Цена за създаване на Форум.

CODEXGIGAS

Active Member
Здравейте, Webmasters.
Преди да задам въпроса, искам да кажа, че нямам никакъв опит в тази сфера на работа и дейност.
Имам една идея, която може да се изрази в форум и имам въпроси.

Колко струва реално, да се създаде един форум ?
- Тук говоря за една обща цена за разходи + труда на човека, който го създава.
След като се създаде този форум, колко ще струва годишно неговата поддържка ?
- Тук говоря само форума да съществува.
-------
След това разходите за реклама и популюризиране са ясни.
Чудно ми е и каква е цената за SЕО, за да се оптимизира форума, що годе добре ?

Тук говоря за едно обикновенно форумче, без много опции, защото реално не са ми нужни.
Отделно при написването на форума ще ми трябва една определена опция - не знам дали съществува изобщо такава, но с един бутон да се изпраща съобщение в форума до всички потребители и на е-майлите им, спрямо дадени промени в форума (не говоря за спам).

Знам, че всеки си има определена цена на труда, но горе долу да си изясня нещата.

Благодаря за вниманието и успехи на всички!
 
phpbb е all in one решение, което според мен ще ти свърши работа. Безплатно е навремето с това правех много форуми. Сега вече не вървят форумите. Не виждам смисъл от нулата да се написва форум, защото функционалностите ще са ограничени, а на phpbb-то са много, безплатни и полезни. Успех. :)
 
купи си домейн, хост, общо 40-50 лева, инсталирай си форума с 1 клик и си джиткай
 
Форумите са отживелица, честно казано. Особено стандартните форуми. Останаха големите като Предприемач, BHW, DP, Warrior, оттам нататък малки алтернативи не важат.
 
На мен просто ми трябва форумче, за да си вкарам аудиторията там и да общуваме, защото фейсбук стана много несигурно място. В случая аз дори не се интересувам от това да печеля пари от реклами, чрез популяризирането на форума. Трябва ми просто моя сигурна платформа, където нема да изчезне утре.
 
както ти написаха phpbb.com безплатно , инсталира се за 2 минути и ще ти свърши работа като си пипнеш настройките
 
На мен просто ми трябва форумче, за да си вкарам аудиторията там и да общуваме, защото фейсбук стана много несигурно място. В случая аз дори не се интересувам от това да печеля пари от реклами, чрез популяризирането на форума. Трябва ми просто моя сигурна платформа, където нема да изчезне утре.

Според мен, предизвикателството ти ще бъде да накараш въпросната аудитория да ползва форум. Ако е за бизнес, можеш да общуваш с тях по mail или пък да създадеш нещо що годе иновативно, което дори да е форум, да е зарибяващо.
https://www.opensourcecms.com/forum-software/
Ето ти превю на форумни системи, които са и безплатни. Някои от тях ги има директно с демо, или може да ги тестваш през cPanel директно от softaculous пакетите
https://www.softaculous.com/softaculous/cpanel
 
В един сайт мъчехме да ги вкараме във сайта тип сошъл нетлорк, не искаха, след това и към форума нямаше успех и се взе решение сайта да е само визитка и комуникацията се премести в Дискорд.
С един добър бот можеше да правиш всичко - продажби, бонуси, регистрации за услуги и изобщо всичко.
 
И аз имам същото питане като автора на темата - колко ще струва изграждането на форум, плюс това ме интересува коя е най-подходящата платформа?
Форумът ще е ориентиран към по-младата аудитория...
 
Ако някой се спре на phbb с радост ще му помогна с целия процес, ей така да си припомня старите времена когато равенето на форуми не изглеждаше абсурдно.
Писал съм добавки за системата, миграции, премствания въобще опит имам и дори в момента поддържам един форум, който за съжаление вече е само архив и никой не пише.
 
В един сайт мъчехме да ги вкараме във сайта тип сошъл нетлорк, не искаха, след това и към форума нямаше успех и се взе решение сайта да е само визитка и комуникацията се премести в Дискорд.
С един добър бот можеше да правиш всичко - продажби, бонуси, регистрации за услуги и изобщо всичко.

