Хайде на хорото :) 3-4 хиляди лева :)

BRAIN_PAIN

Well-Known Member
Хайде и аз да се пусна на хорото за темите с парите :) Та скоро ще имам достъп до 3-4 хилки и желанието ми е да ги вложим в създаването на някакъв офлайн бизнес, който да ангажира цялото семейство и същевременно да не е загуба на пари, нерви и време :) Може да не е офлайн, може и да е онлайн, ако имате нещо интересно споделете :)

Ще ви бъда благодарен ако споделите своите виждания за малък фамилен бизнес, ще ви бъда благодарен и за вашите предложения, идеи, коментари и офтопик :D :D

Не са много пари, но ми трябва някакво виждане на нещата от различни гледни точки и различни хора, за да мога да преценя дали си заслужава да се прави нещо с тази не толкова голяма сума :)
 
Няма универсална рецепта - нито за онлайн, нито за офлайн бизнеса. Гледам, че си от Русе. Няма как някой, който не е от града да ти даде идея за печеливш бизнес. Огледай се и търси НИША. Какво ви липсва там в Русе, което го има другаде и е успешно? Какво може да прави майка ти, баща ти? Имат ли някакви специфични умения, които могат да се приложат в бизнеса или ще ги ползваш като общи работници?
3-4 к са много малка сума. Измисли добър бизнес план, тегли заем от още поне 5 к и почвай. :)
 
От: Хайде на хорото :) 3-4 хиляди лева :)

С каквото и да се захванеш, ако то е в сърцето ти независимо в колко натоварена ниша си ще успееш :) Така че седни и се замисли какво можеш и какво си правил с кеф винаги и се захвани с това. Ако тук един ти напише продавай семки, а друг ти каже направи си сладкарница дори и да го направиш гаранцията ти за успех е минимална :)
 
От: Хайде на хорото :) 3-4 хиляди лева :)

Здравей,

По принцип не пиша в такъв род теми, но когато видях коментара за румънците, реших, че може да ти споделя една нишичка:
- Румънците, както и ние българите купуваме автомобили втора употреба, обаче регистрацията на автомобил втора употреба в Румъния е доста скъпа, затова много румънци предпочитат да закупят и регистрират колата тук в България. "Може би, ако им "помагаш" в легализирането и документацията те ще ти заплащат хонорар за услугата"

Това е доста често срещано явление в регион Добрич и Варна, затова, не виждам проблем да направиш опит и в Русе (съмнявам се да си първият обаче!) - Естествено това е хибрид от офлайн/онлайн ниша, което ще позволи включването на целия ти семеен екип.

Отново искам да подчертая, че това е идея и нищо повече, гаранции не мога да ти дам, а и да можех не бих го направил! Естествено, можеш да адаптираш идеята към друг такъв вид услуги.


Поздрави,
Борисов
 
От: Хайде на хорото :) 3-4 хиляди лева :)

Бизнесът в Русе в момента е много зле :) Безработицата е голяма, фирмите които изнасят продукция са добре, защото те си имат постоянни поръчки от европейски клиенти, но тези другите фирми като гледам много са зле :) Съкращават хора, за 1 работно място по 300 човека кандидатстват за 2-3 дена, не плащат заплати, ебават се с хората :) Направиха няколко МОЛА уж за румънците, ама стоят празни и скоро няма да се напълнят според мен :) Че на всичкото от горе строят още и по-големи. Така, че нещо което го няма не е гаранция, че като се направи ще върви :) Или нещо успешно в друг град също :) Но благодаря на тези, които писаха по темата за сега. Доста плод за размисъл ми дадохте. Относно колите и румънците има доста хора, които го предлагат тези услуги, трудно ще ми е да пробия там :) Относно това което обичам да правя ами нали пробвах с това, но пак не се получава. Това, че някой обича да свири на китара примерно, незначи че ще е добър и успешен китарист :) Благодаря ви за мненията до сега, дано да има и други, които да споделят как е в техният град ситуацията и какво предприемат фирмите :) Надявам се да стане интересна дискусия за бизнес идеи, решения на проблеми и реални възможности :)
 
От: Хайде на хорото :) 3-4 хиляди лева :)

Виж какво се търси,после какво се предлага и си направи равносметката. Проучването на пазара е основата, на която трябва да стъпиш.
 
От: Хайде на хорото :) 3-4 хиляди лева :)

Виж какво се търси,после какво се предлага и си направи равносметката. Проучването на пазара е основата, на която трябва да стъпиш.

