Ширина на екрана на телефоните - до колко пиксела май-малко да оптимизирам?

happyslacker

New Member
Стигнах до 260 пиксела ширина и при по-тесни екрани не ми се събира една таблица. Не ми се иска да смалявам шрифта. Вече отрязах колоната с отстъпката. При под 400 пиксела ширина една от колоните на таблицата изчезва за да се събере таблицата на екрана:

Код:
@media screen and (max-width: 400px) {

.table-savings {
display: none;
}

}

До колко пиксела ширина има смисъл да се прави поддръжка?

Има ли мазохисти да браузват при по-малка ширина на екрана от 320 пиксела?

Гледам тука един списък (240x320, 176x220...) и ми става лошо само като си представя как браузвам през такова чудо на техниката...

Cell Phone Screen Resolution, sorted by brand and model
 
От: Ширина на екрана на телефоните - до колко пиксела май-малко да оптимизирам?

До колко пиксела ширина има смисъл да се прави поддръжка?

Има ли мазохисти да браузват при по-малка ширина на екрана от 320 пиксела?

Гледам тука един списък (240x320, 176x220...) и ми става лошо само като си представя как браузвам през такова чудо на техниката...

Cell Phone Screen Resolution, sorted by brand and model



Cell Phone != Smartphone
176x220 имат ли браузър изобщо :D
 
От: Ширина на екрана на телефоните - до колко пиксела май-малко да оптимизирам?

Има телефони с малък екран, които имат браузър (напр. Opera).

Този например има 320x240 и е с браузър.

Този е с дисплей 128x160 пиксела - имам един такъв под ръка, включих го и стартирах Opera Mini за да се уверя, че наистина има браузър.

Намерих още един полезен сайт: http://screensiz.es/phone

Там ширината на телефоните започва от 320 пиксела.

/* Докарах го до 128 пиксела да се вижда, обаче страницата за плащане (нямам контрол върху дизайна и) излиза грозно на нормални смартфони, а на телефони с екран „пощенска марка“ съвсем нищо не се вижда...

Не вярвам някой на смартфон (или още по-лошо - на телефон с екран „пощенска марка“) да тръгне да си въвежда данните за плащане, ама има всякакви мазохисти... */
 
Последно редактирано:
От: Ширина на екрана на телефоните - до колко пиксела май-малко да оптимизирам?

За 320px екран, или около 300px широчина на контента, че да има малко празно от двете страни.
 
От: Ширина на екрана на телефоните - до колко пиксела май-малко да оптимизирам?

Аз имам един самсунг с андроид и е 240 на 320.
Но аз си оптимизирам сайтовете за по-големи ширини от 480 нагоре.
Те тия телефони с малките диспели си мащабират , и ако искаш да четеш нещо конкретно си зумваш там в областта.
 
От: Ширина на екрана на телефоните - до колко пиксела май-малко да оптимизирам?

Да не си се насочил да продаваш в Тимбукту и околностите?

Вече отрязах колоната с отстъпката.

Аз дори за 320 бих се замислил дали си заслужава съсипването на дизайна.
 
От: Ширина на екрана на телефоните - до колко пиксела май-малко да оптимизирам?

Много е неудобно обаче когато текстът е широк и трябва да „търкаш екрана“ при четене на всеки ред от текста.

Един от сайтовете ме домързя да го пренаписвам изцяло и го „закърпих“ с няколко реда в css. Сега за да се чете от телефон трябва да тръкнеш един път наляво по екрана за да преместиш вюпорта* надясно. От там нататък само се търка по екрана в посока нагоре (за да се измести вюпорта надолу).

* In virtual desktops, the viewport is the visible portion of a 2D area which is larger than the visualization device. In web browsers, the viewport is the visible portion of the entire document. If the document is larger than the viewport, the user can shift the viewport around by scrolling. -- Wikipedia

Още един полезен сайт: http://viewportsizes.com/

Някои сайтове са толкова некадърно направени, че даже и на таблет трябва да търкаш наляво-надясно по екрана за да прочетеш всеки един ред от текста (ако не искаш да ползваш лупа).

