Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

TretiKolovoz

Well-Known Member
Отдавна си мисля каква трябва да бъде реалната цена на 1000 импресии за български сайт. Трябва да се абстрахираме от рекламните мрежи и да мислим само за справедливия баланс между цена и услуга.

Според мен цената трябва да зависи от много фактори. Ето няколко подредени по важност:

*тип на сайта (форум, новинарски, блог...)
*доверие на Google (серп)
* баланс между средната възраст на посетителите и възрастта на таргет аудиторията на сайта
*дизайн
*брой индексирани страници в Гугъл
*Page Rank и Alexa (не трябва да им се отдава голямо значение, но не пречи да се вземе под внимание)

Според мен реалната цена на 1000 импресии за български сайтове трябва да бъде между 0.50 и 5 лв. за 100% ротация на нормален банер, тоест без ротация. Най-скъпи ще са импресиите в сайтове където влизат платежоспособни хора на средна възраст. Разбира се това са новинарските сайтове. Там могат да си позволят да рекламират само големите риби и е нормално да е скъпо. За един престижен форум цената трябва да е около 2 лв. Във форумите се генерират доста импресии и е логично цената да е ниска. Блоговете също не могат да се надяват на повече от 2 лв. и то само ако са върха на сладоледа. Същото важи и за цената на популярните социални мрежи - около 2 лв.

Някой ако има различно мнение или нещо да допълни може да заповяда. Напомням, че говорим колко трябва да струва рекламата, а не колко струва в момента. Да забравим за момент всякакви цени на рекламни мрежи др. подобни. Накрая трябва да стигнем до някакъв извод и да гледаме да се придържаме към някакви принципи при ценообразуването за да се промени сегашното положение, при което си подаряваме ценните импресии за без пари и си правим дъмпинг едни на други без да подозираме.

Единственият шанс за развитие на българските сайтове е да започне реално да се плаща за рекламата в тях за да могат да се предлагат по-добри продукти на хората, а не бъгави полуфабрикати. И потребителите го заслужават и уебмастърите го заслужават. Защо да не се случи тогава?
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

на собствениците на сайтове ще им е добре, но рекламодателите едва ли
всеки си гледа интереса.
Но поне цената на клик да се дигне за масовите сайтове кви са тия 3 ст.
100 клика 3 лв. При липсата на разнообрани реклами и ужасния ctr, нещата са плачевни последните няколко месеца
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

ок но аз гледам и от двете страни и като рекламодател и като рекламоПОЛЗВАТЕЛ

защо да дам 2 лева за 1000 импресии като примерно фейсбук ми ги предлагат за 10 цента?
както и гогле ми предлага добра реклама срещу ниска цена?
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Ок, искаш да си рекламираш магазина за компютърни чаркове в София и пускаш кампания в произволна рекламна мрежа. Плащаш 20-30 ст. за 1000 импресии, но 90% от тях излизат в портала на Долно нанагорнище и др. подобни, които изобщо не те топлят. Каква е ползата? Нито портала на Долно нанагорнище печели нещо, нито ти набираш клиенти... всички губят, полза няма за никой. В магазина ти не влиза никой, а собственика на портала на Долно нанагорнище скоро излиза от онлайн бизнеса защото приходите са смешни.
Зле е и за двете страни. Всички губят, никой не печели.
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Ок, искаш да си рекламираш магазина за компютърни чаркове в София и пускаш кампания в произволна рекламна мрежа. Плащаш 20-30 ст. за 1000 импресии, но 90% от тях излизат в портала на Долно нанагорнище и др. подобни, които изобщо не те топлят. Каква е ползата? Нито портала на Долно нанагорнище печели нещо, нито ти набираш клиенти... всички губят, полза няма за никой. В магазина ти не влиза никой, а собственика на портала на Долно нанагорнище скоро излиза от онлайн бизнеса защото приходите са смешни.
Зле е и за двете страни. Всички губят, никой не печели.


Освен посредника :)
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

ако искам да рекламирам квартална бакалия била тя и за компютри няма да го правя с банери и по различни сайтове
единственното което бих пуснал е в гогле на строги изрази "търси това"
иобщо реклама за квартална бакалия в интернет е нерентабилна
трябва просто да те има регнат ако някой тръгне да търси по фирми
но ако разчиташ на такива клиенти п одобре затваряй магазина
рекламата в нета е за онлайн магазини и фирми с дейност без ограничения в ареала...
Кажи ми сайт в който ще ми е по добре да рекламирам тогава онлайн магазина си - и който ше ми донесе по висока посещаемост и продажби от гогле и фейсбук ?
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Плащаш 20-30 ст. за 1000 импресии, но 90% от тях излизат в портала на Долно нанагорнище и др. подобни, които изобщо не те топлят.

