Ширина на web страница?

zack

Active Member
Здравейте,
Чувех се тези дни за едни 2-3 нови проекта, колко широки да ги направя. Т.е. самия content в каква ширина
да се изобразява на екрана. По принцип обичам всичко да ми е статично и досега ги правех 1000 пиксела,
но тези дни се замислих, новите да почна да ги правя поне 1200. Та стоя и се чудя дали да не разпъна
всичко малко повече. От друга страна мога да ги направя и 1300, понеже всичкото монитор и дисплей,
което се продава последните години е с ширина най-малко 1366 пиксела.

Чудя се и за това, че много хора мразят да скролват, преглеждат каквото се вижда и минават на следващия сайт.
Точно поради тая причина, ако увелича ширината ще имам повече място за различно съдържание, полета с разни неща в тях и т.н.

Може би и поради тая причина редица големи сайтове в момента използват уникално ситни шрифтове,
да могат да нагъчкат много неща пред погледа на потребителя, а всъщност като го отвориш на нормален
монитор и 2/3 стоят празни. Само си представете как изглежда dir.bg като го отворя на 1920 :D и чиято ширина
е малко над 750 пиксела.

Какво мислите, колко трябва да е широк един сайт в наши дни? Въобще има ли останали нормални потребители
разглеждащи сайтове на по-малко от 1366? Та то има вече телефон с резолюция 1920x1080.....
 
Преди ширината на контента я правих към 950px, но последно време ги правя 1000-1200px. Просто сравнявам с по-големите сайтове като youtube,9gag и т.н. Но в analytica забелязвам, че има все още потребители с малка резолюция компютри, но какво да се прави :)
 
От: Ширина на web страница?

Здравейте,
Чувех се тези дни за едни 2-3 нови проекта, колко широки да ги направя. Т.е. самия content в каква ширина
да се изобразява на екрана. По принцип обичам всичко да ми е статично и досега ги правех 1000 пиксела,
но тези дни се замислих, новите да почна да ги правя поне 1200. Та стоя и се чудя дали да не разпъна
всичко малко повече. От друга страна мога да ги направя и 1300, понеже всичкото монитор и дисплей,
което се продава последните години е с ширина най-малко 1366 пиксела.

Чудя се и за това, че много хора мразят да скролват, преглеждат каквото се вижда и минават на следващия сайт.
Точно поради тая причина, ако увелича ширината ще имам повече място за различно съдържание, полета с разни неща в тях и т.н.

Може би и поради тая причина редица големи сайтове в момента използват уникално ситни шрифтове,
да могат да нагъчкат много неща пред погледа на потребителя, а всъщност като го отвориш на нормален
монитор и 2/3 стоят празни. Само си представете как изглежда dir.bg като го отворя на 1920 :D и чиято ширина
е малко над 750 пиксела.

Какво мислите, колко трябва да е широк един сайт в наши дни? Въобще има ли останали нормални потребители
разглеждащи сайтове на по-малко от 1366? Та то има вече телефон с резолюция 1920x1080.....

Според мен, ако ще се налага нов стандарт трябва всички да минат на него, аз до сега работя и аз на 1000, въпреки че на 1920, 1000 ми е малко тесничко, но какво да се направи. :)
 
От: Ширина на web страница?

1000 пиксела ги правя и аз, точно изхождайки от масовата ширина на дисплеите на бюджетните лаптопи (1366px). Мислил съм си за 1200... Но реално като махнеш отдясно 20-тина пиксела за скрола и за бекграунда остават някакви тесни линийки от двете страни, които не ми изглеждат добре (или поне не уцелвам цветовете).
 
Responsive web design чрез media queries. Различна ширина за определени елементи под различна резолюция. Също така можеш да вкарваш и различни полета за по-големите резолюции.

Инфо:
http://www.w3.org/TR/css3-mediaqueries/
http://blog.teamtreehouse.com/beginners-guide-to-responsive-web-design
http://kyleschaeffer.com/best-practices/responsive-layouts-using-css-media-queries/
http://www.adobe.com/devnet/dreamweaver/articles/introducing-media-queries.html
http://css-tricks.com/css-media-queries/
 
От: Ширина на web страница?

