Шегаджийски подход към цени за дизайн на уебсайт

alabalist

New Member
Ето тези фенове ми оправиха настроението :)

Costs for first-time websites:

So how much will my website cost? Here’s our breakdown for the website described above:

Website Breakdown:

Planning – $0 – $600
UX (sitemap, wireframes) – $0 – $1200
Visual Design – $1,200 – $2,400
Programming – $3,000 – $4,800
Content Support – $240 – $600
Client Training / Documentation – $240 – $600
Testing and Launch – $960 – $1200

Total Cost: $5,640 – $11,400 *and up, depending on Requirements
 
От: Шегаджийски подход към цени за дизайн на уебсайт

"Тези фенове" явно си ценят труда и не работят и живеят в държава в третия свят като България или Индия.

Сайт от нулата може да струва доста повече от 12 хиляди гущера. Не всичко е WP...
 
От: Шегаджийски подход към цени за дизайн на уебсайт

Труда трябва да се цени. Но все пак $5640 за сайт на стартиращ малък бизнес? Сайтът сам по себе си не прави пари (ако не е магазин) и не виждам кой стартиращ малък бизнес по света ще вложи толкова пари за сайт.
 
От: От: Шегаджийски подход към цени за дизайн на уебсайт

Труда трябва да се цени. Но все пак $5640 за сайт на стартиращ малък бизнес? Сайтът сам по себе си не прави пари (ако не е магазин) и не виждам кой стартиращ малък бизнес по света ще вложи толкова пари за сайт.
Сигурен ли си? Искаш ли да изплескаме 2 фирми, едната (твоята) без сайт, моята ще има сайт. Всичко еднакво, цени, услуги. Да видим дали "сайта не прави пари"...

Един дето викаше така след като му направих сайт се изнесе от техните и си купи кола, скоро и секс може да започне редовно да прави :D :D :D, а фирмата в която работи вече се е закрепила (преди беше пред фалит поради липса на нови клиенти).
 
Re: От: Шегаджийски подход към цени за дизайн на уебсайт

Труда трябва да се цени. Но все пак $5640 за сайт на стартиращ малък бизнес? Сайтът сам по себе си не прави пари (ако не е магазин) и не виждам кой стартиращ малък бизнес по света ще вложи толкова пари за сайт.

Какво странно има? Да, някои бизнеси стартират така, други с сайт за 100 лева, което сме виждали. :) Като цяло цената не е висока, просто средата, в която е нашия пазар я прави смешно висока, но си говоря с хора, които са от фирми, сериозни фирми, и тази цена е ниска дори. За стартираща, не знам. Явно не целят точно такива клиенти.

И бате, сайта не прави пари сам по себе си, само ако не знаеш как да го използваш. Недей такива коментари. :)
 
Няма смешно. Смешното е като отвориш някой бг сайт и видиш - сайт за 200 лева, SEO за 100 лева, това е тъжното и смешно. Бате, нали си уж IT, кое смешно има в това някой да работят на някакви нормални за пазара цени. И тук не говорим за олигофрените, които мятат една фри тема на WP и го водят за работата, която ти намираш за забавна - по-скоро цените за тази работа.

С тези цени, които си цитирал има: анализи, проучвания, екип от криейтив хора за брейндстормин, някакви по-адванс технологии като кодове, QA тестове, и куп други процедури, които няма как да имплементираш в бюджет дори 1000 лева. Така, че не приравнявайте някакви мишкари с големи екипи, които предлагат повече. Все едно да ми сравняваш Пеньо с Кармен Електра. ;) Пичове, мислех, че сме се събрали някакви сериозни хора тук. :) Недейте ме кара да се срамувам.
 
