Хакери източиха 5000 потребителски имена и пароли от 8 български сайта

тео

Well-Known Member
Данните за над 5000 регистрирани потребители от 8 български сайта са били източени от хакера DoktorBass.
Те са публикувани в използвания от Anonymous сайт pastebin.com, съобщават от CENTIO.

Най-засегнат е онлайн магазина pazaruvai-lesno.bg, от който хакерът е успял да източи информация за над 4500 души. При пробива са изтекли потребителски и административни данни, включващи пароли, потребителски имена и имейл адреси.

Сред останалите засегнати сайтове са:
www.stconstantine.bg - сайтът на холдинг Свети Константин и Елена
www.shop.realvision.bg - електронен магазин за компютърна техника
www.superphone.bg - електронен магазин за мобилни телефони и аксесоари
www.linkstar.bg - електронен магазин
e-books.knigite.bg - електронен магазин за книги
www.technews.bg - технологичен новинарски сайт
travel.government.bg - сайт, представящ държавни туристически обекти

източник

След кратка проверка установих, че три от засегнатите онлайн магазини са правени от www. ds42. net - дизайн студио 42. За пореден път - сигурността е на втори план. Пък после - защо пазаруват с наложен платеж, а не с карти.
 
От: Хакери източиха 5000 потребителски имена и пароли от 8 български сайта

източник

След кратка проверка установих, че три от засегнатите онлайн магазини са правени от www. ds42. net - дизайн студио 42. За пореден път - сигурността е на втори план. Пък после - защо пазаруват с наложен платеж, а не с карти.

Възможно е някой стар НЕ доволен клиент да се е по-гаврил със сайтовете.. Иначе да прав си дълго време ще си пазаруваме с наложен, аз това и в друга тема го казах :)

Поздрави,
ПП - Чудех се дали тези сайтове ще понесат някаква отговорност сега?
 
Да, това го четох вчера и се учудих за един сайт: technews.bg, който реално малко трудно ми беше да повярвам за него. А първоизточника на тази информация е една от бившите ми фирми, които са рисейлъри на ESET NOD32 Antivirus на Бг пазара. Демек, информацията е достоверна, защото хората знаят за какво пишат.

Еее, тук не може да се обвиняват студиото, защото съм бил свидетел на "Ааа, за какво ми е тоя SSL сертификат, аре може и без него". Така, че и клиентите са малко кретени. За това тук винаги има повече от една гледна точка. Не казвам, че и студиото е подсигурило максимална защита (а може и да е), но реално се подписва приемно предавателен протокол, с който клиента приема сайта след като е тестват, разглеждан и т.н. Друг е въпроса и колко е наясно с нещата клиента, но поне изпълнителя е длъжен да му го предаде в доста добро състояние и приложим в интернет условия. А хакинга е част от тях.

А пазаруват с наложен платеж, защото повече са параноици и слабо информирани. Това е също фактор.
 
От: Хакери източиха 5000 потребителски имена и пароли от 8 български сайта

Вчера като гледах каченото в pastebin имаше администраторски акаунти с пароли 12345 или 121212 и всякакви такива.
 
От: Re: Хакери източиха 5000 потребителски имена и пароли от 8 български сайта

Възможно е някой стар НЕ доволен клиент да се е по-гаврил със сайтовете.. Иначе да прав си дълго време ще си пазаруваме с наложен, аз това и в друга тема го казах :)

Поздрави,
ПП - Чудех се дали тези сайтове ще понесат някаква отговорност сега?

Възможно е да е вътрешна работа. А сайтовете няма да поемат никаква отговорност - хакери ще кажат - фбр хакват, че нас ли....

Да, това го четох вчера и се учудих за един сайт: technews.bg, който реално малко трудно ми беше да повярвам за него. А първоизточника на тази информация е една от бившите ми фирми, които са рисейлъри на ESET NOD32 Antivirus на Бг пазара. Демек, информацията е достоверна, защото хората знаят за какво пишат.

Еее, тук не може да се обвиняват студиото, защото съм бил свидетел на "Ааа, за какво ми е тоя SSL сертификат, аре може и без него". Така, че и клиентите са малко кретени. За това тук винаги има повече от една гледна точка. Не казвам, че и студиото е подсигурило максимална защита (а може и да е), но реално се подписва приемно предавателен протокол, с който клиента приема сайта след като е тестват, разглеждан и т.н. Друг е въпроса и колко е наясно с нещата клиента, но поне изпълнителя е длъжен да му го предаде в доста добро състояние и приложим в интернет условия. А хакинга е част от тях.

А пазаруват с наложен платеж, защото повече са параноици и слабо информирани. Това е също фактор.

