Теглене на пари

John Galt

Well-Known Member
Здравейте,

Въпросът ми е, ако получа плащане по една от следните системи за разплащане:
PayPal
Moneybookers
Webmoney

Възможно ли е да изтегля парите cash като от Western Union например (да ги взема на ръка от място, където имат представителство)?
 
От: Теглене на пари

Да, възможно е, повечето от нас живеем в 21ви век и сме чували за
MasterCardVisaCreditCard2.jpg

9fa4b2778b.jpg
 
От: Теглене на пари

При PayPal може да си вземеш парите само чрез превод от PayPal чрез дебитна или кредитна карта. Парите влизат в разплащателната сметка, която е свързана с дебитната или кредитната карта. Другите начини (директен банков превод без такси и без да се ползва дебитна карта при прехвърлянето на парите от сметката в PayPal към банковата сметка) важат само за други държави (напр. САЩ). После може да си изтеглиш парите от каса на банката или от банкомат.

При MoneyBookers може да получаваш парите в банковата си сметка (дали парите минават през картата или директно влизат в банковата сметка не съм сигурен - не съм ги пробвал). После може да си изтеглиш парите от каса на банката или от банкомат.

При WebMoney има доставчици на платежни услуги, които ще ти издадат дебитна карта (имат и солидни комисионни за това), с която ще си теглиш от банкомат.

Съществуват лица, които се занимават с обмяна на различни видове електронни пари (и за трите системи - въпреки, че според правилата на доставчиците на платежни услуги това може и да е забранено). С тях може да се разбереш на всякакви обмени - банков превод, превод чрез дебитна/кредита карта, OKPAY и др. Даже и Western Union.

Директно не може да дърпаш парите (без посредник) от касата на PayPal, MoneyBookers, WebMoney, защото трите доставчика на платежни услуги не предлагат теглене на каса.

Ако си мислиш за вариант да теглиш пари без да плащаш данък върху тях трябваше най-напред това да напишеш. Реално няма как да вземеш парите без да оставиш следи. Всичко се записва. Големият брат те гледа. Сега проследяват от кой IP адрес пишеш и може да ти направят данъчна ревизия. По принцип е по-трудно да те спипат, ако теглиш с дебитна карта, издадена от неевропейска банка. Има варианти да прехвърляш от WebMoney към такава дебитна карта. Обаче не си мисли, че това става с фалшиви данни. Искат сканирано копие на документ за самоличност и доказателство за адрес (сметка за ток/вода/парно на твое име; ако нямаш - може и документ от банка, на който е написан твоя адрес; сметка за мобилен телефон не върши работа, само за стационарен се признава като доказателство за адрес).
 
Последно редактирано:
От: Теглене на пари

Например един от начините да си вземеш парите без да минават през банкова сметка е следния:

Платец на дохода -> твоята сметка в WebMoney -> твоята сметка в OKPAY -> дебитната карта, издадена от OKPAY (без банкова сметка!) -> теглиш от банкомат.

Имай предвид, че WebMoney и OKPAY ще ти искат лични данни (сканиран документ за самоличност и сканирано доказателство за адрес). Нито един от посочените доставчици на платежни услуги не е банка. Плащат се големи комисионни за всичко това. По-евтино излиза да имаш обикновена дебитна карта от българска банка (такса 1 лв на месец) и да я вържеш към PayPal или MoneyBookers (вместо посочената по-горе схема).
 
От: Теглене на пари

Например един от начините да си вземеш парите без да минават през банкова сметка е следния:

Платец на дохода -> твоята сметка в WebMoney -> твоята сметка в OKPAY -> дебитната карта, издадена от OKPAY (без банкова сметка!) -> теглиш от банкомат.

Имай предвид, че WebMoney и OKPAY ще ти искат лични данни (сканиран документ за самоличност и сканирано доказателство за адрес). Нито един от посочените доставчици на платежни услуги не е банка. Плащат се големи комисионни за всичко това. По-евтино излиза да имаш обикновена дебитна карта от българска банка (такса 1 лв на месец) и да я вържеш към PayPal или MoneyBookers (вместо посочената по-горе схема).

