Регистрация на фирма - въпроси

petrov321

Well-Known Member
незнам как няма такава "важна" тема...

аз имам няколко въпроса:

сам съм
ЕТ ли е най-добър вариант?
(ако ще имам по-малко разходи - може да споменете и за ЕООД или ООД :mrgreen: и роднини стават ли за съдружие?)

става въпрос за фирма която ще ми е нужна за офлайн магазин.

какви са вариантите за най-малко разходи.
Търсих инфо в нета...но не намирам всичко което търся...

а именно: какви ще са ми разходите.

таксите - при рег, там документи и т.н. - знам ги г/д.

Какви осигуровки (те са ми пълна индия) ще внасям, колко пари са...
за данъците - видове и колко?

ако имам примерно 1000 лв. оборот.
 
От: Регистрация на фирма - въпроси

ЕООД е най-добрия вариянт, при регистрация излиза малко над 100лв повече, но ако в бъдеще имаш някакъв правен проблем това е по-добрия вариянт. Цялата процедура по-регистация на ЕООД излиза под 350лв и то ако ти я регистрира юрист(таксите на всички са различни). После всеки месец плащаш по 120лв осигуровки и към 70лв за счетоводител(ако не си по ДДС иначе е по скъпо).
 
От: Регистрация на фирма - въпроси

ЕООД е най-добрия вариянт, при регистрация излиза малко над 100лв повече, но ако в бъдеще имаш някакъв правен проблем това е по-добрия вариянт. Цялата процедура по-регистация на ЕООД излиза под 350лв и то ако ти я регистрира юрист(таксите на всички са различни). После всеки месец плащаш по 120лв осигуровки и към 70лв за счетоводител(ако не си по ДДС иначе е по скъпо).

хмм...а тези 120 лв за какви осгирувки са? социални, здравни? и двете ли са задължителни?
ако работя аз и още един човек - 240 лв за осигуровки ли ще бъдат?
 
От: Регистрация на фирма - въпроси

хмм...а тези 120 лв за какви осгирувки са? социални, здравни? и двете ли са задължителни?
ако работя аз и още един човек - 240 лв за осигуровки ли ще бъдат?
Тези 120 лв са за всички осигурителни рискове - социални, здравни и т.н. Задължителни са и двете, освен ако нямаш ТЕЛК-ово решение. Тогава може да плащаш само здравно. Ако имаш човек назначен на работа при теб, неговите осигуровки зависят от това, на каква сума ще го осигуряваш. Ако ще ти бъде съдружник, фирмата трябва да е ООД и тогава ще плащате по 120 лв на човек осигуровки.
 
От: Регистрация на фирма - въпроси

Добре, аз пък съм против да се плаща за неща, които не са толкова трудни да си свършим сами.
Ако регистрираш ЕТ и има проблем - отговаряш със собствеността на ЕТ-то, както и твоята, а при ЕООД отговорността е лимитирана до уставния капитал. На теб оставям да си отговориш кое е по-добре.
Избираш си банка - питаш за такси за внос/телене на пари, такси електронно банкиране, такси преводи от и към същата банка, както и други. Сравняваш и избираш тази, която намериш за най-изгодна. Правиш си набирателна сметка (казваш, че е за капитал на фирма). Ако има такса - плащаш (обикновено е около 10лв). Внасяш капитала, който си решил, но не по-малко от 2лв. Прибираш си вносната бележка, на чието основание за внос пише уставен капитал ЕООД и продължаваш.
И двете фирми си ги регистрирах сам. Нужно е да можеш да ползваш търсачаката за да потърсиш "документи нужни за регистрация на ЕООД" или нещо от сорта.
Попълваш си ги, в това число и онази част за подписа. Минаваш през нотариус, пред които само се подписваш на попълнената от теб бланка - 6лв такса.
Отиваш на каса в търговски регистър (има банков клон) внасяш такса 160лв за регистрация на фирма. Такса за банката 2-3лв. Вземаш си бележката, завереният при нотариус документ за подписа ти, както и останалите документи и отиваш на гише. Подаваш, те проверяват и ако не липсва нещо приемат и ти дават изходящ номер. След 3 до 7 дни отиваш и ти дават актуално - 15лв.
Всичко казано до тук, при правилно организирано време и работещи сървъри на търговски регистър отнема по-малко от 1 ден, т.е 2-4ч.
След всичко до тук си вземаш документите и би следвало да си намерил счетоводител, който да ти попълни уведомлението за НАП, че започваш дейност. По принцип то трябва да се подаде в 7 дневен срок след 1ва сделка, т.е може да имаш готова, регистрирана фирма от януари, но 1ва сделка септември и до 7.09 трябва да си подал в НАП въпросното уведомление.
Ако има възможност откритата набирателна сметка я обръщаш във фирмена разплащателна. Ако ли не, закриваш набирателната и откриваш разплащателна.
Печат на фирмата - 20-30лв.
Фактури - 10лв
Не знам аз ли съм късметлия, но счетоводителя ми взема 40лв, а сега след регистрация по ДДС ще станат 50лв/месец.
Като собственик на ЕООД осигуровките без право на болничен (не виждам логика сам да съм си шеф и да плащам повече, та евентуално ако съм болен да взема някой лев) са 107лв и стотинки на месец.
Ако ще имаш търговска дейност - трябва касов апарат. Той е от 250-400лв. По него имаш и разход за регистрация, а след 12 месеца за обслужване и допускам много скоро - месечна такса за картата на мобилен оператор, която е в него.
Имаш годишен данък печалба 10%. Данък разпределение дивиденти 5%. Ако счетоводителят не може да ти го обясни - по-добре намери друг.
Това е. По-подробно от това не мога да го обясня.
 