Нямам представа как са съхранявани паролите в БДто, но няма да ме учуди ако са просто тект. Но дори и да са били криптирани, пак отговорността на студиото е по-голяма от обичайно приеманата. Клиентите обикновено ги интересува шаблона и нищо друго. Работа на студиото е да поеме поръчката при определени (завишени) условия, щом ще се рекламира в дъното на сайта. Лично съм бил свидетел как се отказва поемане на поръчка при клиент нехаещ за сигурността. Но това е рядкост. И друго е възможно, но не е практика - един SSL е 30тина лева без пазарлъци. При проект от няколко хиляди, студиото може спокойно да го вгради, без клиента въобще да разбере или да се прави на въпрос.
 
От: Re: Хакери източиха 5000 потребителски имена и пароли от 8 български сайта

....Откраднатите от хакери данни не могат да се използват за банкова измама

Да се молим мейла и паролата да не са за пейпал :oops:
 
Re: От: Re: Хакери източиха 5000 потребителски имена и пароли от 8 български сайта

Да се молим мейла и паролата да не са за пейпал :oops:
Ааа, това не е мой цитат. :)

Но определено. Ако си обикновен потребител, шанса да съвпадат е голям. Но стигнал ли си до ниво PayPal, предполагам, че и някаква култура си придобил. И пак се надявам да е така. Аз лично за всеки важен за мен сайт използвам различни пасове. Така е дота по-сигурно за мен си, както и по-трудно. За сайтове, със съмнителна администрация и имате малко тръст в тях, не се колебайте да слагате супер различни от обичайно използваните пароли.

@тео, няма да се учудя, ако всичко минава през сървърите без никаква криптировка, а както каза ти - просто текст. Задължение на всяко студио е са даде всякаква сигурност, даже и да не го включва в офертата си. А не да изглежда, че това товари бюджета на сайта, но и клиента никога няма да рискува нещо такова, по-скоро ще се откаже от някоя доработка като мейл форма, но това ще си го остави като приоритет. Знам, че цената е смешна, но съм чувал за такива цигании, че ще паднеш. Как ти звучи да го натоварят няколко хилядарки за сайт и после, защото оня им клиент не иска да заплати за хостинг и домейн, да му го дадат сайта на диск? За такова нещо говорим тук. :)
 
А пазаруват с наложен платеж, защото повече са параноици и слабо информирани. Това е също фактор.

абе не баш така аз малко съм параноик ама съм изхарчил доста в онлайн пазаруване с карта 10 ки пъти повече отколкото с наложен, и съм с Особено Мнение: смятам че COD cash on delivery си е най голямото благо на онлайн пазаруването :)

при плащане с карта ако ти връщат парите обратно по картата онези задават връщане от мърчан акаунта но банката те мота до следващия месец да излязат тези пари ако ги имаш само тези и си купил нещо по едро (не само като пари ами и като обем) чакаш цял месец за да купиш каквото искаш

За последно с наложен съм си купил телевизорче и миялна машина :) и си умрях от кеф как ти ги докарват гледаш какво са ти докарали
щото ако бяха объркали нещо по модела щях да им откажа да ги платя и да си взимат... не да се занимавам да си чакам парите обратно по картата или да ходя да изпращам по куриер огромната миялна машина или да я мъкна с колата в магазин в софия да я връщам...

като си платил предварително куриера ти го доствавя и ти се оправяш за някой неща е по добре с наложен да се плаща...
 
Бате, говорим за БГ. И аз съм пазарувал много през нета, ама като гледам какво ми носят или как си поддържат сайтовете някои, направо ме си ме хваща шубе. :) Ако ти покажа от къде си взех една риза, през какъв магазин, ще те призная. Беше счупен, всичко разхвърляно по сайта, а на формата за плащане леко липсваше нещо като https. :) Не казвам, че всички са така, но доста хора не знаят как да го направят. Аз от това изхождам. Само ваучери съм си купувал с карта, там реално нещата са добре направен, поне с такива впечатления съм останал.

С кеш се плащат предимно сметки, някакви други такива и от сайтове с много добре направена система. Рядкост е някой да купи от някой скапан сайт. Не искам да обидя никой собственик на онлайн магазин, но реално % е доста стряскащ на магазините с кофти изглед и зле поддържани. И често ми се налага да пазарувам от такива. Един даже и звънях и йок. :)

Не знам кой какви поръчки и опит има, но моя си е от подобни. Добре е, че на общия фон е голям % на такива магазини, но като цяло ги има. Може и да не са рискови, но така изглеждат. Може и да е просто професионално изкривяване.
 
