Старост-нерадост

Cassiopeia

Active Member
Тази тема я отварям всъщност с добро чувство и разбиране.

Конкретният повод ... (ох, не знам дали ще го обясня ясно, но дано ме разберете, без да си мислите, че нещо се надувам примерно)

Имаме нова колежка в съседната стая. Набор... не мога да определя, но към края на 50-ти и началото на 60-ти.
Има си компютър жената, интернет. Много усмихната и мила. Онзи ден в първия си работен ден, дойде и помоли за лист и химикал, защото не била подготвена за толкова много информация, а с Гугъл само не ставало и искала да си записва.
По принцип всички служители имаме служебни папки в един общ файл и това беше драмата в деня на бурята, че някой някак е правил и е изтрил цялата информация и всички файлове. Сис-админът малко по малко ги възстановява ... колко успешно, друг въпрос. Едни имат по две папки, други въобще нямат, но все тая. Основната, в която се слагат всички образци и важни документи е възстановена. И има една папка "Методически указания", с над 20 файла, която е "алфата" и "омегата" за новите.
И идва тази женица (аз не че стоя с кръстосани крака, но ме моли жената), и как да си ги изтегли тези файлове. Няма такава обща папка на нейния компютър, казвам "дайте мейл" ще ви ги пратя през моя. Дава ми тя. Пращам аз. Питам, какво става? - Не съм ги получила! как така?
Налага се да отида и виждам, че пощата й е пълна с 200 мейла. Питам: Защо не си чистите пощата? (дори и непрочетени са) Ето го моя!- Ааааа извинявай.
И си мисля: добре де, след колко години компютрите и технологиите ще са ми далечни и врагове?

Колко им е трудно на по-старото поколение и как и аз май съм тръгнала натам ...

Вие, успявате ли да научите по-възрастните си колеги на неща, които сами сте разбрали за ден примерно?
 
  • Like
Реакции: rak
От: Старост-нерадост

Възрастта може да е фактор, но не в този случай. Поне до 55 години всеки е достатъчно млад за да може може да се оправя с компютъра на работното си място, ако има желание да си опреснява знанията и иска да запази работното място. Поне такива са моите наблюдения. За мен възрастта не може да е оправдание в случая, който описваш.
 
От: Старост-нерадост

Прав си естествено, защото се замислих, че всъщност има и по-възрастни колеги от нея, и то не един или двама/две, но някак ми стана странно, защото хем е мила и няма как да отговоря строго, хем не ми е работа, а и нямам време да я уча тепърва.
Аз изключително бързо се изнесох като видях благодарният й поглед, да не ме хване, да й чистя пощата ... а не беше спам.

От друга страна пък, съм виждала и обратното. Хора-редактори и журналисти на достолепна възраст, които са си писали материалите на пишещи машини навремето, как бързо влизат в час и дори се възползват и стават много по-продуктивни естествено, от дъщерите им, които грам не отбират и не искат и да се занимават.

Така или иначе, ако трябва да сме честни и да се направи статистика (дори, ако се погледне в раздела на форума и темата на каква възраст сте, какво преобладава) пак си има значение възрастта :wink:

Сетих се и нещо друго от вчера. Зам.директорката ни има милата Осмица на компютъра и крайно нещастна, кой може да й покаже къде, какво и как. И един колега-разбиращ й обясни, че му е било нужно 3 месеца, за да го схване долу-горе, и тя отчаяно отсече: ако на него са му трябвали 3 месеца, на мен поне 3 Години ще са ми нужни, а до тогава какви неща още ще излязат, не ми се мисли ...
Та, май най-добре да се върнат пишещите машини :twisted:
 
От: Старост-нерадост

Не е толкова до възрастта, колкото до желанието и възможностите.
 
От: Старост-нерадост

Не е толкова до възрастта, колкото до желанието и възможностите.


Така е, но е и факт, че имат някакъв ... комплекс.
Защото, аз първо й изпратих детето (така се наложи да съм с него на работа, и само да потвърди нещо елементарно) и усетих ... (как да го напиша), че то беше готово и щеше също да й покаже, но някак не му се занимаваше.
Признавам си, той ми е показвал много неща по приложенията на телефоните и при блокажи и съобщения на компютъра, които аз дори не съм се сещала.
Малък е, но мозъчето му чатка на различно ниво.
 
От: Старост-нерадост

По мои наблюдения, точно този набор, за който говориш е скаран с компютрите. Аз лично съм се мъчила с няколко човека на тази вързраст, страшна работа - обясняването на такива хора е все едно да наливаш вода във варел без дъно... Обаче пък по-възрастните от тях се справят перфектно - майка ми на почти 70 си работи с компютър от няколко години, борави със скайп, с фейсбук, новините си чете, намира си всичко в гугъл и си гледа клипчета в ютуб. Интересното е, че на 70-годишната ми майка, каквото и кажа зацепва веднага и помни и го прилага. Няколко 55-годишни са ми загубили сума ти време да им обяснявам, даже и да си записват, пак не могат да се оправят с елементарни неща. Всички обаче са с огромно самочувствие, парадират с висше образование, не пропускат да напомнят, че са магистри. Полудявам когато ме извикат да им помогна с нещо, което съм им го показвала и обяснявала поне 5 пъти. Това не са глупави хора, обаче по не знам каква причина не могат и не искат да работят с компютър.
 
