Списък на некоректни клиенти на електронни магазини

Беджев Стил

Well-Known Member
Здравейте
Според вас ще е удачно ли да се поддържа такъв списък , има ли такова нещо правено досега
Някой от програмистите би ли се наел да направи такова нещо

Има пълни откачалки, които кацат от магазин на магазин и пилят нервите ни и злоупотребяват с правата си.
 
От: Списък на некоректни клиенти на електронни магазини

Коментирано е милион и един пъти, че това няма как да стане, защото всеки който сподели лични данни на клиенти без връзка с извършваната от него дейност (т.е. продажба и доставка) се наказва от закона с глоби от 10 хиляди нагоре.

Лични данни - написано е какво означава това в закона.

А за да е ефективен един такъв "регистър" то трябва всеки да пее всичко за проблемния клиент, не може само инициали и последни цифри от телефона и т.н.
 
От: Списък на некоректни клиенти на електронни магазини

Какво решение да намери някой, като е забранено от закон?!


Това е като въпроса на един колега от вчера: "Е няма ли как да си взема маймунка да си гледам въпреки тоя закон?!". Има.., ако имаш пари за глоби - давай...
 
Добре, как някои системи имат фрауд листи с такива хора. То това не е кой знае какво. Важното е да не са публични, да няма пълна информация за тях, която противоречи със закона, но примерно да ги лови по мейли, и някакви такива, които си ги използват да минат навсякъде. ;)
 
От: Списък на некоректни клиенти на електронни магазини

Кои системи?

Само мейл или телефон не върши работа, защото той може да има 3 телефона и 15 мейла. Те точно тея измамници имат много мейли, защото в един момент се усещат, че са баннати по мейл и почват.
 
От: Списък на некоректни клиенти на електронни магазини

аз си мисля че като за начало емаил е достатъчно. По добре малко отколкото нищо. Аз лично бих подкрепил едно такова начинание.
не е необходимо да има бан. необходимо е да се знае че е некоректен. Но нека сега разгледаме и обратната страна - какво би станало ако некоректен търговец въведе емел на някой нищо не подозиращ гражданин за това че той се е оплакал от търговеца.
нека се помисли малко преди да започне да се прави.
 
От: Re: Списък на некоректни клиенти на електронни магазини

Те са за вътрешно ползване. Банките си имат отделен закон, който им позволява да си разменят подобна информация.

Те и пейпал си пазят база данни с шмекери, ама външни лица нямат достъп до нея.

Всеки може да си направи такова нещо и да си го ползва, никой не може да му забрани, но не може да споделя тази информация с трети лица нерегистрирани като администратори на лични данни и това да се извършва извън дейността, за която са ти споделени тези данни.
 
От: Списък на некоректни клиенти на електронни магазини

Ако се впише в Общите условия на сайта, че има опция данните му да бъдат споделени с 3-ти лица?
 
@the.rampage.rado, да, така е. За вътрешно ползване са. А този лист, не може ли да е за вътрешно ползване за всички търговци? То не е ли същото - пак е затворена система. Дори се чудех не са ли напреднали някои шопинг карти с такива модули? :) Но за публично ползване, май няма да стане. ;)
 
От: Списък на некоректни клиенти на електронни магазини

Мисля, че за да може да се направи това нещо много лесно и законно е да се направи здружение на собствениците на онлайн магазините. Да има молба за членство. Плаща се някакъв членски внос който ти дава достъп до здружението. По този начин, информацията споделена вътре в организацията е за вътрешно ползване. Външни нямат достъп до нея и това би трябвало да е достатъчно от законова гледна точка. Да не забравяме, че трябва да има някакви минимални изисквания за хората който имат право да членуват. Като хора който не са търговци по смисъла на закона ( не са регистрирани фирми ) нямат право на членство.

И така платената членска такса ти дава правото да използваш модула който предлага Блинки, който от своя страна е собственост на здружението и то държи правата върху него.

Това си е мое мнение не казвам че съм запознат с законите на държавата, но така го правят големите :)


П.П.

Интересно ми е по запознатите с законите на нашата мила република какво мислите за идеята?
 
