ФБ реклама за 2ц за клик - към сайт. Критики, коментари фийдбек...

lowriderzzz

Well-Known Member
Здравейте!

В тази тема искам да споделя резултати от една скорошна кампания, която пуснах във Фейса и да ви помоля да дадете своето мнение, коментари и критика (градивна) спрямо това.

Ето по-подробно как и какво тествах и как докарах 3 цента за сайт клик за една от версиите на рекламите.

Сайта, който рекламирах е този. А самата страница към която водих посетителите беше тази. С идеята да се запишат в имейл листата, като изтеглят нещо безплатно.

Като цяло основно тествах на веднъж между 2 целеви аудитории, 2 текстови описания и 4 различни изображения, което общо прави 16 вариации на рекламата.

Тестването протече за около 24 часа, изцоца ми $30, и всичко на всичко събрах 18 лийда в имейл списъка, след което реших да спра кампанията. Реално крайния резултат не е никакъв (в крайна сметка са важни продажбите и bottom line-a), но поне мисля, че намерих ефективна реклама, която бих могъл да използвам за напред.

В малко по-голяма подробност целевите аудитории бяха мъже, от България и UK(българи) между 25-40 години с look a like сходност на вече съществуващите ми клиенти 3% за едната аудитория и 6% за другата. Който не е наясно какво е това последното да пита - ще му обясня.

Текстовото описание в единия случай беше въпрос: "Искаш ли да... еди си какво..? Тогава посети сайта...", а в другия случай беше просто твърдение: "Научи как да... еди си какво... и посети сайта..."

А изображенията представляваха различни вариации на нещо като ТОВА. Общо 4 вида - с различен цвят/бекграунд и различно позициониране на елементите в изображението.

И сега най-интересното - общата статистика.

712jvX.png


Та... отново - защо я пуснах тази тема? Не чак толкова да се хваля - защото не е кой знае какво, а по-скоро да проверя и да сверя кой какво смята и какви са вашите резултати от подобен опит.

Също и да си отговоря на някои неща, едно от които е: Не мога да разбера Averadge CPC ми го дава $0.02 докато Cost Per Website Click ми го дава $0.03. Защо има разминаване и какво значи? Дали че средната цена за клик където и да е по рекламата (like, share etc.) е 2ц, а цената за клик точно към сайта е 3ц ?

Освен това - вариация на рекламата не е най-оборотната. Т.е. най-евтино струващата е, но не е най-кликаната.

Според вас, коя е по-добър избор за по-дълготраен период? Дали тази, която има повече кликове, но е по-скъпа или тази която ми харчи минимални разходи, за да мога с определения бюджет да събера повече кликове евентуално?

Ще се радвам да споделите своето мнение, разбира се ще е по-добре да имате опит в областта, за да не става просто говорилня, а по-така полезна дискусия, да може да научим нещо един от друг аджеба.

Поздрави!
 
От: ФБ реклама за 2ц за клик - към сайт. Критики, коментари фийдбек...

Като гледам не ти е ОК CTR-а... при моите кампании са между 3-10%, а при теб няма 1%. Според мен таргетирането ти нещо не е добро. Също така, не знам дали най-добрият ти таргет са мъже? Съвети за срещи ми звучи като сайт за самотници... защо не таргетираш към "Необвързани", които са харесали разни сайтове за запознанства? Понякога ниската цена не е оправдана. Например, да... имаш 3 цента за клик, обаче конверсията е никаква. Представи си да удвоиш бюджета със строго таргетирани... но да получиш добра конверсия?

Защо ти дава 0.02? Защото взима всички видове кликове. Доколкото помня тук се включват лайкове, цъквания върху някакъв линк в описанието и всякакви кликове. А цената 0.03 е общата цена, която си изхарчил делено на броя кликове към сайта ти...
 
От: ФБ реклама за 2ц за клик - към сайт. Критики, коментари фийдбек...

Мерси за отговора.

Имаш право за ниската цена и таргетирането. Таргетирам съм мъже само, Single, защото сайта е със съвети за мъже, но виж това да ги отсея по това, че са харесали сайтове за запознанства не се бях сетил.

Не знам обаче как да го направя, защото в графата интереси като им дам, не ми показва нищо, когато например напиша aha.bg. В смисъл не ми показва, че съществува подобен интерес, само dating като цяло. А мисля, че ФБ не дава да таргетиращ хора, които са харесали определена страница освен ако нямаш админски достъп до нея. :)
 
Последно редактирано:
От: ФБ реклама за 2ц за клик - към сайт. Критики, коментари фийдбек...

