Счетоводство на онлайн магазин

DonMakaveli

Well-Known Member
Здравейте, на път съм да пусна онлайн магазин с фирма ООД. Разговарях с 3-ма счетоводителя, и никой от тях няма клиент с онлайн магазин.
Спрях се на единият от тях, той ще се оправя някакси, обаче аз се интересувам как да процедирам.

В смисъл как данъчните може да ми хванат точно продажбите? Освен ако трябва да ми влязат в админ панела, за да проследят продажбите.

Стоките ще вкарвам от чужбина, чрез paypal плащане

Клиентите ще плащат главно с наложен платеж с фирма Еконт.
Малко ще са тези , които примерно може да изполват paypal , epay , и т.н.

Има много онлайн магазини, някои въобще не са на фирми.Незнам как не се страхуват тези хора, но пък тези които са си редовно редовно самостоятелно си мълчат.
 
От: Счетоводство на онлайн магазин

Че каква е разликата между онлайн магазин и обикновен такъв?
И в двата или чукаш или не чукаш, както могат да ти хванат и в магазина продажбите така и в онлайнера.
Ако ти дойдат на проверка, ще искат да ти видят продажбите и в админ панела ще влизат те вече не са толкова прости като преди време знаят къде да гледат :)
при мен са идвали и са гледали.
 
От: Счетоводство на онлайн магазин

Клиентите ще плащат главно с наложен платеж с фирма Еконт.
- например от тука ще те хванат.
Виж сега да ти дам един съвет - ти ако си тръгнал да правиш нещо нередно (да криеш продажби например) трябва първо да си изясниш къде ти е слабото място. А в един магазин онлайн, офлайн няма значение - например контролна покупка - данъчните вече имат бюджет за контролни покупки - поръчва си той нещо тихо и кротко - ти трябва да му го доставиш заедно с касовия бон (при плащане в брой или с наложен платеж) и ако няма касов бон при получаването, ти си направо живо пиле за оскубване. Има и много други хватки които знаят данъчните. Ако счетоводителят ти не ги знае тези работи, смени го.
 
От: Счетоводство на онлайн магазин

Данъчните как така влизат в админ панела? Това е все едно да искат да влязат във вас, без да имат прокурорско разрешение.. А пък от админ панела тези продукти, които не са с чукнат касов ордер ще се изтрият от админ панела след продажба... Това съшо е вариант..
Но да не излизе така, че аз отварям магазин, за да крия и мажа... Не е така. Просто разпитвам за вероятностите, и за проблемите, когато се сблъскам с данъчните.
Иначе проверка в Еконт, ми е ясно, че от там ще почнат.
Ако имат други какво да кажат, да го направят.
Благодаря!
 
От: Счетоводство на онлайн магазин

Виж сега. Ако искаш всичко да ти е законно е много лесно. Трудно е когато искаш да лъжеш.
Та лесното е така:
Трябва да имаш необходимите документи за закупената стока. Които стоки доставяш от страни извън ЕС трябва да са минали през митница. И за всички закупени стоки трябва да имаш фактури.
За продажбите - всяка стока трябва да продаваш с документ - касова бележка или фактура или фактура и касова нележка - зависи от случая.
Накрая стоката по видове трябва да е така - закупена стока - продадена стока = на наличната стока.
Ако изпълниш горното си в правото си да имаш претенции, че си супер изряден от гледна точка на данъчните.
Естествено трябва и да внасяш осигуровки, да плащаш заплати и т.н.
 
От: Счетоводство на онлайн магазин

А в админ панелът могат да влизат. Дажр ти трябва да им осигуриш дстъп ако поискат. Длъжен си да осигуриш достъп до всички места където се съхранява информация свързана с дейността на фирмата. И админ секцията на сайта е едн от тези места.
 
От: Счетоводство на онлайн магазин

Трябва да имаш необходимите документи за закупената стока. Които стоки доставяш от страни извън ЕС трябва да са минали през митница. И за всички закупени стоки трябва да имаш фактури.

Благодаря за избистрянето на въпросите ми...

1) Примерно от Англия дори и за 2000 лв стока ако поръчам няма да има мито и ДДС като съм получател фирма, нали?

2) Митото и ДДС-то се плаща за внос на стоки само от страни, които не са членки на ЕС... Така ли е?

