Рекет с измислени просрочени задължения - съвет?

ExTended

Active Member
Здравейте,

Днес получих някакво писмо от съдия изпълнител, че дължа 100 и няколко лева към някой си, след 50 обаждания стана ясно към кого какво и защо се предполага да дължа.

Long story short: Предполага се, че не съм си платил последната вноска, за да кажем закупен PlayStation от 2011. Обаче аз съм на 1 000% сигурен, че това нещо е било изплатено навреме и в пълен размер.

Но единствения начин да го докажа е ако/като ПОКАЖА платежно нареждане за последната сума от преди 6-7 години. How convenient... Желанието да ми свършат работа от самите кредитори/съдии изпълнители е кажи-речи нулево.

Най-вероятно ще си платя парите, за да не се занимавам с допълнителни разправии, но след това какъв е най-добрия начин да си потърся правата и мога ли да ги осъдя за този пладнешки обир, който в момента ми правят?

То по тази логика всяка банка, от която съм взел креди някога си, утре може да цъфне и да каже, че половината кредит е неизплатен - върви търси бележки от преди 150 години да доказваш, че детето не е твое.

Без думи съм просто.

Въпросната компании паразити се казват TBI и CrediBUL. Моят съвет е да бягате далеч от тях.
 
Здравейте,

Днес получих някакво писмо от съдия изпълнител, че дължа 100 и няколко лева към някой си, след 50 обаждания стана ясно към кого какво и защо се предполага да дължа.

Long story short: Предполага се, че не съм си платил последната вноска, за да кажем закупен PlayStation от 2011. Обаче аз съм на 1 000% сигурен, че това нещо е било изплатено навреме и в пълен размер.

Но единствения начин да го докажа е ако/като ПОКАЖА платежно нареждане за последната сума от преди 6-7 години. How convenient... Желанието да ми свършат работа от самите кредитори/съдии изпълнители е кажи-речи нулева.

Най-вероятно ще си платя парите, за да не се занимавам с допълнителни разправии, но след това какъв е най-добрия начин да си потърся правата и мога ли да ги осъдя за този пладнешки обир, който в моента ми правят?

То по тази логика всяка банка, от която съм взел креди някога си утре може да цъфне и да каже, че половината кредит е неизплатен - върви търси бележки от преди 150 години да доказваш, че детето не е твое.

Без думи съм просто.

Тези задължения имат някаква давност и също така какъв е този съдия изпълнител за 100 лв, мисля, че минималната сума за която може да те съдят и дават на съдия изпълнител е минималната работна заплата в държавата, която е около 500 лв.
 
Единственият начин да се предпазиш от това е да съхраняваш вносните/касови бележки за всичко. Аз пазя абсолютно всяка бележка за по-важните разходи в хартиен и/или електронен вариант. Също така гледай да плащаш безкасово. Освен, че така автоматично имаш история за плащанията ако 80% (мисля толкова беше) от плащанията са ти безкасови ще можеш и да си намалиш данъка с 1% при пускането на декларацията.

Грешки стават, ти си длъжен да вържеш своите гащи.

А и както написа Ценов, вероятно историята е по-друга или си объркал нещо.
 
Да, било агенция за събиране на вземанията, а не съдия изпълнител. Просто нямах досатъп до писмото до преди малко.

Но факта си е факт - трябва сега да платя 100 и кусур лева за този дето духа, за да не стават 1 100, и то за нещо, което вече съм платил.

Има ли законов начин да си потърся правата спрямо тези две страхотни компании?

Бих искал да ги осъдя и за пропуснати ползи ако може - преди месец ми отказаха кредитна карта след като уж бях одобрен и явно тези мизерници и тяхното просрочено задължение са били причината.
 
Да, било агенция за събиране на вземанията, а не съдия изпълнител. Просто нямах досатъп до писмото до преди малко.

Но факта си е факт - трябва сега да платя 100 и кусур лева за този дето духа, за да не стават 1 100, и то за нещо, което вече съм платил.