От: Регистрация на фирма - въпроси

И онлайн може да си подадеш документите както и да си ги направиш http://novafirma.bg/
Нужен ти е ел. подпис. Значително по-евтино излиза
 
От: Регистрация на фирма - въпроси

И онлайн може да си подадеш документите както и да си ги направиш http://novafirma.bg/
Нужен ти е ел. подпис. Значително по-евтино излиза

Колко по-евтино от това да си платиш държавните такси, таксите на банките и една такса на нотариуса сам?
 
От: Регистрация на фирма - въпроси

Фирма - 168лв.
Ел. подпис - 22лв. на година
и се спестява разкарване
 
От: Регистрация на фирма - въпроси

Още не съм търсил адвокат и счетоводител...защото има време до рег на фирмата - нямам още 18 год :)

целта на темата ми бе да разбера на месец колко разходи ще имам (за да сметна г/д от това което съм намислил дали ще съм на печалба)

като махна начални разходи (такса за рег, касов апарат), нотариус, преводи и т.н.
какви разходи остават:

- ако съм сам - осигуровки -120 лв.
- счетоводител - около 60 лв.
- годишен данък печалба 10%
- Данък разпределение дивиденти 5%

може ли така да ги смятам?
 
От: Регистрация на фирма - въпроси

Тези 120 лв са за всички осигурителни рискове - социални, здравни и т.н. Задължителни са и двете, освен ако нямаш ТЕЛК-ово решение. Тогава може да плащаш само здравно. Ако имаш човек назначен на работа при теб, неговите осигуровки зависят от това, на каква сума ще го осигуряваш. Ако ще ти бъде съдружник, фирмата трябва да е ООД и тогава ще плащате по 120 лв на човек осигуровки.

Права си, но имай предвид, че и ООД да е, може да има само 1 управител и само на 1 човек да се плащат осигуровки, въпрос на избор, опцията я има. Разбира се другото лице си е пълноценен съдружник, това е просто опция. Стоя зад почти двугодишен стартъп и съм прегледал и проверил всички възможни опции при стартирането :)
 
От: От: Регистрация на фирма - въпроси

Още не съм търсил адвокат и счетоводител...защото има време до рег на фирмата - нямам още 18 год :)

целта на темата ми бе да разбера на месец колко разходи ще имам (за да сметна г/д от това което съм намислил дали ще съм на печалба)

като махна начални разходи (такса за рег, касов апарат), нотариус, преводи и т.н.
какви разходи остават:

- ако съм сам - осигуровки -120 лв.
- счетоводител - около 60 лв.
- годишен данък печалба 10%
- Данък разпределение дивиденти 5%

може ли така да ги смятам?

