Трябва ли регистрация по ЗДДС за услуги за чужденци(ЕУ)?

mazoku

Member
Здравейте,
говорих със счетоводител и той е на мнение, че не ми трябва да съм регистрирана по ДДС за да предлагам софтуерни услуги по ДДС към клиенти от евросъюза. Някой може ли да ме насочи към информация по въпроса?
Благодаря!
 
1. "софтуерни услуги" = разтегателно понятие, нещо като нищо
2. място на изпълнение на сделката - неизвестно

предвид горните 2, никой не може да ти каже трябва ли ти регистрация, не ти ли трябва и ако ти трябва каква - на общо основание по чл. 100 ал 1 или специфичен случай по член 97а от ЗДДС.
 
Място на изпълнение на сделката как се тълкува за несчетоводители? Примерно чужденците плащат, аз тук им правя нещата и им ги пращам. Къде е мястото на изпълнение на сделката.
Софтуерни услуги е разработка на конкретно нещо - примерно плъгин за уърдпрес, ап за андроид, нещо ...
 
При нас услугите са сходни само, че се извършват на сървъри на клиента. Например клиент от Дания, място на изпълнение е Копенхаген и клиента си смоначислява ДДС по неговата си ставка, а ние пускаме VIES декларация и не начисляваме ДДС. Основанието за това чл. 21 ал. 2 от ЗДДС (Данъчна основа на доставка на услуги по чл. 21, ал. 2 от ЗДДС с място на изпълнение на територията на друга държава ...). Фирмата ни е регистрирана по ДДС разбира се. Друг е въпроса, че сървърите са в Германия.
 
Здравейте
В сходна ситуация съм. На свободна практика и кажи речи зелен в тоя бранш, без фирма или каквото и да е било. Скоро ще представя услугата си пред аудитория. Очаквам около стотина продажби и респективно и толкова транзакции по банков път от различни части на света на стойност 150-400$ всяка, за период от макс месец и после точка. Как да постъпя? Трябва ли ми фирма? Както може да са сто транзакциите така може и да се окажат и десет. Някакви съвети?
 
Това къде се намират сървърите няма никакво отношение към място на изпълнение на сделката. Първо е важно да се определи дали има доставка на софтуер, или на "стандартен софтуер". Защото, ако се предоставя стандартен софтуер, то ще е налице доставка на стока по смисъла на чл. 6, ал.1 от ЗДДС. Ако има доставката на софтуер по смисъла на ЗДДС ще е налице доставка на услуга. Определение на понятието стандартен софтуер е дадено в §1, т. 25 от ДР на ЗДДС.

За определяне на мястото на изпълнение също е много е важно дали получателят на услугата е данъчно незадължено лице, или е данъчно задължено лице. Най-общо, ако получателят на услугата е данъчно незадължено лице то мястото на изпълнение при доставка на услуга ще е мястото, където е установен доставчикът (предполагам България) независимо дали сървърите се намират в Германия, или друга страна. Ако получателят на услугата е данъчно задължено лице то тогава мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където се намира седалището или постоянния обект на получателя, откъдето той извършва своята икономическа дейност.

Ако вие предоставяте услуги с място на изпълнение на територията на друга държава членка, то тогава трябва да се регистрирате по ЗДДС.

Разбира се има и някои изключения, за това е хубаво да си намерите знаещ счетоводител, който да ви даде правилните съвети, по форумите няма да стане.
 
не е необходимо, просто си издаваш фактура. Като минеш прага и се регистрираш , издаваш фактура без начислено ДДС за фирми с ЕС, които да по ДДС
Ако не са регистрирани по ДДС, си издаваш фактури с ДДС .
 
Това къде се намират сървърите няма никакво отношение към място на изпълнение на сделката. Първо е важно да се определи дали има доставка на софтуер, или на "стандартен софтуер". Защото, ако се предоставя стандартен софтуер, то ще е налице доставка на стока по смисъла на чл. 6, ал.1 от ЗДДС. Ако има доставката на софтуер по смисъла на ЗДДС ще е налице доставка на услуга. Определение на понятието стандартен софтуер е дадено в §1, т. 25 от ДР на ЗДДС.