Има ли законов начин да си потърся правата спрямо тези две страхотни компании?

Фирма за събиране на задълженията няма никакви права за изземването им, може единственно да те тормози по телефона и ти на добра воля да вкараш някой лв, другият им вариянт е да те съдят, понеже им дължиш пари, но както казах ако сумата е под 500 лв е невъзможно да се образува дело и също така въпросното задължение трябва да има давност. Т.е много е вероятно, вече да не им дължиш нищо. Аз лично не бих им платил, просто блокирам номера или им казвам, че няма такъв човек на този номер. Има много хора в същата ситуация, спокойно - най-често срещаното е продадени задължения от мобилни оператори и интернет доставчици, понеже те са наясно, че няма как да си ги съберат и ги продават на безценица на такива фирми и се започва с телефонния терор.
 
Благодаря за съвета, но предпочитам да им платя на тези и да си взема парите от хората, които са им продали "дълга". Просто съм се убедил, че е по-добре да не ти висят такива неща на главата, защото малко става голямо. Миналата година платих приятните 3 200лв. за 700лв. задължение и след това отидох и си погасих абсолютно всичко де що имаше - 10лв. телефон, 30лв. телефон, 300лв. някакви измислени договори за интернет който не съм ползвал и бях подал молба да го спрат... И за това съм сигурен, че в момента това горе е абсолютна измислица - няма как да имам просрочен кредит и да не съм запомнил, че е просрочен - не съм от типа хора, които ги забравят тези неща.

Пълна тъпотия.

Просто искам и аз един път да осъдя някой за разнообразие - стига все другата страна да я яде тази баница...

И как пък за 7 години един път не ме потърсиха TBI да ме попитат за просрочена вноска, като знам, че това им е практиката дори да закъснееш със седмица. Трябва някой да ги осъди на тези нещастници най-накрая.
 
Според мен ги плати , не са голяма сума. И повече просто не взимай неща на кредит от такива компанийки, които се навъдиха навсякъде - явно е печелившо....
 
Абе аз ще ги платя, за да не ги мисля, но това са пари, които не дължа. Искам да го начукам на отговорните лица и се надявам да има закон, който да го позволява/предполага, но ме съмнява - иначе нямаше да ги правят тези рекети.

ЕДИТ: Главния въпрос е ако ги осъдя - ще може ли някой да провери банковата им сметка дали на месеца, който твърдят, че не е платен, е постъпила вноска от моя страна? Ако да - с удоволствие ще се занимая да им го начукам на тези, пък нека си мислят, че никой не би се занимавал за 100-тина лева.
 
Последно редактирано:
Абе аз ще ги платя, за да не ги мисля, но това са пари, които не дължа. Искам да го начукам на отговорните лица и се надявам да има закон, който да го позволява/предполага, но ме съмнява - иначе нямаше да ги правят тези рекети.

ЕДИТ: Главния въпрос е ако ги осъдя - ще може ли някой да провери банковата им сметка дали на месеца, който твърдят, че не е платен, е постъпила вноска от моя страна? Ако да - с удоволствие ще се занимая да им го начукам на тези, пък нека си мислят, че никой не би се занимавал за 100-тина лева.

Ами грешка може да е станала някаква и за това да те водят длъжник, както казах те няма как да си вземат парите независимо дали са TBI или тази фирма за изземване. Може да им кажеш да ти пратят съдия изпълнител да си вземат плейстейшъна на 8 години, тамън толкова струва и да си го заврът на едно хубаво място.

Иначе решението как да постъпиш е твое, а дали пазят история, нямам идея, но очевидно ти пазят личните данни и са ги продали за стотинки в пакет с на още няколко стотин човека данните.
 