Не знам за коя банка говориш, по повечето нормални банки не взимат такса за дебитна карта на месец... :D
 
От: Теглене на пари

Въпросът ми е породен от настоящата тема.Периодично тегля(след изпълнението на дребни поръчки) по 20-50 лв от пейпал акаунта ми към дебитната си виза електрон към ПИБ.Водя се безработен,но нито съм подавал данъчни декларации като такъв нито каквито и да е други операции,спрямо това.Тоест си работя в сивата икономика.Дължа ли някакви данъци,заради тези тегления от банкомат?Сумите,както споменах по-горе в поста са малки.Данните,които съм представил при регистрацията на пайпал акаунта,съвпадат с тези,представени при регистрацията на ВИЗА електрон в ПИБ и са реалните ми данни като местожителство,ЕГН и тн.
 
От: Теглене на пари

Въпросът ми е породен от настоящата тема.Периодично тегля(след изпълнението на дребни поръчки) по 20-50 лв от пейпал акаунта ми към дебитната си виза електрон към ПИБ.Водя се безработен,но нито съм подавал данъчни декларации като такъв нито каквито и да е други операции,спрямо това.Тоест си работя в сивата икономика.Дължа ли някакви данъци,заради тези тегления от банкомат?Сумите,както споменах по-горе в поста са малки.Данните,които съм представил при регистрацията на пайпал акаунта,съвпадат с тези,представени при регистрацията на ВИЗА електрон в ПИБ и са реалните ми данни като местожителство,ЕГН и тн.

Аз съм си пращал доста пъти по 200-300 та дори и 500 лв от пейпал към дебитна карта и никой не ми е направил проблеми. Малко на параноя ми мяза това, ай стига всички да смучат от нормалните хора... :mad:
 
От: Теглене на пари

Когато прехвърляш пари от една твоя сметка към друга твоя сметка не дължиш данъци. Все едно прехвърляш от единия джоб в другия. Например такова прехвърляне се извършва например когато теглиш пари от PayPal към дебитната карта (или обратно).

Данъци дължиш когато друго лице ти превежда пари и тези доходи са облагаеми с данък (например слага ти ги в джоба, дава ти ги в ръката или ти ги превежда по разплащателна сметка (банкова сметка, PayPal, ePay и т.н.)).

Необлагаемите доходи не се облагат с данъци и осигуровки. Например необлагаем доход е да си продадеш стария компютър. Обаче ако отвориш магазин за компютри трябва да имаш фирма, защото само фирма (или едноличен търговец) може да извършва търговия по занятие.

Тези доходи, които ти ги дават "на ръка" без формалности (без фирмата, която ти ги дава да ги отчита; т.е. формално не ти ги дава фирма, а някой познат, за който знаеш, че няма да те изпее на данъчните) може и да не ги декларираш - на практика няма как да те хванат. Обаче ако парите минават през платежна сметка (понятието "платежна сметка" включва не само "банкова сметка", но и всякакви видове сметки, които се предоставят от доставчиците на платежни услуги, които не са банки - напр. ePay, MoneyBookers, OKPAY и т.н.) се оставят незаличими следи в паметта на компютрите, които могат да се ползват с цел да те глобят и да те обложат с данъци, осигуровки и лихвите за забавеното им плащане.

Изтървал си седем дневния срок за регистрация по БУЛСТАТ и ако те хванат дължиш глоба и за това. Без тази регистрация не можеш да се самоосигуряваш легално (ако не си на трудов договор с фирма или друг осигурител).

Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра
При работата с европейски фирми, които не са български (напр. Google Ireland) трябва и регистрация по ЗДДС
Как да станеш фрийлансър легално и да оцелееш
Регистрация като работещ на свободна практика
 
Последно редактирано:
От: От: Теглене на пари

Когато извършвате услуги за българска фирма, можете да сключите граждански договор с нея, без да се налага да се регистрирате като лице упражняващо свободна професия.

