Фирмен профил в epay.bg

mvmrik

Well-Known Member
До сега им гледах сайта, но не можах да намеря информацията която ми трябва. Та знам че тук има хора които най-вероятно ползват такива услуги и може да знаят.

Мисълта ми е, че искам освен по банков път да получавам пари и през epay.bg. Виждам че има регистрация на фирмен профил, но това какво означава - трябва ли да сключвам някакъв договор и да откривам нещо като фирмена сметка? Целта ми е да може после преводите да се водят приход на фирмата и да няма някакви проблеми със счетоводството.

Не можах да намеря информация как става цялата работа, има ли някакви такси? Какви документи са нужни и т.н.
 
Трябва да сключиш договор с тях. Ще ти искат документи за регистрация на фирмата. Може и с куриер, няма нужда да ходиш до там. Някъде из менютата в акаунта имаше "Заявка за регистрация като търговец" или нещо такова. Май е от там. Най-добре им звънни по телефона.
 
От: Фирмен профил в epay.bg

Здравей,

това, което ти трябва се намира на този адрес: https://epay.bg/?page=front&p=ms2

Подписва се договор в 2 екземпляра и се пращат. Разбира се, правиш нормална регистрация, като от профила/услуги правиш заявка за търговско лице. След като получат договора ще ти активират статуса "Търговски акаунт"(Статус: Регистриран търговец) и си готов.

Все пак за по-подробна информация се свържи с тях по телефон и им кажи да те свържат с търговския отдел.

Поздрави!
 
От: Фирмен профил в epay.bg

ОК, ясно, но там искат някаква техническа връзка да се изгражда. Аз искам просто да сложа един бутон и като плати някой да ми влиза в сметката. Също така не разбрах дали има някакви такси.
 
Никой не те задължава да правиш техническа връзка. Може просто да си вземеш готов бутон от акаунта. Такси има, ама колко са не знам.
 
От: Фирмен профил в epay.bg

Такса има само за ePay Свят, което на практика е Борика и ще може да чарджиш и кредитни карти. За целта се подписва едно допълнително споразумение към договора. Но най-добре им се обади и говори с тях. Човека, с когото аз контактувам е много отзивчив...
 
От: Фирмен профил в epay.bg

Мерси, ще им звънна и ще се разберем. А как стои счетоводния въпрос - аз имам фирмена сметка в ЦКБ и си имам поща, която давам на счетоводителката. От epay дали ще е същото или трябва и нещо друго? Ако разпечатам самите плащания - ще вършат ли работа за счетоводството?
 
От: Фирмен профил в epay.bg

За да поема плащания от кредитни карти има годишна такса от 200лв. към Epay.bg. Относно счетоводството - няма да имаш проблем, те работят тясно свързано с ЦКБ.
 
От: Фирмен профил в epay.bg

Правиш си бутони от акаунта, не ти трябва много висока техническа грамотност. Относно помощта и документацията, ако ти се налага да правиш нещо по-сложно е много оскъдна.
 
От: Фирмен профил в epay.bg

Оправих се, оказа се че може и без договор, след като имам електронен подпис. Просто го регистрирах и вече съм ниво 3, без лимити. Дадоха ми и IBAN към микросметката. Плащане с кредитни карти може да стане от тук - https://www.epay.bg/credit_wt.cgi , така го добавих също и epay бутон съм сложил. Остана само проблема с банкомата - има плащане през банкомат, но лошото е че не получавам никаква информация. Вчера тествах и се получава само "Плащане от АТМ", въобще не може да се разбере от кой е пратено.
 
От: Фирмен профил в epay.bg

Добре, всичко е точно за сега и профила ми е готов. Въпроса ми сега е как да издавам фактури, в смисъл какво да пиша в графата за вид плащане. Досега съм издавал само при банков превод и като вид плащане давам "по сметка" и самата сметка. С epay как стои въпроса и какво да пиша там?
 
От: Фирмен профил в epay.bg

Пишеш Банков превод, защото тези пари дефакто влизат после в банковата ти сметка. Аз го правя по този начин и нямам проблеми.
 
От: Фирмен профил в epay.bg

Пишеш Банков превод, защото тези пари дефакто влизат после в банковата ти сметка. Аз го правя по този начин и нямам проблеми.

Влизат в микросметката парите. Вярно че са дали някакъв IBAN на микросметката, но до колкото разбрах това не е истинска банкова сметка, а е просто за да може да се получават пари по банков път.
 
От: Фирмен профил в epay.bg

Да, но дефакто тези пари после ги дърпаш във фирмена банкова сметка нали? Ако е така "банков път" е решението ти.
 
От: Фирмен профил в epay.bg

До сега не съм прехвърлял никъде, седят си в epay. Значи искаш да кажеш от epay да ги пратя към другата ми фирмена сметка и на фактурата да я дам нея ли? Така няма ли да се получи някакво разминаване, защото аз ще дам фактура с тази сметка, но фактически клиента е пратил през epay и за това си мисля. Той как после ще го отчете това като разход, като няма да има документ за превод в тази банкова сметка, а ще има за epay?
 
От: Фирмен профил в epay.bg

Точно така е при мен. Информирал съм се, защото всеки ден имам плащания по този начин и до сега нямам клиент, който да е имал проблем с осчетоводяване.

Аз също имах тези въпроси и затова питах, както счетоводителя ми така и оператора на inv.bg и ми казаха да процедирам така.
 
От: Фирмен профил в epay.bg

Влизат в микросметката парите. Вярно че са дали някакъв IBAN на микросметката, но до колкото разбрах това не е истинска банкова сметка, а е просто за да може да се получават пари по банков път.

Отиди в офис на ЦКБ с този IBAN и необходимите реквизите на фирмата (печат, актуално състояния и лична карта) и пробвай да изтеглиш парите на каса. Ще видиш, че си е много реална тази банкова сметка. Дори можеш да получаваш пари по нея без да са през ePay.
 
От: Фирмен профил в epay.bg

Момент да уточня какво точно имам предвид. Аз имам друга фирмена сметка в ЦКБ и сега като си направих фирмения профил в epay ми дадоха съвсем различна сметка и имам 2 в момента. Та като пратя на някой фактура, който ми е платил в epay коя предлагате да въведа във фактурата, тази от epay или другата? Там е работата че питах счетоводителката ми за такова прехвърляне към другата и ми каза че не може, за това ви питам и вас.
 

Горе