Струва ли си да си държим парите в банка и какво мислите за инвестирането в .. (?)

advaworx

Active Member
Здравейте,
както сте прочели вече от заглавието искам да ви попитам дали според вас си струва да си държим парите в банка, особено след този данък лихва, който наложиха и предвид тежката световна криза, особено в целия западен свят. Дали не е редно да инвестираме парите си в злато или сребро и както са правили прадедите ни да го заравяме някъде? :)

Това за заравянето - майтап, но аз лично грам доверие нямам на банковите институции както и на правителствата. Американците отново си забавиха банкрута с има-няма година, а като падне долара ще повлече и еврото, а от там - изгаряме и ние.. /поне аз така си го обяснявам и представям/ .. Та с цел да се избегне това, което се е случило през 1997, когато хората са останали без спестяванията си, дали не е по-добре предварително да дръпнем всичко и да го инвестираме в благородни метали или недвижими имоти? :)

За незапознатите със случилото се през 1997:
През 1996 в България започва истинската криза - цената на един български лев спрямо един щатски долар скача до 500 лв. Зърнената криза започва да назрява - житото се изчерпва. Зимата на 1996 е наречена - Виденова зима, заради рязкото намаляване на хранителни продукти, повишаването на инфлацията, която се превръща в хиперинфлация и фалита на множеството банки.За периода от април до октомври фалират 15 банки, като много българи остават без спестяванията си, трупани в продължение на години.
На 10 януари 1996 народното събрание отхвърля втория вот на недоверие срещу кабинета "Виденов" с което напрежението нараства.СДС организират множество протести срещу Виденов и настояват за оставката на министър-председателя.
В началото на 1997 страната изпада в хаос. България е скована от стачки на работници организирани от Съюз на демократичните сили и Конфедерация на труда КТ "Подкрепа" организират Втора национална стачка (първата е през 1990 г. срещу правителството на Андрей Луканов). Пътищата са блокирани, работниците отказват да работят, инфлацията расте с дни, а зърното е на привършване с което започва недостиг на хранителни продукти. За около един месец цената на един лев спрямо долара скача на 3000 лв, а инфлацията вече е 300%. Средната заплата пада до 5 $.

PS - Всички знаем, че в историята има повтаряемост :)
 
От: Струва ли си да си държим парите в банка и какво мислите за инвестирането в .. (?

Хубава тема, с интерес ще я следя.

Сами едни сухи мисли мога да споделя относно благородните метали, НЕ бих инвестирал в тях поради простата причина че колапс сериозен там не е имало, което ще рече че обезценяването не е изключено. Недай си боже илезе на бял свят голямо находище. Винаги съм бил скептично настроен към златото, тък като всички натам гледат, виждат сигурност. Нямам злато.

Също мисля пари на едно място не би трябвало да се държат, различни банки в различни държави и валута.
Май парите като цяло изчезват в познатия ни формат, имаше тема из форума. Кеш не е никак добра идея.
 
От: Струва ли си да си държим парите в банка и какво мислите за инвестирането в .. (?

Може да инвестираш и в криптопари. Ако имаш излишни пари за рискуване.
 
От: Струва ли си да си държим парите в банка и какво мислите за инвестирането в .. (?

Ако говорим за дребни пари, в брой са си OK. Все пак тези пари трябва да можеш да ги ползваш когато ти потрябват. Ако случайно се обезценят, няма да е голяма загуба (все пак ще е някаква загуба), защото са дребни.
За едрите пари най-добри варианти са недвижимото и движимото имущество. Може и злато или други ценни предмети, но е по-добре ако купеното може да го ползваш докато го притежаваш (имотите могат да се ползват, например).
 
От: Струва ли си да си държим парите в банка и какво мислите за инвестирането в .. (?

златото изисква и средства за съхраняване. Примерно един трезор е 120 лв на година. А и може да го разбият.
Най-смисленото е, да имаш и кредити и средства - никога не изплащаш предварително, защото ако се срине дадена валута, се сриват и спестяванията ти и задълженията ти
Някаква застраховка е.

П.С някой да ми обясни за златните монети - какво значи може да има следи от употреба. Аз не искам да си купувам такава, която не е в перфектно състояние, защото предполагам, че после пада цената. Някой запознат ли е с това, че ми е интересно.
 
От: Струва ли си да си държим парите в банка и какво мислите за инвестирането в .. (?

Според мен, най-добре е да си държиш парите в банка. Гарантирани са от държавата до определен размер и поне компенсираш инфлацията с лихвите от тях. Инвестирането е далеч по-рисково.
 