Какви са най-подходящите методи за проучване на пазара според вас :)
 
От: Хайде на хорото :) 3-4 хиляди лева :)

Да не значи, че ще е успешен китарист, но със сигурност с лекота би могъл да продава китари ;) Освен любов се иска и постоянство :)
 
От: Хайде на хорото :) 3-4 хиляди лева :)

В учебниците пишат за маркетинг, но не дават готови решения за това как да се прави на практика.
 
От: Хайде на хорото :) 3-4 хиляди лева :)

3000 са ти точно достатъчни да си събереш багажа в сака и да си биеш камшика за УК. Бизнеса в момента е толкова умрял в БГ че каквото и да направиш са пари хвърлени на вятъра. Моя позната наскоро реши да направи магазин за хр.стоки на главна улица опитах се да я разубедя но тя не ме послуша мислеше си че ще се включи до 10000лв, тия дни ми се оплака че като са минали 20 000 е спряла да ги брой. А миналата седмица в петък е имала 4лв оборот.
Изводите си прави сам

ПП
Понеже каза че трябва да участва и семейството изпращай им пари то там :) те ще се включат с харченето докато ти гърбиш
 
От: Хайде на хорото :) 3-4 хиляди лева :)

3000 са ти точно достатъчни да си събереш багажа в сака и да си биеш камшика за УК. Бизнеса в момента е толкова умрял в БГ че каквото и да направиш са пари хвърлени на вятъра. Моя позната наскоро реши да направи магазин за хр.стоки на главна улица опитах се да я разубедя но тя не ме послуша мислеше си че ще се включи до 10000лв, тия дни ми се оплака че като са минали 20 000 е спряла да ги брой. А миналата седмица в петък е имала 4лв оборот.
Изводите си прави сам

ПП
Понеже каза че трябва да участва и семейството изпращай им пари то там :) те ще се включат с харченето докато ти гърбиш

Хаххахаха. Ето това е полезен съвет. Наистина май това е най-добрия начин да инвестираш 4К
 
От: Хайде на хорото :) 3-4 хиляди лева :)

В Русе забелязох че има доста обекти за поставянето на кафе машини. Ще те уведомя,че една машина може да закупиш за 1000 лева. Капацитета й за зареждане е 60 лева от който при изразходване на количеството се печели 800 лева. Ако може да намираш обекти (строителни, магазини, оживени места, таксиметрови площадки). Съветвам те да се позаинтерсуваш ако имаш желание.
 
От: Хайде на хорото :) 3-4 хиляди лева :)

Варо не мъти на момчето мозъка за 1000лв може да вземе някой автомат дето е следващият модел след тоя с педалите. И от 60лв зареждане това което може би най най много можеш да изкараш са макс 300 лв и то при идеални условия (да пият само кафе - защото при него е най голяма далаверата) и проблема не е в това проблема е че тези 300 лв печалба ще ги прави за около 2 месеца, ако не намери топ место а нали не си мислиш, че хубавите места седят празни.
 
От: Хайде на хорото :) 3-4 хиляди лева :)

Едно мое познато семейство се захвана с опаковки за слънчоглед и други подобни торбички. Първо работеха за фирма, а след това си направиха своя фирма и започнаха сами, вече години работят само това и са доволни. Обаче говоря за регион от другия край на България, така че не знам дали е приложимо при вас. Тука също е много доходен бизнеса със зеленчуци. Моите съседи имат по една сергия на всеки пазар в близките градове, зареждат сергиите нареждат се всеки от къщата по на една сергия и до вечерта са си продали стоката, само че вече са стари пушки в тоя бизнес и знаят откъде, какво и колко да зареждат. Сега много доходен бизнес е съдействието при пререгистрация на фирмите. Аз като си пререгистрирах моята, имаше на опашката трима младежи с по три фирми за пререгистрация. По 50 лв от фирма вземат и ходят вместо тях да подават документите, не е никаква философия, само иска търпение да висиш по опашките. Много се радваха, че има още над 600 000 фирми за пререгистрация :) Не изисква никаква инвестиция, само се научаваш как се прави, лесно е, после пускаш обяви навсякъде, освен това се оглеждаш за познати с фирми и им отправяш директно предложение и може пък да стане.
 
