Търговски марки и как се застраховате да не ви пишат по новините?

lqllqlq

Well-Known Member
В няколко теми попаднах на дискусии за за авторски права и реших да питам нещо, което съм се присетил от няколко дни:
Във верига оптики продават и маркови слънчеви очила. Модел Кристиан Диор (марката е произволна, за да онагледя примера) се продава 450лв. Същият модел в ebay е 60 лири, което е почти 150лв. Замислих се следното: ако аз внасям очила и ги продавам онлайн, то шанса да бъда налазен от кибер нинджите от някой отдел за борба с нещо си е напълно реален. От друга страна не съм прочел някоя оптика да е отарашена.
Купувайки си очила от оптиката може би ще получа сертификат за нещо си, но няма много варианти за проверка. В повечето случай ти казват, че ако има проблем да идеш при тях, което е просто търговска гаранция, а не доказан произход.
Предлагайки очила онлайн би следвало да си готов при нужда да докажеш, че имаш правото да ги продаваш, което освен с документ за внос няма как да направиш, защото той удостоверява произход. А се съмнявам някой да иска същото от оптиката.
И накрая, за да е кашата пълна, имаме и понятието "паралелен внос", т.е дори някой да има правата за марката у нас, това не значи, че си длъжен да купуваш от него, което пък е почти сигурна предпоставка за проблеми, защото той по всяко време може да те репортне на някоя институция и да те остави да се гърчиш.
Всичко написано по-горе е за маркови очила, но важи с пълна сила за всички маркови стоки.
Ако поръчвам от спортдайрект и продавам в моя магазин спортните стоки, които са и маркови, как доказвам, че имам право да ги продавам?

Има ли някой сред вас с опит в подобна сфера, не само за очилата, а по принцип с световни търговски марки да хвърли малко светлина?
 
От: Търговски марки и как се застраховате да не ви пишат по новините?

Доколкото съм чувал в Слънчев бряг на разни барачки/сергийки/магазинчета или както там им викаш са им праскали глоби по няколко хиляди лева, защото продавали няколко чифта чорапи, на които пишело Адидас, а нямали някакви документи, които да удостоверяват правото им да продават марката. Не гарантирам за истинността на инфото, споделям това, което са ми казвали.
 
От: Търговски марки и как се застраховате да не ви пишат по новините?

И аз за това питам за мнение - за сергия или в интернет закон има, а глоби още повече. За магазин в МОЛ-а нещата са различни. Защо и как?
 
От: Търговски марки и как се застраховате да не ви пишат по новините?

Лялята - по тази тема съм писал доста - Ако стоката си я закупил от ЕС нямаш никакъв проблем да я продаваш в БГ и никакви нинджи не могат да те притесняват.
Ако стоката я внесеш извън ЕС можеш да имаш проблеми, ако не си подсигуриш някакви документи че си я придобил от ЕС (купуваш си по официален път няколко бройки и после си продаваш твоите) това обаче може да мине само ако стоката която си внесъл е същата която е произведена за ЕС пазара (тоест ако внесеш телефони Нокиа с арабски букви на цифрите е много вероятно да не мине номера).

Всичко това се отнася за оригинални стоки - за ментетата на Адидас няма значение от къде си ги купил :)
 
От: Търговски марки и как се застраховате да не ви пишат по новините?

Лялята - по тази тема съм писал доста - Ако стоката си я закупил от ЕС нямаш никакъв проблем да я продаваш в БГ и никакви нинджи не могат да те притесняват.
Ако стоката я внесеш извън ЕС можеш да имаш проблеми, ако не си подсигуриш някакви документи че си я придобил от ЕС (купуваш си по официален път няколко бройки и после си продаваш твоите) това обаче може да мине само ако стоката която си внесъл е същата която е произведена за ЕС пазара (тоест ако внесеш телефони Нокиа с арабски букви на цифрите е много вероятно да не мине номера).