От: Струва ли си да си държим парите в банка и какво мислите за инвестирането в .. (?

Ако събереш достатъчно инвестирай в недвижимо имущество, движимосто се обезценява и няма смисъл. А винаги можеш да си вземеш някое магазинче да го пуснеш, банките не са кой знае ква оферта, като гледам колко лихва съм събрал... затова ще се инвестира :)
 
От: Струва ли си да си държим парите в банка и какво мислите за инвестирането в .. (?

Може да се инвестират парите и в антики, но ще има задължителни разходи за съхранение, и застраховка ..
 
От: Струва ли си да си държим парите в банка и какво мислите за инвестирането в .. (?

Ако ще инвестирате, то нека да е в ликвидни активи.
Банковата ни система е сравнително добре капитализирана спрямо запада. Но дори и една средна банка би повелка доста след себе. А фалира ли една малка банка този гаранционен фонд не може покрие дори тамошните депозити.

Злато и сребро се купуват за запазване на стойност на парите.

Имате 5 инвестициони класа
1. Акции
2. Облигации
3. НИ
4. Валути
5. Стоки(злато и сребро са там)
 
От: Струва ли си да си държим парите в банка и какво мислите за инвестирането в .. (?

При цената на имотите също има тънкости. Не е вярно, че не се обезценяват. Обезценяват се, амортизират се, рушат се. Има рискове от земетресения или други природни сили. Ако не уцелиш момента, може да го купиш за 20 000 примерно и да се наложи да го продадеш за 10 000. Но може и обратното и да сте на печалба.

При движимите също има голямо обезценяване. Още като купиш една нова кола и автоматично цената и пада на половина. Коли, които преди 4-5 г. струват 5000 лв. сега струват 2000 лв.

Инвестирайте в активи. Това е просто :)
 
От: Струва ли си да си държим парите в банка и какво мислите за инвестирането в .. (?

Хубава тема, с интерес ще я следя.

Сами едни сухи мисли мога да споделя относно благородните метали, НЕ бих инвестирал в тях поради простата причина че колапс сериозен там не е имало, което ще рече че обезценяването не е изключено. Недай си боже илезе на бял свят голямо находище. Винаги съм бил скептично настроен към златото, тък като всички натам гледат, виждат сигурност. Нямам злато.

Няма как да инвестираш в злато и метали като имаш 200 или по-малко евра.
 
От: Струва ли си да си държим парите в банка и какво мислите за инвестирането в .. (?

Ако имаш дребни, както вече казах, си ги държиш в брой и си ги харчиш с кеф.
 
От: Струва ли си да си държим парите в банка и какво мислите за инвестирането в .. (?

Няма как да инвестираш в злато и метали като имаш 200 или по-малко евра.

Джобните в джоба! :)
 
От: Струва ли си да си държим парите в банка и какво мислите за инвестирането в .. (?

Инвестирането не се прави с джобни пари. С тях се покриват разходите.
 
От: Струва ли си да си държим парите в банка и какво мислите за инвестирането в .. (?

За незапознатите със случилото се през 1997:
През 1996 в България започва истинската криза - цената на един български лев спрямо един щатски долар скача до 500 лв. Зърнената криза започва да назрява - житото се изчерпва. Зимата на 1996 е наречена - Виденова зима, заради рязкото намаляване на хранителни продукти, повишаването на инфлацията, която се превръща в хиперинфлация и фалита на множеството банки.За периода от април до октомври фалират 15 банки, като много българи остават без спестяванията си, трупани в продължение на години.
На 10 януари 1996 народното събрание отхвърля втория вот на недоверие срещу кабинета "Виденов" с което напрежението нараства.СДС организират множество протести срещу Виденов и настояват за оставката на министър-председателя.
В началото на 1997 страната изпада в хаос. България е скована от стачки на работници организирани от Съюз на демократичните сили и Конфедерация на труда КТ "Подкрепа" организират Втора национална стачка (първата е през 1990 г. срещу правителството на Андрей Луканов). Пътищата са блокирани, работниците отказват да работят, инфлацията расте с дни, а зърното е на привършване с което започва недостиг на хранителни продукти. За около един месец цената на един лев спрямо долара скача на 3000 лв, а инфлацията вече е 300%. Средната заплата пада до 5 $.
Доста лозунгово описание. И не съвсем точно. Точно тогава търгувах усилено.
Вечерта в хотела във В. Търново си легнах при курс 1:1600. На сутринта в завода в отдел "Пласмент" ми съобщиха, че вече фиксинга е 1:3000. В чейндж бюрата курса в този ден бе от 1:2600 до 1:3800 - абсолютен хаос. На практика, за една нощ, бях обеднял наполовина. Благодарение на добрите ми отношения с пласмента, уредихме да напълня автобуса със стока при вчерашен фиксинг. А и декларацията ми, че иначе се връщам без да пазарувам, изигра своята роля.
Това бе апогея на хипер инфлацията.
И чак
е скована от стачки на работници организирани от...
не бе България.