Защо? В Google и Facebook можеш съвсем конкретно да посочиш къде и кога да ти излизат рекламите. В Facebook може да си избереш и мъже, жени, възраст и още много неща. Ако си настроиш добре кампанията нямаш такива проблеми.
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Ами според това какво имаш да рекламираш си търсиш сайт с точната таргет аудитория. Ако продаваш балони, пиратки, фойеверки, пърдящи възглавнички и др. подобни си търсиш сайтове за вицове и смешни неща.

Много погрешно е схващането, че в сайтове могат да се рекламират само други сайтове. Това е като преливане от пусто в празно. Рекламодателите трябва да бъдат научени, че не е нужно да се цъка на рекламата за да е ефективна, трябва да знаят какво е брандинг реклама и какви ползи може да им донесе. Както си пускат реклама във вестника, така могат да си пуснат реклама в някой сайт и да постигнат по-голяма ефективност на по-ниска цена, която да е добра за тях и за уебмастъра.
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Те отдавна са се научили, че не е нужно да им се цъка по рекламата. Тя така или иначе се появява. Защо тогава да не плащат стотинки вместо левове? Ето защо просто се изтарикатяват и искат да плащат за клик, макар и рекламата им да е брандова и самият клик да не е от значение. За пример мога да дам многото реклами на Райфайзен Банк и на телевизии и предавания по тях.
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Ако някой смята, че цените, които съм писал в първия пост не са реални да посочи свои и да се обоснове. Аз смятам, че са реални и познавам лично хора, които вземат по 5 лв. на 1000 импресии без посредник. В сериозен сайт рядко ще видиш реклами на мрежи - посредници, освен разбира се ако собственикът на сайта не е и собственик на мрежата, както е модерно напоследък.

Както казах и по-горе, трябва да спре тая работа с безплатните импресии веднъж завинаги. Рекламното пространство струва колкото струва. Ако не тук и сега, кога и къде ще решим как да спрем порочната практика?
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

според мен трябва да се гледа по друг начин :

сайт с 1000 уникални дневно трябва да печели минимум 5 лева на ден
сайт с 10 000 уникални трябва да печели минимум 50 лева на ден...
така остава те сами да си преценят как и по колко да си продават рекламата, но ако не печелят толкова, жалко за труда...
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Цената се определя от пазара.Много банално звучи ама е истина.
За българският пазар не може да се очаква висока цена поради няколко причини.Изключително ниска покупателна способност на населението.Другият проблем е броят на населението.Ние сме малка държава и не може да очакваме големи обеми на реклама.
Доходите на населението отиват основно за храна,ток и парно.Рекламодателите се борят къде потребителите да похаррчат останалите си пари,а тези пари тук липсват.Така че големи пари на българският рекламен пазар скоро не се очакват. :(
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

С Google доскоро се печелеше по лев за 1000 уникални на ден. Само дето вече и толкова не дават.
Иначе моята преценка е двойна на твоята AMOUN, т.е. 10лв/1000 уникални. Тази цена съм я формирал на база наблюдавани цени в сайтове собственост на сериозни хора. Дори да имат само 1000 уникални на ден, те си искат 10-те лева и никакви кликове и простотии. Представете си как ако имаш персонал обслужващ сайта ти (говорим не за някаква преправена набързо Joomla), трябва да им обясняваш, че този месец заплатите били наполовина (а дано са само наполовина), защото този месец нямало кликове или защото Google е кихнал само $2.

П.П. (за писалия преди мен):
Храната също се рекламира, както и разнообразните услуги, които редовно търсим и ползваме (пример GSM).
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

И аз съм съгласен с удвоените параметри, които предлага Unwise като най-справедлива програма минимум. За по-малка сума просто не си струва хамалогията по ежедневната работа върху един сайт.
 
От: От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

П.П. (за писалия преди мен):
Храната също се рекламира, както и разнообразните услуги, които редовно търсим и ползваме (пример GSM).
Това и без да го рекламират ще си го купиш.
В последно време се убеждавам,че четенето на различни материали в интернет не дава реална представа за нещата.
Исках да кажа,че когато един човек получава примерно 1500 евро заплата и от тях харчи около 500 за храна, ток и др.
нормално е рекламодателите да се насочат към такъв пазар.
Не сте ли се замисляли,че сериозните реклами в България са брандови.
 
От: От: От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът

Това и без да го рекламират ще си го купиш.
Да, но ще си купят шоколадче "Милка", а не "Кит-Кат...". Това второто го не помня както точно беше, тъй като е прекалено дълго името, а и не съм виждал тяхна реклама скоро (телевизия рядко гледам).
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

аре де, аре да направим нещо !
харесваме си някой месец - април маи юни или август
и го обявяваме за стачка - махаме всички реклами от гугъл, изито и всяквите там....

