Счетоводство на дропшипинг и афилиейт

Desisslava Dimitrova

Active Member
Не съм много наясно какво трябва да се прави. Дайте едно рамо!
Искам да направя онлайн магазин на принципа на дропшипинг. Стоката ще се продава само в България, фирмата ми е ЕТ, без регистрация по ДДС.
Идеята ми е търговеца чрез куриер да доставя стоката на клиента, а клиента да плаща на мен, аз от своя страна да задържам своята комисионна и да превеждам останалата част на търговеца. Или куриера, след като бъде платено от клиента, да преведе моята част от сумата по моята сметка, а останалата по сметката на търговеца. Няма да слагам надценка на стоките, ще ги продавам за цената, която ги дава търговеца. А, той от своя страна ми дължи комисионна/някакъв процент от стойността на стоката/.
За всяка една продажба ли трябва да издавам фактура или може да се издаде една обща в края на месеца с всички плащания?
Тази комисионна за моята фирма как се отчита, като приход от реклама ли?
Моята фирма трябва ли да заприхождава продадените стоки, при положение, че ги нямам налични, а са при търговеца?
 
От: Счетоводство на дропшипинг и афилиейт

Desisslava, намерили ли отговорите на своите въпроси?

Вие сега работите по схемата Дропшипинг, кога клиент плаща на Вас или на дропшипер?
 
От: Счетоводство на дропшипинг и афилиейт

Desisslava, намерили ли отговорите на своите въпроси?

Вие сега работите по схемата Дропшипинг, кога клиент плаща на Вас или на дропшипер?

Отказах се от този метод. Търговецът си поема доставката, парите отиват при него и после ми дава моята комисионна от всички продажби за месеца. Но, работя с хора, в които съм сигурна.
 
От: От: Счетоводство на дропшипинг и афилиейт

Благодаря за отговор. Кажите, моля...А случва ли така (на български позар и с тази схемата на дропшинг), че търговец може да крадне вашият клиент? При този начин търговец получава всички клиентски контакти, а такив клиент за собственникът на магазина струва скъпо (seo, социални мрежи, реклама и т.н.).
 
От: От: Счетоводство на дропшипинг и афилиейт

Благодаря за отговор. Кажите, моля...А случва ли така (на български позар и с тази схемата на дропшинг), че търговец може да крадне вашият клиент? При този начин търговец получава всички клиентски контакти, а такив клиент за собственникът на магазина струва скъпо (seo, социални мрежи, реклама и т.н.).
Може, всичко е възможно. Но, ти трябва да направиш така, че този клиент да се върне отново при теб, а не при дадения търговец. Това означава така да омаеш клиентите, че дори и да не си помислят да ходят на друго място. Още при влизането, трябва да е силно заинтригуван, за да се върне пак. Това е начина да не ти взимат клиентите.
Направи нещо, което търговецът го няма. Примерно безплатна доставка или да подариш нещо или много добро описание, ревю на продукта. Начини има много. Въпросът е да си го измислиш и да си го практикуваш само ти. Трябва да си с една идея над търговеца. Той ще е доволен, защото ще му продаваш продуктите.
 
От: От: От: Счетоводство на дропшипинг и афилиейт

Правилни неща говорите, ще помисля, как да напрявя работа с клиенти. Ви намерили ли отговори на тези въпросите: "а всяка една продажба ли трябва да издавам фактура или може да се издаде една обща в края на месеца с всички плащания?
Тази комисионна за моята фирма как се отчита, като приход от реклама ли?
Моята фирма трябва ли да заприхождава продадените стоки, при положение, че ги нямам налични, а са при търговеца? "
 
От: Счетоводство на дропшипинг и афилиейт

Нищо не заприхождаваш. Накрая на месеца пускаш фактура за цялата сума от продажби за периода като реклама. До края на м.04 в следващата година пускаш Годишната декларация, указваш какъв ти е данъка за предходната година и го плащаш. Чиста работа.
 

Горе