Други пък даже и на десктоп не са удобни, защото редовете са ужасно дълги.
 
От: От: Ширина на екрана на телефоните - до колко пиксела май-малко да оптимизирам?

Да не си се насочил да продаваш в Тимбукту и околностите?

Намират се клиенти и извън „развитите“ държави.

Аз дори за 320 бих се замислил дали си заслужава съсипването на дизайна.

Колоната с отстъпката се крие само на малки екрани. На по-големи се вижда нормално - дизайнът не е съсипан там.
 
От: Ширина на екрана на телефоните - до колко пиксела май-малко да оптимизирам?

Според мен не се занимавай с резолюции под 320. Малко телефони имат под тази резолюция вече, да не говорим, че 90% от всички нови телефони имат 800. Вярно, че има телефони за по 100-200лв, които имат 240х320 и са с андроид но пък има ауто ротейшън и пак си е 320 :)
 
От: Ширина на екрана на телефоните - до колко пиксела май-малко да оптимизирам?

Още един полезен сайт: http://viewportsizes.com/

BlackBerry Curve 9300 BlackBerry OS 5.0.0.716 311 px - 2010-08
Ей това кърти не само мивки, ами цели виадукти!
Много ми е интересно, какви са инжинерните мотиви за такъв дисплей и резолюция?

Прецизността в кодиране на сайт е прекрасно нещо. Дори подсъзнателно се оценява от потребители като стрина Куна. Въпроса е в отделеното време - доколко си заслужава.
Два дни режа контактна форма от един free дизайн, защото ми харесва вида. Изрязах излишния css код, вкарах нещата в моите файлове, но трябва още да се чопли. В крайна сметка засега се отказвам от това - времето ме натиска за по-належащи дейности и обученитео ми по css ще продължи по-късно.
 
От: Ширина на екрана на телефоните - до колко пиксела май-малко да оптимизирам?

Има телефони с малък екран, които имат браузър (напр. Opera).

Този например има 320x240 и е с браузър.

Този е с дисплей 128x160 пиксела - имам един такъв под ръка, включих го и стартирах Opera Mini за да се уверя, че наистина има браузър.

Намерих още един полезен сайт: http://screensiz.es/phone

Там ширината на телефоните започва от 320 пиксела.

/* Докарах го до 128 пиксела да се вижда, обаче страницата за плащане (нямам контрол върху дизайна и) излиза грозно на нормални смартфони, а на телефони с екран „пощенска марка“ съвсем нищо не се вижда...

Не вярвам някой на смартфон (или още по-лошо - на телефон с екран „пощенска марка“) да тръгне да си въвежда данните за плащане, ама има всякакви мазохисти... */
Собствениците на толкова малки екранчета едва ли имат кой знае какви телефонно-браузърски навици.
А и да имат, със сигурност са въоръжени и със сътветните потребителски очаквания.
И накрая - това най-вероятно са гащници без пари за модерен телефон, камо ли да си купят нещо от сайта ти...

Препоръчителна маркетингова стратегия: Дискриминация.
 
От: Ширина на екрана на телефоните - до колко пиксела май-малко да оптимизирам?

Всеки Андроид телефон си има опция подбиране на текста.
 
От: Ширина на екрана на телефоните - до колко пиксела май-малко да оптимизирам?

Какво представлява това „подбиране на текста“?

Аз не ползвам смартфон и не съм наясно с новостите при тях.
 
От: Ширина на екрана на телефоните - до колко пиксела май-малко да оптимизирам?

Ами имат и „умно писане”. Пишиш едно и телефона след теб редактира. Че и няма махане.
Имах предвид „побиране”, демек събира текста на ширината на екрана и не се налага да местиш наляво и надясно като луд.
 
От: Ширина на екрана на телефоните - до колко пиксела май-малко да оптимизирам?

Ако го „побере“ на екрана, размерът на шрифта не се ли намаля до невъзможен за разчитане?
 
От: Ширина на екрана на телефоните - до колко пиксела май-малко да оптимизирам?

Не. Но ако е малък дисплея ства кофти, по 1/2 думи на ред. Браузването през толкова малък дисплей си е чиста проба мазохизъм.
 

Горе