1 месец стачка ! във всички ни български саитове.

понеже сме си наши хора(уебмастери) новината ще стигне със скоростта на светлината до всички които ни трябват.

Навити ли сте ?

Пък те като видят драстичния спад белким им светне...

Може да не е това което аз предлагам, но нека измислим нещо мамка му!
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Amoun, тези суми които си дал, като 5 лева за 1000 уникални, заблязвам че в момента са актуални, поне при моите сайтове. Това според мен е малко и не трябва да е така, аз също смятам че трябва поне двойно да бъде.
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Втори, мисля че тук ти бяга пълният проблем на ситуацията...
Ще си позволя да изразя мнение точно по тази точка и ще споделя решението си за всеки който пожелае да го приеме и оползотвори.

На мен лично отдавна ми е писнало от:
а) Обясняваници по 3-4 и повече часа (стигали сме и до дни, няма да се плашите) колко необходимо и важно нещо е SEO оптимизацията и как въпросната е от съществено значение за всеки един уеб бизнес. Омръзна ми да се опитвам да обяснявам че реалната цена за една стойностна оптимизация е между 1500 и 2000 лева на хора според които е редно да струва между 10 и 15 лева (колкото 3 килограма ягоди примерно) и за които е по-нормално да дадат 20,000 за половин кило силикон, чиято реална стойност е стотинки....
б) Омръзна ми да предлагам лого дизайни по 200 лева, с реална стойност - в пъти над обявената и пазарна: около 300% по-ниска на хора за които едно лого трябва да струва колкото кутия цигари и пакет дъфки (такъв им е и бизнесът)
в) Писнало ми е на шапката от развитие на бизнес стратегии за такива които няма да разберат и 2% от всичко изписано и за които е нормално да си разпорят фирмата с лизинговото закупуване на "новУтУ хикс шИстИца - перлИну бЕлу" и за които същевременно "ааа нИможИ офис стол за 74 лева - скъпУ И.... к'Фо му имЪ на тоЙА Ут застрахУватИлнЪта фирма? ЧИ аС съм сИдял на негУ кат' праЙхмИ офисЪ дИвИдИсЕ и ФторЪ :twisted:"

.......

Решенията:

а) От 1-ви май 2009 правя оптимизация единствено и само на мои проекти, като ползите от нея - надминават в пъти посочените...
б) Освен по проектите, които управлявам, изработваме лога на точно 7 човека, които реално ценят моят и на сътрудниците ми труд и които правят регулялни поръчки поне веднъж месечно. Дори на моменти имам чувството че влагат в логата някакъв окултен смисъл, като всичките 7 май гледат на изработените от нас лога, освен като на основна точка от фирменото брандиране и идентичност и като на талисмани :)... както и да е, лого дизайнът вече го практикуваме по-скоро като за разтоварване, понеже е истинско удоволствие да създаваш нещо ценно за бизнес, който ще бъде успешен!
в) Развитието и прилагането на стратегии се е превърнало в основно занимание в бизнес звеното, което управлявам. Всичко е единствено и само за лично ползване като изнасянето на конфиденциална информация се наказва само по един начин...

Това е положението...
В момента работя единствено и само за себе си, обикновено около 6 минути дневно (365/365) което се постига с делегиране на отговорности върху правилните хора, със съответното адекватно заплащане.
Позволил съм си изключения от горното правило в извънредни ситуации и само за наистина стойностни хора (за 10 месеца - само 3 пъти и само за 3-ма човека)
-При въвеждани на франчайзинг система за човек, който не искаше да повярва че бизнес идеята му заслужава да покрие цялата страна
-При съдействие за допълнително кредитиране, разрастване на производството, въвеждане на ИСО и свръзка с европейски партньори
-При фирмено предателство, когато за едни пикливи 2-3 хиляди си позволиха да прецакат работодателя, а той да разбере в най-важната седмица от бизнесът му през годината

И тримата от хората на които помогнах са от този форум!
И от тримата съм научил много!
На вас дължа поне половината, от това което съм в момента!
Благодаря Ви!
 
От: Стига вече реклама на символични цени! Да си изясним колко струва трудът ни.

Ако от google приходите са смешни, просто няма реклама за съответния сайт, то остава варианта за продажба на 1000 импресии. И ако няма и там клиенти, то остава варианта само с ниска цена, защото пак е нещо :). В момента аз не успявам да продам реклама на 10-15 стотинки за 1000 импресии, верно, че и аз съм един търговец, но май пазар просто няма.
 

Горе