Счетоводен въпрос за Dropship

martyyy

Member
Здравейте имам следният въпрос , примерно извършвам дроп шип с БГ фирма от Китай .

Парите само минават през мен .

Как трябва да ги осчетоводявам ?

Надявам се акаунт_бг да се вклучи в тема .

Благодаря предварително.
 
От: Счетоводен въпрос за Dropship

Не съм запознат точно с материята, но ти прекупуваш и продаваш.

Клиент ти заплаща стоката на теб. Ти заплащаш стока на производител, а той я изпраща. По смътен спомен ще напиша няколко осчетоводявания:

501 (503)/411

401/501 (503)

И от разликата в баланса ти ще имаш печалба за фирмата.
411 - сметка клиенти
401 - доставчик (демек в твоя случай производител)

П.С. напълно е възможно осчет. ми да не са правилни. Просто през фирмата ти преминават пари, но не и стока. От разликата между покупната и продажната цена ще има счетоводна печалба.
 
Благодаря ти колега , но аз не съм счетоводител.

Явно трябва да сменя този сегашният ми защото той не разбира от тези неща ,но незнам къде да търся такъв .

И ако парите само идват при мен трябва ли дроп шипа да ми издава фактура ?
 
От: Счетоводен въпрос за Dropship

Дроп шипа си е норална сделка. Покупко продажба. От единия купуваш на другия продаваш. Специфичното е, че стоката не идва при теб а се изпраща на твоя купувач директно от твоя доставчик. Това по никакъв начин не променя счетоводното отразяане на сделката.
Ти продаваш и съответно издаваш документ за продажбата, купуваш и получаваш докуент за покупката. Как точно се осчетоводява няма смисъл да обяснявам, това е работа на счетито.
 
От: Re: Счетоводен въпрос за Dropship

Не ми става ясно обаче како имаш предвоид под това "Парите само минават през мен"? То и при мен парите само "минават". Някак си не могат да се задържат. Я ги давам на някой доставчик, я на жената, а от време на време и по кръчмите.
 
От: Счетоводен въпрос за Dropship

За какво ти е да се задържат? Ще ги ядеш ли после? Или ще си ги взимаш в ковчега когато умреш?
 
поне да има за кръчмите както каза акаунт бг :)
Малък % е хубаво да отиват в това направление. Гледай да реинвестираш, за да може хем да оправдаеш разходите, хем да смъкнеш данъците в края. Не е нужно да се задържат при теб пари, просто прави всичко с минимални разходи, но взимай фактури и касови бележки за всичко, за да можеш да остават пари, но и да имаш поток в други направления - разработки и разрастване. Хубаво е да се практикува това, защото сега вместо да ти взимат от малкото пари за данъци, след разрастване да ти взимат пак парите от данъците, но вече ще се по-стабилен. Друго си е да платиш данък на 100 лева, друго е на 10000 лева. В единия случай се малко по-стабилен.

Пари през теб минават, това е ясно - все пак си свързващото - търговеца. Този, който седи между дропшипъра и клиента. Но не ги задържай кой знае колко време. ;)
 
От: Счетоводен въпрос за Dropship

Не съм запознат точно с материята, но ти прекупуваш и продаваш.

Клиент ти заплаща стоката на теб. Ти заплащаш стока на производител, а той я изпраща. По смътен спомен ще напиша няколко осчетоводявания:

501 (503)/411

401/501 (503)

И от разликата в баланса ти ще имаш печалба за фирмата.
411 - сметка клиенти
401 - доставчик (демек в твоя случай производител)

П.С. напълно е възможно осчет. ми да не са правилни. Просто през фирмата ти преминават пари, но не и стока. От разликата между покупната и продажната цена ще има счетоводна печалба.

501 - каса в лв. / 503 - каса във валута, си забравил да споменеш :p
 
От: Счетоводен въпрос за Dropship

Сметка 503 - Разплащателна сметка.
Каса във валута е 502. Вече различната валута с аналетични сметки.
 
