Трябва ли регистрация на фирма при сайт посредник?

webstil

Well-Known Member
Казуса е следният:Имаме от една страна продавач,който търси по-голям оборот, а аз създавам сайт,през който ще продавам неговата стока и ще вземам процент.Аз приемам поръчките през сайта и ги препращам през него.Тоест той изпраща стоките през еконт и взима парите,а после ми дава моята част.Как стои според вас ситуацията? Искам да чуя и вашето мнение,защото чух доста и то различни : )
 
От: Трябва ли регистрация на фирма при сайт посредник?

еми ако той издава и фактурите не ти трябва фирма
 
От: Трябва ли регистрация на фирма при сайт посредник?

И той няма фирма,това е проблема : ) Аз бих си направил,но искам първо да видя дали ще тръгнат работите и тогава : ) Той досега проблеми не е имал,но знае ли човек : ) Засега е продавал през аукро,а аз си мислех,че там имат някакви изисквания за търговците,но явно..
 
От: Трябва ли регистрация на фирма при сайт посредник?

Все някой трявба да има. Как иначе ще доказвате, че сте бизнес и оперирате като търговци. Много страно, че до сега е нямал не само проблеми, но и претенции от клиентите си. Специално за оня сайт не съм запознат. Предполагам няма проблем, ако решиш днес да продадеш нещо, след месец пак. Но ако го правите честно и на регулярна база, си е извършване на търговска дейност и се се изискват както фактури и документи, така и действаща фирма, която да седи за това. Там е от потребител за потребител - такава е идеята на сайта, или поне от видяното от мен, така се случват нещата. Но за сериозни бизнес начинания в търговията си се иска фирма и изрядни документи, с които да оперирате, без да имате проблеми.
 
От: Трябва ли регистрация на фирма при сайт посредник?

еми ако той издава и фактурите не ти трябва фирма

Пълни глупости. Ако той издава фактури и има фирма, ще ти трябва и на теб. Няма да може да си оправдае разходите, които прави давайки ти пари.

ПС Блинки е отговорил относно фирмата
 
От: От: Трябва ли регистрация на фирма при сайт посредник?

Пълни глупости. Ако той издава фактури и има фирма, ще ти трябва и на теб. Няма да може да си оправдае разходите, които прави давайки ти пари.

хаха освен да не може та те 50% са така както казвам аз

другите 50% са по твоя начин и производителя и реселъра имат фирма
 
От: От: Трябва ли регистрация на фирма при сайт посредник?

Пълни глупости. Ако той издава фактури и има фирма, ще ти трябва и на теб. Няма да може да си оправдае разходите, които прави давайки ти пари.

ПС Блинки е отговорил относно фирмата
Реално ако нямаш фирма, а той има и фактурира клиентите, ти ще си при него на някакъв договор, за да може да ти плаща под някаква форма. Най-лесно е 2 фирми - едната фактурира клиентите, друата фактурира първата, да се води разход - реклама или външна услуга. После вече всяка си плаща данъците, осигуровките и другите задължения, ако има такива.

Другият вариант е да сте в една форма - сътружници, като вече вие си определяте кой с какви проценти от дружеството ще разполага - дялове. Идеята е схемата да изглежда добре направена и да отговаря на българското законодателство. Финансовата част никак не е запренебрегване, защото с цел да минете тъкно (без фирма и разходи), вие може да попданете в ръцете на счетоводител, който реално няма как да отбележи тези разходи в баланса.
 
От: От: Трябва ли регистрация на фирма при сайт посредник?

Реално ако нямаш фирма, а той има и фактурира клиентите, ти ще си при него на някакъв договор, за да може да ти плаща под някаква форма. Най-лесно е 2 фирми - едната фактурира клиентите, друата фактурира първата, да се води разход - реклама или външна услуга. После вече всяка си плаща данъците, осигуровките и другите задължения, ако има такива.
Вариант e наемане на граждански договор, като се упомене, че заплащането ще е на база продажбите, но счетоводителят на фирмата ще иска пари за това. Варианта с двете фирми май наистина е най-лесният вариант, да се заплаща за реклама на база продажбите.
 
От: Трябва ли регистрация на фирма при сайт посредник?

И той няма фирма,това е проблема : ) Аз бих си направил,но искам първо да видя дали ще тръгнат работите и тогава : ) Той досега проблеми не е имал,но знае ли човек : ) Засега е продавал през аукро,а аз си мислех,че там имат някакви изисквания за търговците,но явно..
Може до сега да не е имал проблеми, но не трябва да се разчита само на това. Един ден може и да има. Въпрос на време е, и на недоволен клиент или конкуренция е.
 
От: Трябва ли регистрация на фирма при сайт посредник?

Така добре : ) От цялата тая схема дали аз ще имам проблеми? : ) Не ми е проблем да направя фирма,но няма смисъл да правя,ако не продавам нищо..затова искам да видя как ще вървят нещата...
 
От: Трябва ли регистрация на фирма при сайт посредник?

Така добре : ) От цялата тая схема дали аз ще имам проблеми? : ) Не ми е проблем да направя фирма,но няма смисъл да правя,ако не продавам нищо..затова искам да видя как ще вървят нещата...