От: Старост-нерадост

По мои наблюдения, точно този набор, за който говориш е скаран с компютрите. Аз лично съм се мъчила с няколко човека на тази вързраст, страшна работа - обясняването на такива хора е все едно да наливаш вода във варел без дъно... Обаче пък по-възрастните от тях се справят перфектно - майка ми на почти 70 си работи с компютър от няколко години, борави със скайп, с фейсбук, новините си чете, намира си всичко в гугъл и си гледа клипчета в ютуб. Интересното е, че на 70-годишната ми майка, каквото и кажа зацепва веднага и помни и го прилага. Няколко 55-годишни са ми загубили сума ти време да им обяснявам, даже и да си записват, пак не могат да се оправят с елементарни неща. Всички обаче са с огромно самочувствие, парадират с висше образование, не пропускат да напомнят, че са магистри. Полудявам когато ме извикат да им помогна с нещо, което съм им го показвала и обяснявала поне 5 пъти. Това не са глупави хора, обаче по не знам каква причина не могат и не искат да работят с компютър.


Да, да, да и, Да! Абсолютно споделям едно към едно. И не защото ми е майка (говоря за на същата възраст към 70), която ми пише мейли всеки ден, когато нещо не й се отваря или не може да намери пита и от първия път се справя, и после е пушка просто! А този другия набор, не знам. Освен магистратурите, нали се сещаш, че имат завършената "компютърна грамотност" каквото и да значи това.
Другата женица от днес, която е същата възраст, но се води шеф и Доктор дори, идва и ме пита за някаква схема как да смали и преправи квадратчетата. Все едно съм в училище в час по труд и творчество. Това, не елементарно, ами не знам какво е. Накрая като й попоказах, тя малко притеснена дали пък няма да се "развали" нещо, успокоих я, че няма да й сейфвам файла и да си го гледа предния натурално. Хем им показваш и помагаш, хем не може някаква пикла без "репутация" да те учи ... :cry:
 
От: Старост-нерадост

В частна фирма ли работиш или?
 
От: Старост-нерадост

Какво значение има?
Говоря/пиша по принцип. Не искам хората да се обиждат на "набор",а просто си пишем кой как се справя с компютрите и прилежащите им програми :)

Да, има някакви обучения, но не за всички. Някои се налага да се учат в движение и със схватливост по рождение :)
 
От: Старост-нерадост

Има огромно значение, поне според мен!
Ако е тайна, дай на ЛС :)
 
От: Старост-нерадост

Не е тайна, но обясни какво е значението?

А и аз съм от малкото хора, които си споделят всичко тук, така че ... нека го обсъдим :)
 
От: Старост-нерадост

Петъчната алкохолна тема вече от Касиопея ли се пуска?
Липсват ми Леонсовите - поне бяха по-кратки и по същество.
 
От: Старост-нерадост

Петъчната алкохолна тема вече от Касиопея ли се пуска?
Липсват ми Леонсовите - поне бяха по-кратки и по същество.


Защо ме мразиш?
 
От: Старост-нерадост

Кой би дал достъп до бекъпа (въпросните папки) на човек, който не може да борави с абв,гмайл и тн?
Това съм го виждал единствено в държавните институции.
Не казвам, че не трябва да се даде шанс, но все пак трябва да се премине някакво обучение!
А не после да се чака сис-админът да възстановява изтрити папки от некомпетентен служител (примерно)
Мое мнение де :)
 
От: Старост-нерадост

Кой би дал достъп до бекъпа (въпросните папки) на човек, който не може да борави с абв,гмайл и тн?
Това съм го виждал единствено в държавните институции.
Не казвам, че не трябва да се даде шанс, но все пак трябва да се премине някакво обучение!
А не после да се чака сис-админът да възстановява изтрити папки от некомпетентен служител (примерно)
Мое мнение де :)

Еми, ето че сам си отговаряш ... :) на алкохолната ми темата, мерси за включването и се извинявам, че не мога да достигна нивото на форумният Бог на петъчни теми :)

Просто ... днес наистина ми беше уморителен ден. Не мрънкам дори. Не искам да се заяждам с никой. Нямам предприемачески идеи или нещо, с което да ви впечатля. Детето ми заминава и ще е далече за известно време от мен. И ... имаше време, когато човек някъде можеше да се разсее. Това е.
Лека нощ.
 
От: Старост-нерадост

Не исках да констатирам без да съм сигурен :)
Лека нощ :)
 
На това положение ние е и интернета тук в БГ, колкото и кофти да звучи. Всичко е зяпнало телевизора и това, ще пишат на лист. ;) И за това рекламодателя налива натам - вестници и телевизия. Ако можеха да са по-адаптивни старото поколение, щеше да са и други рекламните пазари. НО това е. Лесно може да си го обясните това, не е нужно дълбок анализ. Така и с колежката ти, просто това е и няма спасение. ;)
 
От: Старост-нерадост

Защо ме мразиш?

Едва ли те мрази (макар, че може и да не съм прав, и наистина да те мрази), просто той се заяжда с всички, които не харесва.
 
От: Старост-нерадост

Едва ли те мрази (макар, че може и да не съм прав, и наистина да те мрази), просто той се заяжда с всички, които не харесва.

:) Никой чак толкова не заслужава, да бъде мразен, нали?

Малко сантиментално, но така за ... озвучаване на алкохолната ми тема :)

[video=youtube;AOdsuspAx_8]http://www.youtube.com/watch?v=AOdsuspAx_8[/video]
 
От: Старост-нерадост

Поредната тема добре опонираща по малоумност на leonsss :cry:
не разбирам какво чудно има след като жената е на около 60, а компютрите станаха масови преди 10-тина години

да не повтарям @гого, но имам чувството, че на жената ще й трябва макс месец за да ви стигне "нивото" :lol: а ако има компютър у дома...седмица!
 

Горе