То всеки ти продава личните данни вече. Аз си изкарах втори номер на Мтел и след 2 дни м звънят някакви с колд колинг на допълнителния номер да ми предлагат да инвестирам във Форекс. Те от къде ще знаят, че го имам този номер, на кой на името е и какви са ми интересите( не че се занимавам с Форекс, а с бизнес като цяло) - въобще, имам чувството, че вече като направиш нещо данните автоматично отиват до 50 различни места, които са с абонамент за ъпдейти в личната ти информация.

Както казах - парите най-вероятно ще ги платя и то до няколко дни, просто защото не искам да го мисля за в бъдеще. Никога не знаеш кога ще променят закона да могат да те дадат на съдия изпълнител и за 10 стотинки дълг и да вземе тази сума от 100 и нещо лева да се удесетори. Просто не си заслужава да го мисля.

Аз даже преди години работех в една такава фирма за събиране на вземанията - СГ Груп, та съм наясно горе-долу какви са им практикитие, но пък идва момента, че моята предпочитана практика е да нямам такива висящи дългове и да си потърся законовите права след като съм сигурен, че няма да има неприятни изненади в бъдещето свързани с подобни мизерии.

Въобще...

Иначе съм ти много благодарен за съветите - винаги е хубаво да си знаеш максимално добре правата и да вземеш информирано решение. Знам, че моето решение в случая не е на 100% обосновано от логически, но след като не мога да докажа по лесен начин, че не дължа пари, другия най-лесен вариант е да ги платя и да се опитам да си ги взема обратно в по-късен момент.
 
Никакво плащане!!!
Това са несъбираеми задължения, последна цедка, които тези измекяри са купили на безценица и сега си търсят наивници. Какво значи сумата била малка та ще я платя за да не ми виси на главата. Това е примиренческо мислене и те разчитат точно на това. Дори 5лв да бяха не трябва да ги даваш след като не ги дължиш. А за съденето впоследствие просто забрави, нито ще тръгнеш да ги съдиш, нито ще успееш. Просто подаряваш едни 100лв.
Задълженията не се погасяват автоматично по давност, ти трябва да се позовеш на нея, т.е. те може и да се опитат да ги съберат а от теб се иска само да ги информираш, че задълженията са погасени по давност.
 
1. Аз доколкото разбрах предполагаемата непогасена вноска е от Юни 2013 година. Задъжлението при това положение отменя ли се по давност( все си мислех, че е 10 години давността)?

2. Ако се отменя и им се обадя, че е погасено поради минала давност ще продължат ли да ме водят длъжник или ще го отбележат като задължение, към което нямат претенции?

3. Давноста рестартира ли се в момента на прехвърляне на задължението от една компания на друга, или не?

Някъде има ли адвокат с който мога да се консултирам по телефона и да си платя чрез PayPal или дебитна карта, че днес достатъчно разправии натрупах покрай това и само си губя времето с глупости. Повече пари изгубих да го мисля като време, отколкото е сумата по шибаната рекет вноска.
 
Никакво плащане!!!
Това са несъбираеми задължения, последна цедка, които тези измекяри са купили на безценица и сега си търсят наивници. Какво значи сумата била малка та ще я платя за да не ми виси на главата. Това е примиренческо мислене и те разчитат точно на това. Дори 5лв да бяха не трябва да ги даваш след като не ги дължиш. А за съденето впоследствие просто забрави, нито ще тръгнеш да ги съдиш, нито ще успееш. Просто подаряваш едни 100лв.
Задълженията не се погасяват автоматично по давност, ти трябва да се позовеш на нея, т.е. те може и да се опитат да ги съберат а от теб се иска само да ги информираш, че задълженията са погасени по давност.

Мисля, че не е нужно да информираш никого, че задълженията са погасени по давност, освен, ако не ви потърсят по съдебен ред задължения, които са погасени по давност, тогава чак трябва да направите изрично възражение за изтекла давност понеже давността не се прилага от съда служебно. В случая става въпрос за просто уведомително писмо и терор по-телефона, а тези от кол центъра са толкова нагли, че даже започват да заплашват като им кажеш, че те тормозят и да престанат да ти званят, те за това имат права само (без да те тормозят естественно). Според мен даже няма смисъл да се занимаваш да ги информираш, те от дума не разбират - ти си им златната кокошка : ).
 