От: Шегаджийски подход към цени за дизайн на уебсайт

Capital @ Как се прави онлайн магазин

От 2 стр.:
Обикновено процесът по създаването на индивидуално решение е продължителен и двете страни трябва да са еднакво ангажирани в него. "Хубаво е да има една-две предварителни и поне две уточнителни срещи, преди да започне работата по магазина. За нас е добре да има и контактно лице от страна на компанията клиент, което да е на разположение винаги да отговаря на въпроси", обяснява Стефан Чорбанов, създател и управител на Stenik, която се занимава с разработки на онлайн магазини. От четири години специалистите на технологичната фирма използват платформата Magento. Разработките им са подходящи за търговци с повече и по-големи нужди. "Предимството на платформата е и че има много възможности, които могат да бъдат отключени сравнително лесно. Хубаво е, когато взимат решение на какво да базират магазина си, фирмите да помислят и кой ще го поддържа в бъдеще, защото ако е на custom решение, почти никоя фирма не би се захванала с него", казва той.

Еднократната инвестиция в такава разработка може да бъде между 5 и 10 хил. лв., но опитът показва, че ако искаш да продаваш добре в следващата една година, трябва да вкараш поне още 50% от първоначалните средства в доработки.
Като цяло по-високата цена се плаща при включване на допълнителни функции за административна оптимизация, интеграция със складови и ERP системи и други инструменти за продажба. Времето за изпълнение на сравнително просто решение за стартиране на магазин е 1-2 месеца, като в зависимост от сложността може да стигне и до 3-4 месеца.
Винаги съм се чудил колко е струвал сайта на Oz0n3.бг. Явно е бил 10k + половината още за доработки, общо 15k.

Започвам да събирам.

Бонус – братовчедът на bobsona, дето му е използвал профила (Георги Гюров) работи също в Sten!k. Аз хубаво да имам вяра на всички останали от екипът им, но как да имам вяра на този Георги, който фактически е метнал човек за някакви 70 лв., а пък реално той получава месечно сигурно 1700 може би? …
 
От: Шегаджийски подход към цени за дизайн на уебсайт

Точно пък тея не ми ги хвали. В една бивша моя фирма човека се познаваше със Стефан. Направи му сайт "убиец" за 3 хилки - блог, продуктов каталог, тема и 10 клипарт изображения, без магазинерски функционалности, без нищо..., кво СЕО е правил не знам, все още не излиза на първо място по думите, които искаше. Отне му "само" 6-7 месеца... Това сигурно щото "си пият пиенето заедно", сметай кво ще е ако е некой анонимник да влезне и да каже - дай ми сайт!
 
От: Шегаджийски подход към цени за дизайн на уебсайт

Три сайта в секция е-търговия за BG Site 2014, от които 2-ро, 3-то и 4-то грабнато място. Още - тук. То няма нужда да ги хваля, а просто цитирам, гледам, мая се и т.н.

„Анонимни“ сайтове не грабват наградите. За SEO-то си има др. специализиращи компании. Все едно да се наеме фирма за SEO да прави онлайн магазин – … вярно, ще се справи, вярно ще има постижения и пр., ама едва ли някога ще пробие сайта ѝ в категорията за е-търговия при оценяването на годишните награди. Ако това е някакво мерило все пак.
 
От: Шегаджийски подход към цени за дизайн на уебсайт

Три сайта в секция е-търговия за BG Site 2014, от които 2-ро, 3-то и 4-то грабнато място. Още - тук. То няма нужда да ги хваля, а просто цитирам, гледам, мая се и т.н.

„Анонимни“ сайтове не грабват наградите. За SEO-то си има др. специализиращи компании. Все едно да се наеме фирма за SEO да прави онлайн магазин – … вярно, ще се справи, вярно ще има постижения и пр., ама едва ли някога ще пробие сайта ѝ в категорията за е-търговия при оценяването на годишните награди. Ако това е някакво мерило все пак.

точно за тоя конкурс в форума имаше оплакване че не било мерило сега не мога да се сетя потребителя, но съм сигурен че ако види темата ще се включи
 
От: Шегаджийски подход към цени за дизайн на уебсайт

Това е оферта от БГ фирма за сайт. Няма да казвам коя е фирмата и какъв е сайта:

Здравейте г-н XXX,

много благодаря за интереса към продуктите и услугите на нашата компания!

Във връзка с изпратеното запитване, трябва да Ви уведомя, че проекта, за който търсите изпълнител е доста сериозен от гледна точка на време за разработка и от гледна точка на финансов ресурс. Моля за информация относно вашия бюджет, тъй като средствата, необходими за реализацията му, надвишават сумата от 30 000 лв без ДДС.
 