Източник

Това изречение може да бъде подвеждащо. Защото за да изпълнявате "граждански договор" (легално) трябва да се регистрирате по БУЛСТАТ в Агенцията по вписванията (трябва да носите "гражданския договор", който задължително трябва да има подпис и печат на фирмата и подпис на лицето, което ще се труди). Ако нямате договор ще ви откажат регистрация, обаче това няма да ви освободи от глобата, която дължите за това, че не сте се регистрирали в срок и не сте плащали осигуровки (формално глобата е за неподадено в срок заявление за регистрация, обаче няма да ви дадат писмен отказ и не можете да докажете, че сте подали заявлението в срок).

Пак повтарям, не може да изпълнявате граждански договор без да сте се регистрирали по БУЛСТАТ в Агенцията по вписванията. Някой счетоводител да каже точно защо, на мен не ми се търси в законите.

За регистрацията по БУЛСТАТ може да ползвате "фиктивен" договор (с подпис и печат на истинска фирма), който след регистрацията прекратявате по взаимно съгласие без да следва плащане (това е добре да сте го написали в договора - че не се дължи обезщетение когато договорът се прекрати от някоя от страните и т.н. - всичко трябва да е легално). След това може да сключвате на воля договори с други фирми без да материализирате договора върху хартия, да го подписвате и подпечатвате. Защото ако работите с чуждестранни фирми (напр. ClickBank.com - Click Salses Inc) договорите се сключват от разстояние и без да се отпечатват върху хартия и подписват/подпечатват.
 
От: Теглене на пари

Например един от начините да си вземеш парите без да минават през банкова сметка е следния:

Платец на дохода -> твоята сметка в WebMoney -> твоята сметка в OKPAY -> дебитната карта, издадена от OKPAY (без банкова сметка!) -> теглиш от банкомат.

Имай предвид, че WebMoney и OKPAY ще ти искат лични данни (сканиран документ за самоличност и сканирано доказателство за адрес). Нито един от посочените доставчици на платежни услуги не е банка. Плащат се големи комисионни за всичко това. По-евтино излиза да имаш обикновена дебитна карта от българска банка (такса 1 лв на месец) и да я вържеш към PayPal или MoneyBookers (вместо посочената по-горе схема).

колега, може ли с две думи разяснение за вебмани, виждам че си навътре с нещата - как да изтегля вебмани в българия, че е много бавно и неефективно да се обменят с някого в пейпал?
благодаря предварително :)
 
От: Теглене на пари

Не знам точно кой метод е най-изгоден. Не съм ползвал WebMoney (защото не искам да ползвам дебитни карти). Потърси с ключови думи webmoney debit card.

Може да се прехвърлят пари от WebMoney към други системи за разплащания и да се теглят от там (OKPAY, eCoin.cc, ePayService.ru, Epese.com). Предполагам, че картите, които се предлагат на сайта на WebMoney са най-изгодни, обаче нищо не пречи да провериш.

Има вариант с Liqpay, обаче не съм сигурен, че в момента работи (и че в бъдеще ще работи). Официалната информация е, че не може да се ползва този метод. Неофициално обаче си работи ;)
 
От: Теглене на пари

(защото не искам да ползвам дебитни карти).

Защо? Нима предпочиташ да си издуваш джобовете с пари?
 
От: Теглене на пари

Ползвам само дебитна карта от българска банка, за която плащам около лев на месец и нямам никакви други такси (разплащателната сметка към картата е в лева и затова няма превалутиране когато пазарувам в български магазини).

При картите, с които се получават пари от WebMoney (и други подобни доставчици на платежни услуги) таксите са големи и има разлики във валутните курсове (които са още по-големи и от таксите). Небанкови доставчици на платежни услуги ползвам само за малки транзакции (доскоро ползвах OKPAY за големи, обаче вече ги ползвам само за чекове, защото успях да отворя банкова сметка за фирмата ми при по-добри условия).
 
Последно редактирано:
От: Теглене на пари

Можете да сметнете например кое е по-изгодно - да теглите с дебитна карта (издадена от някой доставчик на платежни услуги в чужбина) или да получите банков превод на реална цена около $60 - $150 (в зависимост от банките).

Например за сума от $10 000 реалната цена на банковия превод ще бъде около 0,6-1,5%. Докато при теглене с дебитна карта само разходите ви за автоматична обмяна долар/лев (това е вид скрита такса) е значително повече като процент.

