Сложността на данъчното законодателство е сериозна заплаха за човешката цивилизация!

happyslacker

New Member
Огромни ресурси се хабят вместо да се инвестират в нещо, от което има реална полза. Включително и човешки ресурси.

Прочетете тази статия: Най-добрият тест за счетоводители.

Щом ежедневната дейност на една фирма, която се занимава с търговия с компютри (нови, втора употреба, компоненти) затруднява мнозинството счетоводители...

И това не е само български проблем. Практически във всички "цивилизовани" държави го има този проблем.

И не става въпрос само за данъчното законодателство. Количеството на законите нараства всяка година. Милиарди хора по света се занимават с непродуктивна дейност.

Не отричам важността от работата на счетоводители и адвокати. Но купищата противоречиви и сложни закони (които се тълкуват различно от различни съдии) правят работата на тези специалисти много по-трудоемка, отколкото може да е. В резултат твърде много хора се занимават с такава дейност.

2014: How Many Pages in the U.S. Tax Code?
Britain’s tax code is an incredible 17,000 pages long, surely a dog-whistle to the very rich
 
Последно редактирано:
От: Сложността на данъчното законодателство е сериозна заплаха за човешката цивилизац

Стига сте ревали. Баси, тъй ли няма нещо положително да пишете за него?
 
От: Сложността на данъчното законодателство е сериозна заплаха за човешката цивилизац

Когато говорим конкретно за Данъчното законодателство, определено законите там не могат да се тълкуват по много и различни начини, дори са много точни и ясни. А и количеството им никак не нараства толкова всяка година. Звучи доста несериозно твърдението, че е заплаха за човешката цивилизация.
 
Последно редактирано:
От: Сложността на данъчното законодателство е сериозна заплаха за човешката цивилизац

Данъчно право:
- Данъчното правото е сбор от хитри и противоречиви правила, имащи за цел единствено да придадат благоприличен външен вид на основанията за най-побърканите споразумения.

Данъчни адвокати и счетоводители:
- Специалисти, които чрез хитри и взаимно противоречащи си правила и закони, могат да изкарат черното - бяло и бялото - черно.

В случая, като гледам теста, тия хора просто имат проблем с счетоводителите, а не с сложността на законите.
Законите са си закони, добрия специалист може да реши този тест за 15 минути, останалите ще търсят оправдание в сложност, неразбиране и прочие, само и само да си намерят аргумент, с който да оправдаят своето незнание…

Няма добри или лоши счетоводители, има знаещи и не знаещи.
Първите могат да ви спестят много данъци и главоболия, вторите могат да ви фалират бизнеса…..
 
От: Сложността на данъчното законодателство е сериозна заплаха за човешката цивилизац

От ретропцмания ли почнахме да внасяме теми тук? лелел
 
От: Сложността на данъчното законодателство е сериозна заплаха за човешката цивилизац

Една значителна част от човечеството се намира в САЩ. Там данъчните закони нарастват много по-бързо от българските.

Можете ли да си представите - българските закони не са чак толкова лоши, ако ги сравним с тези на така наречените развити държави. Защото развитите държави са имали повече време в писане на закони.

И проблемът не е само данъчните закони, а всички закони. Който твърди, че няма проблем знае ли колко закони има в момента в България? А в други държави?
 
От: Сложността на данъчното законодателство е сериозна заплаха за човешката цивилизац

Не е нормално да ти трябва специалист, който да ти обяснява за кое как се издава фактура и т.н. Трябва законите да са прости. Да можеш да ги прочетеш и да ти стане ясно какво трябва (и какво не трябва) да правиш.

Сега положението е много зле. Особено в старите демокрации - където от над век пишат закони почти без да трият. При нас е относително добре. Но може и да е много по-добре.

Цялата сложност на данъчното законодателство идва от това, че има различни видове данъци и осигуровки. А можеше да е по-просто да се облагат само физически лица. И само с един вид данък. Това ще срине бизнеса данъчните консултанти, които продават услуги по регистрация на офшорни фирми и т.н. И те ще започнат да работят нещо продуктивно, а не да се занимават с изучаване на законите и търсене на оптималните начини те да се спазят (или да се нарушат).
 
От: Сложността на данъчното законодателство е сериозна заплаха за човешката цивилизац

Стига сте ревали. Баси, тъй ли няма нещо положително да пишете за него?