А какво е Дискорд ?
 
Остаряхме :D и аз доскоро не знаех какво е
И аз не знам о.О


На мен просто ми трябва форумче, за да си вкарам аудиторията там и да общуваме, защото фейсбук стана много несигурно място. В случая аз дори не се интересувам от това да печеля пари от реклами, чрез популяризирането на форума. Трябва ми просто моя сигурна платформа, където нема да изчезне утре.

И аз имам същото питане като автора на темата - колко ще струва изграждането на форум, плюс това ме интересува коя е най-подходящата платформа?
Форумът ще е ориентиран към по-младата аудитория...
По темата:
Ако питаш някой из форума или фрийланс.бг, да ти инсталира форум на phpbb обикновенно ще получиш цени от около 100 - 300 лв, възможно е и повече :D . Теми има бол безплатни за тази платформа и са достатъчно модерни.
Предприемач, Калдата и други големи форуми изпозлват Vbuletin или Invisioncommunity, но са платени и лицензите за тях годишно са минимум 200 долара някъде. Въпреки това са много-подобре направени, като най-ползвана като че ли е Invision.

Домейн според зависи какво разширение избереш - 15-20 лв. годишно.

Хостинг за 5-7 (ако има и по-евтин взимай ) лв. месечно, а дори и безплатен да е..., пак ще ти свърши месечно, ако не целиш да имаш повече от 1000 потребителя посетители месечно. Ако смяташ да го развиеш за повече потребители, вземи си втория вариант предложен от хостинг фирмата която си избрал.

СЕО-то си е със стандартни цени, някои взимат на ключова дума допълнително, други имат твърда цена според сайта, месечна и т.н. Цените на евтино но сравнително добро сео варират между 380-700 лв. ( има и факири работещи супер, като за по-скъпо сео ), на супер качество над 700 лв., мега мизерно сео под 380 лв месечно :D :D :D . Естествено има такива, които взимат за супер качество, а предлагат супер или супер мега мизерия, за която и 200 лв не заслужава да платиш :D :D :D
 
И аз не знам о.О





По темата:
Ако питаш някой из форума или фрийланс.бг, да ти инсталира форум на phpbb обикновенно ще получиш цени от около 100 - 300 лв, възможно е и повече :D . Теми има бол безплатни за тази платформа и са достатъчно модерни.
Предприемач, Калдата и други големи форуми изпозлват Vbuletin или Invisioncommunity, но са платени и лицензите за тях годишно са минимум 200 долара някъде. Въпреки това са много-подобре направени, като най-ползвана като че ли е Invision.

Домейн според зависи какво разширение избереш - 15-20 лв. годишно.

Хостинг за 5-7 (ако има и по-евтин взимай ) лв. месечно, а дори и безплатен да е..., пак ще ти свърши месечно, ако не целиш да имаш повече от 1000 потребителя посетители месечно. Ако смяташ да го развиеш за повече потребители, вземи си втория вариант предложен от хостинг фирмата която си избрал.

СЕО-то си е със стандартни цени, някои взимат на ключова дума допълнително, други имат твърда цена според сайта, месечна и т.н. Цените на евтино но сравнително добро сео варират между 380-700 лв. ( има и факири работещи супер, като за по-скъпо сео ), на супер качество над 700 лв., мега мизерно сео под 380 лв месечно :D :D :D . Естествено има такива, които взимат за супер качество, а предлагат супер или супер мега мизерия, за която и 200 лв не заслужава да платиш :D :D :D
Благодаря за качественото мнение!!!
 
Какво е това SEO, което ще прави някой специалист във форум, бе хора? Айде да не говорим наизуст. Повечето от форумните скриптове, надявам се дори безплатните с мързелив девелопмънт, отдавна са покрили задължителните неща относно структура, canonical и т.н. Останалото е в ръцете на потребителите, тъй като форумите са основно съдържание генерирано от потребители. Кел файда, че скрипта ти е мега оптимизиран спрямо всички SEO тенденции, когато си озаглавил секциите си "Помощ" и вътре темата има заглавие "Имам нужда от помощ".