Имате 5 инвестициони класа
1. Акции
2. Облигации
3. НИ
4. Валути
5. Стоки(злато и сребро са там)

Има една стара приказка: Хората си отиват, земята остава.
Един декар земя е винаги един декар земя. Един декар земя винаги ще се обработва, за да произвежда храна. Освен ако не падне атомна бомба.
Цената на един декар земя може да варира, но от него ежегодно се взема рента - ако го обработва някой друг. Точно днес обсъждаха, че в момента може да се закупи обработваема земя при 7-8% годишна доходност.
С нарастването на населението на Земята и нуждата от храна - и за хора, и за добитък, цената на земята и нейната доходност ще се увеличават.
Тъй като темата има лек апокалиптичен нюанс, горните пет неща не са достатъчно надеждни.
 
От: Струва ли си да си държим парите в банка и какво мислите за инвестирането в .. (?

И аз споделям мнението на Вискяр. От Добрич съм, където всеки втори има обработваеми площи - я от наследство или ги е купувал, когато са били на безценица. Смятал съм го, при средна рента от ~80лв на декар и цена около 500-600лв на декар, по спомен, след 6тата година си избиваш парите. Да не говорим за идеалния случай, когато трябва да се построи ветрогенератор на парцела - около 5 хилки на година, затова, че ти ползват земята. Имаме много познати, които да ги оплачеш просто - безработни с 700 декара земя, ах горките..
Земята няма как да се обезцени, а и както Вискяр каза, с нарастването на населението, земите само ще вдигат стойността си.
 
От: Струва ли си да си държим парите в банка и какво мислите за инвестирането в .. (?

Вискяре НИ включват и земеделските земи - аз съм голям провърженик на земята, но трябва много си наясно с нея. За жалост ти си, но аз не съм. Аз съм в останлите сектори + НИ като възвращаемост от наеми, макар че и там е схематично.

А 1 унция злато е купувало същото количество земя както и преди 2000 години. И то се е запазило, проблема е че не възобновява като земята :) Златото е само за запазване на благата, това което генерира благата разбира се че е земята + още няколко производствени фактори.

П.С. При неправилно експлоатиране на земя и заминване на хумус-а тази земя много трудно се връща. Земята се амортизира, просто трябва се наторява и се обработва правилно и си пази стойност. Говорим за плодородност.
 
От: Струва ли си да си държим парите в банка и какво мислите за инвестирането в .. (?

Има една стара приказка: Хората си отиват, земята остава.

Помти в 100 % от случаите е безрискова инвестиция, която ще дава дивиденти в дългосрочен период (ако говорим за земеделска земя, а не такава в регулация - там има много балони)

, но трябва много си наясно с нея.

Както и с всяка друга инвестиция.

Аз бих ти предложил да инвестираш в мобилни приложения, софтуер и хардуер. Нишата е позапълнена, но пазара се развива динамично. Златото е статукво то нито поскъпва, нито поевтиняна (това е сигурно средство да запазиш покупателната способност на парите си, но аз не го считам за инвестиция,)
 
От: Струва ли си да си държим парите в банка и какво мислите за инвестирането в .. (?

Помти в 100 % от случаите е безрискова инвестиция, която ще дава дивиденти в дългосрочен период (ако говорим за земеделска земя, а не такава в регулация - там има много балони)



Както и с всяка друга инвестиция.

Аз бих ти предложил да инвестираш в мобилни приложения, софтуер и хардуер. Нишата е позапълнена, но пазара се развива динамично. Златото е статукво то нито поскъпва, нито поевтиняна (това е сигурно средство да запазиш покупателната способност на парите си, но аз не го считам за инвестиция,)


Най-накрая и едно добро мнение относно злато.

Бих инвестирал в софтуер дори съм запланувал такова нещо. В момента съм изцяло в портфейл от ценни книжа и респективно в него инвестирам. А иначе инвестирам за закупуване на активи за бизнес проектите си!
 

Горе