Наистина CTR е доста нисък. Проследи си от къде ти идват конверсиите. Кликове, цена на клик според мен не са фактор, важна е конверсията. Аз около 25 дни държах реклама на 0.01 цента на клик. С 5 долара съм стигал до 430-450 клика на ден. И аз не знам на какво се дължи това, при положение че таргета ми е горе-долу като други реклами и криейтива също.
 
От: ФБ реклама за 2ц за клик - към сайт. Критики, коментари фийдбек...

Наистина CTR е доста нисък. Проследи си от къде ти идват конверсиите. Кликове, цена на клик според мен не са фактор, важна е конверсията. Аз около 25 дни държах реклама на 0.01 цента на клик. С 5 долара съм стигал до 430-450 клика на ден. И аз не знам на какво се дължи това, при положение че таргета ми е горе-долу като други реклами и криейтива също.

Какво имаш предвид под това от къде идват конверсиите ?
 
От: От: ФБ реклама за 2ц за клик - към сайт. Критики, коментари фийдбек...

Какво имаш предвид под това от къде идват конверсиите ?
Коя от рекламите ти конвертира по-добре. Предполагам не може всички да са не едно ниво, винаги има една която да прави повече конверсии. Тази, която прави повечето конверсии изкопирай леко таргет групата и криейтива на рекламата. Аз поне така правя понякога и дава резултат.
 
От: От: ФБ реклама за 2ц за клик - към сайт. Критики, коментари фийдбек...

Коя от рекламите ти конвертира по-добре. Предполагам не може всички да са не едно ниво, винаги има една която да прави повече конверсии. Тази, която прави повечето конверсии изкопирай леко таргет групата и криейтива на рекламата. Аз поне така правя понякога и дава резултат.

Тази с повече конверсии имаш предвид по-големия CTR% нали?
 
От: От: ФБ реклама за 2ц за клик - към сайт. Критики, коментари фийдбек...

Тази с повече конверсии имаш предвид по-големия CTR% нали?

Имам предвид, тези които изпълняват някакъв call to action. Например - покупка, регистрация, взимане на майл и т.н. Ако някоя от рекламите ти се представя по-добре в това отношение, взаимствай настройките и криейтива и пак я изпозлвай. Пак казвам така аз правя понякога, но не винаги е супер успешно.
 
От: От: ФБ реклама за 2ц за клик - към сайт. Критики, коментари фийдбек...

Имам предвид, тези които изпълняват някакъв call to action. Например - покупка, регистрация, взимане на майл и т.н. Ако някоя от рекламите ти се представя по-добре в това отношение, взаимствай настройките и криейтива и пак я изпозлвай. Пак казвам така аз правя понякога, но не винаги е супер успешно.

То как да определя коя изпълнява CTA примерно записване в мейл листа, при положение, че всички водят към един и същ линк. Всяка реклама води Х посетители към линка от сайта, но от тях различен брой се записват в последствие, но как може да се разбере колко от коя реклама са се записали. Пиксел ли трябва да слагам или какво там?
 
От: ФБ реклама за 2ц за клик - към сайт. Критики, коментари фийдбек...

Вържи ги с аналитикса на гугъл и ползвай url builder. Колкото до пиксела мисля, че винаги е добре да го има. Няма да навреди :)
 
От: ФБ реклама за 2ц за клик - към сайт. Критики, коментари фийдбек...

Без пиксела няма как - все пак не искаме да показваме реклама на тези, който са оставили мейла.
Иначе след като се направи ad set-a аз лично дублирам посланието и всичко само където сменям снимката и така разбирам кое е най-вървежното.
 
От: ФБ реклама за 2ц за клик - към сайт. Критики, коментари фийдбек...

Вържи ги с аналитикса на гугъл и ползвай url builder. Колкото до пиксела мисля, че винаги е добре да го има. Няма да навреди :)

Имам аналитикс на сайта. Това URL builder е нещо като тракинг пиксел, само че за аналитикс така ли? До колкото прочетох в нета и разбрах, трябва да го инстална първо и после пак да пусна кампаниите отново. Ако искам сега да ги тракна вече като свършили май няма да стане а?
 
От: От: ФБ реклама за 2ц за клик - към сайт. Критики, коментари фийдбек...

Мерси за отговора.

Имаш право за ниската цена и таргетирането. Таргетирам съм мъже само, Single, защото сайта е със съвети за мъже, но виж това да ги отсея по това, че са харесали сайтове за запознанства не се бях сетил.