Във всеки бизнес има риск :)
Друг вариант е да рискуваш... така месец, но няма да може да издадеш фактура ако някой клиент поиска...
 
От: Трябва ли регистрация на фирма при сайт посредник?

От ЕТ бягай далече най добрият вариант е ЕООД на дядо или баба пенсионери.
С твоя фирма си сметни едни поне 1000лв за старт + месечни разходи в рамките на няколкостотин лева в зависимост от това каква фирма си регистрирал и на какви счетоводители си попаднал.
По лесно и евтино ще ти е:
Ако другият човек си извади фирма може на твоят сайт да сложиш данните на неговата фирма за да не си в нарушение на закона.
След което е най добре да ти дава парите на ръка без каквито и да е документи а парите да си ги отчита както си иска.
Ако и двамата работите без фирма рано или късно ще ви барнат и ще страдате.
 
От: Трябва ли регистрация на фирма при сайт посредник?

Точно такива кокошкари ги хващат, защото конкуренцията ги издава и нямат пари да си платят подкуп на когото трябва когато им бъде поискан. Този, който продава трябва да има фирма. Другия, който получава комисионни, може да е на "граждански договор" (договор за извършване на определено количество работа - например намиране на клиент за еди какви си стоки). Обаче може да се твърди, че този граждански е в същност прикрит трудов договор и тогава има едни глоби... Изобщо не знам какви са критериите, по които се определя дали се прикрива трудов договор чрез граждански договор. Вероятно няма някакви обективни критерии, а зависи от настроението на проверяващия.

За да не се налага регистрация на втората фирма може да се сключи трудов договор, като разходите за труд се изчислят така, че да бъдат точно колкото са комисионните Разходите за труд включват:
1. Осигуровки "за сметка на работодателя". (де-факто всичко е за сметка на работника!)
2. Осигуровки "за сметка на работника".
3. Данък върху дохода на работника.

Обаче това с трудовия договор може да стане само ако има комисионни поне няколкостотин лева месечно (поне колкото разходите за труд при минималната заплата). Иначе сметките не излизат. При варианта с две фирми пак сметките не излизат, ако комисионните не могат да покрият разходите за труд на управителя на фирмата (няколкостотин лева месечно за осигуровки на управителя и някаква заплата). Иначе втората фирма фалира (като няма приходи).

За да започнете легален бизнес, който в началото е на загуба, фирмата трябва да има достатъчно капитал за да си покрива разходите за счетоводство и осигуровки.
 
От: Трябва ли регистрация на фирма при сайт посредник?

Ако е така,мен в какво ще ме обвинят? И как може да се докаже,че съм продал примерно 10 артикула? А не просто съм си направил сайт изглеждащ като онлайн магазин и съм си сложил там картинки на разни работи,които уж продавам.Ами ако пък наистина съм имал намерение да препродавам,но никой не си е харесал нищо..?
 
Ами те имат бюджет за контролни поръчки, правят една такава и те чакат с кочана с глобите...

вариянт две пишат ти глобата независимо от всичко набаза непълни доказателства отчитат дейност ти ги съдиш след около две години всичко отпада както се случва с 95% от глобите който са оспорени...

Като сте двама и работите заедно може да си направите ДЗЗД (Дружество по закона за задълженията и договорите ) От правна гледна точка е като ООД

но се регистрира за има няма седмица само пред нотариус и в булстат (трбява да се води счетоводство и единия съдружник да се осигуравяа освен ако не е пенсионер или е на максимума)
 
От: Трябва ли регистрация на фирма при сайт посредник?

Самият факт че на сайта си сложил артикули с цени и начин за покупка автоматично те прави търговец и трябва да си сложил на сайта данните на фирмата от чието име работи сайта - ако ги нямаш тези неща дори не е необходимо да ти правят контролирана поръчка просто ще си ти сложат глоба защото не ти е пълна информацията.
Това по малкият проблем по големият е ако ти направят и проверка и установят че извършваш дейност без фирма и тн.
 
От: Трябва ли регистрация на фирма при сайт посредник?

Имам значи два варианта:
1)Търся човек с фирма,за да препродавам неговата стока,но проблемът тук е,че искам да продавам примерно стоката Х от човека,който няма фирма,защото тази стока е много търсена и се продава много..
2)отделям 500лв.+ за ЕООД
Макар че като се замисля аз,ако ще давам пари,то направо да давам за фирма и за стока и аз да продавам...
 
От: Трябва ли регистрация на фирма при сайт посредник?

Имам значи два варианта:
2)отделям 500лв.+ за ЕООД
Макар че като се замисля аз,ако ще давам пари,то направо да давам за фирма и за стока и аз да продавам...

Фирмата не е чак толкова скъпа. Можеш да се вместиш и в 200-300, заивиси кой я регистира. По са тегави месечните разходи за осигуровки и счетоводеител. Ако няма да можеш да си ги покираваш, няма много смисъл от цялата работа.
Относно купуването на стоката сигурен ли си, че ще можеш да я пласираш. Така поне не се занимаваш с поръчките и складирането. Всяко нещо си има + и -.
 

Горе