Има доста справедливи цени, както и доста тънки, които са между фрилансърските и ръба на оцеляването. ;)

И аз бях изненадан в началото като видях оферта от бг фирма, която иска 2К за инсталация на WP или друг CMS, слагане на тема, която клиента си избере и плаща дори, както и настройка на основните страници и елементи. И си викам, тия сигурно се шегуват. Видях какви са цените на запад (а то реално няма голяма разлика в know how-то и технологията) и забелязах, че дори и така цените тук са малко по-ниски. И не говоря за фрилансъри, а за фирми. Нека и това се има в предвид. Също така към тези т.нар. сайтове вървят - лога, сток картинки, обучение, което се провежда на служителите за работа със системата, тестове и т.н. Не е просто да изстреляш един сайт ей така, без да ти пука какво реално ще е бъдещето му. Така де, все пак трябва да "предадеш" нещо на някой.

Има сайтове за 30 000К, има и за 500 лева. Зависи на коя фирма поръчвате, каква технология ползвате и най-вече какво се иска в заданието. Когато някой иска такива пари за сайт, може да сте сигурни, че в повечето случаи те са оправдани. ;) Иначе говорим за идиотщина. @bobbydigital, ако не кажеш какво се иска никога няма да се разбере дали тези пари са оправдание като инвестиция. ;)

Друго, което е. Тази седмица ми се случи да присъствам на 2 различни проекта. И разликата в цената е супер огромна, но и проектите са мега различни. В единия случай става дума за едно сайтче визитка, което е от не повече от 6 страници с блог секцията, готова тема, WP и това е. А във втория случай става дума за поръчка от голяма компания, която иска зад сайта им системата да обслужва клиенти, да е вързана към система за управление на бизнеса, а маркетинг отдела им да може да вади статистики, с които да правят по-точни и бюджет-управдани кампании. Докато не се види точно, ясно и добре написано техническо задание не може да се каже кое е без пари и кое е абсурдно скъпо. Например, лицензите за някои технологии (напримр .net, java и др.) мятат цена от няколко хилки още с започването "Искам сайта...".
 
От: От: Шегаджийски подход към цени за дизайн на уебсайт

Това е оферта от БГ фирма за сайт. Няма да казвам коя е фирмата и какъв е сайта:

Яко :)
Но да - има сайтове в БГ, които струват и повече. Не са много, но ги има :)
 
От: Шегаджийски подход към цени за дизайн на уебсайт

Във бизнеса има една проста формула - колкото вложиш, толкова ще изкараш + процента на печалба.

Така че ако вложиш няколко десетки хиляди в сайт, логично е да спечелиш няколко десетки хиляди отгоре.
В добрия случай - няколко стотин или милион.
Друго важно нещо е че парите вложени в изработка на сайт, са едва около 10% от общата сума за осъществяване на продажбите....

Няма нищо шегаджийско в темата, големите играчи вкарват много, но и изкарват много..
Всичко останало е временно явление....

Но...
Съществуват проекти, които инвеститорите наричат на жаргон "Еднорог" или "Златна планина"..
Това са проекти, където съотношението между вложените пари - нетна печалба е десетки хиляди проценти.
Но пак не става без някаква по-сериозна инвестиция, където парите за изработка на сайта /проекта/ могат да стигнат до няколко стотин хиляди... И това е само за стартиране на бизнеса..
Можете да си направите сметка, след това колко пари трябва да се инвестират допълнително..

Така че маймуни с трици не се ловят, това е положението...
 
От: Шегаджийски подход към цени за дизайн на уебсайт

Добра дискусия стана :)

Когато казах, че сайт сам по себе си не носи печалба имах предвид масовият подход у нас - стартиращ бизнес си поръчва сайт и веднага спира до там. Няма поддръжка, няма добавяне на съдържание, няма актуализации или още по-зле - неподходящи текстове и актуализации.

А и от друга страна един човек се изказа много точно:
Ако не работите на високи цени рано или късно ще се окаже, че работите за някой, който е с високи цени.
 

Горе