Всичко това се отнася за оригинални стоки - за ментетата на Адидас няма значение от къде си ги купил :)
Така е - има много писано. Аз си мислех в другата насока: не как да извъртиш и да прикриеш внос извън ЕС, а по-скоро може ли да си малък бизнес и въпреки това да си работиш легално. Имам предвид следната ситуация: за да продаваш онлайн Адидас или очила Диор трябва да сложиш снимка, името и тн, които са все запазени марки. За да ползваш запазени марки и техни изображения трябва да имаш права. Нима купувайки Адидас от ЕС, с цената на стоката получаваш и правата?
ПС. Моля да ме извините ако задавам малко объркани или глупави въпроси, но в тази насока съм много бос.
 
От: Търговски марки и как се застраховате да не ви пишат по новините?

Нямаш никакъв проблем да ги снимаш и да ги сложиш на сайта - както и да използваш името на производителя - Пак повтарям стига да си на 100% сигурен че стоката е оригинална и си се подсигурил с документи за придобиването и а не от как ти дойдат на проверка да ходиш да ги търсиш.
Също така е хубаво стоката да я държиш на адрес различен от регистрацията на фирмата за да избегнеш злоупотреби от типът - я сега да я вземем тая стока докато проверим дали са ти редовни документите и тн.

Изключителните права на Производителя (носителят на правата върху търговската марка) се изчерпват до пускането от него на дадена стока на даден пазар - Тоест ако Нокиа пуснат нов модел в магазините на ЕС от този момент натам те нямат право да определят кой има право да придобива и продава този модел на този пазар. Ако обаче моделът е пуснат само в ЕС а някой го купи от ЕС и почне да го продава в Щатите където този модел не е пуснат на пазара може да бъде съден ако на фирмата и се занимава.
 
От: Търговски марки и как се застраховате да не ви пишат по новините?

Разбрах. Остава другото - има ли вариант, в който да си сигурен в произхода на стоката? Май никога не можеш да си...
И що за измислица са сертификатите, които издават към определени маркови продукти? Реално никога не можеш да си 100% в продукта, а какво остава за листче хартия, което наричат сертификат.
 
Има евро директива за свбодно движение на стоки и услуги в ЕС (оригинални) купувайки от легитимен дистрибутор някъде в ЕС и получавайки съответните документи

понякога собственика на марката се прави малко и не дава легитимни дистрибутори да продават в други страни а искат да пренасочват клиентите към локални дистрибутори... ама за малки бройки не стават проблеми...

Лично аз ако правех магазин за такива неща където локалните дистрибутори понякога правят проблеми щях да изшляпам един текст че стоката е придобита от еди кой си дистрибутор в ЕС и да кача сканирани документите да се отварят като картинка :) това отделно ще подобри конверсията щото клиентите ще са по сигурни че си купуват оригинал...

пп за очила от Ебаи малко се съмнявам да са оригинални да знаеш...
 
Re: От: Търговски марки и как се застраховате да не ви пишат по новините?

Разбрах. Остава другото - има ли вариант, в който да си сигурен в произхода на стоката? Май никога не можеш да си...
И що за измислица са сертификатите, които издават към определени маркови продукти? Реално никога не можеш да си 100% в продукта, а какво остава за листче хартия, което наричат сертификат.

за фалшиви стоки наказанието е много по малко отколкото за фалшиви документи... един вид вместо да изпишеш вежди ще извадиш очи...

не става думи сертификат а за фактури за който може лесно да се проверят като звъннат на фирмата която е дистрибутор в друга държава в ес (няма да навлизаме в подробности за) ваиес итнт че НЕ съм експерт
 
От: Re: Търговски марки и как се застраховате да не ви пишат по новините?

Има евро директива за свбодно движение на стоки и услуги в ЕС (оригинални) купувайки от легитимен дистрибутор някъде в ЕС и получавайки съответните документи

Лично аз ако правех магазин за такива неща където локалните дистрибутори понякога правят проблеми щях да изшляпам един текст че стоката е придобита от еди кой си дистрибутор в ЕС и да кача сканирани документите да се отварят като картинка :) това отделно ще подобри конверсията щото клиентите ще са по сигурни че си купуват оригинал...

