Съдържание за ново уеб списание

coffeesreamer

New Member
Здравейте, имам идея да направя онлайн списание/журнал. Сайтът ще си го правя на Wordpress и мисля да сглобя някакви безплатни плъгини, защото като за начало не искам да инвестирам друго освен времето си. Относно самото съдържание и авторските права, има някои неща, които не са ми ясни.
Идеята ми е следната - да има преводни статии от чуждестранни сайтове или пък да взаимствам идеи за статии и да си правя по-свободен превод, както и да предлагам на ентусиасти да ми пращат свои текстове, които да публикувам. Ако сайта е чуждестранен и материала е доста променен, а не буквален превод, трябва ли го да посочвам като източник? И изобщо трябва ли да се свързвам с всеки един от сайтовете и да питам за разрешение за ползване на материали. Ще се радвам да получа идеи и съвети от по-опитните :)
 
От: Съдържание за ново уеб списание

Превеждай и перифразирай смело, обаче мисли за такова нещо колко статии на седмица г/д ще ти трябват, това с ентусиастите нещо не го вярвам да стане. Проучи си добре конкуренцията в нишата, начините за монетизация, очаквани приходи/разходи, маркетинг(социалки), seo, какъв интерес биха имали хората към подобно съдържание, доколко си различен и по-добър от конкурентите ти. Според мен ще ти е трудно сам да правиш такъв тип сайт.
 
От: Съдържание за ново уеб списание

Благодаря ти за отговора, juvefan. Ще започна с едни 50 статии, които ще са в 5-6 категории, така че да има какво да те задържи поне 10 мин на сайта. Набелязала съм си няколко сайта(на различна тематика, обаче), които са ми образец. Не знам дали е ок да слагам линкове тук, но единият има близо 60 000 последователи на фб страницата си и е доста популярен, а е онлайн от 1 година. От къде да намеря инфо колко точно хора биха имали интерес, може би да подпитам във форуми с подобна насоченост като сайта ми? Ще пиша на други подобни сайтове за размяна на линкове или ще предложа платени статии за техни продукти и услуги. Това съм измислила на първо време.
 
От: Съдържание за ново уеб списание

Един съвет от мен - не прави сайта на български. Ако имаш възможност превеждай от български на английски. Има прекалено много конкуренция тук, а и парите които ще получаваш едва ли ще те удовлетворят. На ентусиасти да ти пишат безплатно статии недей да разчиташ.
 
От: Съдържание за ново уеб списание

Благодаря ти за съвета. За съжаление, на първо време ще е само на български. Нямам чак такъв изказ на английски, че да напиша свястна статия за американска аудитория, примерно. Какво имаш предвид, че има много конкуренция? Може ли някакви съвети как да си направя проучването за очаквания брой посетители. И изобщо как да подходя - първо да си напиша контента или първо да направя профил на евентуалните ми читатели и да се съобразя с това. Ще се радвам да чуя всякакви мнения и идеи.
 
От: Съдържание за ново уеб списание

На ентусиасти да ти пишат безплатно статии недей да разчиташ.

ама хич недей разчита няма такъв филм , пък и за конкуренцията направо е убийствена , дано да имаш воля и да не се откажеш :)
 
От: Съдържание за ново уеб списание

Благодаря ти за съвета. За съжаление, на първо време ще е само на български. Нямам чак такъв изказ на английски, че да напиша свястна статия за американска аудитория, примерно. Какво имаш предвид, че има много конкуренция? Може ли някакви съвети как да си направя проучването за очаквания брой посетители. И изобщо как да подходя - първо да си напиша контента или първо да направя профил на евентуалните ми читатели и да се съобразя с това. Ще се радвам да чуя всякакви мнения и идеи.

Имам в предвид, че вече всички големи портали като Блиц да речем си имат рубрики и малко или много са заприличали на онлайн списание. Ако нямаш какво по-ново и различно да представиш в твоя портал... по-добре дори не си губи времето. Да не говорим, че за да взимаш някой друг лев и да си заслужава трябва да имаш поне по едно 10 - 15 хиляди посетители на ден. Което е почти невъзможно.

Профил на читателя вобще не ти трябва.. българина обича да чете измислици и "ексклузивни" новини, но вече има достатъно сайтове затова. Няма лошо да пробваш, но аз минах през това и мога да кажа, че няма смисъл... само загуба на време.
 
От: От: Съдържание за ново уеб списание

Имам в предвид, че вече всички големи портали като Блиц да речем си имат рубрики и малко или много са заприличали на онлайн списание. Ако нямаш какво по-ново и различно да представиш в твоя портал... по-добре дори не си губи времето. Да не говорим, че за да взимаш някой друг лев и да си заслужава трябва да имаш поне по едно 10 - 15 хиляди посетители на ден. Което е почти невъзможно.

Профил на читателя вобще не ти трябва.. българина обича да чете измислици и "ексклузивни" новини, но вече има достатъно сайтове затова. Няма лошо да пробваш, но аз минах през това и мога да кажа, че няма смисъл... само загуба на време.

с предния си коментар просто бях по мек за да не те отчая, но колегата hristo.iliev много точно го е казал , но както винаги казвам това е мое лично мнение щом си решил пробвай :)
 
От: Съдържание за ново уеб списание

Идеята ти ми харесва и според мен българският език е правилно решение. Ако тук има много конкуренция, какво остава за английските блогове.
 
От: Съдържание за ново уеб списание

споко, не съм се отчаяла и приемам всякакви мнения :) Няма да е за глупави новини и клюки, въпреки че тези май са най-посещаваните. Самият сайт е готов вече на 90% и изглежда приблизително така unsee.cc/nopizume ще попроменя някои дреболии по дизайна, но като цяло ще е това.
 
От: От: Съдържание за ново уеб списание

споко, не съм се отчаяла и приемам всякакви мнения :) Няма да е за глупави новини и клюки, въпреки че тези май са най-посещаваните. Самият сайт е готов вече на 90% и изглежда приблизително така unsee.cc/nopizume ще попроменя някои дреболии по дизайна, но като цяло ще е това.

Ами успех тогава и дано се получи ;)
 
От: Съдържание за ново уеб списание

Ако сайта ти е на английски по-лесно може да намериш ентусиасти, има много хора който искат да се занимават с журналистика или копирайтинг и си търсят поле за изява, просто потърси на правилните места. За сайт на български горното не важи.... тук ще намериш някой да ти пише за жълти стотинки, но не и без пари.

Успех.
 

Горе