Ще започнете ли да плащате по-малко данъци, ако вдигнат данъците?

Ще започнете ли да плащате по-малко данъци, ако вдигнат данъците?

  • Ще спра да плащам данъци, ако цената на това стане по-ниска от данъците

    Votes: 1 6.3%
  • Ще продължа да си плащам като поп

    Votes: 3 18.8%
  • Ще намеря начин законно да си намаля дължимите данъци

    Votes: 10 62.5%
  • Ще изкарвам по-малко пари и ще харча по-малко в знак на протест

    Votes: 0 0.0%
  • Премествам се в друга държава и там ще плащам данъци, въпреки че там данъците ще са повече

    Votes: 0 0.0%
  • Премествам се в друга държава, но само ако там данъците са по-ниски

    Votes: 0 0.0%
  • Ще изляза на протест (ако е в неработен ден и не е много далече и не ме мързи много)

    Votes: 3 18.8%
  • Ще изляза на протест (аз ще го организирам ако друг не го направи)

    Votes: 5 31.3%
  • Все ми е едно, да ми вземат цървулите, ако желаят

    Votes: 0 0.0%

  • Общо гласове
    16

happyslacker

New Member
Ще започнете ли да плащате по-малко данъци, ако вдигнат данъците?

Радой Ралин каза:
Търпи народът наш,той има петстотин годишен стаж

25qzrb5.jpg
 
Последно редактирано:
От: Ще започнете ли да плащате по-малко данъци, ако вдигнат данъците?

Ние не знам ама голяма част от хората ще почнат да укриват каквото могат - сиромах човек жив дявол. :)
 
От: Ще започнете ли да плащате по-малко данъци, ако вдигнат данъците?

Пуснах анкета. Ако не съм объркал нещо е анонимна и може да се гласува за повече от едно неща.

Под данъци да се разбира данъчно-осигурителна тежест (данъка върху дохода е малка част от тази тежест, повечето са осигуровки).
 
От: Ще започнете ли да плащате по-малко данъци, ако вдигнат данъците?

На който му стиска и сега не си плаща данъците. Мен ме е шубе. Иначе, съм на протест ако се наложи.
 
От: Ще започнете ли да плащате по-малко данъци, ако вдигнат данъците?

Държавата печели от платените данъци, народа - от укритите :)
 
От: Ще започнете ли да плащате по-малко данъци, ако вдигнат данъците?

Държавата печели от платените данъци, народа - от укритите :)

държавата какво е? някакво животно ли? :lol:
 
От: Ще започнете ли да плащате по-малко данъци, ако вдигнат данъците?

държавата какво е? някакво животно ли? :lol:

Не, "държавата" е първостепенен разпоредител със средствата от бюджетните сметки в БНБ.
 
От: Ще започнете ли да плащате по-малко данъци, ако вдигнат данъците?

Държавата печели от платените данъци, народа - от укритите :)

Идеята на данъците е да се пълни хазната. Така излиза, че част от народа печели на гърба на друга част. А държавата се предполага, че би трябвало да е нашата майка, която смята годишния бюджет на равни порции за всеки. Или това е смисълът на социалната държава, каквато се водим между другото.
 
От: Ще започнете ли да плащате по-малко данъци, ако вдигнат данъците?

Идеята на данъците е да се пълни хазната. Така излиза, че част от народа печели на гърба на друга част. А държавата се предполага, че би трябвало да е нашата майка, която смята годишния бюджет на равни порции за всеки. Или това е смисълът на социалната държава, каквато се водим между другото.

Ти си социалистически идеалист. Прав си в разсъжденията, но в условията на капитализъм, всеки гледа да изклати другия.
 
От: Ще започнете ли да плащате по-малко данъци, ако вдигнат данъците?

Народа печели от собствения си труд, не от държавната хазна. От държавната хазна печели организираната престъпност и легалната мафия (разни обръчи от фирми и т.н.).