3) Плащал съм мито на получател на стоки от Азия като физическо лице. И до колкото си спомням слуцителите на митницата ми казаха, че митото е доста по-голямо ако съм фирма...
 
От: Счетоводство на онлайн магазин

За последното не си спомняш много добре- за другите две си прав
 
От: Счетоводство на онлайн магазин

1. Като фирма вносител, трябва да си самоначислиш ДДС при внос от ЕС
2. Мито при внос от ЕС няма.
3. Митото при внос от други страни се определя на база стойността на продуктите.
 
От: Счетоводство на онлайн магазин

Извинявам се че пиша тук, въпроса ми е има ли нещо нередно и какво трябва да направя, ако искам да продавам от къщи. Тоест във нас съм събрал най-различни вещи, и искам да си напиша едно онлайн магазинче, и да ги продавам чрез куриер или на място. Трябва ли нещо да направя, тъй като неискам да си имам проблеми със ДАНС?. Виждал съм такива малки блогчета, които продават например сувенири и имат данни за контакт. Благодарчя предварително!
 
От: Счетоводство на онлайн магазин

Ти пък точно от Държавна сигурност-ДанС ли се страхуваш ?

Няма се плашиш от Станишевския педалски коптор на Черковна, той е на пряко подчинение на КГБ но бате Бойко им рязна крилцата и сега нямат почти никакви правомощия макар че по добрия вариант беше направо да ги закрие за де не бере ядове в бъдеще !!!!!!!
 
От: Счетоводство на онлайн магазин

Тоест това което ще правя не е нередно и мога спокойно да си го правя? :)
 
От: Счетоводство на онлайн магазин

Много ми е чудно как хората си продават разни дрънкулки в aukro, като ги купуват от ebay, без да са платили мита или да имат сертификат за стоката. Съмнява ме всички продавачи там да са фирми. Освен това по разни форуми хората си предлагат стоката без да дават касови бележки. Все ми се струва че има някакви вратички, за които никой тук не ни светка.
 
От: Счетоводство на онлайн магазин

- например от тука ще те хванат.
Виж сега да ти дам един съвет - ти ако си тръгнал да правиш нещо нередно (да криеш продажби например) трябва първо да си изясниш къде ти е слабото място. А в един магазин онлайн, офлайн няма значение - например контролна покупка - данъчните вече имат бюджет за контролни покупки - поръчва си той нещо тихо и кротко - ти трябва да му го доставиш заедно с касовия бон (при плащане в брой или с наложен платеж) и ако няма касов бон при получаването, ти си направо живо пиле за оскубване. Има и много други хватки които знаят данъчните. Ако счетоводителят ти не ги знае тези работи, смени го.
Съгласен съм ако куриерската услуга е за сметка на клиента и си взимаш НП в брой - класически случай. Обаче ако куриерската услуга е за моя сметка и си получавам НП от Еконт по банков път не ми е много ясно. Значи аз слагам в пратката касовия бон, клиента го получава и си плаща на куриера - дотук всичко е точно за клиента или евентуалния данъчен - той плаща все едно на мене, защото кас. бон е издаден от мене. Аз обаче пари не съм взел. После обаче получавам по банка плащането и се получава, че по документи ми е платено 2 пъти. Ако се направи в кас. апарат група "Безкасово плащане", която не се акумулира в дневния фин отчет решение ли е? Друг проблем се получава когато получа ф-ра от Еконт за мес. плащане на куриерски услуги с опис на пратките за месеца. Преводи, получени в началото и в края на месеца често не съвпадат с този опис.
И още един въпрос - информацията за продажбите в админ панела трябва ли да се пази по някакъв закон или наредба? Щото може да ми е по - прегледно ако се трият старите продажби.
 
От: От: Счетоводство на онлайн магазин

Съгласен съм ако куриерската услуга е за сметка на клиента и си взимаш НП в брой - класически случай. Обаче ако куриерската услуга е за моя сметка и си получавам НП от Еконт по банков път не ми е много ясно. Значи аз слагам в пратката касовия бон, клиента го получава и си плаща на куриера - дотук всичко е точно за клиента или евентуалния данъчен - той плаща все едно на мене, защото кас. бон е издаден от мене. Аз обаче пари не съм взел. После обаче получавам по банка плащането и се получава, че по документи ми е платено 2 пъти. Ако се направи в кас. апарат група "Безкасово плащане", която не се акумулира в дневния фин отчет решение ли е? Друг проблем се получава когато получа ф-ра от Еконт за мес. плащане на куриерски услуги с опис на пратките за месеца. Преводи, получени в началото и в края на месеца често не съвпадат с този опис.
И още един въпрос - информацията за продажбите в админ панела трябва ли да се пази по някакъв закон или наредба? Щото може да ми е по - прегледно ако се трият старите продажби.

