Ще ми правят ли проблем?

Vladislaw

Active Member
Притежавам сайт за новини и последните 3-4 новини ги пренаписвам от вестника, като сменям няколко думи.
Дали ще ми направят някакъв проблем?
 
От: Ще ми правят ли проблем?

Притежавам сайт за новини и последните 3-4 новини ги пренаписвам от вестника, като сменям няколко думи.
Дали ще ми направят някакъв проблем?

Че то половината директно ги копират. Преразказал си го и не би трябвало да имаш ядове, но можеш да си вържеш гащити с нещо от сорта на - според вестник... или да слоциш долу източнк
 
От: Ще ми правят ли проблем?

дори да ги пренаписваш - хубавое да слагаш източник на информацията
все пак има "медии" които плащат на хора за събиране на информацията и заслужават един линк
 
От: Ще ми правят ли проблем?

От време оно, историите са започвали така: Оня ден `одих до Ганкини шумки, да вида отавата станала ли е за косенье, па и да си набера от оная, едрата, круша дивачка. Та там сретнах Геле Келепиро, от Скала ма`ала, беше дошел и он да види отавата. И он ми разказа това, дека сега че ви кажем на сите.
 
  • Like
Реакции: snux
От: Ще ми правят ли проблем?

Vladislaw => да, ще ти направят проблеми. Има си закон за авторското право и сродните му права. Прегледах сайта ти за новини, и накратко ще ти кажа: не се прави на големия новинар. Когато пишеш някоя новина, абсолютно винаги посочвай източника. Нямаш право да копираш на 100 % новина от някъде, без разрешението на съответната медия. А за да получиш разрешение всяка медия си има собствени изисквания. Даже и да преразказваш новината, пак трябва да цитираш откъде е източника. Може да копираш единствено малка информация от цялата новина, но не и цялата.

Пиши до другите медии, поискай да ползваш материалите им - някой от тях, даже повечето ще ти разрешат, като условието им е да се постави активен линк след новината. Имай предвид, че това както помага, така и вреди, понеже във всяка статия ще имаш линк, получава се натрупване, така ти безплатно им правиш линк билдинг.
 
От: Ще ми правят ли проблем?

По закона за авторските права - колегите са го обяснили... трябва да даваш линкове и да играеш честно, иначе ДА, ще имаш проблеми....

За линк билдинга - в 99% от случаите новинарските сайтове ще са сайтове с близка тематика и в пъти по-голямо ауторити, тоест не го гледай с балканския мироглед, че им правиш безплатен линк билдинг... тези линкове ще помогнат на теб вероятно повече...
Също така, по неофициална информация (все пак за такава информация няма как да сме сигурни), гуугъл роботите отчитат само 3 линка от 1 сайт към друг.

Тоест линквай си спокойно, и не се притеснявай, че потребителите ти ще избягат при конкурентите... докато го правиш по този начин и си набавяш безплатна информация директно от конкуренцията - ще се наложи да си "плащаш". И както казах, в случая заплащането ще има бенифициент и за теб.
 
От: Ще ми правят ли проблем?

Тоест линквай си спокойно, и не се притеснявай, че потребителите ти ще избягат при конкурентите... докато го правиш по този начин и си набавяш безплатна информация директно от конкуренцията - ще се наложи да си "плащаш". И както казах, в случая заплащането ще има бенифициент и за теб.

Така е, прав си. Но има и друга гледна точка, за която не споменах. В повечето случаи, да не кажа в почти всички това е не само линк билдинг, а е безплатна реклама. Понеже е активна връзка към новинарския сайт, от където е взета съответната новина. Както аз, така и много хора когато прочетат дадена новина и веднага кликваме на линка, за да видим съответния сайт. Това се прави или за да разгледаме сайта или за да научим повече новини по съответната тематика, по пътя на логиката: "щом един сайт преписа от друг, значи този, другия сайт е по-качествен, той е първоизточника, следователно я да го видя и разгледам, и разбира се, вече него ще посещавам да се информирам, а не посредниците".
Така, това се превръща в един много добър метод да се губи трафик.
 
От: Ще ми правят ли проблем?

Така е, прав си. Но има и друга гледна точка, за която не споменах. В повечето случаи, да не кажа в почти всички това е не само линк билдинг, а е безплатна реклама. Понеже е активна връзка към новинарския сайт, от където е взета съответната новина. Както аз, така и много хора когато прочетат дадена новина и веднага кликваме на линка, за да видим съответния сайт. Това се прави или за да разгледаме сайта или за да научим повече новини по съответната тематика, по пътя на логиката: "щом един сайт преписа от друг, значи този, другия сайт е по-качествен, той е първоизточника, следователно я да го видя и разгледам, и разбира се, вече него ще посещавам да се информирам, а не посредниците".
Така, това се превръща в един много добър метод да се губи трафик.

Ами така е прав си, но предполагаме, че авторът няма бюджет да отвори собствена медийна група и не му остава друг избор, освен да смени нишата или да играе по правилата.
Също така, когато пишеш статия на тема "картофите поевтиняха" и линкнеш първоизточника то почти винаги губиш шансовете си въобще някога да се индексираш над него за всичко свързано с картофи...

Бих препоръчал да сменяш източниците и ако за 1 ден пишеш 10 новини ги направи от 10 различни източника... в противен случай се получава натрупване и сайта ти се превръща до някъде в сателитен блог със спиннат контент на новинарския сайт, което е супер ако на визитките ти пише "Труд/24 часа SEO отдел" :D
 
От: Ще ми правят ли проблем?

Току що се свързах с член на екипа от труд и ми каза:
"Не повече от едно изречение. Иначе - проблеми."


Абе къде сте тръгнали да правите новинарски сайтове и да се бутате между шамарите, след като не знаете как се прави и не сте си научили домашното? Това да не ви е като да правите някакви афйлейт сайтчета или разни приумици и си мислите, че ще стане?

Пиша това от опит. А и нека Ви дам един пример с човек от нашия форум, който прави новинарски сайтове. До неотдавна се подигравахте на mihluzin за сайтовете и трафика му, но вземете и погледнете как си прави сайтовете. Има много да научите от него!
 
От: Ще ми правят ли проблем?

Абе къде сте тръгнали да правите новинарски сайтове и да се бутате между шамарите, след като не знаете как се прави и не сте си научили домашното? Това да не ви е като да правите някакви афйлейт сайтчета или разни приумици и си мислите, че ще стане?

Пиша това от опит. А и нека Ви дам един пример с човек от нашия форум, който прави новинарски сайтове. До неотдавна се подигравахте на mihluzin за сайтовете и трафика му, но вземете и погледнете как си прави сайтовете. Има много да научите от него!

:roll: ....
 
От: Ще ми правят ли проблем?

Проблем ли? Новините нали не попадаха в закона за авторското право? Я прочетете пак закона и вижте, че новините са изключение.
 
От: Ще ми правят ли проблем?

Проблем ли? Новините нали не попадаха в закона за авторското право? Я прочетете пак закона и вижте, че новините са изключение.

Така е, това го пише в закона. Обаче следва да се уточни какво спада към определението "новина". Преди време имаше дискусия точно по тази тема и ако не бъркам, всеобщото мнение беше, че новина е само заглавието. Т.е. кратко, точно и ясно предадено съобщение за конкретното събитие.
Според мен самите репортажи и отразяването на новината може да стане по различни начини, различни интерпретации, и точно това вече влиза в закона за авторското право.
 

Горе