Държавата се явява паразит, който под предтекст, че ни пази, в същност ни ограбва (единствения легален рекетьор на територията на страната е държавата, ако не броим организациите за колективно управление на авторски/издателски права).

Разбира се, за да не се вдигнем на бунт, държавата реално прави донякъде нещата, заради които официално съществува (или поне се преструва достатъчно успешно, че ги прави), но без много да се хаби - повечето пари от данъци се харчат за глупости и се усвояват от правилните фирми.

Никой не говори за ликвидация на държавата, искаме да има държава, искаме пазарна икономика, но не искаме държавата да е инструмент на организираната престъпност, не искаме crony capitalism. Данъкът върху доходите от 10% е предостатъчен, даже може още да се намали ако се орежат излишните разходи, ако се съкратят повечето закони. Корпоративния данък спокойно може да се намали до нула, счетоводството на фирмите може да се облекчи (като се опростят данъчните закони, което при нулев корпоративен данък е по-лесно да се направи).

Стига нови закони! Започнете да триете старите, не да пишете нови!

[video=youtube;0125-spjL9s]http://www.youtube.com/watch?v=0125-spjL9s[/video]
 
От: Ще започнете ли да плащате по-малко данъци, ако вдигнат данъците?

Не съм съгласен нито с наивните социалистически възгледи (че лошите богаташи трябва да се облагат с по-голяма данъчна ставка и парите да се раздават на бедните), нито с наивните представи за капитализъм (всеки гледа да изклати другия).

В условията на пазарна икономика аз нямам интерес да забогатявам за сметка на другите. Аз имам интерес да живея в общество, където другите също са богати. Това, че "богатите" имат интерес останалите да са бедни е мит, социалистическа пропаганда. Това, че капитализма е zero sum game също е социалистическа пропаганда.

Не се считам за богат. Но въпреки това бих подкрепил не социалистически прогресивен данък, а плосък данък с таван. Тоест данъчни облекчения за богатите - например който получава доход над определена сума (примерно 50 хиляди лева месечно), горницата над тази сума да се освобождава от данъци. Подкрепям също така и таван за осигуровките (в момента той е 2000 лева месечно - който получава повече се облага с осигуровки върху 2000 лева, горницата над 2000 лв не се облага с осигуровки). Въпреки, че нямам пряка изгода от това (доходите ми са доста под тавана, който предлагам - 50 хиляди лева месечно), аз имам косвена изгода. Защото по този начин тези пари няма да се отнемат от хората, които могат да ги управляват разумно, за да потънат в бездънната хазна (да се усвоят от "правилните" фирми). От оставането на парите в разпореждане на знаещите как да ги управляват ще спечели цялото общество (с изключение на онези "правилни" фирми, които ще трябва да фалират, защото те могат само да "усвояват").

Единствената причина поради която тавана на данъка върху дохода е трудно приложим и е по-добре данъкът да е плосък, е възможността да се злоупотребява с този таван (например две или повече лица може да се разберат доходите да се водят на името на едно от лицата и получените пари (след облагане) да се разпределят нелегално между членовете на групата). За да се избегнат подобни злоупотреби и да се улесни попълването на данъчни декларации, е добре данъкът да е плосък (без таван).

При осигуровките обаче трябва да има таван и той да не е много висок, защото иначе събираемостта на данъците ще падне.
 
От: Ще започнете ли да плащате по-малко данъци, ако вдигнат данъците?

Гледам, че повечето са избрали "Ще намеря начин законно да си намаля дължимите данъци". Оптимисти.

Най-законния начин да си намалите дължимите данъци е да започнете да печелите по-малко (така ще си намалите данъка върху дохода и осигуровките) и да харчите по-малко (по-малко ДДС).