И аз си мисля че няма нужда от нов стандарт а всичко да е адаптивно в %, сайтовете вече се гледат от къде ли не, включително и на вратата на микровълновата фурна.
Та в тоя ред на мисли малко допълнителен код за смартфон и таблети никак не е излишен а да не забравяме и Телевизорите... Как да напулним 60 инчова плазма ?
 
Re: От: Ширина на web страница?

И аз си мисля че няма нужда от нов стандарт а всичко да е адаптивно в %, сайтовете вече се гледат от къде ли не, включително и на вратата на микровълновата фурна.
Та в тоя ред на мисли малко допълнителен код за смартфон и таблети никак не е излишен а да не забравяме и Телевизорите... Как да напулним 60 инчова плазма ?

Размера на устройството не е от значение, важна е резолюцията. Може 50 инчов телевизор да има резолюция 1366х768, а 22 инчов 1920х1080 :)
За останалото иначе си прав. Трябва да започнем да мислим по този въпрос, защото таблетите и мобилните телефони вече имат голям дял от пазара. Също така "умните" телевизори все повече навлизат и цените им падат.
 
От: Ширина на web страница?

Няма такова нещо като стандартна или 'фешън' широчина на уеб страница.
Зависи от контента.
Не зависи от това колко пиксела по-широк от 1280px (примерно) ви е екранът .

Тоя форум е пример за кофти лейаут.
Понеже изобщо не е съобразен с контента.
 
От: От: Ширина на web страница?

Няма такова нещо като стандартна или 'фешън' широчина на уеб страница.
Зависи от контента.
Не зависи от това колко пиксела по-широк от 1280px (примерно) ви е екранът .

Тоя форум е пример за кофти лейаут.
Понеже изобщо не е съобразен с контента.

Форума се разпъва на 100%, като маха по няколко пиксела от ляво и дясно, и има min-width: 1000px; мисля (не съм се заглеждал подробно). Преди съм правел сайтове така, но много зависи от тематиката и контента на сайта, ако е за снимки или нещо от рода, е кофти, ако е за форум или нещо което има предимно текст не е проблем.
 
От: От: Ширина на web страница?

Форума се разпъва на 100%, като маха по няколко пиксела от ляво и дясно, и има min-width: 1000px; мисля (не съм се заглеждал подробно). Преди съм правел сайтове така, но много зависи от тематиката и контента на сайта, ако е за снимки или нещо от рода, е кофти, ако е за форум или нещо което има предимно текст не е проблем.
Да речем че е точно обратното.
 
От: От: Ширина на web страница?

Да речем че е точно обратното.

Прав си грешката е моя не е на 1000, а на 650px.

PHP:
body {
    color: #3E3E3E;
    font-size: 13px;
    line-height: 1.23;
    margin: 0 35px;
    min-width: 650px;
    width: auto;
}
 
От: Ширина на web страница?

Момчета, малко трудно ще съобразим контента със всички най-често използвани резолюции!
Как точно ще напаснете контента към стандартен монитор(>=1366 по ширина) и към най-често
използван смартфон, който = 480 пиксела по ширина? Ще скалирате ли, ще местите контента,
ще променяте шрифтове ще сменяте изображения, или какво?

Иначе аз не обичам сайтове, които се адаптират спрямо резолюцията, щото все нещо не си
е на мястото и все нещо трябва да го мислиш. Не знам при вас как е :D

За телевизорите няма въобще да го коментирам :D Лично аз съм с доста умен телевизор 2012 година
модел 50 инча и го ползвам само за Youtube :D Не вярвам да са критерий в близките 3 години.
Освен ако не сменят радикално подхода, щото към момента си е адски дървено, дори и при "яките" Samsung...
 
От: От: Ширина на web страница?

Прав си грешката е моя не е на 1000, а на 650px.
Имах предвид:
Снимки - може и на широко в повечето случаи.
Текст - редове, разпънати до 1920, е абсурд.
 
От: Ширина на web страница?

Най - добре е да има минимум и да се разтяга, а пък ако не може до безкрайност може да има и максимум:)
 
От: Ширина на web страница?

Responsive дизайна е най-доброто, защото се разпъва и свива според екрана. Иначе и аз предпочитам около 1000px да е контента.
 
От: От: Ширина на web страница?

Имах предвид:
Снимки - може и на широко в повечето случаи.
Текст - редове, разпънати до 1920, е абсурд.

Грешно съм схванал. :)
 

Горе