Какво точно ще правят тези мизерия, супер мизерия и супер специалисти във форум точно? Ще им дадеш модераторски права за да редактират заглавията и текстовете на потребителите ли?
 
Какво е това SEO, което ще прави някой специалист във форум, бе хора? Айде да не говорим наизуст. Повечето от форумните скриптове, надявам се дори безплатните с мързелив девелопмънт, отдавна са покрили задължителните неща относно структура, canonical и т.н. Останалото е в ръцете на потребителите, тъй като форумите са основно съдържание генерирано от потребители. Кел файда, че скрипта ти е мега оптимизиран спрямо всички SEO тенденции, когато си озаглавил секциите си "Помощ" и вътре темата има заглавие "Имам нужда от помощ".

Какво точно ще правят тези мизерия, супер мизерия и супер специалисти във форум точно? Ще им дадеш модераторски права за да редактират заглавията и текстовете на потребителите ли?
Нали за да има потребители тоя форум трябва да се рекламира или те от въздуха сами ще дойдат ?! Кое да говорим на изуст ?! Форумите които сега са все още най-големите в БГ се развиха, защото НЯМАШЕ други....., другите които опитаха да направят нещо не успяха, не можаха да си намерят нито потребители, нито си рекламираха форума нито нищо... Кой говори наизуст не знам, ама ако плювнеш на земята и никой не е видял, няма как да знае че си плювнал там, ходи доказвай после като вземеш да се хйвалишп че за малко не си наплюл обувките на кмета еди къде си.... А при нула или 5 потртебителя съдържанието във форума и то ли ще се появи от въздуха. Я обясни на нас простите, че ние не разбираме от нищо, о, ти велики Български Всезнайко!


Купи си домейн и си направи форум, искам да видя, как без НИЩО ще го развиеш...... Искам да видя, без беклинкове, напиши там две теми за цвят да не е хептен празен, че тогава както знаеш и гугъл няма да иска даже да те отрази, не го лансирай никъде, кажи само на 5 човека или само на твоите приятели. Ще се регнат, аз знам няколко човека, ще пуснат някой пост без стойхност и един два, месеца ще имаш леко раздвижване от там 20 -30 човека и после си умрял батко, ама умрял след това................ Хайде предприемачо, искам да видя!


А под мизерно СЕо имам предвид, плащаш на някой за 2 статии и 5 линка месечно и няколко обяви в 4-5 сайта..... Например и яко спам къде му види очото в коя да е директория без дори да ги проверява коя кво и е положението и дали няма да му донесе по-скоро негатив отколкото позитив СЕо... Каков има пък на това да му обяснявам, толкова ли не се сещащ какво може да значи ''лошо СЕО за без пари'', като съм го написал като за ......... хора, да могат и те чак да разберът
 
Последно редактирано:
И аз да изразя мнение като админ от 100 години на форума. И то сравнително не малък. Първо, форумите никога няма да са отживелица, защото са супер различни от социалните мрежи, пазят история и може съдържанието да се намира бързо в тях, и тук може да се гарантира по голяма сигурност от тази в социалните мрежи - предпазване на акаунти, потребителите и история, която може да се премахне след време.

Второ, аз лично препоръчвам нещо по Адванс, платена система като хен форо, ибп или друга такава. Имаш съпорт, множество избор на добри дизайни и модули.

Трето, не мислете, че един развиващ се форум ще му е удобно на тънък хостинг план.

Четвърто, при оптимизация най важното е он пейджа тук(най вече настройки), ако форума има хубаво съдържание и полезни тема, то офф пейджа ще си дойде от самосебе си.

Пето, но не маловажно, доброто съдържание привлича и качествени потребители, които да допълват и развиват. Нищо много сложно в това.