От: Хакери източиха 5000 потребителски имена и пароли от 8 български сайта

Паролите би трябвало да са криптирани. Не виждам как ще ги използват
 
От: Хакери източиха 5000 потребителски имена и пароли от 8 български сайта

Паролите би трябвало да са криптирани. Не виждам как ще ги използват

Могат да се разбият. ;) Ама надали след това, че вече всички знаят ще са им от полза, но виж мейлите могат да се спамят здраво. :)
 
От: Хакери източиха 5000 потребителски имена и пароли от 8 български сайта

Не виждам какво ще разбиват. Под разбиване и хакване на сайтовете се има в предвид, че може би са източени базите данни. В базите данни пък почти 100% паролите са криптирани. Тоест тези цифрички и буквички не им вършат никаква работа. Единственото дърво според мен е, че имат мейлите

пс: Единственият вариант е ако значт как са криптирани (а май е лесно все пак да се разбере) да ги декриптират, но това отнема време. През това време всеки който има нещо на раменете би трябвало вече да си е променил паролата. За това е хубаво да се съобщава когато има точене, а не да се трае с идеята, че всичко ни е ток и жица.
 
От: Хакери източиха 5000 потребителски имена и пароли от 8 български сайта

Повечето пароли са в Md5 което може лесно да се декодира, друг е въпроса, че след като всички знаят ще си сменят паролите и вече няма да им вършат работа. :) Това имах предвид за паролите. За мейлите вече ясно.
 
От: Хакери източиха 5000 потребителски имена и пароли от 8 български сайта

Вярно е, че мд5 се декриптира супер лесно. Класиката е с видео карти. Човека го е написал съвсем точно - честа смяна на паролите и ъпдейти на системите помага :)
 
Re: От: Хакери източиха 5000 потребителски имена и пароли от 8 български сайта

Вярно е, че мд5 се декриптира супер лесно. Класиката е с видео карти. Човека го е написал съвсем точно - честа смяна на паролите и ъпдейти на системите помага :)
Тук съм много съгласен. Аз не знам щом някаква информация преминава през IP-та без криптировка каква сигурност има.
 
Бате, говорим за БГ. И аз съм пазарувал много през нета, ама като гледам какво ми носят или как си поддържат сайтовете някои, направо ме си ме хваща шубе. :) Ако ти покажа от къде си взех една риза, през какъв магазин, ще те призная. Беше счупен, всичко разхвърляно по сайта, а на формата за плащане леко липсваше нещо като https. :) Не казвам, че всички са така, но доста хора не знаят как да го направят. Аз от това изхождам. Само ваучери съм си купувал с карта, там реално нещата са добре направен, поне с такива впечатления съм останал.

С кеш се плащат предимно сметки, някакви други такива и от сайтове с много добре направена система. Рядкост е някой да купи от някой скапан сайт. Не искам да обидя никой собственик на онлайн магазин, но реално % е доста стряскащ на магазините с кофти изглед и зле поддържани. И често ми се налага да пазарувам от такива. Един даже и звънях и йок. :)

Не знам кой какви поръчки и опит има, но моя си е от подобни. Добре е, че на общия фон е голям % на такива магазини, но като цяло ги има. Може и да не са рискови, но така изглеждат. Може и да е просто професионално изкривяване.

ама и аз за бг говоря преди 10 месеца купихме си миялна онлайн за къщата можеше да се плати с карта предварително на една от големите вериги ... ама жиуотното тежи като пералня и е толкова голямо, ако ми бяха доставили грешно щеше да е филм да се връща... дойде отворих леко кашона видях че е каквото трябва платих :)

затова се кефя на наложения платеж :)
 
От: Хакери източиха 5000 потребителски имена и пароли от 8 български сайта

Това което е пейстнато в пастебин не е пълния списък. Много от паролите са в plain text и до момента не са сменени (само тествах защото бях 99% сигурен, че никой не си е сменил паролата и даже не са разбрали, че някой има достъп до тях). Редно е тези от които е изтекла информацията да пратят по един мейл на клиентите си с молба да си сменят паролите на пощата. 99% от нормалния потребител ползва една и съща парола за фейсбук, пейпал, банкиране и т.н..
 
От: Re: От: Хакери източиха 5000 потребителски имена и пароли от 8 български сайта

Тук съм много съгласен. Аз не знам щом някаква информация преминава през IP-та без криптировка каква сигурност има.

Братле при мен минава през три и все пак, ако декриптират мд5 ще имат паролата, ако не си я смени потребителя иначе това дето е в кукито няма нищо общо в нея то минава през три криптирания.
Въпреки, че според мен за да хакнат базата и да гепят таблицата не е виновен човека, а хоста. :)
 

Горе