От: Списък на некоректни клиенти на електронни магазини

Аз винаги съм имал списъци с некоректни клиенти, които са стотици, чиито данни блокирам за достъп в магазините ми....но винаги изскачат нови.
Представете си имам 10 поръчки на ден. За всяка една ровя в това сдружение дали данните му са там....и ако не са там му изпращам поръчката и вероятно го добавям в списъците. Това време за какво го имате?
 
Re: От: Списък на некоректни клиенти на електронни магазини

АзТова време за какво го имате?

То не е ли по-добре загуба на време за чекване, отколко загуба на време за доставка и после да ти направи тоя бастун сечено, където говорим и вътрешно с пари и нерви? Няма как, лекета навсякъде, за това и хората така го мислят.
 
От: Списък на некоректни клиенти на електронни магазини

Аз винаги съм имал списъци с некоректни клиенти, които са стотици, чиито данни блокирам за достъп в магазините ми....но винаги изскачат нови.
Представете си имам 10 поръчки на ден. За всяка една ровя в това сдружение дали данните му са там....и ако не са там му изпращам поръчката и вероятно го добавям в списъците. Това време за какво го имате?
Колко му е да се направи един модул да свързва базата данни със сайта ти и да ти светва лампичката, че поръчката е направена от некоректен?
 
От: Re: От: Списък на некоректни клиенти на електронни магазини

То не е ли по-добре загуба на време за чекване, отколко загуба на време за доставка и после да ти направи тоя бастун сечено, където говорим и вътрешно с пари и нерви? Няма как, лекета навсякъде, за това и хората така го мислят.

Ще призная, че е възможно списъка да помогне на някой ако ми направиш за 48 часа списък на всички хора в България, които имат куче.
Така ще знам какъв маршрут да си направя с колелото, без да ме срещне нито едно куче - безопастност, за да може после да не си губя времето в болницата.


Така изглежда цялата идея от страни - ако не е едно леке, ще бъде второ и после трето.... надали точно този, който е направил гаф в друг магазин ще дойде при мен и обратното. За да има ефект, трябав да се направи спискъ на всички лекета, а това е невъзможно...същото е и с това, което казах по - горе: ако пропуснеш едно куче, може точно то да ми направи най - големия проблем и ще се окаже ротвайлер.
 
От: Списък на некоректни клиенти на електронни магазини

не виждам как би могло да се предотврати публикуването на данни на коректен клиент от некоректен търговец.

телефоният номер е един достатъчно силен аргумент в базата данни - в момента в който еконт каже ми ние го нямаме този телефон и на мен ми светва червената лампичка че клиента не е пазарувал преди он-лайн.
 
Re: От: Re: От: Списък на некоректни клиенти на електронни магазини

Ще призная, че е възможно списъка да помогне на някой ако ми направиш за 48 часа списък на всички хора в България, които имат куче.
Така ще знам какъв маршрут да си направя с колелото, без да ме срещне нито едно куче - безопастност, за да може после да не си губя времето в болницата.
Чакай ти си правиш лист на база това, което и е минало през сайта ти. Или примера би бил по-точен, ако се направи списък на всички хора с кучета, които посещават еди коя си градинка. За България е малко по-мащабно и това е много трудна задача. Не е само телефон, имаш мейл, имаш IP, имаш някакво име, адрес. По много критерии може да се сравни и да се филтрират глупаците. Все си мисля, че има такъв модул някъде - някъде като база данни за такива мизерници.

https://www.fraudlabspro.com/supported-platforms-opencart
 
От: Списък на некоректни клиенти на електронни магазини

Аз сега почвам нов бизнес и си имам около 100 IP - та, които не ги пускам никога...директно отиват в бан листата....и пак има много хора, които си поръчват въздух на скара и си плащат като за обикновен въздух :lol:

Винаги ще има плужеци и никога не можеш да ги спреш всичките.
 
От: Списък на некоректни клиенти на електронни магазини

Няма как да стане това. По-скоро всеки може да си води собствени статистики за хората и да знае с кои да работи и с кои не. Въпреки това, пак не е много сигурно. А и тези хора не са само в онлайн магазините, те са навсякъде и няма спасение от тях.
 

Горе