1. Аз доколкото разбрах предполагаемата непогасена вноска е от Юни 2013 година. Задъжлението при това положение отменя ли се по давност( все си мислех, че е 10 години давността)?

2. Ако се отменя и им се обадя, че е погасено поради минала давност ще продължат ли да ме водят длъжник или ще го отбележат като задължение, към което нямат претенции?

3. Давноста рестартира ли се в момента на прехвърляне на задължението от една компания на друга, или не?

Някъде има ли адвокат с който мога да се консултирам по телефона и да си платя чрез PayPal или дебитна карта, че днес достатъчно разправии натрупах покрай това и само си губя времето с глупости. Повече пари изгубих да го мисля като време, отколкото е сумата по шибаната рекет вноска.

Приятелю, не си губи времето, повярвай ми щом са продали задължението ти на някаква фирма за събиране на задължения, от въпросната банка или каквото е там, са напълно наясно, че това задължение няма как да си го вземат.

За 100 лв няма да бъдеш съден, просто ще имаш главоболия със кофти обаждания, може и да те заплашват (доста са забавни). Ти сам си решаваш дали да платиш, аз не бих, също не бих се занимавал и на адвокат да плащам, 100 лв са, смешно е.
 
Мисля, че не е нужно да информираш никого, че задълженията са погасени по давност, освен, ако не ви потърсят по съдебен ред задължения, които са погасени по давност, тогава чак трябва да направите изрично възражение за изтекла давност понеже давността не се прилага от съда служебно. В случая става въпрос за просто уведомително писмо и терор по-телефона, а тези от кол центъра са толкова нагли, че даже започват да заплашват като им кажеш, че те тормозят и да престанат да ти званят, те за това имат права само (без да те тормозят естественно). Според мен даже няма смисъл да се занимаваш да ги информираш, те от дума не разбират - ти си им златната кокошка : ).

Прави си, погрешно съм го написал, точно така е, позоваваш се на изтекла давност когато тръгнат да се търсят по съдебен път. С тия няма какво да се обсъжда и да им се обяснява човек.
 
1. Аз доколкото разбрах предполагаемата непогасена вноска е от Юни 2013 година. Задъжлението при това положение отменя ли се по давност( все си мислех, че е 10 години давността)?

-5 години е давността но при данъчните задължения тези 5 години изтичат след 1 януари следващата година за тук не съм сигурен дали е така

2. Ако се отменя и им се обадя, че е погасено поради минала давност ще продължат ли да ме водят длъжник или ще го отбележат като задължение, към което нямат претенции?

- не им се обаждай колкото повече комуникация с тях толкова повече тормозят по телефона

3. Давноста рестартира ли се в момента на прехвърляне на задължението от една компания на друга, или не?

-давността се рестартира когато те уведомят и е ясно че си уведомен - тоест се подпишеш примерно на обратна разписка на изпратено писми - подозирам че не е такъв случая

Някъде има ли адвокат с който мога да се консултирам по телефона и да си платя чрез PayPal или дебитна карта, че днес достатъчно разправии натрупах покрай това и само си губя времето с глупости. Повече пари изгубих да го мисля като време, отколкото е сумата по шибаната рекет вноска.
 
По принцип са пуснали някакви писма в пощенската кутия доколкото разбрах, тъй като не съм на адреса. Т.е. ако е без препоръчано предаване дали се рестартира давноста?

Аз се консултирах с два адвоката - единия каза, че много зависело от обстоятелствата, другия че мога да не им плащам и да не се занимавам с тях и те така. Така като стане много се дразня - единия ти казва едно, другия друго... :)

Днес и със счетоводителката проблеми - старата ми говори едно, намерих една нова която май е доста по-кадърна и върви избирай чий съвет да последваш.
 

Горе