Сайт за обяви - правни въпроси

kamentk

Well-Known Member
От доста време ми се върти идеята да пусна специфичен сайт за обяви. Не става въпроса за (18+), от сега да кажа. Не знам колко успех ще има, но това е друга тема.

Вълнуват ме няколко въпроса, за които искам да съм сигурен, че няма някой слънчев ден у нас да дойдат от полицията и да ме закопчаят.

Как стои въпроса с регистрацията на потребителите и закона за личните данни? Изисква се потребителско име, имейл и парола за регистрация. В самите обяви ще има град в който се намира стоката. Някоя от тези точки влизали в закона за личните данни и трябва ли да се регистрирам като оператор на такива, за да започна дейност.

Комуникацията между потребителите няма да става чрез сайта. Единственото което има е имейл форма с която евентуалния купувач да се свърже с продавача.

В момента има поле за телефон на продавача, това, вече предполагам са лични данни и е добре да го махна и да оставя възможност за комуникация само през имейл.

Втория ми сериозен въпрос е как стои въпроса с това ако даден продавач измами купувач. Могат ли властите да ме обвинят в съучастничество или пък да изискват от мен данни за единия и другия потребител? И как евентуално да избегна всякаква отговорност в такива случаи. Четох доста общи условия на сайтове за обяви, но не видях подобни точки.

Някой ако знае как стоят нещата да даде съвет.

Благодаря.

Поздрави :)
 
От: Сайт за обяви - правни въпроси

Благодаря много за линка. Включих се. Ще видим какво ще стане.

Поздрави :)
 
От: Сайт за обяви - правни въпроси

Толкова хора със сайт за обяви и никой да не знае, малко странно. Хайде дайте оферти и за платена консултация ако толкова никой не иска да каже.
 
От: Сайт за обяви - правни въпроси

Няма нито юристи във форума, нито хора със сайтове за обяви. Приемам и оферти за платени консултации.
 
От: Сайт за обяви - правни въпроси

Баси тъпите въпроси, как очакваш някой да ти отговори?
 
От: Сайт за обяви - правни въпроси

Баси тъпите въпроси, как очакваш някой да ти отговори?

Странни са, ама съм готов да си платя за консултация и пак никой не пише...
 
От: Сайт за обяви - правни въпроси

Ако въпросите още са на дневен ред, пиши ми на лично
 
От: Сайт за обяви - правни въпроси

Какво имаш предвид под специфичен сайт за обяви
И защо е нужно да се регистрираш за администратор на лични данни, ако направиш сайт за обяви и потребителите си пускат телефона публично по собствено желание
Нали няма да им искаш копие от лична карта за регистрация в сайта :twisted:
 
От: Сайт за обяви - правни въпроси

Ако въпросите още са на дневен ред, пиши ми на лично

Сега ще Ви пиша.

Какво имаш предвид под специфичен сайт за обяви
И защо е нужно да се регистрираш за администратор на лични данни, ако направиш сайт за обяви и потребителите си пускат телефона публично по собствено желание
Нали няма да им искаш копие от лична карта за регистрация в сайта :twisted:

Специфичен - няма да е общ, а в определена ниша, която мисля не е застъпена в България, или поне не силно.

Публикуването на телефона е доброволно, но махнах полето за всеки случай. Да, няма да събирам копия на лични данни и п.р. Някъде бях чел, че и имейлът е лични данни, но може и да греша. Малко съм параноик и за това питам. Вярно е, че потребителите предоставят данните си доброволно, но то и в банката ги давам доброволно, но и там подписвам някакви декларации относно личните данни и такива бумащини. Ако e-mail-а не е в категорията на личните данни, то първия въпрос отпада.

Втория въпрос е шантав, но все пак има ли вероятност при измама да потърсят и мен като свидетел или нещо такова.
 
От: Сайт за обяви - правни въпроси

Ти не съхраняваш данните, а те ги публикуват за да се виждат публино. Няма да имаш инкакви проблеми.

Това някакво правно становище ли е? ....
 
От: От: Сайт за обяви - правни въпроси

Какво имаш предвид под специфичен сайт за обяви
И защо е нужно да се регистрираш за администратор на лични данни, ако направиш сайт за обяви и потребителите си пускат телефона публично по собствено желание
Нали няма да им искаш копие от лична карта за регистрация в сайта :twisted:

Личните данни съвсем не са само в личната карта. И това за доброволното предоставяне на данните също е крайно ирелевантно - kamentk си е дал чудесен пример с банката.

Четете законите преди да пишете, а ако не сте чели, не пишете. А и, ако с четене всичко ставаше ясно, нямаше да има 5 години университет. Юристите щяхме да излизаме с диплома по право след 4-ти клас....
 
От: Сайт за обяви - правни въпроси

@DES_123 ми отговори на въпросите на лично съобщение, за което благодаря много.
 
От: Сайт за обяви - правни въпроси

Ако искаш да продаваш, трябва да си администратор на лични данни. Аз не знам това да носи някакви негативни последици.
 
От: Сайт за обяви - правни въпроси

Личните данни съвсем не са само в личната карта. И това за доброволното предоставяне на данните също е крайно ирелевантно - kamentk си е дал чудесен пример с банката.

Четете законите преди да пишете, а ако не сте чели, не пишете. А и, ако с четене всичко ставаше ясно, нямаше да има 5 години университет. Юристите щяхме да излизаме с диплома по право след 4-ти клас....
Ами в банката ти ги искат личните данни, а в един сайт за обави може да не ти ги искат и да се регистрираш само с имейл
Не мисля, че имейлите са лични данни

@DES_123 ми отговори на въпросите на лично съобщение, за което благодаря много.
Ем хубаво, ама що на ЛС, а не тука в темата
 
От: Сайт за обяви - правни въпроси

Ако искаш да продаваш, трябва да си администратор на лични данни. Аз не знам това да носи някакви негативни последици.

Попринцип нищо няма да продавам от мое име, но ще се регистрирам със сигурност като оператор на лични данни. Прочетох процедурата, но не открих изискванията на кото трябва да отговарям за това. Има ли някакви или всеки има право на това. Физически лица могат да се регистрират, предолагам.
 
От: Сайт за обяви - правни въпроси

Попринцип нищо няма да продавам от мое име, но ще се регистрирам със сигурност като оператор на лични данни. Прочетох процедурата, но не открих изискванията на кото трябва да отговарям за това. Има ли някакви или всеки има право на това. Физически лица могат да се регистрират, предолагам.

В големи филми се вкарваш.
 

Горе