Добри въпросчета.. Ще се радвам някой да отговори. Благодаря!
 
От: Счетоводство на онлайн магазин

При търговия от разстояние се издава касова бележка ако плащането е касово (наложения платеж е касово плащане). Вие издавате касовата бележка, давате я на куриера и той я връчва на клиента.
 
От: Счетоводство на онлайн магазин

Ако например решиш да си продадеш стария компютър няма проблем да го направиш като физическо лице и даже няма да дължиш данъци (останах с такова впечатление след като четох ЗДДФЛ*). Обаче ако започнеш да се занимаваш с търговия с цел да се прехранваш трябва да регистрираш фирма и фирмата да извършва търговската дейност.

Най-интересното е къде точно е границата между това да си продаваш (като физическо лице) лични вещи, които си решил, че не ти трябват (напр. продаваш си стария фотоапарат, защото си купил нов) и да ги продаваш с цел да се прехранваш. А ако ти се наложи да продадеш лични вещи за да си купиш храна (напр. останал си безработен и нямаш пари за ядене)?

Ами ако си някакъв маниак, който си купува всеки месец нов компютър и продава стария? Психично болните хора, които го правят нарушават ли закона?

* Не давам гаранция за верността на написаното. Четете това на свой риск. Мисленето също е на ваш риск.
 
От: Счетоводство на онлайн магазин

Абе така е само че от Еконт ти дават парите не в брой а ти ги превеждат по банка. В този случай наистина се прави една група от типа плащане с наложен патеж или безналични плащания или там както си измислиш и там отразяваш плащанията с наложен платеж. Няма как това дето да не се натрупва във фискалната памет да стане. Прави се друго - в края на месеца (може и по-често) се прави отчет и в него се отделят наличните от безналичните плащания и така се предотвратява двойното отчитане на оборота. Това, че получените пари от Еконт не съвпада с реално изпратените и отразени в касовия апарат суми също е възможно - това се получава когато стоката се изпрати последните дни от месеца - парите идват п-късно. И за този проблем си има решение. Прсто част от сумата остава неплатена в края на месеца - но това са вече чисто счетоводни въпроси и въпрос на дебит и кредит, което би трябвало да знае счетоводителят.
Относно съхранението на информацията - няма конкретни разпоредби в законите, които да третират съхранението на информацията от админ панелите на интернет сайтовете. Има обаче разпоредби, които те задължават за определен срок във времето да можеш да представиш информация за всяка стопанска операция (сделка) този срок е минимум 5 години, а при определени обстоятелства може да стигне до 10 години. А ти дали ше я представиш от админ панелът или по някакъв друг начин си е твой прблем. Важното е да осигуриш такава информация.

И накрая да кажа още нещо: В началото на темата беше казал, че си се спрял на счетоводител. Въпросите, които поставяш тук, всъщност са въпроси, които би трябвало да дискутираш с него, а не по форумите. За счетоводител, който си разбира от рабтата, твоите въпрси би трябвало да са елементарни. Ако се затруднява с отговорите - потърси друг. А ако си решил да го проверяваш, като разискваш въпросите и тук и с него - не е коректно към човека. Още в началото на съвместната ви работа започваш с недоверие. Във всеки случай да знаеш как се познава добрия счетоводител - ако дадена стопанска операция може да се реализира по закнен начин, значи че има начин да се отрази и в счетоводството, и ако си напраивл нещ, което не е незаконно и някой започне да ти обяснява, че това нещо не може да се отрази счетоводно, значи не е човекът, който търсиш. По принцип счетоводителят отразява това което се е случило, а не се случва това, което счетоовдителят може да отрази.

Май стана малко дълго. Ако някъде липсват "о" - та не е защот съм неграмотен, а защото нещо ми се скапа клавиатурата!
 

Горе