Самоиздръжка на тясно профилиран сайт с малък трафик

yanson

Active Member
Здравейте. Имам тясно профилиран сайт за екзотичното си хоби (да речем надбягване с охлюви*), който поддържам за популяризиране на идеята и за собствен кеф. Кефът няма цена, но хостингът и времето са пари, затова ми се иска да намеря някакъв начин за частична самоиздръжка на сайта, така че поне да се покриват разходите за хостинг и домейн (около 70-80 лева на година) и евентуално да се изплаща вкарваното съдържание по стандартната тарифа 100 думи = левче (обичайно на седмица пускам 1-2 уникални статии по около 500 думи).

Заради твърде ограничената аудитория напълно съм наясно, че такъв сайт от трафик не може да се издържа. Дневната посещаемост в пик сезона варира в диапазона 10-15 уникални влизания дневно, с потенциал да се увеличи до не повече от 40-50. Реално и в международен план няма кой знае какъв потенциал - например същият разработен сайт на около 7-8 години в Русия (страна огромная!) върти по около 250-300 уникални посещения на ден.

Ще съм ви много благодарен, ако споделите идеи и опит в тази насока.

* Не ме разпитвайте за какво хоби иде реч конкретно. Може да се отнася за всяка дейност, която има не повече от 40-50 активно занимаващи се и около 150-200 заинтригувани кибици в цяла България.
 
От: Самоиздръжка на тясно профилиран сайт с малък трафик

Стандартно..адсенс, дарения или афилиат продукти във нишата... но има смисъл само ако си 'незаконен' и не плащаш данъци, иначе от 'монетизацията' ще си на минус в крайна сметка...като цяло не си заслужава занимавката...Или разраствай сайта (като навлизаш във други теми във същата 'главна' ниша, макар че с 10ув/ден няма как), или го третирай чисто като хоби и си прецени дали си заслужава това хоби времето и разходите...
 
От: Самоиздръжка на тясно профилиран сайт с малък трафик

Здравей, ако имаш статии можеш да ми дадеш няколко линка в тях на определени думи и ще си платиш разходите.
 
От: Самоиздръжка на тясно профилиран сайт с малък трафик

Наблегни на развитието на тоя "спорт" / "хоби". Щом са малко хората и ти си единствения, който се е сетил да направи информационен портал за тва си е ОК.
Можеш да направиш няква асоциация - да набираш членове, такси, състезание, срещи, проекти - тук вече можеш да задълбаеш и да кандидатстваш за проекти - да вземеш някви пари за развитие и т.н.

Всичко друго мисли, само не и монетизация от реклами на база посещенията ти... то за БГ сайт ако нямаш нещо 10к+ изобщо не може да се брои, че монетизираш...
 
От: Самоиздръжка на тясно профилиран сайт с малък трафик

Благодаря за съветите. И аз съм се спрял главно на даренията като най-реалистичната опция на този етап. Всъщност от доста време обмислям да сложа едно бутонче за дарения. Колкото за хостинга мисля, че ще събере. Само някоя данъчна хиена да не реши, че правя пачка и да се огледа в мене. Някой имал ли е подобни проблеми?
 
От: Самоиздръжка на тясно профилиран сайт с малък трафик

Използвай платформа като BlogSpot или WordPress.
 
От: Re: Самоиздръжка на тясно профилиран сайт с малък трафик

То за тази ниша, няма ли добри парички на клик? Говоря за AdSense. ;)

Леко съм скаран с AdSense от етична и естетична гледна точка. Но и без това няма особен мегдан за кликове при посещаемост от порядъка на 20-30 души дневно, нали така? :)

По-скоро афилиейт към някой търговец на продукти в нишата (да речем тунинговани черупки за елитни охлюви), но проблемът със стеснената аудитория остава, т.е. няма пазар.
 
Re: От: Re: Самоиздръжка на тясно профилиран сайт с малък трафик

Леко съм скаран с AdSense от етична и естетична гледна точка. Но и без това няма особен мегдан за кликове при посещаемост от порядъка на 20-30 души дневно, нали така? :)

По-скоро афилиейт към някой търговец на продукти в нишата (да речем тунинговани черупки за елитни охлюви), но проблемът със стеснената аудитория остава, т.е. няма пазар.
Да, и аз бих препоръчал афче. Че не се знае въобще ще се намерят ли рилейтед реклами. И дали ще ги сервира правилно. Така поне с аф. си си сигурен, че ще си ги маркетираш в десетката. :) Дано имаш и голям избор, че като чета, че е малко повече като хоби. Дано. ;)
 
От: Re: Самоиздръжка на тясно профилиран сайт с малък трафик

Леко съм скаран с AdSense от етична и естетична гледна точка. Но и без това няма особен мегдан за кликове при посещаемост от порядъка на 20-30 души дневно, нали така? :)