За определяне на мястото на изпълнение също е много е важно дали получателят на услугата е данъчно незадължено лице, или е данъчно задължено лице. Най-общо, ако получателят на услугата е данъчно незадължено лице то мястото на изпълнение при доставка на услуга ще е мястото, където е установен доставчикът (предполагам България) независимо дали сървърите се намират в Германия, или друга страна. Ако получателят на услугата е данъчно задължено лице то тогава мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където се намира седалището или постоянния обект на получателя, откъдето той извършва своята икономическа дейност.

Ако вие предоставяте услуги с място на изпълнение на територията на друга държава членка, то тогава трябва да се регистрирате по ЗДДС.

Разбира се има и някои изключения, за това е хубаво да си намерите знаещ счетоводител, който да ви даде правилните съвети, по форумите няма да стане.


Аз за това много се дразня като ми кажат "е пиши на фактурата каквото искаш, то е важно само сумата и ЕИК-то"..... ходи обяснявай, че като напишеш "модул за Wordpress" и "4 човеко часа прогрмиране / доработка" са 2 различни неща по смисъла на закона.
 
Много го обичам това - намери си знаещ счетоводител :) Аз счетоводител съм намерила - счетоводна къща. Но за себе си знам че предпочитам да правя повече проверки и не се доверявам на сляпо. За това и има форуми за обмяна на мнения.
Благодаря много за коментарите! Още по-малко ми е ясно вече :)
 
@mazoku "Аз счетоводител съм намерила - счетоводна къща."

Първо, след като сте си намерили знаещ счетоводител за какво въобще питате, вярвайте им. Второ, след като имате някакви съмнение в счетоводството ви, не знам защо питате за счетоводен въпрос във форум за предприемачи и очаквате да получите еднозначен и смислен отговор. Обмениха се мнения, но вие си нямате понятие от това което питате и няма как да прецените на кои отговори може да се доверите и на кои не.

Има счетоводни форуми, някои по-добри други по-лоши, но това не е сложен въпрос и със сигурност ще получите достатъчно компетентни отговори (ако им се отговаря) и тогава може да ви се изясни колко компетентна е счетоводната къща, която сте си наели.
 
Много е забавно. Не е сложен въпросът.
И точно на такива несложни въпроси виждам няколко коренно противоположни мнения. Аз наистина нямам представа но ако 3-ма счетоводители кажат 3 различни неща аз какво правя? Имам приятели счетоводители, консултирах се с тях и интересното е, че не са сигурни. Как тогава въпроса не е сложен, ако хора които се занимават с това не са сигурни.
И да аз не разбирам какво питам. Аз разбирам от програмиране. Ма на, вместо това се занимавам с лай@. И бюрокрация. И ми се подиграват че не разбирам.
 
В писмото пише същото което ви написах по-рано и аз. Както виждате няма нищо сложно във въпроса ви, а това писмо го дайте на тримата счетоводители които са ви казали различни неща и този въпрос за тях е сложен. За да имате конкретен отговор трябва да имате конкретен случай. Когато задавате общ въпрос то при него има много хипотези и за това няма как да ви се даде точен отговор, а има различни възможни отговори. И това пак ни води до можещия и знаещ счетоводител /който вие изглежда сте си намерили/.

И не ви се подигравам, че не разбирате от дадена материя. Просто ви обясних, че когато не разбирате дадена материя няма как да прецените кой ви дава верен отговор и кой ви заблуждава. Предполагам, че ако имате съмнения по отношение на нещо в програмирането няма да си задавате въпроса в счетоводен форум. По същата логика ако имате счетоводен въпрос и искате да получите смислен отговор го задайте в счетоводен форум /не че и там няма набедени специалисти/. Тези които знаят освен отговор ще ви дадат и обосновка защо е така.
 

Горе