Привет,

повечето счетоводителски услуги не са с фиксирана цена, а на брой фактури, тоест крайната сума ще се фиксира според това колко документа има да обработи за месец :)
 
От: От: Регистрация на фирма - въпроси

Права си, но имай предвид, че и ООД да е, може да има само 1 управител и само на 1 човек да се плащат осигуровки, въпрос на избор, опцията я има. Разбира се другото лице си е пълноценен съдружник, това е просто опция. Стоя зад почти двугодишен стартъп и съм прегледал и проверил всички възможни опции при стартирането :)

Я да питам, че и аз ще откривам фирма тепърва. Въпроса е, че искам фирмата да е изцяло моя, но няма да работя в самата фирма (в смисъл приятелката ще работи в магазина офлайн и онлайн). С риск да прозвучи гадно, но искам фирмата да е поне на 51% изцяло моя собственост. Реално тя като работни/съдружник в фирмата, само на нея ли трябва да се плащат осигуровките или и мойте? В момента имам трудов договор и около 4 граждански всеки месец. Ако и в собствената си фирма трябва да се осигурявам още един път просто не ми се мисли... Ще се допитам до адвокат разбира се, но ми е интересно какво мислите по моя казус. Как може да се направи така,че фирмата да е моя, но да не работя в нея и да не се осигурявам към нея?
 
От: От: Регистрация на фирма - въпроси

Я да питам, че и аз ще откривам фирма тепърва.

Реално трябва да има едно осигурено лице и да се води управител. За да има обаче дялове в дадената фирма трябва да е ООД, а не ЕООД. Правиш нея управител и я осигуряваш (8% зоф, 5% доо и т.н. излиза около 116лв.), а ти просто се водиш съдружник с 51%. Имай предвид, че това е от преди 2 години информация и не гарантирам, че все още е актуална :)
 
От: От: Регистрация на фирма - въпроси

Реално трябва да има едно осигурено лице и да се води управител. За да има обаче дялове в дадената фирма трябва да е ООД, а не ЕООД. Правиш нея управител и я осигуряваш (8% зоф, 5% доо и т.н. излиза около 116лв.), а ти просто се водиш съдружник с 51%. Имай предвид, че това е от преди 2 години информация и не гарантирам, че все още е актуална :)
Добре де. А реално при даден спор (в смисъл дете съм на разведени родители и знам какво става при раздяла един ден) какво право ми дава това, че аз държа "контролния пакет" от фирмата. Все пак реално аз вкарвам парите за обезпечение и магазина е на мой имот.
 
От: От: Регистрация на фирма - въпроси

Как може да се направи така,че фирмата да е моя, но да не работя в нея и да не се осигурявам към нея?
Прочети Търговския закон. Там е описано всичко.
На времето си направих фирма за 5 лв съдебна такса. Прочетох закона, подготвих необходимите неща и си ги занесох в съда. За същото нещо мой познат заплати 160 долара на адвокат.
 
От: От: Регистрация на фирма - въпроси

Добре де. А реално при даден спор (в смисъл дете съм на разведени родители и знам какво става при раздяла един ден) какво право ми дава това, че аз държа "контролния пакет" от фирмата. Все пак реално аз вкарвам парите за обезпечение и магазина е на мой имот.

Фирма, магазин и имот са различни неща. А пък парите съвсем други. И аз мога да вкарам пари в твоята фирма, но ако не съм купил дял от ООД-то нямам никакви права. И ако не сме написали договор, че ти давам парите назаем, не мога да имам претенции за тях.
Имота може да е твоя собственост, или пък собственост на ООД-то. А магазин е административен субект. Утре може да няма магазин, а работилница за гуми в този имот. Или там да е клуб "Предприемач". ;) Било с идеална цел, било с търговска.

Сега дочетох въпроса ти.
При делба има няколко варианта. Ако държиш над 50% трябва да изплатиш останалите проценти на другите съсобственици. Или те да изкупят твоя дял.
Всъщност, при делба е без значение кой колко процента държи. Всеки трябва да получи полагащия му се дял.
Над 50% ти трябват за да управляваш еднолично. При вземане на решения се гласува с капитала.
Мисля, че можеш да си назначиш Управител, без да му даваш дял. И така ще осигуряваш само него.

ПП
Ако имаш Управител, можеш да си на трудов договор. И той да ти е шеф. Но по отношение на трудовото законодателство. При финансови решения ти ще си шеф, ако имаш над 50%.
Дано с това да съм внесъл повече яснота.
 
Последно редактирано:
От: Регистрация на фирма - въпроси

Най-добре да имаш дял 100% и който работи да го прави за договорена заплата, а не да е собственик на част от фирмата. Така после няма да се карате за печалбата на фирмата. Ще си спестите и много други спорове.

Собственикът на 100% от фирмата може да не работи в нея (и затова не дължи осигуровки). За целта ще трябва да наемеш управител, който да управлява фирмата. Собственикът само ще получава дивиденти (за което фирмата ще удържа данък 5% след като си плати данъка печалба 10%).
 

Горе