Не знам обаче как да го направя, защото в графата интереси като им дам, не ми показва нищо, когато например напиша aha.bg. В смисъл не ми показва, че съществува подобен интерес, само dating като цяло. А мисля, че ФБ не дава да таргетиращ хора, които са харесали определена страница освен ако нямаш админски достъп до нея. :)

Като цяло при интересите е малко по-сложно. Ако страницата има над 50к и се показва. В краен случай, таргетирай хора, които се интересуват от Любов, Съновници, Хороскопи и всякакви податливи. Мисля, че те ще са най-точният ти таргет.
 
От: ФБ реклама за 2ц за клик - към сайт. Критики, коментари фийдбек...

Без пиксела няма как - все пак не искаме да показваме реклама на тези, който са оставили мейла.
Иначе след като се направи ad set-a аз лично дублирам посланието и всичко само където сменям снимката и така разбирам кое е най-вървежното.

Да де, то и аз така правя - на ниво ad set им променям текстовото описани, а на ниво ads - различни снимки, ама идеята е както каза колегата е да се разбере, коя вариация вади най-много CTA.

Пък пиксела, то ясно, че с него мога да отсея после тези дето вече са се запислали. :)
 
От: От: ФБ реклама за 2ц за клик - към сайт. Критики, коментари фийдбек...

Като цяло при интересите е малко по-сложно. Ако страницата има над 50к и се показва. В краен случай, таргетирай хора, които се интересуват от Любов, Съновници, Хороскопи и всякакви податливи. Мисля, че те ще са най-точният ти таргет.

И това става, макар че си спомням че преди бях правил някакви опити да таргетирам такива дето се интересуват от Психология и Философия (пак мъже, single, м/у 20-40) ама май нямаше много ефект.

Всъщност колкото повече интереси и демографски опции са отметнати, толкова повече ФБ намаля цената за клик и повишава CTR% или не е това принципа?

Не разбрах също какво имаш предвид под това:
Ако страницата има над 50к и се показва.
Коя страница и къде да се показва ?
 
От: ФБ реклама за 2ц за клик - към сайт. Критики, коментари фийдбек...

В интереси. Може да таргетираш.
 
От: ФБ реклама за 2ц за клик - към сайт. Критики, коментари фийдбек...

Имам аналитикс на сайта. Това URL builder е нещо като тракинг пиксел, само че за аналитикс така ли? До колкото прочетох в нета и разбрах, трябва да го инстална първо и после пак да пусна кампаниите отново. Ако искам сега да ги тракна вече като свършили май няма да стане а?

Това видео май ще ти помогне.
https://www.youtube.com/watch?v=-wRWFkTucXE
Не съм пробвал на действаща реклама да го слагам, но нищо не ти пречи да опиташ. Може и да стане и да започне да отчита взаимодействието.
 
От: ФБ реклама за 2ц за клик - към сайт. Критики, коментари фийдбек...

Това видео май ще ти помогне.
https://www.youtube.com/watch?v=-wRWFkTucXE
Не съм пробвал на действаща реклама да го слагам, но нищо не ти пречи да опиташ. Може и да стане и да започне да отчита взаимодействието.

Интересно - ще го пробвам при следващата кампания.

Мерси :)
 
От: ФБ реклама за 2ц за клик - към сайт. Критики, коментари фийдбек...

A между другото какво ще кажете за Potential Reacha? Т.е. дали е по-добре да е с повече Potential Reach (20 000 - 50 000) или по-малко ( 2000-5000), когато таргетирам групата.

Това оказва ли влияние на CPC -то?

Защото сега като си промени малко тергет групата, наблъсках повече интереси, от които смятам, потенциалните фенове се интересуват, както посъветвахте. Но Potential Reach-a падна драстично. От 34 000 за едната група - падна до към 8000 и от 17 000 за другата падна до към 4000.

Лично мен не ме бърка това, стига да са абсолютно таргетирани. Ако с 4000-5000 мога да докарам по-добра конверсия, то тогава и толкова са си достатъчно.

Споделете какви са вашите наблюдения при вашите ниши и кампании.
Поздрави :)
 
От: ФБ реклама за 2ц за клик - към сайт. Критики, коментари фийдбек...

Аз винаги гледам когато таргетирам да не разпростирам много много. Средно от 2000-8000 са ми потенциално достигнатите. То си зависи и с какви пари залагаш на бюджет.
 

Горе