пп за очила от Ебаи малко се съмнявам да са оригинални да знаеш...

Това да сложиш документи за произход определено е плюс.
И аз се съмнявам колко са оригинални от ebay, но какво пречи същите просто да се препродават и в една оптика? Реално нищо.
 
От: Търговски марки и как се застраховате да не ви пишат по новините?

Нищо не пречи да продават и ментета в оптиките и докато не ги натопи някой нямат проблем.

Не е задължително да си сигурен че са оригинални ако имаш читави документи за придобиване от читава фирма в ЕС (тоест имаш документ не че ти продават очила а че ти продават конкретно очила Диор и то еди кой си модел) - в най лошият случай ще ти ги конфискуват може и някоя глобичка да отнесеш.
 
Re: От: Re: Търговски марки и как се застраховате да не ви пишат по новините?

Това да сложиш документи за произход определено е плюс.
И аз се съмнявам колко са оригинални от ebay, но какво пречи същите просто да се препродават и в една оптика? Реално нищо.

Поякога ви се чудя... реално сериозен бизнес ли си тръгнал да правиш или тръгашка история да продадеш няколко чифта с голям марж... специално в случая това е продукт който е насочен към високоплатежния сегмент който държи на марката... щото не става дума за качество като даваш пари за дизайнерска марка... за по малко пари може да си позволиш очила (не мога да се сетя скиорската марка слънчеви очила - точно слънчеви а не скиорски който освен че предпазват УВ очите бяха със някакви "стъкла" от лексан мисля който удържа на камъче изтреляно от скиора пред теб - ако случайно се случи

Ментетата за хора който искат да гъзареят и да дадът по малко пари верно че такива бол в бг ама на тях НЯМА да продадеш с голям марж

Аз лично ако играех с маркови стоки във високия сегмен щях да създам магазин където всичко да е със сертификати за произход с някаква не надута цена и да пробвам освен със сео и ппц да създам бранд на магазина - като набивам че всичко е доказано марково ... вирал кампания би се получила доста добре с нещо такова
 
Последно редактирано от модератор:
От: Re: От: Re: Търговски марки и как се застраховате да не ви пишат по новините?

Аз лично ако играех с маркови стоки във високия сегмен щях да създам магазин където всичко да е със сертификати за произход с някаква не надута цена и да пробвам освен със сео и ппц да създам бранд на магазина - като набивам че всичко е доказано марково ... вирал кампания би се получила доста добре с нещо такова

Това е правилният начин и никой не спори за това.

Поякога ви се чудя... реално сериозен бизнес ли си тръгнал да правиш или тръгашка история да продадеш няколко чифта с голям марж... специално в случая това е продукт който е насочен към високоплатежния сегмент който държи на марката... щото не става дума за качество като даваш пари за дизайнерска марка... за по малко пари може да си позволиш очила (не мога да се сетя скиорската марка слънчеви очила - точно слънчеви а не скиорски който освен че предпазват УВ очите бяха със някакви "стъкла" от лексан мисля който удържа на камъче изтреляно от скиора пред теб - ако случайно се случи

Ментетата за хора който искат да гъзареят и да дадът по малко пари верно че такива бол в бг ама на тях НЯМА да продадеш с голям марж

Само да уточня - както в началото посочих, очилата и конкретната марка ги дадох само за да онагледя примера към въпроса си. А пък въпросът ми се породи от посещения в оптики в търсене на очила и сблъсъка ми с цените на "марковите". Никога не ми се е налагало да търся или мисля в насока "ако стартирам този бизнес, искам да гоня клиенти във висок ценови клас и да налагам бранд като синоним на търговец предлагащ скъпа, но маркова стока, то от къде да купя за да мога и аз да предложа адекватност по отношение доказаност на марка и произход". Но както споменах след посещението си се замислих и реших да се допитам.
Дали ще са очила, чанти от крокодил или черга от зебра - няма никакво значение.
 

Горе