По-скоро афилиейт към някой търговец на продукти в нишата (да речем тунинговани черупки за елитни охлюви), но проблемът със стеснената аудитория остава, т.е. няма пазар.
Трудна работа ми се струва, защото просто нишата ти е такава, то като няма пазар и нямаш посещения, няма варианти за пари, освен самоиздръжка или спонсорство
 
От: Самоиздръжка на тясно профилиран сайт с малък трафик

Ако не можеш да събереш достатъчно аудитория, трудно ще заинтригуваш рекламодатели. Дори да сложиш афилейт на продукти, от толкова малко хора трудно ще убедиш някой да си купи нещо. Даренията са вариант, но не чакай много от него и особено ако аудиторията ти е българска. Българската народопсихология е такава, че болшинството се чувстват бедни и тези дето дават дарения са другите дето имат. Моето лично мнение е, че за толкова малко пари не си струва да се чудиш как да ги избиваш. Ако хобито ти има сантиментална стойност за теб, по-добре приеми разходите като разход за удоволствие и да не ти дреме за монетизирането.
 
От: Самоиздръжка на тясно профилиран сайт с малък трафик

Язе ти сечудя Янсоне шопа неси чешиш крастата на нешо бесплатно
 
От: Самоиздръжка на тясно профилиран сайт с малък трафик

Спорде мен, ако си единственият източник на информация по темата е добре да измислиш нещо от рода на абонамент, или годишен членски внос. Например 50 читателя по 20 лв. годишно са достатъчни, за да съществува сайта като хоби. Зависи какво точно търсят хората в определената ниша и как ще им го предложиш.
 
От: Самоиздръжка на тясно профилиран сайт с малък трафик

Моето лично мнение е, че за толкова малко пари не си струва да се чудиш как да ги избиваш. Ако хобито ти има сантиментална стойност за теб, по-добре приеми разходите като разход за удоволствие и да не ти дреме за монетизирането.

Приел съм ги още със стартирането. Работата е там, че когато имаш някакъв ограничен ресурс от време и трябва да избираш между написването на една хонорувана статия и една безплатна "хоби" статия, изборът все по-често пада на хоноруваната статия, защото сиренето било с пари, казват. По този начин хобито постепенно се избутва на заден план до степен на пълно занемаряване, както се случва в момента за мой най-голям срам и неудовлетворение. А не искам да е така! Нещо повече - искам да го направя наистина качествено и съдържателно, но подобно нещо изисква време, а времето е пари. Навремето ми плащаха, за да дремя на компютър от 9 до 5, и беше много лесно да си движа всякакви мои проектчета, ама вече не е така :)

Има и друго нещо. Силно съм амбициран да пробия там, където никой не дава никакви шансове - от чисто спортното предизвикателство, един вид. А и като нагледно опровержение на всички онези наслоени заблуди и предразсъдъци от "томаневерниците", дето си обичат утъпканите пътеки и смятат всеки, който си пробива път в шубрака, за пълен наивник и глупак :)
 
От: Самоиздръжка на тясно профилиран сайт с малък трафик

Приел съм ги още със стартирането. Работата е там, че когато имаш някакъв ограничен ресурс от време и трябва да избираш между написването на една хонорувана статия и една безплатна "хоби" статия, изборът все по-често пада на хоноруваната статия, защото сиренето било с пари, казват. По този начин хобито постепенно се избутва на заден план до степен на пълно занемаряване, както се случва в момента за мой най-голям срам и неудовлетворение. А не искам да е така! Нещо повече - искам да го направя наистина качествено и съдържателно, но подобно нещо изисква време, а времето е пари. Навремето ми плащаха, за да дремя на компютър от 9 до 5, и беше много лесно да си движа всякакви мои проектчета, ама вече не е така :)

Има и друго нещо. Силно съм амбициран да пробия там, където никой не дава никакви шансове - от чисто спортното предизвикателство, един вид. А и като нагледно опровержение на всички онези наслоени заблуди и предразсъдъци от "томаневерниците", дето си обичат утъпканите пътеки и смятат всеки, който си пробива път в шубрака, за пълен наивник и глупак :)
Бравос за пламената реч замалко да са просълзя шото и язе ги знам козите пътеки обаче ентусиазма тие малко безпочвен щом сам определяш нишата за слаба на командно дишане ти да се трепеш да катериш баирите сие прова мазохизъм,,, освен да популяризираш туй хоби по билбордове и твреклами да стане попопулярно па след туй пусни пак темата да видиж къф съвет шити дам
 
От: Самоиздръжка на тясно профилиран сайт с малък трафик

Интересно ми е какво е това екзотично хоби, защото може да не си преценил добре потенциала му и възможността за реклама или спонсори
 

Горе