От: Счетоводен въпрос за Dropship

Ебахти що счетоводители се навъдихме на квадратен метър :) - Ама май от всичките май само Акаунта го бута още този занаят - То в интерес на истината това е една от малкото сфери в която държавата подкрепя бизнеса :)
 
От: Счетоводен въпрос за Dropship

Това, което се опитахте да "осчетоводите" по-горе са единствено паричните потоци. Ако Ви е грижа доколко НАП може да Ви бръкне в джоба, то оставете тази работата на счетоводителите, които, надявам се, ще включат гр. 30 и гр. 70 в "сметките". :)
 
От: Счетоводен въпрос за Dropship

Мамка му, още в училище все бърках каса във валута с РС и го карах по спомен, пу :roll:
 
От: Счетоводен въпрос за Dropship

Ебахти що счетоводители се навъдихме на квадратен метър :) - Ама май от всичките май само Акаунта го бута още този занаят - То в интерес на истината това е една от малкото сфери в която държавата подкрепя бизнеса :)

И в какво ме подкрепя държавата? Държавата всъщност създава хаос, с което ми създава работа, и съответно създава проблеми на другите хора, които искат да работят. Но това е друго, във всеки случай не се чувствам подкрепен.
 
От: Счетоводен въпрос за Dropship

Подкрепя счетоводният бизнес като направи бюрокрацията толкова голяма че и счетоводителите едвам смогват.
Кажи ми в БГ нормален средно-интелигентен човек може ли да си направи сам счетоводството на Фирма по ДДС ???

Ето на това му се вика държавна помощ - нещо подобно на това дето накараха хората да сключат договори с мобилните оператори за касовите апарати :)

Иначе си прав - реално това ни пречи на бизнеса защото заради многото работа и бюрокрация счетоводните услуги се оскъпяват сумати фирми удариха кепенците и като направиш равносметката накрая работил си повече за по малко пари.
 
От: Счетоводен въпрос за Dropship

На мен ми се струва нормално средноинтелигентен, че и над средното да е интелигентен и да не може сам да си направи счетоводството даже на фирма нерегистрирана по ДДС, точно както ми се струва че е нормално и да си малко над средно интелигентните и да не можеш сам да си отремонтираш колата, щото аз имам претенции че съм поне малко над средноинтелигентните, обаче хабер си нямам кое и защо се върти в колата ми, само капачката на резервоара знам къде е.

Проблема идеа от това, че вместо аз да отделям време и да разговарям със собствениците на бизнеса и да коментираме реални финансови казуси, да обсъждаме финансови стратегии, планове за развитие, финансиране и т.н., постоянно ми се налга да се боря с тъпата бюрократична държавна машина. а това от своя страна намалява ползата за боса от това, че ми плаща, защото съм лишен от възможноста да му съдействам ефективно и това ме дразни.
 
От: Счетоводен въпрос за Dropship

И все пак, без да защитавам "бюрократичната машина", смятам, че щом животът, респективно бизнесът, става по-сложен (афилиейт, дропшипинг и т. н.), то неминуемо и инструментите за отчетност и контрол стават по-сложни. И няма нищо лошо в това едни хора да са тясно специализирани в счетоводството, а други в онлайн бизнеса.

Все пак в 21 век е наивно да смятаме, че един предприемач трябва да движи сам маркетинга, счетоводството, продажбите, финансите, логистиката и т. н.
 
От: Счетоводен въпрос за Dropship

Трябва да се прави разлика между бюрокрация и от друг вид контрол, който дефакто трябва да е подобрен и в крак с развитието на страната. Бюрокрацията в цял свят се стремят да е намалят и съкратят.

Повече страни от източна Европа страдат от тази иначе смазана машина. Тя работи само в едни стандарти. Не се стреми да се изменя спрямо напредващото и по-бързо развиващото се общество. Всичко става изключително бавно. в Румъния (мисля, че там беше), за да си отвориш фирма ти трябва 2-3 пъти повече време отколктоо в България. В други страни на запад на нашата граница това време е значително по-малко. Ето и друг пример за бюрокрация, с който сме се сблъсквали... смяна на номера и регистрация на кола. Няма да обеснявам как е по света, защото едва съм толкова компетентен. Имам наблюдение (косвено) в 2 държави... еми ако кажа, че е от 2 до 5 пъти по-бързо там - няма да излъжа.
 

Горе