен род мнения, публикации, дискусии и т.н. се гледа с особено внимание (вж заб 2)
3. Предприемач.ком се хоства извън България, но не всички потребители на форума живеят извън България и за тези изключения важат българските закони (вж заб 3)
4. С оглед т.3 - да останеш анонимен в качеството си на уебмастър не е чак толкова лесно

Забележки:
1. никой не е длъжен да се съобразява с предупреждението
2. всеки сам, на свой риск, преценява доколко този път държавните органи ще свършат нещо наистина вместо просто да плашат гаргите
3. всеки сам, на свой риск, преценява доколко той самият може да се превърне в изкупителна жертва и да бъде "набучен на кол" за назидание на останалите
 
От: Разследвания за насаждане на етническа омраза

Да, за съжаление пак ще го отнесат някои заблудени и манипулирани личности. Истинските виновници за етническата омраза и изстъпленията в Катуница и гетата ще останат ненаказани. Трябва да се изправят на съд всички политици които предизвикаха това и да бъдат съдени, което за съжаление никога няма да стане. Бунта не е срещу ромите, а срещу тези които имат пари и се считат за недосегаеми и над закона. Всички знаят какво става, вестниците пишат, по телевизията ги показват, само политиците и властта нищо ни лук яли, ни лук мирисали. Ако си бяха свършили работата както трябва нямаше да се стигне до там.
 
От: Разследвания за насаждане на етническа омраза

Да, искам да се въздържате от расиски коментари и лозунги. Знам, че на някои ще им е трудно, но ще има силна редакция, акот това се случи. Обстановката е ясна и се предполага държавата да си свърши работата. Другото е само погласяне и нажежаване, и то реално не в правилната посока.

Още от сега предопреждаваме, че няма да се държат силно расистки коментари, такива за умраза и хейт, както и всичко свързано с това, което противоречи на законите и морала.

Ще помоля за доброто на обществото тук да не сте толкова емоционални в писаниците, което не означва по никакъв начин да нямате позиция. И да си се върнем към нормалните теми, които е редно да си обсъждаме. Форумът е създаден предимно за това, както се надявам повечето ви коментари да са там, а не в случващото се.

Призивът ми е заради това да не се пръска хейт и омраза, както на личностна така и на расиска основа, защото форума е изграден изцяло на това да сме добри и да си помагаме. Другото противоречи и на самия дух на форума.

Благодаря ви.

П.П: Едно +че от мен за булблогера :)
 
От: Разследвания за насаждане на етническа омраза

Още от сега предопреждаваме, че няма да се държат силно расистки коментари, такива за умраза и хейт, както и всичко свързано с това, което противоречи на законите и морала.

И сексистките коментари ли? :D
 
От: Разследвания за насаждане на етническа омраза

Сексистки коментари може, за тях още не са разпоредили разследване.
icon_biggrin.gif
Не е честно така.:)
 
Последно редактирано:
3. Предприемач.ком се хоства извън България, но не всички потребители на форума живеят извън България и за тези изключения важат българските закони (вж заб 3)
Напомни ми скоро да се отприщя. :D
 
От: Разследвания за насаждане на етническа омраза

Че къде остана свободата на слово
 
Re: От: Разследвания за насаждане на етническа омраза

Че къде остана свободата на слово

http://www.justice.government.bg/new/Documents/Verdicts/CONVENTION_EKPCHOS.pdf

"
Βсеки има право на свобода на изразяването на мнения. Товаправо включва свободата на всеки да отстоява своето мнение, да
получава и да разпространява информация и идеи без намеса на

държавните власти и независимо от държавните граници...

... Упражняването на тези свободи, доколкото е съпроводено съсзадължения и отговорности, може да бъде обусловено от
процедури, условия, ограничения или санкции, които са предвидени
от закона и са необходими в едно демократично общество в
интерес на националната и обществената сигурност и на
териториалната цялост, за предотвратяването на безредици или
престъпления, за защитата на здравето и морала, както и на
репутацията или правата на другите, за предотвратяване
разкриването на информация, получена доверително, или за
гарантиране авторитета и безпристрастността на правосъдието"
 
От: Re: От: Разследвания за насаждане на етническа омраза

незабавно да арестува всеки

Чак пък всеки ... това мисля, че няма да стане ... :D
 
От: Разследвания за насаждане на етническа омраза



нерядко в различни теми и от определени потребители се обсъждат етнически и националистически въпроси. Не веднъж отделни мнения, а и цели теми излизат, в една или друга посока, извън рамките на нормалната дискусия за социално битовите отношения в едно мултиетническо общество като българското.

Съгласен,но най-неприятното за мен е че тези теми се ранкват добре в Гошо,което вреди на форума,което е солиден минус,според мен.
 
От: Разследвания за насаждане на етническа омраза

Днес за расизъм, утре за политика, другиден за социология, после за религия, после за икономика.... накрая чип - "дишай-не дишай"

А и всичко зависи кой и как ще интерпретира нещата, в чия полза..полза богу ли, родину ли... дедо ви ЦАР ФИНИКИЙСКИ !

В прав текст обаче е просто, ясно и неразбрато за глупците - ограничаване свободата на словото

И също блогер, ти в момента, заплащваш ли, предупреждаваш ли, изразяваш просто мнение ли :) :)
 
Re: От: Разследвания за насаждане на етническа омраза

И също блогер, ти в момента, заплащваш ли, предупреждаваш ли, изразяваш просто мнение ли :) :)

А ти провокираш ли ме?
С какво да ви заплашвам, да не съм с царско потекло?