Кое ще бъде по-изгодно (банков превод или алтернативна система за разплащания плюс дебитна карта) зависи от размера на транзакциите.
 
От: Теглене на пари

Нека се има предвид, че при по-големите преводи вероятно и печалбите са по-големи. В този случай е много вероятно да се стигне до спестяване на спечеленото - харчим колкото изхарчим и отават някакви пари за черни дни.

Въпросът е, как да ползваме тези пари когато ми потрябват?

Да приеме че този превод от $10 000 е релност (дай боже!). И нека приемем че от тях $2000 - $3000 пестим след покриване на всякакви разходи. В края на годината бихме спестели примерно $30 000. И как че ги ползваме? Можеш ли да си купиш кола, апартамент, да изтеглиш кредит, да си инвестираш в нещо някъде ако са в OKPAY например? Или в някоя офшорка на бахамите?

Целта на всеки и да се изкачва по пирамидта на потребностите.

Решението? Няма такова. Или поне няма такова универсално.

Започни леко, после се адаптирай, но така или иначе като гледам фирма в българия с банкова сметка и платени данъци е най-добрият вариянт. Само помислете защо руските богаташи купуват имоти в БГ като луди? Богатите не обичат да си пилеят парите. просто данъците при нас са малки. За сметка на бюрокрацията, но тя се тушира с адвокати и счетоводители.



Кое ще бъде по-изгодно (банков превод или алтернативна система за разплащания плюс дебитна карта) зависи от размера на транзакциите.

Бих го перефразирал на

Кое ще бъде по-изгодно (банков превод или алтернативна система за разплащания плюс дебитна карта) зависи от размера на печалбата.

Ако печелиш добре, то тогава таксите едва ли сда ти основен проблем. Големите транзакции не означават голяма печалба. Ако печелиш малко при големи обороти е трудно.
 
От: Теглене на пари

Можеш ли да си купиш кола, апартамент, да изтеглиш кредит, да си инвестираш в нещо някъде ако са в OKPAY например? Или в някоя офшорка на бахамите?

Няма никакъв проблем да си ги прехвърлиш в картовата сметка на дебитната карта, която OKPAY ще ти продаде с удоволствие (ще ти я прати по пощата). И после с тази дебитна карта ще си ги харчиш. Ако не ти допадат големите такси и неизгодните валутни курсове може да предпочетеш да ги прехвърлиш в банковата си сметка (това ще ти струва реално около $100 - $150 банкови такси в зависимост от броя на банките кореспонденти, които си удържат такса и размера на сумата, която прехвърляш плюс таксата на OKPAY за прехвърляне на пари с банков превод).

Данъци дължиш независимо кой доставчик на платежни услуги ползваш. Например, ако извършиш услуга и получиш парите в OKPAY (в сметка на твое име) дължиш данъци върху тези пари, независимо, че парите не преминават границата на страната. При прехвърляне на парите от OKPAY към банковата сметка (на името на същото лице) в България данъци не дължиш, защото вече си ги платил (когато си получил парите в OKPAY). Все едно прехвърляш от единия джоб в другия - такова прехвърляне не се облага с данък.

Датата на придобиване на дохода (по смисъла на ЗДДФЛ) е датата, на която парите постъпят в сметката ти (без значение дали тази сметка е банкова или не е банкова; без значение в коя държава се намира доставчикът на платежни услуги).
 
От: Теглене на пари


Наистина ли така стоят нещата:(
Не вярвам,дори и 1% от фрилансърите,получаващи доходи ,например чрез Пайпал,да си плащат и данъците затези доходи...А и за какви доходи говориме.100-на долара месечно за джобни,след дребни услуги като писане на някоя и друга статия,събмит и подобни.
Има ли тук глобени хора по тази причина?
 
От: Теглене на пари

Ако изкарваш стотина долара месечно трябва да ги дадеш за осигуровки и банкови такси (осигуровките се плащат всеки месец с общо три банкови превода и съответно три банкови такси).

Обикновено фрилансърите си плащат незаконно данъците без да плащат всички осигуровки (плащат само здравната осигуровка 16.80 лв на месец, която се дължи от неработещите) и без регистрация по БУЛСТАТ или изобщо не плащат данъци.
 

Горе