Проблем е обаче да си намалите ефективната ставка на данъчно-осигурителния рекет законно. Иначе незаконно няма проблеми - просто не си декларирате приходите и не си плащате данъците. Законното намаляване на ефективната ставка обаче дава твърде мижави резултати (друг начин освен ваучерите за храна някой знае ли?). Номера с фиктивните разходи го знаем, обаче той не е много законен. Номера с личните разходи отчитани като служебни също.

Може би се чудите защо не споменах ползването на офшорни фирми. Причината е, че те може да се ползват на практика само при доходи извън България и за ограничен брой дейности, а доходите на повечето българи са от България. Не можете да отворите сергия за домати на пазара и приходите да минават през офшорната ви фирма. В същност можете, но ще трябва да регистрирате фирмата си в Агенцията по вписванията (търговско представителство) и да водите счетоводство и плащате данъци като българска фирма, което обезсмисля притежаването на офшорна фирма.
 
Последно редактирано:
От: Ще започнете ли да плащате по-малко данъци, ако вдигнат данъците?

uuuuu.png


фифти-фифти
100лв за държавата и 100 за работещия
Само не знам де отиват тия пари

Ако мога да скатая данък, ще го направя, щото държавата нищо не дава, само взима взима
 
От: Ще започнете ли да плащате по-малко данъци, ако вдигнат данъците?

Чувствам се като в лекция по Икономически теории от преди 10 години. И тогава и сега теорията няма особенно приложение в българската реалност..... :-/
 
От: Ще започнете ли да плащате по-малко данъци, ако вдигнат данъците?

Не знам кой ще си признае, че ще спре да плаща данъците, освен ако толкова не са му симпатични куките.
Странно е, че горе-долу почти половината от заработеното гледат да ти го източат в данъци. Данъци трябва да има, но предвид това, че почти нищо в държавата не работи както трябва, не знам защо трябва да се плащат толкова данъци.
 
От: Ще започнете ли да плащате по-малко данъци, ако вдигнат данъците?

Не знам кой ще си признае, че ще спре да плаща данъците, освен ако толкова не са му симпатични куките.
Странно е, че горе-долу почти половината от заработеното гледат да ти го източат в данъци. Данъци трябва да има, но предвид това, че почти нищо в държавата не работи както трябва, не знам защо трябва да се плащат толкова данъци.

Аз не съм против данъците, но искам да имам социални придобивки срещу тях, а не да потъват в незнайни проекти. Плащам здравни осигуровки, но те отиват в обща каса, а не в лична партида и когато се натроших на пистата в планината, лекаря ми каза "Добре че имаш застраховка, иначе трябваше да платиш 800 лв само докато те съберем и да те извозим до Пирогов".
 
От: Ще започнете ли да плащате по-малко данъци, ако вдигнат данъците?

Има доста отговорили, че законно ще си намалят дължимите данъци. Ще споделите ли как точно смятате да го направите? Ще работите за по-малко пари (ще намалите цените на продуктите и услугите) за да намалите данъчната основа? Ще харчите по-малко пари (за да намалите дължимото ДДС)? Или ще намерите начин да намалите ефективната данъчна ставка чрез дарения (при което ще губите повече пари, отколкото е данъка, който сте спестили), чрез ваучери за храна (признават се за разход и не се облагат с осигуровки), чрез допълнително пенсионно осигуряване? Защото други начини за законно намаляване на ефективната данъчна ставка не са ми известни.
 
От: Ще започнете ли да плащате по-малко данъци, ако вдигнат данъците?

Чувствам се като в лекция по Икономически теории от преди 10 години. И тогава и сега теорията няма особенно приложение в българската реалност..... :-/

Реалността е жестока в България. Ако искаш да си законен и изряден фалираш. Знам го от собствен опит. Сега съм почти от начало но ще бачакам 99% в сивия сектор, ще се крия от НАП, РИОКОЗ, НОЙ, инспекцията по труда , Общинска администрация и инспекция... и тн. Спирам да наливам в тая дупка - бюджет - защото не получавам НИЩО срещу данъците си освен нови данъци...
 

Горе