ПП в случай, че си го пропуснал:

1. никой не е длъжен да се съобразява с предупреждението
 
От: Разследвания за насаждане на етническа омраза

Ето, видя ли :) Не ми казвай, че не схвана какво имам в предвид :)



едит (за да не се луташ)
"А и всичко зависи кой и как ще интерпретира нещата, в чия полза..полза богу ли, родину ли... дедо ви ЦАР ФИНИКИЙСКИ !"
 
От: Разследвания за насаждане на етническа омраза

Ето за това говорим: novini.bg/news/23241-мвр-и-данс-дебнат-в-нета-участниците-в-протестите.html

Идеята е никой да не прави глупости, за да го отнесе, защото милите трябва ттака или иначе да имат резултати. Не бъдете в статистиката заради емоционални исказвания и подобни.

Само да Ви предопредя, както Булблогера почна. ;)
 
От: Разследвания за насаждане на етническа омраза

Това са смешни опити на правителството да въздейства с милиционерските си психотактики, върху мнението на свободомислещите.

1. Как някой ще докаже, че дадено изказване направено от моя компютър и моето IP съм го направил точно аз..?!
2. Насаждане етническа и расова омраза е доста абстрактно понятие. Това, че изразявам мнение, не е означава, че го "насаждам" у другите, нито пък дори, че трябва да е съгласен с мен някой.
3. Милиционерите са си милиционери - никога няма да им стане ясно защо не могат да овладеят ситуацията в Интернет със смешните си заплахи.
 
Стойнев, повярвай ми - няма никаква нужда някой да доказва каквото и да било. Единственият въпрос е необходимо ли е да има примери за назидание - ти после може да си ги съдиш не в Страсбург, а и на Марс ако искаш.

Още утре могат да цъфнат заглавията "ХХ души задържани за насаждане на етническа омраза в мрежата". Ефектът от подобна медийна кампания си струва да се задържат няколко ентусиаста за по 72 часа в ареста. Пък после, след като на ентусиастите им се изпари първоначалния ентусиазъм, ще видим колко от тях изобщо ще заведат някакво дело.

Реално нарушение няма - задържани са по подозрение в рамките на законоустановения срок, компютрите им са иззети като веществено доказателтсво и ще бъдат върнати след като приключи разследването срещу тях (кога - когато приключи, след месец, два, пет, година). На какво основание изобщо задържаният ще води дело на мен ми е пълен хикс в момента. Жокерче - сметни колко задържани има в последните пет дни, колко дела минаха по-бързото производство и си задай въпроса какво правят останалите и основно къде? Колко време са прекарали в ареста? Колко от тях ще заведат дело за това, че полицията ги е задържала няколко часа/дни и после ги е пуснала и най-вече на какво основание?

Пуснах информацията като предупреждение - всеки има глава на раменете си и сам преценява какво и как да го прави. В края на краищата гражданска позиция може да се изрази и без да се нарушава закона.

Едит: понеже се сетих за едно другарче, дето преди няколко години имаше малък яд с полицията и реших да му звънна. Държеше малка зала за игри. Някой е пошушнал, че на компютрите има нелицензиран софтуер. Компютрите бяха иззети и започна следствие. Нелицензиран софтуер на тях няма - един уин и игрите (за негово щастие всичко е изрядно). Току що му звъннах да питам какво стана с компютрите, които му взеха в процеса на следствието - 7 парчета. Никакъв проблем - върнали са му ги. В добро състояние и практичски без да са пипнати. Е малко прашасали, но иначе всичко е тип топ.... Само една подробност - върнали са му ги ... след две години и половина.
 
Последно редактирано:
От: Разследвания за насаждане на етническа омраза

Горе-долу така започва и "новият ред" :)

1во - трайте леко
2ро - трайте
3то - яко трайте
4то - .... нагъзете се
:D

Реално в прав текст (без овъртания) - да си траем, въпреки убежденията, така ли? И пак ви казвам закона може да се интерпретира по много начини. Тоест, ако решат и само една дума "циганин" може да е в нарушение на закона, щото не е използвано "ром" (ахаха утре мое и римляни да искат да са..че ше се фанат за корена :) )

пп я линкнете закона...да го усмислим и преценим дали да си траеме :) щото пишете така се едно наистина ви е страх от нещо
 
Re: От: Разследвания за насаждане на етническа омраза

да си траем, въпреки убежденията, така ли?

грешно интерпретираш казаното - не да не изразяваш позицията и убежденията си, а да не го правиш по начин по който нарушаваш закона.

"Насаждането чрез слово, печат и средствата за масова информация на етническа и религиозна омраза, подбуждането и проповядването на вражда и упражняването на насилие срещу отделни граждани или групи от населението въз основа на белези като раса, религия, етническа принадлежност съставлява престъпление от общ характер по раздел І от глава Трета на особената част на НК – чл. 162 – 163 НК. При определени обстоятелства, проповядването на антидемократична идеология, основана на омраза към групи хора или етноси, осъществява и състава на чл. 108, ал.1 НК."

Нямам намерение да дълбая, да правя псевдо правни анализи или да се опитвам да убедя някого в нещо.

Нямам намерение да защитавам позиция относно разпореждането на Главния Прокурор.

Нямам и намерение да се превръщам в набития на кол вестоносец - пуснах линк към новината, по простата причина, че ме е грижа какво има в този форум и за мен има значение какво се случва с някои от неговите потребители. Предполагам, че не е чак толкова трудно да се разбере
 
От: Разследвания за насаждане на етническа омраза

Според мен, BullBlogger провокира към етническа омраза, знаейки много добре, че ако ни предупреди, няма да го послушаме, а ще продължим да коментираме още повече. :)
 

Горе