@хейтър , вбюлетина спря развитието си още на 5-тата си версия. Ние сме с хен форо, бивши девове на вбюлетина го правят. :) Използват пхп фреймуърк на зенд. ;)
 
И аз да изразя мнение като админ от 100 години на форума. И то сравнително не малък. Първо, форумите никога няма да са отживелица, защото са супер различни от социалните мрежи, пазят история и може съдържанието да се намира бързо в тях, и тук може да се гарантира по голяма сигурност от тази в социалните мрежи - предпазване на акаунти, потребителите и история, която може да се премахне след време.


@хейтър , вбюлетина спря развитието си още на 5-тата си версия. Ние сме с хен форо, бивши девове на вбюлетина го правят. :) Използват пхп фреймуърк на зенд. ;)
За първото не си прав според мен - фейсбук групите имат много добра търсачка https://i.imgur.com/CWybws2.png
За това какво ползва форума съм наясно, но дафата грам не е. Цитат ми беше ироничен.
 
И аз да изразя мнение като админ от 100 години на форума. И то сравнително не малък. Първо, форумите никога няма да са отживелица, защото са супер различни от социалните мрежи, пазят история и може съдържанието да се намира бързо в тях, и тук може да се гарантира по голяма сигурност от тази в социалните мрежи - предпазване на акаунти, потребителите и история, която може да се премахне след време.

Второ, аз лично препоръчвам нещо по Адванс, платена система като хен форо, ибп или друга такава. Имаш съпорт, множество избор на добри дизайни и модули.

Трето, не мислете, че един развиващ се форум ще му е удобно на тънък хостинг план.

Четвърто, при оптимизация най важното е он пейджа тук(най вече настройки), ако форума има хубаво съдържание и полезни тема, то офф пейджа ще си дойде от самосебе си.

Пето, но не маловажно, доброто съдържание привлича и качествени потребители, които да допълват и развиват. Нищо много сложно в това.

@хейтър , вбюлетина спря развитието си още на 5-тата си версия. Ние сме с хен форо, бивши девове на вбюлетина го правят. :) Използват пхп фреймуърк на зенд. ;)

Не съм казал че форума е по-лошо от социална мрежа

2. Аз също пшрепоръчвам адвенс нещо, не се сетих за хенфоро но то е подобно на Invisioncommunity-то, да по-добро е, но е подобно. не знам какво се е случило с Вбюлетин-а просто защото не го ползвам, но се сетих, че преди беше търсена платформа.

3. Човека до колкото прочетох няколко пъти спомена че не цели да има огромна аудитория, аз съответно му казах евтините варианти за малка аудитория.

4 и 5. Онпейджа е важен, но съдържанието във форума от къде ще идва във зараждането си също е важно. Съмнявам се повечето приятели от фейсбук да могат да пишат качествени теми равностойни на копирайтинг например, второ на тея теми, кйато няма никой във форума кой ще ги чете ?! Докато някой види форума, ще мине време, индексирането не е като преди, особено ако е например форум за автомобилна марка е тъпкано, темите се преповтарят, ако е бизнес форум,,, да не давам един, който вече умира, въпреки че има достра съдържание и качествено, пдообен на предприемач...... ТАКА че в този случай няма да дойде от самосебе си аудиторията, можем да вържем бас, ако искаш, колкиото и да са качествени темите, надали щеуспее за бързо да измисли съдържание с качество за всеки един подфорум, преди да са дошпли първите потребители.... А потребителя видили форум с 5 теми, си заминава веднагически, ОСВЕН ако не е дошъл по тема с високо търсене по дадена информация от която той се нуждае..... ММм да преди да се измисли такава, трябва и проучване да се направи......, а кой ще го прави ми е интересно ?!

Развиването на форум НЕ Е като едно време и в момента в България не е толкова нашумяло, колкото беше до преди 4-5 години! ФАКТ! Дори и за този форум се отнася, да не напомням за някои теми от тук, които се дискутираха до преди няколко месеца.
 

Горе