Регистрация по ЗДДС за закупуване на софтуер от 3-та страна

Дискусията в 'Юридически и Счетоводни Въпроси' стартирана от gerryto, Ян 29, 2019.

  1. gerryto

    gerryto New Member

    Рег.:
    Ян 18, 2019
    Съобщения:
    9
    Харесвания:
    3
    Точки:
    3
    Пол:
    Жена
    Здравейте,

    Трябва да си закупя няколко софтуерни лиценза за различни програми (еднократно не е на абонаментен принцип). Разликата в цената обаче е огромна от това да ги закупя от доставчик в България и друг доставчик в Германия.

    Въпросът е: трябва ли да имам регистрация по ДДС, за да мога да използвам германската фактура?

    Знам, че когато се получават фактури за реклами в Google и/или Facebook, то тогава регистрацията по ДДС е задължителна и трябва да се начисли на основание чл. 97а от ЗДДС.

    Но в конкретния случай става въпрос за лиценз на софтуер и дали не може да се позовем на чл. 99 от ЗДДС и да не е необходима регистрация по ДДС, при положение, че стойността няма да надхвърли 20 000 лв. в рамките на една година.

    Към коя категория би се причислил софтуерния лиценз – стока, услуга или нещо друго?

    Благодаря ви предварително за отделено време.
     
  2. cross

    cross Well-Known Member

    Рег.:
    Юни 2, 2015
    Съобщения:
    2,281
    Харесвания:
    274
    Точки:
    83
    Пол:
    Мъж
    Професия:
    Копирайтър, WordPress специалист
    Място:
    София
    От фейсбук и Гугъл задължителна ли е регистрацията по ДДС? Не бях чувал да е така преди
     
  3. gerryto

    gerryto New Member

    Рег.:
    Ян 18, 2019
    Съобщения:
    9
    Харесвания:
    3
    Точки:
    3
    Пол:
    Жена
    До колкото ми е известно се води услуга и е задължителна.
    Това е при положение, че искаш да осчетоводяваш фактурите от FB или G.
    Иначе можеш да рекламираш и като ФЛ без да ползваш фактури.
     
  4. hap23

    hap23 Active Member

    Рег.:
    Окт 30, 2015
    Съобщения:
    223
    Харесвания:
    58
    Точки:
    28
    Професия:
    Счетоводител
    Място:
    София
    Софтуера за ЗДДС се разглежка като стока или услуга.
    Стандартния софтуер е стока /например Windows/.
    Докато софтуера, който се пише за дадена фирма е услуга.

    Германия е в ЕС. 3-та страна е напр. САЩ.
     
    gerryto и djidja83 харесват това.
  5. gerryto

    gerryto New Member

    Рег.:
    Ян 18, 2019
    Съобщения:
    9
    Харесвания:
    3
    Точки:
    3
    Пол:
    Жена
    Значи, ако си взема например (Windows или MS Office) се води стандартен софтуер, тоест се разглежда като стока и не е необходима регистрация по ЗДДС.

    Но ако софтуера не е „масов“, тоест се пише по поръчка за дадена фирма и нейните нужди, то тогава се разглежда като услуга и е необходима регистрация по ЗДДС.

    Софтуерните лицензи, които възнамерявам да закупя не са писани специално за мен, а са масов софтуер, тоест би трябвало да се третират като стока и да не трябва да се регистрирам по ЗДДС, доколкото разбирам или някъде бъркам?
     
  6. Mirasole

    Mirasole New Member

    Рег.:
    Май 19, 2019
    Съобщения:
    4
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1
    Пол:
    Жена
    Ако имате право да предоставяте този софтуер и на други лица, а не само Вие да го ползвате, най-вероятно ще възникнат и други въпроси, за друг вид облагане, не по ЗДДС.
     

Сподели страницата

  1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies.
    Dismiss Notice