Живи сме! Няма ядрена война. Законите може и да са лоши, ама в другите държави са по-лоши. Имаме достъп до чиста питейна вода на ниска цена. Магазините са пълни с храна - почти всеки може да си позволи да се храни здравословно (но само ако има желание и достатъчна интелигентност да потърси информация). Компютрите са евтини. За стотина лева се намира приличен компютър с възможност за достъп до Интернет - който има желание да се учи не може да се оправдава с липса на възможност. Достъпът до Интернет е толкова евтин, че в много райони го дават безплатно - заведения, молове, библиотеки. Може да помолите комшията да ви даде достъп до Интернет през безжичния рутер - няма нужда от прокарване на кабели.

В някои библиотеки (например тази във Варна) срещу скромна такса може да ползвате компютър с връзка към Интернет. Това, че не можете да си купите компютър вече не е оправдание.

Прави ми впечатление, че по книжарниците има разнообразие от преведени на български качествени книги (преводът не е на ниво, но е поносимо - пълно е с грешки, проспани от редактора и коректора). Едно време (аз като бях ученик - последните няколко години на миналия век) нямах нито възможност за Интернет у дома, нито имаше такова разнообразие от книги на български език.

Първия ми компютър ми го купи баща ми за 100 лева в началото на 2000-ната година - последната година от миналия век - 386/40Mhz/4MB RAM/200MB HDD - връзката с Интернет беше немислима с тази машина, ходих по залите с дискети, свалях материали за да ги чета офлайн.

Сегашните младежи живеят в условия, които преди бяха немислими. Почти всички имат компютри и телефони (които представляват джобни компютри) с връзка към Интернет. Могат да учат каквото си поискат - практически безплатно (разбира се след като им свършат занятията в училище и след като си напишат домашните).

Това, че имам възможност да изразя несъгласието си със законите без да ми са обадят да ме питат къде съм (за да ме арестуват) означава, че има свобода на словото. У нас не считат съмнението в авторитетите за психично заболяване (вж. "If You Question Authority, You Are Mentally Ill", Report Finds).
 
От: От: Сложността на данъчното законодателство е сериозна заплаха за човешката цивил

Редно е да има различни видове данъци и осигуровки :) Би било странно и нелогично да има един вид.
Законите не са толкова сложни, просто трябва да се четат. Но и за това си има хора :)
 
От: Сложността на данъчното законодателство е сериозна заплаха за човешката цивилизац

Древни философи възхваляваха робството. Било редно да го има. Би било странно и нелогично да го няма. Ах, колко красиво е устроено обществото - роби, господари, философи...

Of Course We Should Abolish The Corporation Tax

Редно е политиците да пишат закони по поръчка. Би било странно и нелогично да не го правят.

Редно е нежелаещите да участват във война да лежат в затвора. Би било странно и нелогично да не лежат.
 
От: От: Сложността на данъчното законодателство е сериозна заплаха за човешката цивил

Древни философи възхваляваха робството. Било редно да го има. Би било странно и нелогично да го няма. Ах, колко красиво е устроено обществото - роби, господари, философи...

Може да звучи банално, може да не се харесва на всеки, но това е реалността :)
 
От: Сложността на данъчното законодателство е сериозна заплаха за човешката цивилизац

Не, това е организираната реалност. Тя е толкова реална, колкото морските свинчета са свине.
 
От: Сложността на данъчното законодателство е сериозна заплаха за човешката цивилизац

Като човек, който има основи в теорията на счетоводната отчетност (ОТСО) мога да изразя малко страничен поглед.
Принципно е стандартизирано и гъвкаво. Имам в предвид, че дадено нещо може да се осчетоводи по различен начин. Обикновена преценката се пада на счетоводителя и често е объркат кое решение да вземе понеже точно този случай не е изучаван и няма точен стандарт. Това е и мястото да се правят всички заобикаляния на данъците. Не случайно се казва, че трябва да имаш добър счетоводител, за да ти върви добре бизнеса.

Казусите, които се представени в статията са много интересни от гледна точна на това как счетоводителя ще подходи. Например т.н. "бонуси" могат да се отчетат като рабат, стига да са вписани с кредитно известие. В повечето примери то те на са вписани, което означава, че могат да се впишат със стойност 0, което се облага с данък. Друго решение е да се работи на по-високи нива - компютърна периферия и прочие.
 
От: Сложността на данъчното законодателство е сериозна заплаха за човешката цивилизац

Според мен тези просто не могат да намерят добри хора, които да работят за бизнеса им. Междудругото това е една от най-трудните задачи.

Иначе за законите си прав, попринцип трябва да има възможно най-малко и да се остави пазара да се погрижи за останалото. Но много малко хора реално осъзнават точно какво означава това.

Определено има милиони по света, занимаващи се с непродуктивни неща.
 

Горе