От: Хайде на хорото :) 3-4 хиляди лева :)

Това със зеленчуците става но предимно в София в провинцията е доста по трудно защото там в градините нямат само банани. Освен това в тоя бизнес трябва да се стават сутрин рано да имаш бус или минимум голямо комби и фирма и тн. 4000 лв зорлем ще му стигнат да стартира.
Второто предложение за пререгистрацията е добра идея за временно решение до края на годината поне, но в Русе може да не са чак такива опашки а и тарифата там вероятно ще е по ниска
 
От: Хайде на хорото :) 3-4 хиляди лева :)

С 3000 лева не си и помисляй да започваш каквото и да е било.Прекалено недостатъчни са за какъвто и да е било офлайн бизнес.И същевремено за онлайн бизнес са предостатъчни.Казвам го от опит.Аз също съм от Русе и преди години имах магазин.Да започне да функционира ми струваше около 40000 лева.След това започнаха да се нижат като хиени един след друг разни проверяващи и се оказа , че проблемите са повече от спечелените пари.Сега парите си ги изкарвам с онлайн бизнес и издържам семейството си, няма хиени да се влачат и спокойствието е голямо.За онлайн бизнес инвестицията е собствената ти глава.Така , че си помисли хубаво.
 
От: Хайде на хорото :) 3-4 хиляди лева :)

Като гледам има доста хора с опит, някои с магазини, други с недвижимо, трети с пазара на ценни книжа. Все хора с истории, които наистина са доста поучителни, за това не мисля, че теми като какво бихте направили с еди колко си лева са тъпи и излишни. Да, можеха да не са толкова начесто задавани. За това се превърна и малко в пародия, както каза Амон. Факт е обаче, че историите са много поучителни и интересни. Аз лично не съм виждал толкова много хора споделящи бизнес начинания. За разлика от инвестора, където всеки ти дава ъкъл, а зад гърба му има портфолио от 20К в акции, което за мен е глупаво.

Искам да дам и аз мнение по въпроса за инвестирането с толкова малък бюджет. С толкова наличен капитал се сещам за малко неща, като следва:

- сайт, който може да се купи, като бизнес, изкарващ не повече от $200 не месец.
- търговия на дрехи, вестници, джундурии, зеленчуци, плодове (бутка, сергия, мисията за магазин с толкова пари е невъзможна).
- количка със сандвичи, ход доци, сладолет (сега не е добра идея де).
- логистика (звучи щуро, но сте на границата с Румъния - все една кола за 3-4К може да се вземе и да се договори с някои магазин нещо).

Но и аз бих предложил един рисърч, като не се хранят много надежди, защото наистина старта е нисък. Бих се завъртял около търговските терени и да видя къде има дупки. Въпрос да желание и виждания, такива, които 95% от хората нямат. За тях това там, било пазар, мол, битак е просто място за харчене. За хората тук, поне голяма част от тях, възможности. Успехи. ;)
 
От: Хайде на хорото :) 3-4 хиляди лева :)

И аз си мисля че офлайн бизнес не е оферта в случая - малко пари и средата е трудна.

Аз ако съм в такава ситуация ще направя като ThinkFast - ще си финансирам една година разработка на някой по-сериозен личен проект, обаче за тоя вариант трябва да си уверен, че знаеш какво правиш и след тая година нещата ще се получат (или поне е достатъчно вероятно).

В противен случай бих заложил на това:

- сайт, който може да се купи, като бизнес, изкарващ не повече от $200 не месец.

Някакъв що годе работещ бизнес модел, който си струва да се доразработи и да му трябва най-вече занимавка. И да е слабо вероятно да умре, всмисъл за година най-малкото да успееш да избиеш инвестицията.
 
От: Хайде на хорото :) 3-4 хиляди лева :)

В прочем не ми се рискува с онлайн бизнес, защото никога не ми е вървяло в него, а и не искам да профукам пари, които са изкарани с много пот на челото :) Не съм уверен, че онлайн бизнеса ще работи за мен.

Последно си мислех за някакъв магазин много малък на центъра, но да го наблъскам с евтина китайска електроника и разни китайски ефтенийки, но които се конкурират по параметри със скъпите марки :) Като тези телефони с телевизорите и двете сим карти и разни такива джунджурийки :) Техника на народни цени за всеки по нещо :) Но трябва да разлгедам, някой има ли представа от къде се зареждат китайски стоки :) Какво мислите за Алибаба.цом, доста гледах там и на думи има много добри неща, но ми изглеждат малко съмнителни :)
 

Горе